mężczyźni trenujący w strojach do taekwondo

Stopnie w taekwondo i kolory pasów, które noszą adepci tej sztuki walki

Sprawdź, jaki stopień zaawansowania reprezentuje każdy kolor pasa, jaki noszą adepci taekwondo. Poznaj stopnie mistrzowskie - Dan. Zapraszamy!

Gdyby opierać swoją wiedzę o sztukach walki wyłącznie na tym, co można zobaczyć w większości filmów fabularnych, można by odnieść wrażenie, że wszyscy instruktorzy noszą czarne pasy, a uczniowie białe. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej – sala treningowa (dojang) Taekwondo to prawdziwa tęcza, na którą składa się wiele kolorów pasów. Skąd wzięła się taka różnorodność barw i co każda z nich oznacza? Czy każdy z nich wskazuje, jaki jest poziom umiejętności adepta? W tym artykule znajdziesz informacje o systemie pasów Taekwondo: o jego pochodzeniu, znaczeniu każdego koloru i ilości czasu, jaka potrzebna jest do zdobycia najwyższej rangi.

Najważniejsze informacje o Taekwondo

Taekwondo jest koreańską sztuką walki, która wykorzystuje różnorodne kopnięcia i uderzenia. Jej początki można odnaleźć w starożytnych systemach praktykowanych w Korei, takich jak Taekkyon i Subak. Po II wojnie światowej koreański generał Choi Hong-hi połączył najbardziej efektywne techniki i stworzył z nich spójny styl walki. W 1966 roku powstała Międzynarodowa Federacja Taekwon-do, które w 1973 roku zostało uznane za oficjalną dyscyplinę sportową przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Obecnie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych sportów walki, z charakterystycznymi dynamicznymi kopnięciami, szybkimi uderzeniami i skomplikowanymi sekwencjami ruchów. Promuje nie tylko umiejętności fizyczne, ale także wartości moralne, takie jak szacunek, dyscyplina, samokontrola, dojrzałość i dążenie do doskonałości. Opanowywanie kolejnych umiejętności symbolizowane jest przez odpowiadające im  kolory pasów, którymi zawodnicy przewiązują swoje stroje (doboki).

Zasady systemu rankingowego pasów taekwondo

Koncepcja różnokolorowych pasów i stopni została zapożyczona od Judo, choć zostały do niej wprowadzone duże modyfikacje. Jej głównym celem było ustalenie poziomów biegłości uczniów i instruktorów. W tym celu stworzono system rankingowy, którego podstawę stanowi 10 poziomów uczniowskich i 9 stopni mistrzowskich. Aby uzyskać awans na wyższy stopień, trzeba zaliczyć specjalny test, podczas którego są wykonywane coraz trudniejsze układy technik obronnych i symulujących zachowanie w prawdziwej walce. Symbolikę stopni i kolorów pasów często łączy się z naturalnym rozwojem obserwowanym w przyrodzie, stąd częste porównania do kolejnych etapów wzrostu roślin.

chłopiec stojący w stroju do taekwondo z białym pasem

10 stopni uczniowskich – Cup

10 – biały – oznacza najniższy stopień w Taekwon-do. Symbolizuje brak doświadczenia, czystość i niewinność. To jedyny poziom, na który nie przeprowadza się egzaminu.

9 – biały z żółtą belką. Aby go uzyskać, kandydat musi umieć poprawnie wykonać przepisany układ i sparing z innym zawodnikiem. Musi także umieć bronić się przed chwytami, kopnięciami i uderzeniami pięścią.

8 – żółty. Symbolizuje ziemię, w której kiełkuje zasiane ziarno wypuszczające pierwsze pędy. Wymogi do awansu są podobne do powyższego, jednak trzeba wykonać nieco bardziej skomplikowany układ i złamać odpowiednio przygotowaną deskę obiema rękami i stopami.

7 – żółty z zieloną belką. Do awansu trzeba opanować kolejne techniki i umiejętność łamania dwucalowej deski ręką i jednocalowej deski stopami. Trzeba również przeprowadzić trudniejszy sparing z jednym krokiem.

6 – zielony. Wzrost rośliny i wypuszczanie liści. Awans wymaga opanowania walki z drzewcem jednostopniowym i drzewcem w stylu dowolnym. Uczeń musi również wykazać się umiejętnościami samoobrony i przebić dwucalowe deski, używając obu rąk i nóg.

5 – zielony z niebieską belką. Trzeba nauczyć się nowego układu, skutecznie bronić się przed chwytami i pałkami i kopnięciem z wyskoku rozbić 1-calową deskę.

