Lotka i rakiety do crossmintona leżące na piasku

Speedminton (crossminton, speed badminton) – zasady gry

Crossminton, znany też jako speedminton, to sport, który można uprawiać wszędzie. Czym się charakteryzuje ta dyscyplina? Oto zasady gry.

Crossminton, inaczej zwany speed badmintonem, jest dyscypliną, która nie wymaga ani dobrej kondycji fizycznej, ani drogiego sprzętu. Sport ten możesz ponadto uprawiać wszędzie. Czym jest crossminton? Zasady gry znajdziesz tutaj!

Czym jest crossminton?

Speed badminton został wymyślony przez Billa Brandesa, sportowca o niemieckim pochodzeniu. Chciał on urozmaicić oraz przyspieszyć grę w badmintona. W tym celu zamienił tradycyjną badmintonową lotkę na cięższą oraz wymyślił nowe reguły gry. Rozgrywka dzięki temu jest szybsza i bardziej dynamiczna, zapewniając sporą dawkę adrenaliny. Co więcej, by zagrać w speed badmintona, nie trzeba mieć siatek, słupków czy profesjonalnego kortu.

Dyscyplina sportowa opracowana przez Billa Brandesa została zarejestrowana w 2005 roku i szybko zyskała na popularności. W wielu krajach toczą się regularne turnieje, a w 2011 odbyły się pierwsze mistrzostwa świata w Berlinie. Od 2016 roku oficjalną nazwą speed badmintona jest crossminton. Zmiana wynikała z prośby Światowej Federacji Badmintona. Dzięki temu dyscyplina ta w przyszłości będzie mogła ubiegać się o status sportu olimpijskiego.

Osoba trzymająca fluorescencyjny speeder do blackmintona

Speedminton – odmiany gry

Istnieje kilka odmian gry w crossminton. Wśród nich warto wyróżnić:

– Freestyle – gra się bez boiska i wyznaczania pola gry oraz zasad i limitów punktowych.

– Blackminton – mecz rozgrywa się nocą, używając fluorescencyjnej lotki oraz oświetlenia UV.

– Fun Match – występują w niej bramki zrobione z pomarańczowych znaczników. Ich szerokość oraz odległości od siebie nie są ustalone odgórnie. W tej odmianie należy bronić własnej bramki, jednocześnie starając się zdobyć tę należącą do przeciwnika. Punkty zdobywa się, gdy lotka nad nią przeleci.

– Match – w tym wypadku gra odbywa się według zasad turniejowych, opisanych poniżej.

Crossminton – zasady

Chcąc zagrać w crossmintona według zasad turniejowych, należy przestrzegać kilku istotnych reguł:

– Punkt zdobywa się poprzez trafienie w pole przeciwnika. Jeśli lotka znajdzie się poza nim, zwiększa się wynik rywala.

– Lotka nie może spaść na ziemię między polami, jak i dotknąć zawodnika lub jego ubrania.

– Zawodnicy nie mogą odbijać lotki dwa razy z rzędu ani wybić jej, gdy spadnie na ziemię.

Każdy mecz składa się z dwóch setów, a celem gry jest zdobycie 16 punktów – powyżej tej liczby należy uzyskać przewagę 2 punktów. Zawodnicy celują lotką w pole przeciwnika, starając się trafić nią tak, by rywal nie mógł jej odbić.  Zmiana pozycji następuje co 3 serwy. Jeśli pojawi się remis 15:15, wówczas zmiana następuje już z każdą kolejną rundą. Po każdym secie zawodnicy muszą zamienić się stronami.

Uderzenia serwisowego nie można wykonywać znad głowy. Jest to zabronione i uważane za błąd, który powoduje stratę punktu. Dopuszczalne jest jedynie wprowadzenie jej do gry przez serw dolny, z 1/3 tylnej strefy boiska. 

W przypadku meczu deblowego w speedmintona każdy z zawodników drużyny zajmuje jedno pole gry – w strefie przedniej lub tylnej. Osoba, która serwuje, znajduje się z tyłu. Po każdym serwie zawodnicy zamieniają się miejscami. Warto wiedzieć, że w trakcie meczu stopa zawodnika z tylnej strefy nie może znaleźć się przed tą należącą do osoby w przedniej strefie. Pozostałe zasady są takie same, jak w grze pojedynczej.

