wzburzone morze

Burza nad morzem - sprawdź, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas nawałnicy

Jak przeczekać burzę nad morzem? Gdzie szukać schronienia? Czy plaża to bezpieczne miejsce? Najwyższy czas zapoznać się z naszym poradnikiem!

Zabawa na plaży, kąpiele w rześkiej wodzie, świeże powietrze, piękne widoki... Wakacje nad morzem mogą być wspaniałą formą wypoczynku, o ile tylko pogoda nie płata nam figli. Niestety nasze morze, choć niezwykle malownicze, często bywa świadkiem nieprzyjaznej aury pogodowej. Deszcz i burze nad morzem to w Polsce właściwie norma. Choć burza jest zjawiskiem bardzo niebezpiecznym, nadal wiele osób nie podchodzi do niej z należytym szacunkiem. Kąpiele w deszczu same w sobie nie szkodzą. Pluskanie się w wodzie podczas burzy może już jednak skończyć się tragicznie. Jeśli wybierasz się nad morze, bez względu na to, czy będzie to weekend czy cały tydzień, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Komunikaty - dlaczego należy zawsze stosować się do zaleceń ratowników

W internecie regularnie pojawiają się artykuły, które opisują groźne sytuacje, mające miejsce podczas wakacji. Wielu/wiele z nas słyszało o ofiarach utonięć nad morzem czy uderzeń piorunem w górach. Mimo, że ratownicy, zarówno wodni jak i górscy, regularnie uczulają turystów na to, by zapobiegać narażaniu się na tego typu sytuacje, wielu z nich nadal pozostaje na te apele głucha. Tłumy turystów regularnie wychodzą w góry mimo, że GOPR lub TOPR umieszcza na swojej stronie internetowej wyraźne ostrzeżenia o możliwości występowania burzy na terenach górskich. Ludzie wchodzą do morza, mimo że na maszcie powiewa czerwona flaga a ratownicy ostrzegają przed niebezpiecznymi falami. Wszędzie, bez względu na to czy są to góry czy jest to morze, spragnieni wypoczynku turyści, ignorują zakazy i prośby służb ratunkowych i na własne życzenie pchają się w niebezpieczne sytuacje. Zwłaszcza, że część z nich jest dodatkowo pod wpływem alkoholu. A wystarczy zastosować się do zaleceń odpowiednich służb, aby móc się cieszyć komfortem i bezpieczeństwem. Jeśli więc kiedykolwiek najdzie Cię ochota na zignorowanie ich, przypomnij sobie o tym, że aby ratownik wywiesił czerwoną flagę, musi mieć ku temu ważne powody. Chwila brawury lub pozornego szczęścia mogą kosztować Cię zdrowie lub nawet życie.

mężczyzna w czapce z daszkiem

Reguły - jak zadbać o bezpieczeństwo podczas wakacji nad morzem

Aby móc cieszyć się urlopem i jednocześnie spędzać go w sposób bezpieczny, warto zapoznać się z zasadami odpowiedniego zachowania nad morzem. Oto najważniejsze z nich:

Kąpiele powinny odbywać się tylko na strzeżonych kąpieliskach. Nad polskim morzem ich nie brakuje, więc nie warto ryzykować, pływając na dziko;

Nigdy nie należy wchodzić do wody, gdy jest się silnie rozgrzanym, ponieważ grozi to szokiem termicznym. Zanim wejdziesz do morza, posiedź chwilkę w cieniu;

– Od godziny 11 do 16 słońce może być naprawdę niebezpieczne
, dlatego w tym czasie warto schować się pod parasol, regularnie schładzać organizm i nawadniać go. Leżenie plackiem na plaży w samo południe skończyć się  może udarem;

Burza nad morzem to nie jedyne zagrożenie. Może być nim także mocne słońce, dlatego zawsze miej na sobie okulary przeciwsłoneczne i kapelusz lub czapkę z daszkiem;

Opady deszczu, silny wiatr, mgła i burza to zjawiska, która absolutnie wykluczają pobyt na plaży;

Zawsze zakładaj kapok, gdy spędzasz dzień na wodzie. Pływanie łódką, kajakiem, deską SUP czy rowerem wodnym wymaga korzystania z kamizelki, która w razie czego może uratować Ci życie. Zakładaj ją nawet, jeśli umiesz pływać.

