dziewczyna łapiąca piłkę siatkową

Zagrywka w siatkówce - jaką funkcję pełni serwowanie oraz jak skutecznie zagrywać piłkę?

Zagrywka z wyskoku to kluczowy element, który wpływa na losy meczu. Czym jest zagrywka w siatkówce, jakie są rodzaje zagrywki i jak wykonać skuteczny serwis? Sprawdź!

Szybka, precyzyjna i skuteczna zagrywka to klucz do sukcesu podczas meczu siatkówki. To właśnie dlatego serwowanie jest jednym z najważniejszych elementów tej popularnej dyscypliny sportowej. W dzisiejszym tekście opowiemy nieco o roli zagrywki w siatkówce oraz przedstawimy kilka praktycznych wskazówek, jak skutecznie uderzyć piłkę, aby przeciwnik miał problemy z jej odbiorem. Czytaj dalej, jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak zdobyć trwałą przewagę nad przeciwnikiem w jednym z kluczowych elementów taktycznych.

Czym jest zagrywka w siatkówce i jaką pełni funkcję?

Zagrywka to jeden z podstawowych elementów gry w siatkówkę. Wykonuje się ją na początku każdej akcji, zza linii końcowej, w ciągu 8 sekund po gwizdku sędziego. Jej celem jest przebicie piłki na drugą stronę siatki, które ma za zadanie wprowadzić ją do gry. Zagrywkę najczęściej wykonuje się sposobem górnym, jednak przepisy dopuszczają również zagranie sposobem dolnym, przy pomocy nadgarstka. 

Główną funkcją zagrywki jest wprowadzenie piłki do gry i rozpoczęcie akcji. Należy przebić ją na drugą stronę siatki w taki sposób, aby utrudnić przeciwnikowi jej odbiór i uniemożliwić drużynie przeciwnej wykonanie skutecznego ataku. Serwujący zazwyczaj posyła zagrywki w stronę zawodników o mniejszych umiejętnościach odbioru lub w miejsce, gdzie rywale mają problem z przyjęciem piłki, stara się też, by tor lotu piłki być nieprzewidywalny.

W piłce siatkowej zagrywka ma również na celu zmuszenie drużyny przeciwnej do popełnienia błędu, takiego jak np. niedokładny odbiór lub nieprawidłowe ustawienie pod atak. Jest to jeden z najważniejszych elementów gry w siatkówkę, a jego skuteczne wykonanie wymaga precyzji, siły i umiejętności dokładnego wcelowania piłką w pole gry przeciwnika.

piłka do gry w siatkówkę

Jakie rodzaje zagrywek rozróżniamy?

W siatkówce możemy wyróżnić kilka rodzajów zagrywek, zarówno ze względu na sposób zagrywania, jak i samą technikę. Wśród najważniejszych sposobów zagrywania wymienić należy: zagrywkę górną, dolną oraz boczną. Patrząc na serwis pod kątem technicznym, warto wspomnieć również o zagrywce z wyskoku oraz tzw. zagrywce float. Czym dokładnie się charakteryzują? Sprawdź!

Podział zagrywek ze względu na sposób serwisu

Zagrywka górna
- jest to zdecydowanie najpopularniejszy sposób zagrywania, który możemy zaobserwować u zaawansowanych zawodników. Z zagrywką górną mamy do czynienia w sytuacji, kiedy siatkarz staje za linią końcową, wykonuje podrzut piłki wysoko w górę, a następnie wykonuje otwartą dłonią uderzenie w stronę połowy drużyny przeciwnej. Kluczowe w tym serwie jest to, aby piłka została uderzona w momencie, kiedy znajduje się w najwyższym punkcie.

Zagrywka dolna - jest to najłatwiejszy technicznie rodzaj zagrywki. Serwis ten opiera się na wprowadzeniu piłki do gry poprzez uderzenie piłki ręką, za pomocą ruchu wahadłowego. Z tym rodzajem zagrywki zwykle możemy się spotkać w przypadku rozgrywek dziecięcych i amatorskich. Ze względu na to, że tego rodzaju serw nie nadaje zbyt dużej siły i prędkości piłce, nie spotkamy się z nim wśród zawodowców. Sposób ten stanowi raczej część nauki gry w siatkówkę.

Zagrywka boczna - to kolejny rodzaj serwisu, który nie jest wykorzystywany w profesjonalnej siatkówce. Aby go wykonać, zawodnik ustawia się bokiem do boiska. W trakcie wykonywania wymachu przed uderzeniem piłki, serwujący skręca swój tułów w jej stronę. Rolą tego ruchu jest nadać siłę uderzeniu. Z tą zagrywką również można się spotkać jedynie podczas rozgrywek amatorów lub w trakcie nauki gry.

Podział zagrywek ze względu na technikę serwisu

Zagrywka z wyskoku
- jest to rodzaj zagrywki górnej, w której zawodnik podrzuca piłkę do góry, bierze rozbieg, wyskakuje i uderza piłkę z dużym impetem, będąc w powietrzu. Jest to zdecydowanie najpopularniejszy sposób wśród profesjonalnych zawodników. Jego ogromną zaletą jest prędkość, z jaką piłka zmierza w stronę pola przeciwnika. Tego rodzaju serwisy mogą osiągać prędkość przekraczającą nawet 100 km/h.

