kobieta nurkująca w masce i stroju do nurkowania

Nurkowanie bez uprawnień - czy uprawnienia do nurkowania są niezbędne?

Marzy Ci się nurkowanie ale nie masz uprawnień? Czy musisz do tego przejść przez kurs dla nurka? Co jest potrzebne, żeby nurkować?

Interesuje Cię nurkowanie? Dzięki niemu możesz wzmocnić mięśnie, wyciszyć się, zredukować stres, podziwiać życie w wodzie i dołączyć do wyjątkowej społeczności. Czy jednak, jeśli chcesz zacząć nurkować, musisz zrobić kurs, zdobyć uprawnienia? Jak wyglądają przepisy? Czy jakakolwiek forma nurkowania jest dla Ciebie dostępna bez zaliczania szkoleń? Sprawdź, co możesz robić bez uprawnień, a jak zwiększą się Twoje możliwości, jeśli je zdobędziesz.

mężczyzna nurkujący w stroju i masce do nurkowania

Nurkowanie bez uprawnień - co możesz robić?

Jeśli zdarzyło Ci się usłyszeć np. na wakacjach, ofertę instruktorów, którzy proponują turystom nurkowanie, to z pewnością pojawiło się pytanie - kto ma licencję? W przypadku gdy ją posiadasz, to zwiększa Twoje możliwości - możesz zejść głębiej. Jeśli nurkujesz bez uprawnień, to prowadzący zajęcia nie pozwoli Ci na głębokie nurkowanie - bez przygotowania to niebezpieczne dla Ciebie, a instruktor może również ponieść za to odpowiedzialność.

Teoretycznie możesz trafić na świecie na prowadzących szkoły, którzy pozwolą Ci nurkować głębiej, niż wynika to z Twoich uprawnień. Nigdy tego nie rób - miej na uwadze bezpieczeństwo. Z pozoru nurkowanie może się wydawać mało ryzykowną formą aktywności, ale to ryzyko rośnie wraz z głębokością. Jeśli w dodatku nie wiesz, jak działa sprzęt nurkowy, co może Cię spotkać w wodzie, to tym bardziej stwarzasz dla siebie niebezpieczeństwo. Na świecie są kraje m.in. trzeciego świata, gdzie zajęcia z nurkowania prowadzą bardzo młodzi ludzie, nie są dokładnie kontrolowane ich umiejętności czy posiadanie certyfikatów. Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z oferty, sprawdź ich. Niepokoić mogą zarówno negatywne opinie, jak i brak jakichkolwiek recenzji w sieci. 

Na świecie możesz trafić na wypożyczalnie sprzętu nurkowego, które udostępnią Ci go bez pytania o licencję. To nie oznacza, że masz schodzić głęboko pod wodę. Jeśli to zrobisz, ryzykujesz. Kurs nurka to fajna przygoda, która przygotowuje Cię do tego, jak wygląda nurkowanie, a później robisz to pod okiem instruktora. Taki jest właściwy sposób przygotowania do tej aktywności. 

Zatem co możesz robić bez uprawnień? Czy sport ten jest dostępny dla osób, które nie mają odpowiedniej licencji? Tak, ale możesz wykonywać tylko wybrane czynności. Istnieją różne formy nurkowania. Jakie?

dziewczynka nurkująca w masce do snorkelingu

Nurkowanie wodne bez kursu - co możesz robić?

Możesz bez większych obaw nurkować bez szkoleń, ale tylko wtedy, gdy wybierzesz odpowiednią formę tej aktywności. Najprostszą, najmniej wymagającą i bezpieczną jest snorkeling. Na czym to polega?

Snorkeling - dlaczego warto i co musisz umieć?

Ta forma nurkowania jest popularna przede wszystkim w krajach, które mają rafy koralowe, np. w Egipcie. Trzymasz się blisko tafli wody, przeważnie przy pomoście, na płytkich akwenach. Potrzebna Ci maska, przydać się mogą płetwy. Zazwyczaj hotele zapewniają specjalne kamizelki, które utrzymują Cię na wodzie. Żeby uprawiać snorkeling, potrzebujesz dobrej kondycji i umiejętności pływania. Pływasz, mając zanurzoną wyłącznie twarz. Ta podstawowa forma nurkowania jest bezpieczna, o ile nie masz przeciwwskazań zdrowotnych lub bardzo słabej kondycji fizycznej. Jeśli nie wiesz, czy sobie poradzisz, to zawsze zaczynaj jak najbliżej wejścia na pomost czy łódź. W przypadku gdy snorkeling nie sprawia Ci problemów, możesz ruszać dalej, ale nie zachowaj ostrożność, bierz pod uwagę Twoje doświadczenie i poziom umiejętności pływackich.

