mężczyzna nurkujący z butlą w masce i stroju do nurkowania

Nurkowanie rekreacyjne - czy wymaga kursu nurkowania? 

Nurkowanie rekreacyjne to ciekawa przygoda i hobby. Czy musisz zrobić kurs nurkowy? Czy potrzebujesz sprzętu do nurkowania?

Miłość do nurkowania pojawia się przeważnie podczas wakacji. Możesz skorzystać np. z podziwiania raf koralowych. Decydujesz się na snorkeling - pływasz i oglądasz świat w wodzie, mając zanurzoną wyłącznie głowę. Później próbujesz rozwijać swoją przygodę. Czy musisz posiadać certyfikat nurka, jeśli chcesz zajmować się nurkowaniem rekreacyjnym? Czy wymaga ono szczególnego przygotowania? 

kobieta nurkująca w stroju kąpielowym

Co to jest nurkowanie rekreacyjne?

Kluczowym krokiem w rozwoju nurkowania rekreacyjnego było wynalezienie przez Jacques'a Cousteau i Emile'a Gagnan aparatu oddechowego. Doszło do tego w latach 40. XX wieku. Wcześniej było to sport przeznaczony głównie dla młodych ludzi, odważnych i wytrzymałych. Czy nurkowanie rekreacyjne to po prostu zabawa, którą może uprawiać każdy?

Nazwa może być myląca. Mówi się wtedy o nurkowaniu na głębokość nie większą niż 40 m, bez przystanków dekompresyjnych. Czym są te przystanki? Otóż chodzi o zatrzymywanie się w czasie wynurzania, aby usunąć namiar gazów z organizmu, najczęściej azotu. W czasie takiego nurkowania musisz zawsze widzieć światło z powierzchni. Nurkowanie rekreacyjne oznacza zbiór określonych wymagań co do sprzętu, szkoleń, ale wiążą się z nim również pewne ograniczenia. 

Jeśli chcesz nurkować rekreacyjnie bez opiekuna, musisz mieć chociaż podstawowy certyfikat, np.  PADI Open Water Diver. To podstawowy stopień nurkowy, dzięki któremu będziesz w stanie bezpiecznie nurkować zgodnie z nabytymi uprawnieniami. Zdobędziesz wiedzę teoretyczną i praktyczną. Co więcej warto o tym wiedzieć?

Open Water Diver - co daje kurs nurkowania?

Jak już wiesz, Open Water Diver (OWD) to pierwszy stopień nurkowy, a PADI to jedna z międzynarodowych organizacji, które prowadzą kursy. Dlaczego akurat ta? Jest największa, najpopularniejsza i to ona wyznacza standardy w nauce nurkowania. To nie oznacza, że nie masz wyboru. Możliwe, że w Twojej okolicy nie ma możliwości skorzystania ze specjalistycznego szkolenia, które prowadzi PADI. Być może jednak znajdziesz następujące organizacje:

SSI (Scuba Schools International) - możesz uzyskać stopień SSI OWD;

SDI (Scuba Diving International) - zdobędziesz  SDI OWD; organizacja specjalizuje się w szkoleniu nurków rekreacyjnych;

CMAS (Confédération Mondiale des Activités Subaquatiques) - tutaj również zrobisz szkolenie Open Water Diver.

Nie ma znaczenia, który posiadasz z tych certyfikatów. Wszystkie są akceptowane na świecie i potwierdzają przygotowanie do przebywania pod wodą, korzystania ze sprzętu nurkowego, ale zakładając określone limity.

Co daje OWD? Możesz nurkować na wodach otwartych. Musi to być nurkowanie do głębokości 18 m, nurkowanie z partnerem, ale nie ma konieczności obecności instruktora. Żeby móc zejść niżej w wodzie, musisz osiągnąć kolejny stopień. Kurs AOWD (Advanced Open Water Diver) uprawnia do podziwiania podwodnego świata do głębokości 30 m.

Jeśli masz OWD, to możesz zrobić kursy specjalistyczne, takie jak:

nurkowanie głębokie;

nurkowanie nocne;

nurkowanie we wrakach;

nurkowanie podlodowe.

To tylko przykłady. Poszczególne federacje mają różny program i przygotowują do różnych przygód w wodzie. Interesuje Cię nurkowanie jaskiniowe? Da się zrobić. Nurkowanie wrakowe? To nie problem. W każdym przypadku musisz mieć odpowiednie przygotowanie. Różne rodzaje nurkowania stawiają odmienne wymagania.

