mężczyzna trenujący boks z workiem bokserkim

Zasady boksu – rodzaje ciosów bokserskich

Boks to jeden z najstarszych sportów walki. Co warto wiedzieć o boksie? Poznaj zasady boksu wraz z Decathlon!

Aktywność fizyczna to jeden z najważniejszych elementów naszego życia, który niezaprzeczalnie wpływa na codzienne funkcjonowanie. Oprócz siłowni, biegania i ćwiczeń cardio, często szukamy alternatyw, które dałyby nam odrobinę adrenaliny. Jedną z ciekawszych dziedzin sportu jest boks, który może być uprawiany amatorsko lub zawodowo. Walki dwóch zawodników przyciągają tłumy i są świetnym widowiskiem, ale oprócz tego mają szereg innych korzyści, o których warto wiedzieć. Jakie są podstawowe zasady walki bokserskiej? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Na czym polega boks?

Pomimo że każdy zdaje sobie sprawę, na czym polega rywalizacja w boksie, wszakże chodzi jedynie o pokonanie przeciwnika, to warto zgłębić odrobinę temat i poznać podstawowe pojęcia z dziedziny sportów walki, aby odróżnić knockout od knockdownu czy cios prosty od sierpowego. Jeśli planujemy zawalczyć o swoją kondycję i sprawność właśnie na ringu, to przed pierwszym treningiem powinniśmy zasięgnąć odrobinę wiedzy, by już na początku czuć się pewniej.

Boks to walka dwóch przeciwników na wydzielonej powierzchni. Ring, czyli pole zmagań ograniczony jest linami, a sama walka podzielona jest na rundy, których liczba ustalana jest indywidualnie w zależności od wytycznych organizatorów gali czy wydarzenia. Celem jest oczywiście pokonanie przeciwnika czy to przez knockout, czy zdobywając więcej punktów. Jednak to wszystko tyczy się boksu zawodowego, amatorzy nie są zobligowani do wchodzenia na ring, wiele klubów bokserskich oferuje treningi przygotowujące do uprawiania tego sportu, nie wymuszając rywalizacji z przeciwnikami, umożliwiając szlifowanie kondycji, techniki i umiejętności za pomocą różnych sprzętów treningowych czy treningu w parach.

rękawice bokserskie leżące na ławce

Zasady walki bokserskiej

Ring w walkach zawodowych ma wymiary 6,1 × 4,3 metra, natomiast amatorskich 6,9 × 4,3 metra. Walki sędziuje 3 sędziów oraz arbiter ringowy. Walkę można wygrać w 3 sposoby:

– Knockout (KO), czyli powalenie przeciwnika, który pozostanie na deskach przez 10 sekund.

– Knockout techniczny (TKO), kiedy jeden z zawodników nie jest w stanie walczyć dalej.

– Decyzje sędziów, gdzie za każdą rundę przyznawane są punkty 10 dla zwycięzcy rundy i 9 dla przegranego w przypadku remisu po 10 punktów.

– Dyskwalifikację, która następuje po faulu lub po złamaniu zasad.

Według zasad walki bokserskiej nie można:

– Uderzać podnoszącego się lub leżącego przeciwnika.
– Uderzać łokciem, głową, ramieniem, na odlew, otwartą dłonią, przegubem.
– Uderzać w tył głowy, plecy, nerki, poniżej pasa.
– Pluć, gryźć, przytrzymywać, popychać, szarpać, kopać.
– Unikać w taki sposób, że głowa znajduje się poniżej pasa oponenta.
– Przytrzymywać przeciwnika jednocześnie zadając ciosy.
– Wypluwać ochraniacza na zęby w celu przerwania walki.

Dodatkowo należy:

– Wziąć pełen krok po przerwaniu klinczu przez sędziego i powstrzymać się od zadawania natychmiastowych ciosów.
– Po knockdownie udać się do narożnika.
– Po knockdownie powstać w ciągu dziesięciu sekund.
– Po otrzymaniu ciosu poniżej pasa wrócić do walki w ciągu 5 minut.
– Po kontuzji uniemożliwiającej dalszą walkę faulujący bokser zostaje zdyskwalifikowany.
– Po kontuzji umożliwiającej walkę odejmuje się dwa punkty faulującemu.

Sprzęt w boksie

Trening bokserski i walka na ringu nie mogą się odbyć bez podstawowego sprzętu. Wyobrażacie sobie walkę na gołe pięści? Sądzimy, że bardzo szybko na Waszych dłoniach pojawiłyby się bolesne urazy. Zęby? Ich leczenie jest drogie i czasochłonne, a jak wiemy czas to pieniądz – dlatego lepiej zainwestujcie w dobre ochraniacze.

