mężczyzna wędkujący na brzegu

Karta wędkarska – co to jest? Zasady i koszty wydawania

Amatorski połów ryb również wymaga od wędkarza odpowiednich uprawnień. Jak wyrobić kartę wędkarską? Sprawdź!

Dla wielu osób spędzanie czasu z wędką nad wodą jest ulubioną formą relaksu. Przed zakupem sprzętu warto jednak pamiętać, że nie w każdym miejscu można rozpocząć łowienie. Konieczna jest karta wędkarska oraz przestrzeganie ściśle określonych reguł.

Co to jest karta wędkarska?

Wędkarstwo staje się w ostatnich latach coraz popularniejsze. Jakościowy sprzęt zarówno w postaci wędek dla początkujących, jak i doświadczonych łowców jest na tyle dostępny, że zachęca do doskonalenia się w sporcie i podnoszenia swoich umiejętności. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że w tego typu aktywnościach konieczne jest posiadanie odpowiednich uprawnień. Mowa tu oczywiście o karcie wędkarskiej. Co to takiego?

Większość wód na terenie Polski należy do Skarbu Państwa, a piecze nad nimi trzyma Polski Związek Wędkarski, dlatego też, zanim spróbujesz swoich sił w wędkarstwie, powinieneś zapoznać się z wytycznymi tejże instytucji. Jednym z najważniejszych obowiązków każdego wędkarza jest posiadanie karty wędkarskiej. 

osoba trzymająca wędkę i korbkę kołowrotka wędkarskiego

Co to jest biała karta wędkarska?

Białą kartą wędkarską nazywamy dokument, który wydawany jest dożywotnio osobie, która uzyskała odpowiednie uprawnienia i ma chęć  łowić na polskich wodach. Kandydat do jej uzyskania musi ukończyć czternasty rok życia. Karta wydawana jest przez starostwo powiatowe, które jest właściwe dla miejsca naszego zamieszkania.

Zgodnie z regulaminem amatorskiego połowu ryb każdy wędkarz, który planuje wędkowanie na wodach PWZ zobowiązany jest do posiadania karty wędkarskiej. Jest to dokument potwierdzający Twoje kwalifikacje i znajomość obowiązującego regulaminu, a zarazem świadectwo posiadania wiedzy o łowieniu ryb i ich wymiarach ochronnych. 

Czy aby wędkować trzeba mieć kartę wędkarską?

Nie da się uprawiać wędkarstwa bez dostępu do akwenu wodnego. Wyróżniamy wody należące do Skarbu Państwa oraz zbiorniki prywatne. W przypadku gdy korzystasz ze zbiorników i rzek państwowych, zobowiązany jesteś do posiadania karty wędkarskiej oraz wykupienia stosownych zezwoleń. Gdy wybierasz  zbiorniki komercyjne,  jedynym czynnikiem umożliwiającym wędkowanie jest zgoda gospodarza wody. Coraz powszechniejsze są łowiska komercyjne, gdzie wędkowanie umożliwia nam wniesienie stosownej opłaty, a karta wędkarska nie jest obligatoryjna. 

Jak wyrobić kartę wędkarską?

Kartę wędkarską powinna wyrobić każda osoba, która zamierza dokonywać amatorskiego połowu ryb w wodach śródlądowych. Oznacza to nic innego jak tylko rekreacyjne łowienie w zbiornikach wodnych na terenie naszego kraju.  A w jakich przypadkach wymagana jest karta wędkarska? Od ilu lat trzeba się nią legitymować?

Karty wędkarskiej nie muszą wyrabiać osoby do lat 14. Tym jednak wolno uprawiać amatorski połów ryb wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej posiadającej taką kartę. Z obowiązku uzyskania zezwoleń zwolnieni są także obcokrajowcy, przebywający na terenie Polski czasowo. 

Wszystkie kwestie prawne związane z kartą wędkarską regulowane są za pośrednictwem ustawy o rybactwie śródlądowym. Ważne są również zapisy rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu. Musisz wiedzieć, że karta nie jest wydawana automatycznie każdej osobie, która się po nią zgłosi. Najpierw trzeba zdać egzamin i dopiero kiedy zostanie on zdany przed specjalnie powołaną komisją, możesz wystąpić do starostwa z wnioskiem o przyznanie nam karty rybackiej. 

