Rodzaje skal trudności wspinaczkowych i sposób ich odczytywania
Na przestrzeni lat wykształciło się wiele rodzajów skal wspinaczkowych, które stosowane są w różnych częściach świata. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę najbardziej rozpowszechnionych oraz zdradzamy, jak odczytywać ich symbole.
– Skala UIAA – jest to skala, która ustanowiona została przez Union Internationale des Associations d’Alpinisme. Uważa się ją za najbardziej uniwersalną wersję skal trudności wspinaczkowej. Stosuje się w niej oznaczenia w postaci cyfr rzymskich od I do XI oraz symbole + i - które wskazują na dolną bądź górną granicę danego poziomu. Choć skala ta sprawdza się przede wszystkim przy wspinaczce naturalnej, to jednak cały czas dotyczy gór o charakterze alpejskim, więc wyjście nawet na “jedynkę” bez doświadczenia i przygotowania technicznego jest mocno nieodpowiedzialne.
– Skala Tatrzańska – stosowana głównie w Tatrach. Jest tożsama ze skalą UIAA, którą wymieniliśmy wyżej. Wyróżnia się w niej sześć poziomów od I, który oznacza „nieco trudny”, aż do VI, czyli „skrajnie trudny”.
– Drugą najczęściej stosowaną w Polsce skalą poza Tatrzańską, jest Skala Kurtyki, która jest niemal z nią identyczna. Obejmuje nie tylko góry, ale przede wszystkim skałki, co sprawia, że staje się zdecydowanie bardziej uniwersalna. Różni się stopniowaniem poziomów przy pomocy arabskiej liczby. Najtrudniejszy obecnie poziom w tej skali to VI.8. O ile skali tatrzańskiej stosuje się czasem oznaczenia + i -, żeby wskazać, czy dana trasa mieści się w górnym, czy dolnym przedziale trudności danego stopnia, o tyle skala Kurtyki określa to bardzo precyzyjnie dla stopnia VI, poprzez dodanie po kropce cyfry arabskiej. Im większa wartość, tym wyższy poziom trudności. Z kolei mikstowa skala wspinaczkowa jest zaniżona względem Tatrzańskiej o pół lub jeden stopień.
– Francuska skala wspinaczkowa – jest najczęściej stosowaną w Europie skalą, wynika to z jej bardzo dużej szczegółowości. Wciąż jest to skala zamknięta, natomiast wprowadza podział najbardziej drobiazgowy ze wszystkich obowiązujących skal. Wyraża się ją za pomocą cyfry arabskiej i litery „a”, „b” lub „c”. By jeszcze precyzyjniej określić ciągi trudności na danej trasie, stosuje się także symbole plusa i minusa.
– Skala Saksońska – tę skalę stosuje się do określania trudności dróg w skałach piaskowcowych w Europie Środkowej. Oznaczenia składają się z cyfry rzymskiej i litery a-c. Poza samym wspinaniem ocenia się w niej także przeskoki pomiędzy skałami w stopniu od 1 do 5.
– Skala Amerykańska – stworzona została z myślą o trudnych i długich trasach. Zapisuje się ją od cyfry 5 i dodaje po kropce kolejne cyfry w zakresie 1-15. Dodatkowo każdy stopień posiada także oznaczenie literowe a-c. Im wyższa cyfra po kropce i dalsza w alfabecie litera, tym trasa ma więcej utrudnień.
– Angielska skala wspinaczkowa – skala wspinaczkowa brytyjska uchodzi za najbardziej skomplikowaną skalę spośród wszystkich. Składa się z opisu przymiotnikowego i numerycznego. Opisuje nie tylko trudność drogi w sensie fizycznym, ale obejmuje także powagę trasy, czyli wyzwania psychiczne, z którymi będzie musiał zmierzyć się każdy chętny.