Wśród turystów znajdziesz takich, którzy próbują wymóc na prowadzących zajęcia zgodę na coś, czego nie powinni robić. Zdarza się, że chcą nurkować pod wpływem alkoholu. Nigdy tego nie rób. Pamiętaj, jakie są limity rekreacyjne. Opracowano je dla Twojego bezpieczeństwa. Osoby przekraczające je narażają się na poważne problemy, łącznie z zagrożeniem życia.

ludzie nurkujący z butlami w kombinezonach do nurkowania

Rodzaje nurkowania a wymogi

Kurs OWD nie jest dla każdego. Musisz spełniać wymagania, które stawia szkoła. Te nie zawsze są takie same. Przeważnie:

musisz mieć ukończony określony wiek - może to być 15 lat, a może mniej;

brak przeciwwskazań zdrowotnych - musisz uzyskać od lekarza pisemne potwierdzenie, że możesz nurkować;

potrafisz leżeć na wodzie przez określony czas;

jesteś w stanie przepłynąć określony dystans z płetwami lub bez;
masz dobrą kondycję fizyczną.

Kluczowe są kwestie zdrowotne. Niektóre choroby i dolegliwości wykluczają nurkowanie. Mogą utrudniać oddychanie, a nawet doprowadzić do utonięcia. Z nurkowania wykluczają Cię m.in. trwające infekcje, choroby dróg oddechowych czy zatok.

Organizatorzy szkolenia zapewniają sprzęt do nurkowania, skafander, możesz u nich zobaczyć przeróżne, zaawansowane rozwiązania, które są potrzebne, jeśli interesuje Cię dłuższe przebywanie pod wodą. Poznasz sprzęt awaryjny, dowiesz się, jak podejść do wynurzenia, czym są automaty oddechowe.

A co zrobić, jeśli interesują Cię inne rodzaje nurkowania? Możesz wtedy przechodzić przez kolejne poziomy szkolenia. Jeśli masz już OWD od PADI, to teraz przejdź na wyższy poziom zaawansowania. Zrób kurs AOWD (Advanced Open Water Diver). Kiedy go zaliczysz, możesz nurkować na głębokość do 30 m. Wtedy dostępne jest dla Ciebie nurkowanie w systemie partnerskim - z partnerem o równorzędnych lub wyższych kwalifikacjach albo niższych, jednak wyłącznie w zakresie uprawnień tej osoby. Dzięki AOWD dostępne staje się dla Ciebie nurkowanie głębokie i nocne.

Jeśli masz OWD, możesz robić specjalizacje. Na ich podstawie masz uprawnienia, by nurkować do zatopionych wraków oraz innych obiektów, robić to w ograniczonej widoczności czy też nurkować pod lodem.

Co jednak, jeśli interesuje Cię nurkowanie rekreacyjne do głębokości 40 m? Zdobądź PADI Deep Diver. To specjalistyczny kurs, dzięki któremu Twoim celem może się stać głębokość do 40 m. Dowiesz się, jaki sprzęt jest potrzebny do długiego czasu pobytu pod wodą. W ramach przygotowania teoretycznego poznasz ryzyka, które wiążą się nurkowaniem głębokim, i dolegliwości, z którymi możesz się mierzyć.

Nurkowanie techniczne - co musi umieć nurek?

Kiedy nurkowanie rekreacyjne to dla Ciebie zbyt mało, zainteresuj się nurkowaniem technicznym. Jeśli zdobędziesz odpowiedni certyfikat, możesz zanurzać się na nawet ponad 40 m. Masz podstawę do nurkowania w trudnych warunkach, do czego możesz potrzebować butli z różnymi gazami i ogólnie specjalistycznego sprzętu. Na początek zdobądź pierwszy stopień nurkowania technicznego – PADI TEC 40. Dzięki temu nauczysz się m.in. nurkowania na głębokość ponad 40 m z dekompresją trwającą nie dłużej niż 10 minut. 

Oceń, czy to dla Ciebie. Na pewno otwiera to nowe opcje, m.in. nurkowania do zatopionych platform wiertniczych, i zwiększa możliwości oglądania podwodnego świata. Jeśli Ci to odpowiada, to czemu nie - znajdź szkołę, która prowadzi kursy nurkowania technicznego i rozpocznij naukę!

Przeczytaj także

kobieta nurkująca w masce i stroju do nurkowania

Nurkowanie bez uprawnień - czy uprawnienia to konieczność?

Marzy Ci się nurkowanie ale nie masz uprawnień? Czy musisz do tego przejść przez kurs dla nurka? Co jest potrzebne, żeby nurkować?

kobieta i mężczyzna nurkujący w maskach do snorkelingu

5 najlepszych miejsc do snorkelingu w Europie

Snorkeling dostarcza niezapomnianych wrażeń każdemu, kto spróbuje go choć raz. Poznaj najlepsze miejsca do snorklingu w Europie!

mężczyźni w strojach i maskach do nurkowania

Technika nurkowania - podstawowe umiejętności nurka

Robisz kurs nurkowania? Chcesz zacząć nurkować? Sprawdź, jaka powinna być technika nurkowania, aby bezpiecznie podziwiać podwodny świat.

kobieta w piance do nurkowania z płetwami

Jak zacząć nurkować? Jak zostać nurkiem? Kurs nurkowania?

Interesuje Cię nurkowanie? Jaki sprzęt nurkowy i akcesoria są potrzebne? Sprawdź, jak zacząć nurkować oraz jakie są pierwsze kroki aby rozpocząć kurs