W celu zdobycia karty wędkarskiej należy złożyć stosowny wniosek do starosty właściwego dla miejsca zamieszkania. Dokumenty, jakie są niezbędne to:

– dowód tożsamości,
– potwierdzenie wpłaty (10 zł),
– wniosek o wydanie karty wędkarskiej (zazwyczaj dostępny na miejscu),
– aktualne zdjęcie (analogiczne jak do dowodu),
– zaświadczenie o zdanym egzaminie.

A jakie zdjęcie do karty wędkarskiej trzeba dołączyć? Zgodnie z przepisami, do Karty Wędkarskiej wymagane jest standardowe zdjęcie portretowe. Jednak zaleca się, aby zdjęcie miało cechy biometryczne, co oznacza, że powinno być wykonane en face z wyraźnie widocznym owalem twarzy.

Czas oczekiwania na kartę wędkarską może więc różnić się w zależności od regionu i efektywności lokalnych urzędów. W niektórych przypadkach proces może być szybki i bezproblemowy, podczas gdy w innych może wymagać więcej cierpliwości i czasu. Zgodnie z przepisami urząd ma na to 7 dni roboczych.

Wędkarze łowią ryby na łodzi

Egzamin o wydanie karty wędkarskiej

Zakupiłeś już wędki dla początkujących, a co ważniejsze masz także przygotowane kołowrotki i przynęty. Nim rozsiądziesz się wygodnie w krześle lub fotelu wędkarskim, pozostaje jeden bardzo istotny punkt do zrealizowania – egzamin na kartę rybacką. Nie da się ukryć, że w wielu osobach budzi on (mniej lub bardziej uzasadnione) obawy. Jeżeli jednak chcesz świetnie bawić się podczas wędkowania, a tak się składa, że masz skończone czternaście lat i jesteś obywatelem polskim nieposiadającym wykształcenia z zakresu ochrony i połowu ryb, ta formalność cię nie ominie. 

Jeżeli o formalnościach mowa, to niestety nie da się od nich uciec. Warto jednak zaznaczyć, że licencja wędkarska wydawana jest jednorazowo i dożywotnio. Właśnie dlatego egzaminu nie trzeba powtarzać.  A jak zdać kartę wędkarską? Konieczne jest przystąpienie do egzaminu.

Egzamin obejmuje znajomość regulaminu amatorskiego połowu ryb. Zawierają się w nim reguły określone w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczące połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie. Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest:

– dokonanie opłaty egzaminacyjnej (30 zł),
– ukończenie 14 lat,
– posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość,
– przedstawienie dowodu uiszczenia opłaty.

Czego dotyczy egzamin na kartę wędkarską?

Aby wywiązać się z obowiązku posiadania karty, musisz wykazać się znajomością istotnych przepisów, które zawiera w sobie obowiązująca od 1985 roku Ustawa o rybołówstwie śródlądowym. Obowiązująca jest także treść rozporządzenia ówczesnego ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 2001 roku, które dotyczyło warunków hodowli, chowu i połowu występujących w Polsce organizmów wodnych. 

Sam egzamin dotyczy znajomości zasad i warunków ochrony gatunków ryb występujących w Polsce. Przystępując do niego, stajesz przed komisją egzaminacyjną posiadającą uprawnienia do egzaminowania. Najczęściej są to przedstawiciele jednego z okręgów Polskiego Związku Wędkarskiego. Warunkiem koniecznym jest uiszczenie składki egzaminacyjnej. 

 Egzamin obejmuję następującą tematykę:

– obowiązki wędkującego,
– prawa wędkującego,
– reguły wędkowania,
– znajomość gatunków ryb,
– zachowanie na łowisku.


Egzamin może mieć 2 formy: ustną i pisemną. To komisja egzaminacyjna określa, w jakiej formie odbędzie się egzamin. Aby uzyskać pozytywny wynik  na egzaminie pisemnym, należy uzyskać 60% poprawnie udzielonych odpowiedzi lub podczas egzaminu ustnego uzyskać pozytywną opinię komisji.  

