Kobieta i mężczyzna pływający jachtem morskim

Obowiązkowe wyposażenie jachtu morskiego

Bezpieczeństwo żeglugi to absolutny priorytet. Obowiązkowe wyposażenie jachtu morskiego – co trzeba mieć ze sobą podczas żeglowania? Sprawdź!

Możliwość wypłynięcia jachtem na pełne morze to niesamowite doświadczenie. Tego typu rejs to doskonała okazja na wyciszenie się, odpoczynek i nawiązanie kontaktu z naturą. Każda osoba, która planuje rejs jachtem, musi jednak pamiętać, że jednostka pływająca ma być wyposażona w konkretne akcesoria związane z bezpieczeństwem. Jakie jest obowiązkowe wyposażenie jachtu morskiego? Przeczytaj nasz artykuł, a będziesz wiedział, bez czego nie możesz wyruszyć na pełne morze lub ocean!

Środki ratunkowe, w które powinien być wyposażony jacht podczas żeglugi

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia jachtu są środki ratunkowe. Konkretne akcesoria, które powinny znaleźć się na pokładzie, są uzależnione od rodzaju akwenu, po którym się poruszamy. Każda osoba, która ma w planach wypłynąć w rejs, powinna zdawać sobie sprawę, że ma ona obowiązek dostosować się do zapisów prawa w tej sprawie. W jakie produkty musi być wyposażony jacht komercyjny w konkretnych przypadkach?

Mężczyzna wyciągający z torby żeglarskiej obowiązkowe wyposażenie jachtu morskiego

Jachty podczas żeglugi morskiej i oceanicznej

Na początek skupimy się na wytycznych dotyczących jachtów w Rejonie 3 i 4, czyli w przypadku żeglugi pełnomorskiej oraz oceanicznej. Według prawa tego rodzaju łódź powinna być wyposażona przede wszystkim w pneumatyczne tratwy ratunkowe. Co ważne, muszą być one takiej wielkości, aby pomieścić wszystkich uczestników rejsu. Kolejnym niezbędnym elementem są kamizelki ratunkowe. Kamizelki ratunkowe są wyposażone w uprząż spełniającą funkcję pasa bezpieczeństwa. Również dostępne w liczbie przynajmniej tylu osób, ile znajduje się na pokładzie.

Na pokładzie jachtu morskiego lub oceanicznego obowiązkowo muszą znaleźć się także dwa koła ratunkowe. Każde z nich musi jednak spełniać bardziej szczegółowe wymogi. Pierwsze z nich musi być zaopatrzone w pławkę świetlną oraz tyczkę z flagą, a drugie koniecznie musi posiadać linkę ratunkową. W przypadku jachtów przekraczających 15 metrów liczba kół ratunkowych musi wynosić cztery.

Wyposażenie tego rodzaju jachtu musi obejmować także 12 rakiet spadochronowych czerwonych. W razie wypadku służą one do zaznaczenia swojej pozycji na wodzie. Taką samą funkcję pełni pławka dymna pomarańczowa, która w pojedynczej sztuce także powinna znaleźć się na pokładzie. Wyposażenie łódki uzupełniają pasy bezpieczeństwa przeznaczone dla wszystkich pasażerów.

Obowiązkowe wyposażenie jachtu morskiego – sprzęt nawigacyjny

Następną grupą akcesoriów, do których posiadania zobowiązuje nas prawo, jest sprzęt nawigacyjny. Absolutną podstawą jest posiadanie na jachcie morskim kompasu magnetycznego. Co ważne, powinien on posiadać atest. Tego rodzaju statki muszą również być wyposażone w służący do pomiaru ciśnienia barometr. Konieczność obserwacji wód dookoła wymaga także wyposażenia w lornetkę. Podczas przemierzania mórz lub oceanów trzeba mieć także urządzenie służące do pomiaru głębokości.

Na pokładzie musi znaleźć się także miejsce dla wielu niezbędnych dokumentów. Wśród nich należy wymienić mapy morskie i żeglarskie, zestaw do pracy na mapach, tablice nawigacyjne oraz przepisy portowe. Wszystkie wymienione dokumenty muszą być aktualne i poprawione oraz dotyczyć obszaru, w którym porusza się jacht rekreacyjny. W sytuacji, kiedy żegluga ma charakter całodobowy, konieczny jest także spis świateł, a także tablice pływów, kiedy rejs odbywa się obszarach pływowych.

Obowiązkowy sprzęt sygnałowy

Jachty poruszające się po morzach i oceanach są także zobowiązane do posiadania określonego sprzętu sygnałowego. Na wyposażenia takiej łodzi musi znajdować się latarnia, znaki dzienne, a także urządzenia zgodne z Konwencją o zapobieganiu zderzeniom, o której mowa w art. 5 pkt 33 lit. c ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie morskim. Warto jednak wiedzieć, że takie wymogi nie dotyczą jachtów pływających pod nadzorem.

Mężczyzna przypinający sobie krótkofalówkę przed wejściem na jacht

Urządzenia radiokomunikacyjne dla bezpiecznego uprawiania żeglugi przez jachty

Jednostki jachtowe muszą być także wyposażone w urządzenia radiokomunikacyjne. W tym przypadku trzeba wiedzieć, że wymogi dotyczące żeglugi oceanicznej i morskiej różnią się nieco pomiędzy sobą. Jak można się domyślić, liczba sprzętu potrzebnego podczas żeglowania po oceanie jest nieco dłuższa niż w przypadku morza. Zacznijmy jednak od pierwszej grupy.