4 – niebieski. Ten kolor symbolizuje niebo, do którego wytrwale dąży wzrastająca roślina. Wymagania podobne do powyższych. Wymagany jest trudniejszy układ i umiejętność złamania jednocalowej deski kopnięciem obrotowym.

3 – niebieski z czerwoną belką. Do zdobycia wymagana jest umiejętność obrony przed chwytami, pałkami, nożami i wieloma nieuzbrojonymi przeciwnikami. Uczeń musi również złamać deskę o grubości dwóch cali kopnięciem z obrotu.

2 – czerwony. Symbolizuje krew, ma ostrzegać przeciwników przed niebezpieczeństwem i przypominać adeptowi, że mimo posiadania wysokich umiejętnośći powinien unikać walki. Test taki jak wyżej, ale uczeń musi umieć złamać 3-calową deskę dowolnym kopnięciem.

1 – czerwony z czarną belką. Oznacza najwyższe umiejętności ćwiczącego adepta.  Aby go uzyskać, należy opanować bardzo duży zasób technik i umiejętność złamania dwóch trzycalowych desek.

9 stopni mistrzowskich – Dan

Wiele osób rozpoczyna treningi Taekwon-do z myślą o zdobyciu czarnego pasa. W rzeczywistości osiągnięcie tego poziomu to zaledwie początek życiowej podróży. Większość organizacji uznaje 9 poziomów mistrzowskich, które nadawane są w miarę, jak rosną umiejętności i powiększa się doświadczenie instruktorskie zawodnika.

Stopnie od 1 do 3 (I do III Dan) – młodszy instruktor

Posiadaczy tych stopni nazywa się Boosabum. Czarny kolor ma symbolizować przeciwieństwo początkowej bieli, czyli braku wiedzy i umiejętności. Czarny pas symbolizuje zatem dojrzałość, odwagę i związany z nią brak strachu przed ciemnością i złem świata. Młodsi instruktorzy zajmują się pomocą w nauczaniu i samodzielnym szkoleniem młodszych uczniów. Większość szkół wymaga ukończenia 16 lat, aby móc zdać egzamin na czarny pas pierwszego stopnia.

Stopnie od 4 do 6 (IV do VI Dan) - instruktor

Oprócz wysokiego poziomu umiejętności dodatkowym wymogiem jest ukończenie 25 roku życia, aby uzyskać ten poziom. Jego posiadacze mogą promować kolorowe pasy do 1 Dan. Wielu prowadzi własne szkoły.

Stopnie 7 i 8 (VII i VIII Dan) - mistrz

Musisz mieć co najmniej 36 lat i być pod ścisłą opieką arcymistrza, aby ubiegać się o awans na poziom 7 i 53 lata na poziom 8. To najwyższa aktywna ranga w Taekwon-do. Osiągnięcie tego poziomu zajmuje od 30 do 40 lat oddanego i konsekwentnego treningu. Mistrzowie na tym poziomie służą społeczności pracą promocyjną i wychowawczą jako instruktorzy, mentorzy lub sędziowie.

Czarny pas 9 stopnia (IX Dan) - arcymistrz

Choć uważany się go za najwyższy stopień czarnego pasa, jest bardziej tytułem honorowym. Jest tylko garstka ludzi, którzy posiadają ten zaszczyt, a wielu z nich zostało odznaczonych pośmiertnie. Potrzeba dziesięcioleci poświęcenia tej sztuce, aby przejść przez wszystkie poziomy Taekwondo i tylko nieliczni  odbywają tę podróż do końca.

Doboki, kaski i inne akcesoria do Taekwon-do znajdziesz w ofercie sklepów Decathlon.

Przeczytaj także

mężczyźni trenujący taekwondo ubrani w doboki

Strój do taekwondo - jak wybrać dobok treningowy

Sprawdź, jaki strój do taekwondo wybierają zawodnicy tej sztuki walki na swoje treningi. Doradzamy jak wybrać najlepszy dobok.

mężczyzna ubrany w dobok wykonujący kopnięcie taekwondo

Historia taekwondo - korzenie sztuki walki

Dowiedz się więcej, na temat taekwondo, sztuki walki, która stała się dyscypliną olimpijską. Poznaj historię i początki taekwondo sportowego.

mężczyzna siedzący po ścianą w doboku

O co chodzi w koreańskim taekwondo

Sprawdź, dlaczego warto trenować techniki taekwon-do – sztuki samoobrony, która stała się dyscypliną olimpijską

mężczyźni w dobokach wykonujący kopnięcia

Taekwondo – kopnięcia z wyskoku i innych pozycji

Sprawdź, które kopnięcia i ciosy są najczęściej wykonywane podczas treningów koreańskiej sztuki walki taekwon-do