W składzie komisji egzaminacyjnej może być  każda osoba, która ma wiedzę i doświadczenie w zakresie ochrony oraz połowów ryb. Oraz nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo albo umyślne wykroczenie przeciwko przepisom o rybactwie śródlądowym, przepisom o rybołówstwie, przepisom o łowiectwie, przepisom o ochronie przyrody lub przepisom o ochronie zwierząt.

Na egzamin należy stawić się do lokalnego koła Polskiego Związku Wędkarskiego. Warto zaznaczyć, że jednostka powinna być właściwa dla Twojego miejsca zamieszkania, a nie zameldowania.

Jak zrobić kartę wędkarską przez internet

Niestety, obecnie nie ma możliwości uzyskania karty wędkarskiej przez internet. Proces ten wymaga zdania egzaminu w formie stacjonarnej w siedzibie koła lub okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego.

Jednak niektóre okręgi PZW oferują możliwość rozwiązania testu online, który może pomóc w przygotowaniu do egzaminu. Warto sprawdzić stronę internetową swojego okręgu, aby dowiedzieć się, czy oferują taką możliwość.Po zdaniu egzaminu wniosek o wydanie karty wędkarskiej można złożyć osobiście w starostwie powiatowym właściwym dla miejsca zamieszkania.

Mężczyzna łowiący ryby z kartą wędkarską

Przykładowe pytania na kartę wędkarską

Czy zdanie egzaminu na kartę wędkarską jest trudnym zadaniem? Na pewno nie da się uciec od faktycznej nauki i opanowania poszczególnych zagadnień. Na szczęście jednak listę najczęściej pojawiających się pytań można z powodzeniem znaleźć w internecie. 

Wystarczy odpowiedzieć na dwadzieścia losowych pytań. Czego one dotyczą? Obszar tematyczny jest stosunkowo wysoki. Trzeba popisać się wiedzą na temat postępowania ze złowionymi rybami oraz okresów ochronnych poszczególnych gatunków. Istotne będą także kwestie związane z ochroną naturalnego środowiska i ogólnej biologii. 

Poniżej zamieszczamy listę przykładowych pytań, które mogą pojawić się podczas egzaminu ze znajomości zasad.

– Czy wolno łowić ryby przed zachodem i po zachodzie słońca?

– Dla jakich gatunków ryb ustalono limity połowów?

– Jakie warunki powinna spełniać pokrywka wędkarska?

– Czy wolno stosować ogłuszanie ryb podczas łowienia? 

– Ile powinna wynosić minimalna długość wędki przeznaczonej do połowu ryb?

– Jakich gatunków ryb nie powinno się wypuszczać z powrotem do łowisk?

– Jakich ryb nie wolno poławiać kuszą? 

– Czym jest dzienny limit wagowy łowionych ryb?

– Czy dopuszcza się korzystania z aparatów do oddychania podczas połowu ryb kuszą? 

– Jakie gatunki ryb podlegają całkowite ochronie? 

– Czym jest ochrona gatunkowa?

– Czy indywidualny rejestr połowów jest obowiązkowy?

– Czy wolno organizować stanowiska wędkarskie poprzez usuwanie i niszczenie roślinności wodnej oraz wycinanie drzew i krzewów?

– Czy jako przynęty można używać żywej ryby pozyskanej z innego zbiornika wodnego niż ten, w którym dokonuje się amatorskiego połowu ryb?

– Czy wolno stosować sztuczne światło do lokalizacji i wabienia ryb podczas amatorskiego połowu ryb?

– Co należy zrobić po złowieniu ryby niewymiarowej lub będącej w okresie ochronnym?
Ile wędek można używać jednocześnie podczas amatorskiego połowu ryb?

– Podaj sposób ustalenia wymiaru ryby?

– Czy uprawniony do rybactwa w obwodzie rybackim może zaostrzyć lub złagodzić przepisy dotyczące ochrony ryb, a szczególnie: wymiary, okresy i limity połowowe?

– Co to jest wymiar ochronny? Szczegółowe pytania dotyczące wymiarów ochronnych poszczególnych ryb.

Możliwe także, że zostaniesz poproszony o rozpoznanie konkretnych ryb ze zdjęcia. 