Speedminton – boisko

Jeśli chodzi o speedminton, wymiary boiska to po prostu dwa kwadraty o boku 5,5 metra, które oddalone są od siebie o 12,8 metra. W tym rakietowym sporcie, jak już wcześniej było wspomniane, gra się bez siatki. Obszar boiska można wytyczyć specjalną taśmą na bocznych liniach lub znacznikami w kształcie stożków. Można grać na dowolnej nawierzchni – asfalcie, trawie czy ziemi. Najważniejsze jest, aby podłoże było równe i nie znajdowały się na nim przeszkody. 

Kobieta w odzieży do gry w crossmintona wyciągająca buty z pokrowca na sprzęt do speedmintona

Co będzie potrzebne do gry w speedmintona?

W crossmintona, jak już było wspomniane, grać można wszędzie, acz niezbędny będzie do tego odpowiedni sprzęt. Jednym z nich są lotki, tak zwane speedery. Speeder może rozwinąć prędkość do 290 km/h! Występują w trzech rodzajach:

– fun speeder, czyli lotka do gry tradycyjnej;
– match speeder, używana w trakcie zawodów;  
– cross speeder, dość ciężka i szybka, która doskonale sprawdza się w złych warunkach pogodowych.

Co jest jeszcze potrzebne, by grać w speedminton? Rakiety o bardzo mocnym naciągu! Zazwyczaj ważą około 170 gramów i mają 58 centymetrów długości.

Speedminton a badminton – różnice

Gra w crossminton na pierwszy rzut oka może przypominać badminton, jednak dyscypliny te różnią się pod kilkoma względami. Przede wszystkim inne są lotki. Szybki badminton używa specjalnych lotek, o bardziej zwartej budowie niż tradycyjne modele, które są mniej podatne na wiatr i pozwalają grać na większych dystansach. Różnicę widać również w rakietach. Te do badmintona mają górny kształt przypominający jajo. Jeśli chodzi o speedminton, rakiety są podobne do tych wykorzystywanych w squashu – wykonywane z mocniejszych materiałów, by wytrzymać uderzenia cięższymi lotkami. Są przy tym także nieco krótsze oraz lżejsze niż rakiety badmintona. Pole centralne rakiet do crossmintona znajduje się w nich bliżej dłoni niż w przypadku sprzętu do tenisa lub badmintona.

Crossminton to świetna gra dla osób w każdym wieku i o różnym poziomie sprawności fizycznej. Jest łatwa do nauczenia się, acz wymaga refleksu oraz koordynacji ruchowej. Zagrasz w nią, gdzie chcesz – wystarczy Ci do tego trochę miejsca, lotki oraz rakieta. Pamiętaj o wyżej wymienionych zasadach, a z pewnością ten sport rakietowy przyniesie Ci sporo satysfakcji!

Przeczytaj także:

mężczyzna trzymający rakietkę do gry w badmintona

Zasady gry w badmintona – gra pojedyncza

Na czym polega gra w badmintona? W skrócie na przebijaniu lotki rakietą na drugą stronę boiska ponad siatką. Czy to rzeczywiście takie proste?

kobiety z rakietami do badmintona w rękach ubrane w stroje do gry w badmintona

Badminton - technika. Jak odbijać i serwować lotkę?

Badminton to wymagające ćwiczenia. Poza kondycją przyda się prawidłowa technika gry. Poznaj sposoby trzymania rakiety i wyprowadzania uderzeń.

Dziewczynka w stroju sportowym trzymająca w górze rakietkę chcąc odbić lotkę podczas gry w kometkę

Gra w kometkę – zasady. Czym się różni od badmintona?

Gra w kometkę to popularny sport rekreacyjny. Czy zasady gry w badmintona i kometkę są takie same? Jak rozgrywać mecz w kometkę?

dzieci stojące z rakietami do gry w badmintona w rękach na boisku

Badminton dla dzieci ‒ co warto wiedzieć

Gra w badmintona dla dzieci – kiedy rozpocząć naukę, jakie korzyści niesie za sobą uprawianie tej dyscypliny oraz jaki sprzęt kupić na początek ?

Mężczyzna rozkładający siatkę do badmintona w ogrodzie

Jak rozłożyć siatkę do badmintona? Przydatne wskazówki

Gra w badmintona to sport oferujący masę korzyści. Chcesz grać we własnym ogródku? Zastanawiasz się, jak rozłożyć siatkę do badmintona? Oto porady!