Rękawice bokserskie

Rękawice bokserskie to nieodłączny element zawodowca i amatora. W Deacathlon znajdziecie różne modele – rękawice ze skóry naturalnej, syntetyczne lub mieszane. Każdy rodzaj ma swoje zalety, a to, co na pewno je różni – to cena. Rękawice wykonane ze skóry naturalnej cieszą się sporą popularnością, ze względu na swoją wytrzymałość. Robi się je najczęściej ze skóry bawolej lub bydlęcej, dlatego też ich cena jest stosunkowo wysoka. Skórzany sprzęt musi być odpowiednio konserwowany, żeby mógł posłużyć jak najdłużej, dlatego rękawice należy natłuszczać z zewnątrz (np. wazeliną) i oczywiście wietrzyć. Pamiętaj, żeby nie wrzucać ich do pralki i namaczać, a po każdym treningu koniecznie wyjmij je z torby.

Dostępne są również rękawice syntetyczne, które nadają się dla osób początkujących i chociaż cechują się niższą przepuszczalnością powietrza oraz odpornością na pęknięcia, to cieszą się dużym zainteresowaniem. Głównym czynnikiem, który motywuje pięściarzy do zakupu tego rodzaju rękawic, jest cena – o wiele niższa niż skórzanych. Taki model można przecierać z zewnątrz wilgotną ściereczką oraz włożyć do środka kawałek ręcznika papierowego, tak aby pochłonął wilgoć. Na rynku są dostępne też rękawice mieszane, czyli takie, w których zewnętrzna część wykonana jest ze skóry naturalnej, a wewnątrz znajduje się skóra ekologiczna. Taki model jest świetną alternatywą dla niezdecydowanych.

mężczyźni w kaskach i rękawicach bokserskich trenujący boks

Bandaże bokserskie

Banda bokserski to kolejny z elementów zapewniający ochronę dłoni i stawów nadgarstka, w parze z rękawicami gwarantują bezpieczeństwo dłoni w walce, stabilizując nadgarstek. Ich długość dobierana jest indywidualnie, jednak zazwyczaj są w przedziale półtora do dwóch metrów. Przed wizytą w klubie warto przećwiczyć ich wiązanie, aby nabrać sprawności.

Ochraniacze

Ochraniacze bokserskie to głównie te służące do ochrony szczęki, głowy oraz pozostałych części ciała. Przydają się szczególnie przy sparingach czy treningach ciosów w parach, gdzie istnieje realne zagrożenie otrzymania ciosu od przeciwnika. W pierwszej kolejności należy nabyć ochraniacz szczęki, który zapewni zarówno bezpieczeństwo naszym zębom, jak i językowi. Co więcej, szczególnie dla mężczyzn istotny jest suspensor ochraniający genitalia, a dla kobiet ochraniacz klatki piersiowej.

Sprzęt treningowy

Tutaj na szczególną uwagę zasługuje zwykła skakanka, która wymaga jedynie niewielkiej przestrzeni, by poprawiać naszą kondycję, koordynację i mobilność. Do treningu boksu świetnie nadaje się również worek bokserski imitujący przeciwnika. Tutaj zdecydowanie korzystniej jest skorzystać z worka na siłowni czy w klubie, gdyż ulokowanie takiego sprzętu w mieszkaniu wymaga zarówno dużej przestrzeni, jak i instalacji odpowiedniego haka. Występują również odmiany stojące, jednak nadal wymagają dużej przestrzeni. Mniejszą alternatywą dla worka jest gruszka bokserska, której rozmiar jest znacznie mniejszy, idealnie nadaje się do pracowania nad tempem ciosów i kondycją, jednak może być dość hałaśliwa. W boksie może pomóc również piłka bokserska czy zwykła piłka tenisowa na gumce, którą montuje się zazwyczaj do głowy oraz wszelkiego rodzaju tarcze.

Kobiety trenujące boks w rękawicach i kaskach bokserskich

Odzież do treningu boksu

Tutaj zazwyczaj sprawdza się naturalny strój treningowy do boksu, który nie będzie ograniczał ruchów przy zadawaniu ciosów. W większości przypadków najlepiej sprawdzają się luźne spodenki i koszulka bez rękawów. Dedykowane buty bokserskie to wysokie obuwie na płaskiej podeszwie stabilizujące staw skokowy i zapewniające odpowiednią przyczepność, jednak na początek w zupełności wystarczy zwyczajne obuwie sportowe.

Czy kask jest konieczny?