Ile wynosi opłata za kartę wędkarską?

Zapewne zastanawiasz się, ile kosztuje karta wędkarska? Trzeba liczyć się z opłatą egzaminacyjną, która wynosi około 30 złotych. Do tego trzeba doliczyć około 15 złotych opłaty urzędowej oraz za znaczki. Warto przy tym zaznaczyć, że z opłaty zwolnione są dzieci od czternastego do szesnastego roku życia. 

Po zdaniu egzaminu trzeba wypełnić wniosek o wydanie karty wędkarskiej oraz doliczyć do wszystkiego koszty zdjęcia, które znajdzie się na karcie. A jaki jest czas oczekiwania? Wiele zależy od organu, do którego się zgłaszasz. Czasami karta wędkarska może trafić do nas od ręki, jednak nie stanowi to reguły. 

Do tego należy doliczyć koszty dodatkowe takie jak  koszt zdjęcia. Ponadto należy uwzględnić koszty związane z wykupieniem zezwolenia. W przypadku gdy zdecydujemy się wnieść opłatę członkowską, która zrzesza nas jako pełnoprawnego członka Polskiego Związku Wędkarskiego, koszty związane z zakupem zezwolenia będą znacznie niższe, jednak nie jesteśmy zobowiązani do przynależności. 

Istnieje możliwość wykupu pozwolenia jako osoba niezrzeszona, jednak jest to znacznie bardziej odczuwalne dla naszej kieszeni. Składki, które wnosi się przy wstąpieniu do Polskiego Związku Wędkarskiego,  są zależne od okręgu, w którym zdecydujemy się uiścić opłatę,  przede wszystkim dlatego, że zróżnicowana jest wysokość składki okręgowej na ochronę i zagospodarowanie wód. Wynika to z różnicy w kosztach gospodarki rybackiej prowadzonej na wodach poszczególnych okręgów Polskiego Związku Wędkarskiego.

Każdy wędkarz, który chce wstąpić do Polskiego Związku Wędkarskiego, opłaca koszt legitymacji, wpisowe, a także składkę członkowską organizacyjną (jednolicie w całym kraju) oraz składkę okręgową na ochronę i zagospodarowanie wód (w zależności od okręgu).

Gdzie opłaca się kartę wędkarską

Opłaty związane z uzyskaniem karty wędkarskiej składają się one z dwóch głównych komponentów:

– Opłata za egzamin: Egzamin ten jest przeprowadzany przez lokalne koło lub okręg Polskiego Związku Wędkarskiego, gdzie każdy zarząd okręgu samodzielnie ustala wysokość opłaty. Chociaż kwota ta może się różnić w zależności od okręgu, standardowo wynosi ona około 30 zł. Opłata pobierana jest przez lokalne kolo PZW.

– Opłata skarbowa za wydanie karty: Po zdaniu egzaminu, kandydaci składają wniosek o wydanie karty wędkarskiej w odpowiednim starostwie powiatowym. W tym momencie konieczne jest uiszczenie opłaty skarbowej, która wynosi 10 zł. Opłata ta jest stała i obowiązuje na terenie całego kraju. Uiszczona kwota stanowi oficjalną opłatę za proces administracyjny związany z wydaniem dokumentu, który jest dożywotnim potwierdzeniem uprawnień do wędkowania.

Oprócz tych dwóch podstawowych opłat wędkarze mogą również ponosić inne koszty związane z wędkarstwem, takie jak opłaty roczne za członkostwo w Polskim Związku Wędkarskim, które umożliwiają dostęp do łowisk zarządzanych przez Związek, a także koszty związane z wykupieniem zezwoleń na połów w określonych lokalizacjach. Te dodatkowe opłaty są zróżnicowane i zależą od wielu czynników, w tym od lokalizacji łowiska oraz od planowanych aktywności wędkarskich.

Czemu nie warto łowić ryb bez zezwolenia?

Karta wędkarska nie jest trudna do otrzymania. Mimo wszystko często zastanawiasz się pewnie, czy wszystkie te formalności faktycznie są potrzebne. Co tak naprawdę grozi za łowienie bez odpowiedniego dokumentu? 