Podstawowym sprzętem na jachcie oceanicznym jest stacjonarny radiotelefon VHF z DSC. Takie samo urządzenie mamy obowiązek posiadać ze sobą podczas rejsu morskiego. Przykładem sprzętu, który musi znajdować się na jachcie oceanicznym, ale nie ma obowiązku używania go na morzu, jest statkowy terminal satelitarny albo radiotelefon MF/HF (średnio-, krótkofalowy) z systemem DSC, lub satelitarny telefon komórkowy z dostępem do numeru alarmowego centrum ratownictwa morskiego.

Zarówno na jednostce oceanicznej, jak i morskiej koniecznie musi znajdować się radiopława awaryjna (EPIRB) 406 MHz oraz urządzenie do odbioru prognoz pogody i ostrzeżeń. Dodatkowa na jachcie pływającym po oceanach powinno znaleźć się miejsce na ratowniczy transponder radarowy (SART) lub ratowniczy transponder AIS (AIS SART).

Wyposażenie pokładowe dla jachtów

Niezależnie od rodzaju, każda jednostka pływająca musi spełniać minimalne wymagania dotyczące wyposażenia pokładowego. Co obowiązkowo musi znaleźć się na pokładzie? Podstawą jest osprzęt kotwiczny wyposażony w łańcuch lub linę. Jego rozmiar musi być adekwatny do wielkości jachtu. Dokładnie tak samo wygląda sytuacja w przypadku osprzętu cumowniczego.

Każdy statek ma obowiązek posiadać również zestaw narzędzi, który pozwoli na wykonanie drobnych prac naprawczych w trakcie rejsu. Rodzaj narzędzi musi być dopasowany do potrzeb konkretnej jednostki. Jeżeli jacht przekracza długością kadłuba 12 metrów, musi on posiadać specjalne nożyce do cięcia olinowania. Całe wyposażenie konieczne musi być uzupełnione przez apteczkę.

Sprzęt ochrony przeciwpożarowej na wyposażeniu jachtu

To, że znajdujemy się na otoczonym wodą jachcie, nie oznacza, że nie powinniśmy posiadać sprzętu ochrony przeciwpożarowej. Obowiązujące przepisy informują o konkretnym rozmieszczeniu poszczególnych elementów. I tak według zapisów prawa gaśnica ABC 2 kg powinna znajdować się w kokpicie oraz przypadać na każde 20 m² powierzchni mieszkalnej.

Zadbaj o bezpieczeństwo uprawiania żeglugi przez jachty morskie razem z Decathlon

Przepisy dotyczące pływania jachtami narzucają nam konkretne elementy wyposażenia, które powinna posiadać jednostka przemieszczająca się po morzach lub oceanach. Przed wyruszeniem w rejs należy upewnić się, że mamy wszystkie wymagane akcesoria techniczne. Zapewni nam to bezpieczeństwo żeglugi w sytuacjach kryzysowych, a także pozwoli na uniknięcie kar finansowych.

Zrobiłeś przegląd akcesoriów na swoim jachcie i zauważyłeś braki w wyposażeniu? W takim razie zapraszamy do sklepu Decathlon! W naszej ofercie znajdziesz wiele produktów, które znajdują się w obowiązkowych wyposażeniu jachtów. Kupisz u nas między innymi takie produkty jak kotwice, kompasy, radia oraz lornetki. Nie brakuje u nas także sprzętu cumowniczego. Uzupełnij to, czego potrzebujesz i wypływaj na pełne wody!

Przeczytaj także:

osoby trzymające torbę żeglarską

Co zabrać na żagle? Wskazówki, co spakować

Wybierasz się na żagle? Nie wiesz, co spakować? Czego nie zapomnieć? Pewien ekwipunek jest niezbędny. Oto wskazówki, co zabrać na żagle.

Mężczyźni pływający na żaglówce w okularach przeciwsłonecznych  i odzieży żeglarskiej

Patent żeglarski – jak zostać żeglarzem jachtowym?

Patent żeglarski to uprawnienie, które umożliwia zostanie żeglarzem jachtowym. Jak wygląda kurs, egzamin? Sprawdź, jak zdobyć patent żeglarza.

ludzie pływający na jachcie żaglowym

Jachty żaglowe - jakie są rodzaje, klasy, typy

Sprawdź, jakie są rodzaje, klasy i typy jachtów żaglowych ➤ Zdobądź niezbędną wiedzę teoretyczną na temat żeglarstwa ☛ Sprawdź na blogu Decathlon

osoby w odzieży żeglarskiej płynące łodzią

Najlepsze pomysły na prezent dla żeglarza

Znasz osobę, która jest pasjonatem żeglarstwa i zastanawiasz się na oryginalnym upominkiem dla niej? Oto najciekawsze pomysły na prezent dla żeglarza!

węzeł żeglarski

Żeglarstwo: podstawowe węzły żeglarskie, nauka węzłów na rejs

Jakie są podstawowe węzły żeglarskie? Których wymaga egzamin na patent żeglarza jachtowego? Sprawdź w naszym poradniku dla miłośników żeglarstwa