- Snooker zasady dotyczące ustawienia bil
Podczas meczu jedyną bilą, która może mieć kontakt z kijem, jest bila biała, czyli bila rozgrywająca. Każdy frame rozpoczyna się z białą bilą w pozycji w ręce. Pozostałe bile porozstawiane są na stole w sposób następujący:
- bile czerwone ustawia się przy użyciu trójkąta. Bila wierzchołkowa powinna znajdować się nad Punktem Piramidy, na osi podłużnej stołu. Czerwone bile nie mogą dotykać bili różowej, która znajduje się tuż obok;
- bila zielona powinna znajdować się w lewym rogu Strefy D;
- bila żółta powinna znajdować się w prawym rogu Strefy D;
- bila niebieska powinna leżeć w Punkcie Centralnym;
- bila brązowa musi znajdować się w Punkcie Środka Linii Bazy;
- bila czarna powinna być ułożona w Punkcie Głównym;
- bila różowa musi natomiast być umieszczona w Punkcie Piramidy.
- Snooker zasady dotyczące punktacji
Za umieszczenie bili w kieszeni, w zależności od jej koloru, zawodnikowi przyznawana jest konkretna liczba punktów:
1 punkt - bila czerwona,
2 punkty - bila żółta,
3 punkty - bila zielona,
4 punkty - bila brązowa,
5 punktów - bila niebieska,
6 punktów - bila różowa,
7 punktów - bila czarna.
- Snooker zasady dotyczące rozgrywki
Zawodnik uderzając w bilę rozgrywającą, stara się umieścić w kieszeni bilę w kolorze czerwonym. Następnie wskazuje kolor następnej bili, którą zamierza umieścić w łuzie i podejmuje próbę wykonania tego zadania. Następnie ponownie wbija czerwoną bilę i ponownie wyznacza bilę kolorową. Jeżeli zawodnik nie trafi do łuzy wskazaną bilą lub popełni błąd, miejsce przy stole zajmuje jego przeciwnik. Kolorowe bile, które zostaną umieszczone w kieszeni, bądź wypadną poza stół, powracają na pole gry przed następnym uderzeniem. Czerwone bile nie podlegają tej regule. Są one usuwane z gry na stałe. W momencie, gdy na stole nie ma już żadnych bil, następuje finałowy etap frame'u. Podczas tego etapu zadaniem gracza jest umieszczenie w łuzie 6 kolorowych bil tak, aby rozpocząć na najniżej punktowanej, czyli żółtej a zakończyć na najwyżej punktowanej, czyli czarnej. W tej partii żadna z bil nie wraca na stół. Finałowy frame kończy się wraz z momentem wbicia bili czarnej do łuzy. Celem gry jest zdobycie przez jednego z zawodników większej liczby punktów niż udało się zebrać przeciwnikowi. Oczywiście reguły snookera są zdecydowanie bardziej skomplikowane. W tym poradniku przedstawiliśmy jedynie te podstawowe, ponieważ naszym celem jest zapoznanie czytelnika z tym niezwykłym sportem.
- Snooker zasady dotyczące błędów w grze
Jak wspomnieliśmy wyżej, zasady snookera są bardzo skomplikowane, dlatego postanowiliśmy skupić się na najważniejszych z nich. Nie możemy jednak nie wspomnieć o najbardziej znanych błędach w grze. Po ich wykonaniu, przeciwnik otrzymuje 4 dodatkowe punkty. Zawodnicy utrudniają sobie więc grę specjalnie. Za faul przeciwnika dostają bowiem bonusowe punkty. Stanowią więc one element dobrze przemyślanej strategii gry. Najczęściej spotykane faule występują wtedy, gdy:
- dowolna bila zostanie wybita poza stół,
- bila wpadnie do kieszeni innej niż powinna,
- zawodnik uderzy bilę w innym kolorze niż wskazany,
- podczas gry bila biała zostanie umieszczona w kieszeni,
- dotknięta zostanie jakakolwiek inna bila niż bila w kolorze białym.