Prognoza pogody IMGW - najbardziej rzetelne źródło informacji pogodowych

Wybierając się na plażę, należy upewnić się, że warunki pogodowe zapewnią nam bezpieczeństwo. Aplikacji pogodowych jest naprawdę mnóstwo, jednak nie wszystkie są równie miarodajne. Gdzie więc powinno się szukać aktualnych prognoz pogody? Najlepiej u źródła, czyli na stronie internetowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. IMGW to najbardziej rzetelne źródło informacji pogodowych. Obecnie dostępna jest także aplikacja IMGW, która nie tylko pokazuje prognozowaną pogodę, ale również wysyła alerty, które mogą pomóc zapobiec tragedii.

zachmurzone niebo nad morzem

Najpopularniejsze aplikacje burzowe - gdzie śledzić aktualne komunikaty pogodowe

Jeśli obawiasz się gwałtownych zmian pogody, najwyższy czas zapoznać się z aplikacjami burzowymi. Do najbardziej popularnych apek tego typu, należy między innymi Monitor Burz, który na bieżąco aktualizuje informacje pogodowe. Monitor Burz pokazuje nie tylko szczegółową pogodę krótkoterminową, ale i strefy opadów, kierunki przemieszczania się chmur oraz regiony wyładowań atmosferycznych. O niebezpiecznych zjawiskach pogodowych dowiesz się z wysyłanych przez aplikację ostrzeżeń. Inne apki burzowe, które możemy z czystym sercem polecić to: Burzowo.info, Pogoda na żywo czy Weather Radar App.

Zasady bezpieczeństwa - jak zachować się w przypadku napotkania burzy nad morzem

Najważniejszą zasadą bezpieczeństwa jest to, by jemu zapobiegać. Unikając groźnych sytuacji, nie musimy się z nimi mierzyć. Dlatego, jeśli w aplikacji pogodowej zobaczysz informację o możliwości występowania wyładowań atmosferycznych, nie wychodź na plażę. Gdy jednak z jakichś powodów znajdziesz się nad morzem podczas burzy, pamiętaj o tym, że:

– woda przewodzi prąd, dlatego należy unikać morza i jak najszybciej opuścić plażę;

– absolutnie nie można chować się pod drzewem;

– trzeba oddalić się od masztów, latarni i wysokich drzew;

– metal przewodzi prąd, dlatego należy odrzucić od siebie wszystkie metalowe przedmioty;

– należy schować się w restauracji, barze lub hotelu;

– jeśli nie ma możliwości schronienia się w budynku, należy położyć na ziemi plecak, bluzę lub kurtkę, postawić na nim stopy a następnie kucnąć tak, aby kolana znajdowały się pod brodą. W taki sposób trzeba czekać, aż burza zacznie się oddalać;

– jeśli pada deszcz, należy zabezpieczyć się przed przemoczeniem i wychłodzeniem organizmu.

Przeczytaj także

mężczyzna z plecakiem na plecach rozglądający się w lesie

Burza w lesie - o czym trzeba pamiętać, gdy nas złapie

Burza w lesie: poradnik. Jak zachować się w lesie w czasie burzy? Jak unikać porażenia piorunem? Jak schować się przed spadającymi z drzew gałęziami?

zimowy krajobraz

Czym jest hipotermia? Objawy, leczenie, pierwsza pomoc

Jak wyglądają objawy, pierwsza pomoc i leczenie hipotermii?. Wychłodzenie i zbyt niska temperatura ciała mogą doprowadzić nawet do śmierci. Czym jest

kobieta wkładająca apteczkę turystyczną do plecaka

Apteczka w górach – co powinna zawierać apteczka turystyczna

Sprawdź jak spakować apteczkę turystyczną na wyprawę górską, co skompletować, aby apteczka w górach umożliwiła udzielenie pierwszej pomocy.

kobieta wędrująca po górach w kurtce trekkingowej z kapturem

Burza w górach – jak się zachować na szlaku w trakcie burzy

Sprawdź jak uniknąć burzy w górach, jak zachować się podczas burzy na górskim szlaku i jak bezpiecznie szukać schronienia przed piorunem.