W istocie taka praktyka może skończyć się grzywną w wysokości 200 złotych. Organów kontrolnych mogących zweryfikować czy przestrzegamy obowiązującego regulaminu jest niemało, toteż należy liczyć się z możliwością doświadczenia kontroli podczas wypadu na ryby, organy uprawnione to:

– Państwowa Straż Rybacka,
– Społeczna Straż Ochrony Mienia PZW,
– Społeczna Straż Rybacka,
– Policja Państwowa,
– Straż Łowiecka,
– Straż Leśna,
– Straż Parków Narodowych i Krajobrazowych

Co istotne, mandat dostaniesz nie tylko w momencie, kiedy w ogóle nie posiadasz odpowiedniego dokumentu. Podczas uprawiania aktywności, kartę wędkarską należy zawsze zabierać ze sobą. Pozostawienie jej w domu nie będzie niestety równoznaczne z taryfą ulgową. 

W przypadku kontroli należy przedstawić stosowne dokumenty upoważniające do wędkowania, okazać sprzęt i połów w celu zweryfikowania czy nie popełniliśmy wykroczenia, oraz zachować porządek i czystość na stanowisku wędkarskim. O ile nie złamaliśmy żadnych z zasad i konsekwentnie respektujemy wszystkie obowiązujące prawa to kontrola zmieni się w miłą i przyjemną pogawędkę. Być może uda Ci się nawet otrzymać kilka cennych wskazówek dotyczących zwyczajów ryb mieszkających w danym akwenie, lub dowiedzieć się jakie wyniki mają pozostali wędkarze na akwenie.

Karta wędkarska – co trzeba wiedzieć?

Karta wędkarska to dokument niezbędny dla każdego, kto chce legalnie wędkować na terenie Polski. To świadectwo nie tylko zdobytych umiejętności i wiedzy o wędkarstwie, ale także zobowiązanie do przestrzegania przepisów dotyczących ochrony środowiska wodnego. Karta potwierdza, że jej posiadacz zna lokalne regulacje i ograniczenia, co jest istotne w kontekście zrównoważonego zarządzania zasobami naturalnymi.

Ponadto, każdy wędkarz powinien pamiętać, że karta wędkarska jest wymagana praktycznie na wszystkich kontrolowanych wodach, a jej brak podczas kontroli może skutkować nałożeniem mandatu. Warto również zaznaczyć, że proces uzyskania karty obejmuje zaliczenie egzaminu, co stanowi weryfikację niezbędnych kompetencji do prowadzenia tej formy rekreacji.

Przeczytaj także:

mężczyzna zakładający spławik na żyłkę

Wędkarstwo spławikowe - na czym polega łowienie na spławik?

Wędkarstwo spławikowe ⭐ Zobacz, na czym polega łowienie na spławik ⭐ Poznaj podstawy tej metody i potrzebny sprzęt ☛ Dowiedz się więcej

mężczyzna łowiący ryby nad wodą z psem

Łowienie ryb jesienią - jesienne porady - jakie ryby łowić jesienią

Gdzie wędkować jesienną porą? Jakie ryby łowić jesienią? O czym pamiętać przygotowując się na jesienny połów? W co się ubrać o tej porze roku?

wędki z kołowrotkami i przynętami na ryby

Jaka żyłka na szczupaka – plecionki wędkarskie, łowienie ryb.

Jaka żyłka na szczupaka będzie najlepsza? Kiedy wziąć plecionkę? Łowić spinningiem czy inaczej? Zobacz nasz poradnik dla wędkarzy!

Zarzucona wędka z kołowrotkiem i żyłką

Łowienie na metodę feeder - wszystko co chciałbyś wiedzieć!

Metoda feeder pochodzi z Wielkiej Brytanii i jest wariacją łowienia z koszyczkiem zanętowym, w której nęcimy punktowo. Sprawdź wszystko na jej temat!

mężczyzna wędkuje na rzece

Wędkarstwo muchowe - poradnik dla początkujących

Wędkarstwo muchowe ⭐ Sprawdź nasz poradnik krok po kroku jak łowić w ten sposób ⭐ Dowiedz się, jaki sprzęt będzie Ci potrzebny. Zapraszamy!