Kask bokserski to podstawa treningu i sparingu. Chroni głowę, twarz, uszy oraz czoło przed ciosami, które w najgorszym wypadku mogą doprowadzić do uszkodzenia mózgu. Noszenie ochraniacza na głowę zalecane jest we wszystkich grupach wiekowych (dzieci, dorośli, młodzież). Biorąc pod uwagę, że w ciosy bokserskie w głowę zadawane są z dużą częstotliwością – konieczny będzie dość gruby kask, który będzie tłumił wstrząsy. W końcu głowa to najważniejsza część naszego ciała.

Trening bokserski w rękawicach

Kategorie wagowe w boksie

W boksie zawodowym występują poniższe kategorie wagowe:

– Słomkowa do 47,627 kg.
– Junior musza / lekkomusza do 48,998 kg.
– Musza do 50,820 kg.
– Junior kogucia / supermusza do 52,163 kg.
– Kogucia do 53,524 kg.
– Junior piórkowa / superkogucia do 55,338 kg.
– Piórkowa do 57,153 kg.
– Junior lekka / superpiórkowa do 58,967 kg.
– Lekka do 61,235 kg.
– Junior półśrednia / lekkopółśrednia do 63,503 kg.
– Półśrednia do 66,678 kg.
– Junior średnia / superpółśrednia do 69,853 kg.
– Średnia do 72,575 kg.
– Superśrednia do 76,204 kg.
– Półciężka do 79,379 kg.
– Junior ciężka / lekkociężka do 90,719 kg.
– Ciężka do 90,719 kg.

Ciosy w boksie

Prosty

Jest to cios, który wyprowadzamy z pozycji bokserskiej, jest to atak podstawowy, który używany jest w walce z największą częstotliwością. Jego głównym atutem jest szybkość i zasięg. Polega na błyskawicznym przemieszczeniu pięści w kierunku przeciwnika w linii prostej. Omawiając technikę, musimy zacząć od odpowiedniej pozycji i rozmieszczenia ciężaru ciała, który spoczywa na obu nogach lub jest lekko przeniesiony na prawą nogę. Zadając cios, wybijamy się z prawej nogi, wykonując jednocześnie krok lewą nogą w kierunku przeciwnika, skracając tym samym dystans. W tym samym czasie ręka powinna zostać wyprowadzona w linii prostej w kierunku głowy lub tułowia przeciwnika.

Sierpowy

Kolejny z podstawowych ciosów stosowany w boksie. Wyprowadzany jest po łuku w celu ominięcia gardy przeciwnika. Charakteryzuje się większą siłą, jednak mniejszym zasięgiem niż wcześniej opisany cios prosty. W boksie zawodowym jest to cios, który gdy zostanie wyprowadzony celnie, nierzadko powoduje knockdown, a nawet knockout.

Z dołu (podbródkowy i na korpus)

Cios wyprowadzany od dołu ku górze ręką zgiętą w łokciu do kąta ostrego. Szczególnie przydatny w zwarciu w celu uzyskania dystansu lub rozbicia gardy przeciwnika. Polega na szybkim skierowaniu ręki ku górze przy jednoczesnym skręceniu tułowiu.

Boks to znana dyscyplina, która z roku na rok ma coraz to więcej zwolenników. Sport ten uczy walki, ale przede wszystkim obrony, dyscypliny i pomaga kształtować kondycję fizyczną. Trenowanie boksu niesie ze sobą wiele zalet. Warto dobrze zapoznać się z jego zasadami przed wejściem na pierwszy trening. A jeśli myślisz o zapisaniu się na przykład na zajęcia z boksu dla dziewczyn warto skorzystać z wyszukiwarki Decathlon GO.

Przeczytaj także:

mężczyzna w rękawicach bokserskich

Rękawice bokserskie dla początkujących - jakie wybrać?

Jak dopasować rękawice bokserskie dla początkujących? Jaki powinien być ich rozmiar? Przydatne wskazówki dla osób rozpoczynających przygodę z boksem.

kobieta trzymająca w rękach skakankę bokserską

Rodzaje skakanek bokserskich - jaką wybrać na trening?

Skakanka bokserska to akcesorium, które warto zabrać ze sobą na trening bokserski, ponieważ posiada wiele zalet. Sprawdź jakie są rodzaje skakanek.

 Trening bokserski - jak trenować boks w domu?

Trening bokserski - jak trenować boks w domu?

Jaki sprzęt jest potrzebny do treningu bokserskiego? ⭐ Dowiedz się więcej jak trenować boks w domu ⭐ Sprawdź podstawy nauki boksu

Rodzaje boksu - jakie są? Które powinien znać każdy fan?

Rodzaje boksu - jakie są? Które powinien znać każdy fan?

Jeżeli pieści to dla ciebie za mało, poznaj rodzaje boksu z uderzeniami nogą: tajski, birmański, chiński, francuski oraz kick-boxing amerykański i jap