Snorkeling jest przeznaczony zarówno dla dorosłych, jak i dzieci oraz seniorów. Jeśli tylko masz podstawowe umiejętności pływackie, możesz próbować. W przypadku gdy korzystasz z oferty hoteli, to otrzymasz wszystkie akcesoria na miejscu. Jeśli zamierzasz uprawiać tę aktywność na własną rękę, potrzebujesz kilku rozwiązań, aby robić to samodzielnie. Należą do nich:

maska snorkelingowa;

płetwy;

fajka dopasowana do maski;

kamizelka;

pianka neoprenowa - jeśli będziesz nurkować w chłodnej wodzie.

Zamiast samodzielnie dopasowywać wszystkie elementy, kup od razu zestaw do snorkelingu.

Jeśli zamierzasz uprawiać tę formę nurkowania na własną rękę, w miejscach, które nie są specjalnie do tego przygotowane, to zachowaj nadzwyczajną ostrożność. W przypadku nurkowania, nawet w takiej formie, ważny jest partner. Lepiej nie robić tego samemu, bo dzięki towarzyszowi zawsze możesz liczyć na pomoc.

Zanim zaczniesz wchodzić do wody i się zanurzać, zorientuj się, czy w danym akwenie występują jakieś prądy lub wiry wodne. Sprawdź prognozowaną pogodę. Najlepiej porozmawiaj z kimś, kto również uprawia snorkeling i dopytaj o bezpieczeństwo w danym miejscu. Czy to rzeczywiście atrakcja, masz co tam podziwiać? Jeśli pojawią się wątpliwości, lepiej pojechać gdzieś indziej.

Jeśli chcesz uprawiać snorkeling i zachowasz zasady bezpieczeństwa, to możesz to robić bez obaw o swoje życie i zdrowie. Wielu od tej aktywności zaczyna swoją przygodę z nurkowaniem.

Czy można nurkować bez uprawnień? Czy jest to legalne?

Jeśli zagłębisz się w przepisy, które obowiązują w Polsce, to możesz się zaskoczyć - nie ma aktualnych regulacji, które dotyczą nurkowania. Mimo że to jest niebezpieczne, jeśli nie masz odpowiedniego przygotowania, to teoretycznie, jeśli tylko masz odwagę, możesz nurkować. Oznacza to, że nie musisz ukończyć żadnego kursu, jeśli chcesz zejść do wody, i nikt nie nałoży na Ciebie za to kary. Inną kwestią są wymagania, które stawiają szkoły nurkowe i firmy, które umożliwiają nurkowanie rekreacyjne. Tutaj w zdecydowanej większości przypadków spotkasz się z wymogiem posiadania odpowiedniej licencji. Nawet rozpoczęcie kursu, który da Ci uprawnienia pozwalające nurkować na określoną głębokość, wymaga spełnienia wymagań określonych przez szkołę. W Polsce brakuje ustawy na temat nurkowania, która regulowałaby te kwestie. 

Do wyobraźni przemawiają statystyki wypadków. Według DAN (Divers Alert Network - Alarmowa Sieć dla Nurków) na 100 000 nurków w ciągu roku ginie 15-18 osób nurkujących amatorsko i mniej niż 4 osoby nurkujące zawodowo.  Oznacza to, że nurkowanie jest 50-krotnie groźniejsze niż prowadzenie auta.

kobieta idąca w piance do nurkowania z butlą i płetwami

Jeśli interesuje Cię nurkowanie w Polsce lub w innej części świata, to zrób kurs. Dzięki temu przygotujesz się do uprawiania tego sportu - chodzi przede wszystkim o Twoje bezpieczeństwo.

Jeśli nurkujesz, pamiętaj o następujących zasadach:

zawsze rób to w towarzystwie - nigdy całkowicie samodzielnie;

sprawdź, czy ze sprzętem wszystko jest w porządku;

nie wypływaj gwałtownie na powierzchnię, oddychaj równo i głęboko;

jeśli się wynurzasz, to patrz w górę, aby w coś nie uderzyć;

nurkuj tylko przy sprzyjających warunkach w akwenie;

nawodnij się przed każdą taką aktywnością;

nurkuj wyłącznie, gdy dobrze się czujesz.

