mężczyzna w odzieży myśliwskiej trzymający lornetkę

Polowania w Polsce na dziki i inne zwierzęta

Polowania w Polsce są wciąż popularnym sportem. Sprawdź w artykule, jakie są warunki wykonywania polowania na dziki, jelenie i inne zwierzęta!

Polowania w Polsce wciąż cieszą się dużą popularnością. W poradniku przedstawimy warunki dotyczące polowania na poszczególne rodzaje zwierząt w naszym kraju i wyjaśnimy, czym są biura polowań. Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się więcej! Tysiące lat temu łowiectwo pozwalało ludziom wyżywić rodziny i przeżyć kolejny dzień. Chociaż dziś jest jedynie rozrywką, wciąż ma wielu fanów. Polowania dają myśliwym wiele możliwości, ponieważ nasze lasy są wyjątkowo obfite w dziką zwierzynę. Warto jednak pamiętać, że dogodne warunki nie zwalniają z obowiązku znajomości przepisów, a przede wszystkim stosowania się do nich. 

Polowania w Polsce – podstawowe obowiązki myśliwych

Jeśli chcesz udać się na polowanie na zwierzynę, musisz należeć do Polskiego Związku Łowieckiego. Jednak przynależność do tej organizacji to nie wszystko, ponieważ każdy myśliwy musi znać swoje obowiązki. Najważniejsze z nich zostały uwzględnione w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 22 marca 2005 roku. Co znajdziesz w treści tego aktu prawnego?

- warunki wykonywania polowania w Polsce;

- zasady znakowania tusz;

- wzór upoważnienia do polowania indywidualnego;

- wzór książki ewidencji pobytu na polowaniu.

Poza tym każdy członek koła łowieckiego otrzymuje dokumentację oraz regulamin polowań, do którego jest zobowiązany się stosować.

mężczyzna stojący w odzieży myśliwskiej z plecakiem na plecach

Warunki wykonywania polowania na dziki

Przed zorganizowaniem polowania na dziki trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim możliwe jest używanie jedynie broni myśliwskiej o gwintowanych lufach oraz kalibrze minimalnie 5,6 milimetra. Dopuszcza się użycie tylko pocisków półpłaszczowych. Warto również wiedzieć, że w przypadku odstrzału dzików nie obowiązuje zakaz strzelania do zwierzyny przy punktach dokarmiania, paśnikach czy lizawkach.

Polowanie na jelenie – co warto wiedzieć?

W przypadku jeleni polowanie może odbyć się w formie indywidualnej oraz zbiorowej. Okres polowań na byki zaczyna się 21 sierpnia i kończy ostatniego dnia lutego, z kolei ten na cielęta obowiązuje od 1 września do końca lutego. Polowania na łanie są natomiast dozwolone w okresie od 1 września do 15 stycznia. Warto przy tym pamiętać, że jeśli początek wcześniej wspomnianych terminów wypada od razu po dniu ustawowo wolnym, polowanie można rozpocząć już pierwszego wolnego dnia. Jeśli zaś koniec przypada na dzień poprzedzający okres wolny, polowanie można kontynuować aż do jego zakończenia.

Aby móc legalnie polować na byki, potrzebujesz uprawnienia selekcjonerskiego. W przypadku łań oraz cieląt wystarczające będzie podstawowe. Dopuszcza się jedynie używanie myśliwskiej amunicji kulowej.

Polowanie na sarny 

Okres polowań na sarny rozpoczyna się w maju i kończy we wrześniu, jednak termin ten dotyczy jedynie rogaczy. Z kolei polowania na kozy i koźlęta są możliwe od początku października do połowy stycznia. Natomiast najczęściej myśliwi wybierają się do lasów dwa razy w roku. Dlaczego tak właśnie się dzieje i kiedy są te dogodne okresy?

Pierwszy przypada w maju, na samym początku sezonu łowieckiego, kiedy sarny po paru miesiącach spędzonych w ostojach mają uśpioną czujność. Wówczas zwierzęta są ospałe po mroźnej zimie, a zabicie ich jest znacznie łatwiejsze. Kolejnym razem myśliwi udają się na polowania  podczas okresu godowego, czyli na przełomie sierpnia i lipca. To właśnie w tym czasie najłatwiej jest zastrzelić rogacza o imponującym porożu, co dla wielu myśliwych stanowi ogromny powód do dumy. Najczęściej są to szpicaki i widłaki, ale największym osiągnięciem jest zdobycie ósmaków – wyjątkowo rzadkich form poroża.

Biura polowań – zalety korzystania z oferty

Jeśli nie jesteś doświadczonym myśliwym, a polowania to dla ciebie jedynie rekreacyjna rozrywka możesz skorzystać z oferty biura polowań. W Polsce nie brakuje takich miejsc, a pracownicy tego rodzaju firm na bieżąco sprawdzają przepisy, dzięki czemu ty nie musisz tego robić lub – co gorsza – ponosić przykrych konsekwencji niedostosowania się do obowiązującego prawa. W dodatku zaplanują za ciebie całą wyprawę, byś mógł w pełni cieszyć się polowaniem.

Biura mogą zorganizować polowania zbiorowe lub indywidualne na zwierzynę różnych gatunków. Podczas takich wycieczek możesz nie tylko aktywnie spędzić czas na łonie natury, ale także zdobyć trofeum, jeśli pozwalają na to twoje uprawnienia.

Obfitość lasów w zwierzynę różnych gatunków sprawia, że polowania  są wyjątkowo atrakcyjną i fascynującą formą sportu. Pamiętaj jednak, żeby przed ich rozpoczęciem dokładnie zapoznać się z obowiązującymi przepisami i zadbać o bezpieczeństwo lub skorzystać z oferty renomowanego biura polowań.

W ofercie sklepu Decathlon znajdziesz różnorodne akcesoria myśliwskie takie jak buty, optyka myśliwska, czy noże.

Przeczytaj także

mężczyzna trzymający lornetkę myśliwską

Jaką wybrać lornetkę dla myśliwego na polowanie?

Jaka lornetka dla myśliwego będzie najlepsza na polowanie? Sprawdź w naszym poradniku i rankingu lornetek myśliwskich!

otwarta szafa z bronią myśliwską

Jaka szafa na broń myśliwską? Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jaka szafa na broń myśliwską? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru szafy? Sprawdź, jak przechowywać broń krótką i długą zgodnie z normami!

mężczyźni w odzieży myśliwskiej z wiatrówkami w plenerze

Jaki śrut do wiatrówki wybrać? BB czy diabolo?

Jaki śrut do wiatrówki kupić? W poradniku omówimy rodzaje śrutów i pomożemy ci wybrać idealną amunicję do rekreacyjnego strzelectwa i nie tylko!

Osoba w butach myśliwskich stojąca na kamieniu w lesie

Jakie buty myśliwskie na polowanie wybrać? Poradnik

Jakie buty myśliwskie wybrać na polowanie? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku dla myśliwych!