Najważniejsze zasady biwakowania na dziko
Zacznijmy od zasad spania na dziko. O czym pamiętać, zwłaszcza kiedy po raz pierwszy decydujesz się na noc pod gołym niebem?
- Znajdź nocleg, zanim zapadnie zmrok. Rozbijanie namiotu po ciemku może nie skończyć się dobrze. Co więcej, rano może się okazać, że rozłożyłeś się na czyimś polu albo co gorsze – na środku mrowiska. W takiej sytuacji przyda się wiedza, jak złożyć śpiwór, aby jak najszybciej się spakować i ruszyć w dalszą drogę.
- Wybierz dobre miejsce biwakowania. Nie rozkładaj się przy głównej drodze. Idealnie, jeżeli twój nocleg leży z dala od jakiejkolwiek ścieżki. W ten sposób ograniczasz ryzyko odwiedzin przez nieproszonych gości. Znajdź miejsce osłonięte krzakami, skałami albo drzewami. Jeśli jesteś w górach, nie nocuj na szczycie. W razie burzy będzie tam bardzo niebezpiecznie.
- Staraj się nie rzucać w oczy. Jeżeli ktoś cię widział, przenieś się dalej. Inaczej możesz obudzić się bez pieniędzy i dokumentów. Lepiej nie kusić losu. Na wszelki wypadek wszystkie cenne rzeczy trzymaj przy sobie.
- Nie hałasuj. Puszczanie muzyki czy głośne rozmowy przez telefon mogą przyciągnąć obce osoby.
- Nie zostawiaj śmieci. Opakowania po jedzeniu będą ściągać zwierzęta. Co więcej, pozostawianie odpadów w niedozwolonych miejscach podlega karze grzywny.
- Kup namiot, który nie rzuca się w oczy. Idealny będzie namiot 2 seconds od Quechua. Ma zielony kolor i jest niewielki. Dodatkowo jest bardzo prosty w montażu i demontażu. Rozkładanie go zajmuje naprawdę tylko 2 sekundy!
- Sprawdź, czy biwakowanie na dziko jest legalne. W niektórych krajach można spać w namiocie tylko w wyznaczonych do tego miejscach.