A gdzie możesz to robić? W Polsce mamy morze, jeziora i inne zbiorniki. Reasumując - nawet jeśli nurkujesz bez licencji, to robisz to legalnie. Za kluczowe w tym wypadku nie bierz jednak pod uwagę przepisów w naszym kraju, tylko Twoje bezpieczeństwo. Kurs płetwonurka znakomicie przygotuje Cię do takiej aktywności.

Kurs nurkowania dla początkujących - jaki zrobić?

Jeśli chcesz schodzić głęboko do wody, to zrób kurs nurkowania rekreacyjnego. Szkolenia organizują różne organizacje. Najpopularniejsza na świecie jest PADI (Professional Association of Diving Instructors) - sprawdź, czy w Twojej okolicy znajdziesz kursy, które są przez nią organizowane. Inne popularne to SSI (Scuba Schools International), CMAS (Confederation Mondiale des Activités Subaquatiques) i NAUI (National Association of Underwater Instructors). 

Jeśli zdecydujesz się na PADI, to możesz zrobić następujące kursy:

Open Water Diver - to podstawowy kurs nurkowy. Dzięki niemu poznasz teorię, ale też praktykę. Po jego zaliczeniu masz zdobyć przygotowanie do nurkowania na różnych wodach. Jeśli uzyskasz pierwszy stopień nurkowy, to masz uprawnienia do nurkowania na wodach otwartych do głębokości 18 m. Wtedy już nie potrzebujesz towarzystwa instruktora, ale obowiązkowa jest obecność partnera. 

Advanced Open Water Diver - kolejnym krokiem w Twoim rozwoju jako nurka może być kurs AOWD. Drugi stopień powoduje, że zyskujesz dodatkowe umiejętności i pogłębiasz wiedzę teoretyczną. Pozwali Ci to nurkować w nocy czy też przy ograniczonej widoczności. Zwiększa się również maksymalna głębokość, do której możesz zejść - do 30 m. W dalszym ciągu musisz nurkować z partnerem. Jeśli chcesz zejść na taką głębokość, to musi on mieć takie same uprawnienia jak ty lub wyższe. Natomiast możesz też nurkować z kimś, kto ma mniejsze, ale tylko zgodnie z jego licencją. 

Deep Diver - jeśli zaliczysz ten kurs, możesz schodzić na głębokość do 40 m. Instruktorzy przygotują Cię do tego, jak zachowywać się w wodzie, w zależności, z jaką sytuacją przyjdzie Ci mieć do czynienia. To już szkolenie dla zaawansowanych, ale jeśli masz jeszcze większe oczekiwania, to możesz zrobić kurs nurkowania technicznego.

Przygotowanie do nurkowania trwa. Fakt, że możesz to teoretycznie robić bez uprawnień, nie powoduje, że warto zrezygnować ze szkolenia. Przejdź je, aby wiedzieć, jak sobie radzić w wodzie, jakie mogą wystąpić reakcje. W zbiornikach możesz napotkać na różne okoliczności. Nie przeciążaj się - nurkowanie jest wymagające dla organizmu. Wybierz się na nie wyłącznie wtedy, gdy nie masz problemów zdrowotnych i dobrze się czujesz. 

Przygodę zacznij od snorkelingu. Wielu amatorów nurkowania robi podobnie i nic w tym dziwnego, że później podróżują po całym świecie, by podziwiać zbiorniki wodne, i uzyskują kolejne uprawnienia. 

Przeczytaj także

kobieta i mężczyzna nurkujący w maskach do snorkelingu

5 najlepszych miejsc do snorkelingu w Europie

Snorkeling dostarcza niezapomnianych wrażeń każdemu, kto spróbuje go choć raz. Poznaj najlepsze miejsca do snorklingu w Europie!

dziecko nurkujące w masce do snorkelingu

Jak wybrać maskę do snorkelingu? Jakie kryteria doboru?

Klasyczna maska do snorkelingu z fajką składa się z maski, która zakrywa oczy i nos oraz rurki. Jak wybrać sprzęt? Zalety maski pełnotwarzowej.

mężczyźni w strojach i maskach do nurkowania

Technika nurkowania - podstawowe umiejętności nurka

Robisz kurs nurkowania? Chcesz zacząć nurkować? Sprawdź, jaka powinna być technika nurkowania, aby bezpiecznie podziwiać podwodny świat.