Zagrywka typu float - specyficznym rodzajem zagrywki jest tzw. float. Jest to serwis o mniejszej mocy niż zagrywka z wyskoku, jednak równie często prowadzi do zdobycia punktów. W jaki sposób? Otóż jak sama nazwa wskazuje, lot piłki ma przypominać powolne „dryfowanie” w powietrzu. Sprawia ono, że trajektoria lotu piłki jest ciężka do przewidzenia, a co za tym idzie - zagrywka jest trudna do przyjęcia.

mężczyzna odbijający piłkę siatkową

Zagrywka górna - w jaki sposób prawidłowo serwować?

Jak już wspomnieliśmy, zagrywka z wyskoku to zdecydowanie najpopularniejszy sposób serwowania w siatkówce. Trzeba jednak wiedzieć, że jej wykonanie wymaga od zawodnika dobrego przygotowania fizycznego i technicznego. Dobra informacja jest jednak taka, że można ją opanować poprzez konsekwentny trening. W jaki sposób skutecznie serwować z wyskoku, tak jak robią to profesjonalni gracze? Oto mały poradnik jak zagrywać w siatkówce.

Wykonanie serwisu rozpoczynamy, stojąc poza linią końcową, przodem do boiska oraz ustawiając stopy w zależności od ręki, którą będziemy serwować. Dla osoby praworęcznej lewa stopa jest lekko wysunięta do przodu, natomiast dla osoby leworęcznej, prawa stopa jest lekko z przodu. Następnie należy podrzucić piłkę przed przed siebie, tak aby znajdowała się nad głową i za pomocą mniej dominującej ręki, a następnie odchylamy się lekko do tyłu, aby zwiększyć siłę uderzenia. 

Przenosimy ciężar ciała na odpowiednią nogę i wykonujemy zamach ręką, trzymając naszą dominującą rękę mocno zgiętą w łokciu. W momencie uderzenia, nadgarstek powinien być rozluźniony, a dłoń napięta, z palcami rozłożonymi. Po uderzeniu przenosimy ciężar ciała na stopę, która znajduje się z przodu. Doświadczeni gracze wykonują serw z wyskoku. Dobrze wykonana zagrywka powinna utrudnić przeciwnikom przyjęcie.

Czym jest as serwisowy?

W rozmowie na temat siatkarskich zagrywek można się również spotkać z pojęciem tzw. asa serwisowego. Czym on jednak jest? Upraszczając, można powiedzieć, że as serwisowy to zagrywka idealna. Jest to sytuacja, kiedy piłka zostaje tak umiejętnie zaserwowana, że bezpośrednio po serwisie upada w części boiska przeciwnika lub rywal nie jest w stanie jej opanować.

As serwisowy jest uważany za jeden z najcenniejszych punktów, jakie można zdobyć w siatkówce, ponieważ drużyna zdobywająca asa otrzymuje punkt bez konieczności kontynuowania akcji, co może mieć przełożenie na końcowy rezultat. Ciekawostką może być również fakt, że rekord pod kątem największej liczby asów serwisowych w meczu należy polskiego siatkarza kubańskiego pochodzenia, Wilfredo Leona, który w 2021 roku zaliczył 13 asów w jednym spotkaniu.

Zagrywka to nieodłączny element siatkówki, który potrafi zdecydować o losach meczu lub seta. Trening serwisu jest więc tak samo ważny, jak ten związany z przyjęciem, blokiem czy prawidłowym ustawieniem na boisku. Gracz, który chce być profesjonalistą, musi nie tylko nauczyć się odpowiedniej techniki serwisu. Przy tym elemencie gry niezwykle ważne są także koncentracja, spokój i analiza gry i zawodników.




W ofercie sklepu Decathlon znajdziesz artykuły do siatkówki halowej i plażowej.

Przeczytaj także

mężczyźni grający w siatkówkę

Złoty set w siatkówce - na czym polega i co oznacza?

Złoty set w siatkówce stosowany jest podczas rozgrywek Ligi Mistrzów, europejskich pucharów i w krajowej lidze. Na czym polegają zasady złotego seta?

piłki do siatkówki

Ile trwa mecz siatkówki? Maksymalny czas gry i zasady meczu

Siatkówka nie ma maksymalnego czasu gry. Co do zasady, to, ile trwa mecz siatkówki, zależy od tego, czy jest konieczny tie-break.

kobiety z piłką siatkową

Co to jest libero w siatkówce? Jaka jest jego rola ?

Co to jest libero? To zawodnik grający na linii obrony. Sprawdź więcej informacji o libero. Siatkówka wprowadziła tę pozycję niedawno!

Kobiety rozgrywające mecz siatkówki zgodnie z zasadami gry w siatkówkę

Zasady gry w siatkówkę – na czym polega ta gra?

Jakie są zasady gry w siatkówkę? Sprawdź, jak wygląda mecz siatkówki, ilu zawodników jest w drużynie? Przepisy gry w siatkówkę jasno określają te kwestie.