Dlaczego komunikacja w nurkowaniu jest tak ważna?
Nurkowie schodzący pod wodę muszą się ze sobą komunikować – jest to oczywiste. Ze zrozumiałych powodów nie mogą oni ze sobą rozmawiać lub nawet wysyłać komunikatów przez radio. Woda całkowicie uniemożliwia komunikowanie się ze sobą za pomocą głosu. Z tego powodu opracowany został specjalny język migowy, którym posługują się osoby nurkujące. W jakich celach stosowane są sygnały nurkowe?
1. Podstawowa komunikacja. Pod wodą, ze względu na ograniczenia techniczne i akustyczne, niemożliwe jest rozmawianie ze sobą. Nurkowie muszą jednak w jakiś sposób przekazywać sobie podstawowe informacje. To właśnie dzięki znakom nurkowym są oni w stanie utrzymać między sobą kontakt i skutecznie się porozumiewać niezależnie od warunków otoczenia.
2. Bezpieczeństwo. Znajdując się pod wodą, do rangi priorytetu urastają kwestie bezpieczeństwa. Jego zachowanie wymaga ciągłej komunikacji pomiędzy nurkami. Dzięki znakom nurkowym szybko i skutecznie mogą oni przekazywać sobie informacje o statusie powietrza, problemach technicznych, stanie fizycznym i psychicznym, a także planowanych manewrach.
3. Koordynacja działań. Nurkowanie w parach to standard, jednak nie tak rzadko mamy do czynienia z zanurzeniem grupowym. W takich sytuacjach nurkowie muszą działać jako zespół. Dzięki językowi migowemu stosowanemu pod wodą możliwa jest synchronizacja ruchów, przekazanie towarzyszom planu nurkowania oraz realizacja wspólnych zadań.