mężczyzna biegający w deszczu

Bieganie podczas burzy – o czym warto wiedzieć?

Jak się zachować, kiedy podczas treningu pojawi się burza? Jakich zasad bezpieczeństwa powinniśmy przestrzegać, chcąc bezpiecznie uprawiać bieganie?

Bieganie to sport uprawiany na świeżym powietrzu. Nieważne czy to rekreacyjny trening na osiedlu, w lesie czy też udział w maratonie – w każdym z tych miejsc musimy liczyć się z nagłą zmianą warunków atmosferycznych. Jednym z najbardziej niebezpiecznych jest oczywiście burza. Co zrobić, kiedy pojawi się w czasie naszego treningu?

Sezon burzowy

Częstych burz w naszym kraju możemy spodziewać się w okresie od maja do września. Pojawiają się one po upalnych dniach i towarzyszą im obfite opady deszczu. Niestety zmiany klimatyczne powodują, że burze stają się coraz intensywniejsze a towarzyszące im zjawiska atmosferyczne (wiatr i opady) powodują ogromne zniszczenia: łamią drzewa w lasach i niszczą domy. Biegacze powinni więc mieć na uwadze, że w trakcie swojego treningu, mogą natknąć się na burzę. Choćby z tego powodu warto wiedzieć, jak ją przewidzieć oraz jak zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Jak uniknąć burzy?

Jeśli chcemy bezpiecznie uprawiać bieganie, przed każdym treningiem powinniśmy sprawdzić, czy prognozy pogody dla naszego regionu przewidują wystąpienie burz. Przejrzymy także serwisy internetowe, które zajmują się śledzeniem burz w kraju i za granicą. Wiele z nich modeluje kierunek ich przemieszczania się, podając jednocześnie godzinę ich wystąpienia w danym regionie. Sprawdzajmy także czy prognozowanej burzy towarzyszyć będzie silny wiatr, grad i deszcz.

Podczas biegania powinniśmy też samodzielnie obserwować niebo. Duża ilość chmur kłębiastych deszczowych (cumulonimbus) może zwiastować wystąpienie burzy. Zwróćmy też uwagę, czy na niebie nie pojawiła się nagle warstwa ciemnych chmur. One także powinny być dla nas alarmujące. Jeśli je zobaczymy, powinniśmy zawrócić lub poszukać schronienia.

burza w górach

Gdy pojawią się pierwsze błyski

Skoncentrowani na biegu możemy nie zwrócić uwagi, że nagle za naszymi plecami „zrobiło się ciemno”. Także biegając po lesie możemy przeoczyć, że niebo zasnuły chmury burzowe. Jednakże każdy z nas zauważy na pewno błyski. Jeśli chcemy wiedzieć, jak daleko od nas jest burza, policzmy sekundy, jakie miną od pojawienia się błysku aż do usłyszenia grzmotu. Uzyskany wynik podzielony przez 3 to odległość (w kilometrach), w jakiej uderzył od nas piorun.

Informację tą powinniśmy wykorzystać do oceny sytuacji – czy powinniśmy szukać schronienia czy zdążymy dobiec do domu. Pamiętajmy jednak, że burza potrafi przemieszczać się bardzo szybko. Nie warto więc ryzykować zdrowia i życia.

Jakie zagrożenia niesie ze sobą burza?

Bieganie w czasie burzy może skutkować rażeniem przez piorun. W najlepszym wypadku – zostaniemy poparzeni a na naszej skórze pozostanie ślad. W najgorszym – może się skończyć tragicznie. Stanie się to na skutek zatrzymania akcji serca i układu oddechowego. Możemy też nabawić się paraliżu kończyn oraz bardzo silnych poparzeń całego działa. Dodatkowo możemy stracić czasowo czucie, słuch a uszkodzeniu może ulec nasz zmysł równowagi.

Innym zagrożeniem, towarzyszącym burzy, jest silny wiatr. Może on sprawić, że spadnie na nas konar drzewa lub uderzą w nas unoszone w powietrzu przedmioty. Dodatkowo silny wiatr i deszcz utrudnią bieg. Zawsze też istnieje ryzyko pojawienia się gradu, który może spowodować silne obrażenia naszego ciała. Niekiedy mogą one okazać się śmiertelne.

Co robić podczas burzy?

Gdy wiemy, że burza może pojawić na trasie naszego biegu, najlepiej zostańmy w domu. Jeśli jednak burza zaskoczy nas podczas biegu, unikajmy wysokich wzniesień i szukajmy tych niżej położonych miejsc. Ponieważ wyładowanie trafia najczęściej w najwyżej położony punkt, unikajmy też chowania się pod samotnym drzewem.

Zwróćmy też uwagę, że bieg w czasie burzy jest ryzykowny z innego powodu – w czasie biegu nasze kroki są duże. A tym samym zwiększa się napięcie krokowe. Dlatego lepiej iść małymi krokami lub nawet wykonywać obunożne skoki. Dlaczego? Bowiem uchroni nas to przed skutkami uderzenia pioruna w bliskiej od nas odległości.

W czasie burzy najlepiej też unikać jezior, kałuż i transformatorów. Nie przechodźmy też przez trakcje kolejowe. Dobrze też, abyśmy nie mieli przy sobie metalowych elementów. A jeśli biegamy w grupie – rozproszmy się na kilka metrów od siebie. Pamiętajmy, że bezpiecznym miejscem na schronienie się są wnętrza budynków i samochodów.

kobieta w płaszczu przeciwdeszczowym

Odpowiedni strój do biegania

Pomimo, że nikt nie poleca biegania w czasie burzy, warto posiadać strój dla biegacza, odporny na deszcz (który prawie zawsze towarzyszy burzy). W naszej garderobie powinny więc znaleźć się przeciwdeszczowe spodnie do biegania. Przyda się także przeciwdeszczowa kurtka do biegania  i buty do biegania w terenie na antypoślizgowej podeszwie. Pamiętajmy, że innych butów potrzebujemy do biegania po asfalcie a innych do biegania np. po lesie lub po kamieniach.

Przydatne będą też dodatkowe akcesoria, jak na przykład wodoodporne kieszonki czy pokrowce na telefon. Zaopatrzmy się także w dobrej jakości odblaski. W deszczu, przed burzą i w czasie jej trwania,  dość często robi się ciemno! Warto więc zadbać o bycie widocznym.

Przeczytaj także

mężczyzna biegnący przy wodzie w odzieży  i butach do biegania

Jak biegać? Podstawy techniki biegania i zasady

Jak poprawnie biegać? Podstawą jest wyprostowana sylwetka i lądowanie na śródstopiu. Sprawdź, jak biegać, aby uniknąć kontuzji i mikrourazów.

mężczyzna biegnący w odzieży i butach do biegania po drodze asfaltowej

Czym cechuje się drugi zakres w biegowy? I jak wykonywać treningi ?

Drugi zakres biegowy cechuje większa intensywność. Sprawdźmy, jak wyglądają w nim treningi i tętno biegacza.

mężczyźni biegnący w kurtkach do biegania

Bieganie w deszczu - o czym pamiętać, jak trenować? [PORADNIK]

Pada deszcz a Ty boisz się przemoczenia i chcesz zrezygnować z treningu? Nie musisz! Sprawdź nasze wskazówki dotyczące tego, jak biegać w deszczu.

mężczyzna biegnący z plecakiem do biegania na plecach

Jaki plecak do biegania kupić? Na co zwrócić uwagę wybierając plecak?

Plecak biegowy lub kamizelka to podstawowe wyposażenie osoby, które biega długie dystanse. Jaki plecak do biegania wybrać? Sprawdź nasz poradnik!