Mężczyzna stojący obok rozłożonego w plenerze namiotu podczas burzy

Burza pod namiotem – czy namiot podczas burzy jest bezpieczny?

Burza pod namiotem często dopada podczas letnich wypraw. Czy spanie w namiocie podczas burzy jest bezpieczne? Sprawdź, jak się przygotować.

Biwakowanie to rodzaj spędzania wolnego czasu na łonie natury, które zyskuje coraz większe rzesze fanów. Oderwanie się od codzienności i bliski kontakt z naturą to bardzo odprężające doświadczenie. Warunki atmosferyczne jednak często są nieprzewidywalne. Czy spanie w namiocie podczas burzy nie narazi nas na niebezpieczeństwo? Jak się zabezpieczyć przed groźnym żywiołem?

Spanie pod namiotem podczas burzy a bezpieczeństwo

Wszyscy, którzy przebywają na zewnątrz podczas silnych wyładowań, narażeni są w pewnym stopniu na niebezpieczeństwo. Najlepszym wyborem będzie w takiej sytuacji wybranie bezpiecznego schronienia, które zapewni nam stabilną ochronę i zabezpieczy przed porażeniem prądem elektrycznym.

Jeśli jednak nie mamy możliwości, by skryć się w samochodzie lub budynku i zastanawiamy się czy w namiocie podczas burzy jest bezpiecznie, nie ma powodów do paniki i obaw. W namiocie również można przetrwać burzę, ulewę i mocne podmuchy wiatru. By jednak zwiększyć swoje bezpieczeństwo w takiej sytuacji, należy trzymać się kilku zasad, które pomogą uniknąć ryzyka i niebezpieczeństw związanych z trudnymi warunkami pogodowymi. 

Kobieta śpiąca pod namiotem podczas pochmurnej nocy

Jak zachować się podczas burzy w namiocie?

By bezpiecznie przetrwać silną burzę w namiocie, warto wcześniej ubezpieczyć się na taką ewentualność i przestrzegać następujących zasad postępowania:

– Wybierz solidny namiot – dobra, mocna konstrukcja Twojego namiotu na pewno sprawdzi się w walce z porywistym wiatrem. Warto, by jego powłoka była wodoodporna i wiatroszczelna, dzięki czemu nie przemokniesz. Warto także wyposażyć się w dodatkowe akcesoria do namiotu takie jak: liny, sznurki i mocne śledzie do trudnych terenów. Gdy zauważysz, że zbliża się burza, przywiąż liny do jakiegoś stałego elementu terenu, a śledzie dociśnij kamieniami. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko, że namiot straci stabilność i zostanie porwany przez silny wiatr.

– Postaw na nieprzemakalny sprzęt – dobrze byłoby, gdyby na wszelki wypadek Twój śpiwór i plecak także pokryty był powłoką nieprzepuszczającą wody.

– Monitoruj warunki pogodowe na bieżąco – choć pogoda potrafi zmienić się w przeciągu kilku chwil, prognozy często potrafią przewidzieć z wyprzedzeniem, kiedy może dopaść nas burza. Warto przed biwakiem sprawdzić długoterminową rozpiskę pogody, by nie zostać nieprzyjemnie zaskoczonym. Podczas wyprawy także warto sprawdzać strony, na których pojawiają się aktualne wiadomości z radarów burzowych.

– Bądź ostrożny i spokojny – gdy burza uderzy z zaskoczenia i nie masz już szans na znalezienie bezpieczniejszego schronienia pod dachem, pamiętaj, by nie wpadać w panikę. Jeśli wyładowania są oddalone lub umiarkowane, wystarczy, że postarasz się nie dotykać ścian namiotu i metalowych elementów jego stelażu, które mogą przewodzić prąd. Warto ukucnąć wtedy na karimacie i przeczekać załamanie pogody.

– Miej przygotowany plan awaryjny w razie potrzeby – niekiedy może zdarzyć się, że burza jest zbyt gwałtowna, by bez ryzyka przetrwać ją w namiocie. Warto wziąć taką ewentualność pod uwagę jeszcze przed wyprawą i zaplanować potencjalną drogę ucieczki. Być może niedaleko miejsca Twojego biwakowania znajduje się schron albo wybrałeś się na wycieczkę autem? Oba rozwiązania dobrze sprawdzą się podczas ochrony przed deszczem i piorunami.

Kobieta i mężczyzna składający namiot w plenerze podczas pochmurnej pogody zapowiadającej burzę

Biwakowanie na łonie natury – wybór bezpiecznego miejsca

By zmniejszyć ryzyko niebezpieczeństwa podczas burzy w namiocie, warto uprzednio dobrze zastanowić się nad wyborem miejsca do rozłożenia namiotu. Na co należy przede wszystkim zwrócić uwagę w tym aspekcie?

– Nie rozbijaj namiotu na rozległym, otwartym terenie. Twój namiot będzie wówczas jedynym wyższym punktem na całym obszarze, a to może powodować sciąganie piorunów. Podobnie na miejsce biwaku nie wybieraj terenów wysoko w górach. Efekt może być podobny. Dodatkowo w otwartej przestrzeni o wiele trudniej będzie przeciwstawić się podmuchom wiatru, nawet pomimo zabezpieczenia namiotu.

– Upewnij się, że nie rozbijasz namiotu w dużym zagłębieniu terenu. W tym przypadku podczas intensywnej ulewy deszcz może podtopić namiot. 

– Staraj się wybierać miejsca oddalone od drzew. Mogą także przyciągać pioruny, a dodatkowym zagrożeniem mogą być spadające gałęzie i konary połamane przez wiatr.

Podczas wybierania miejsca na biwak zwróć także uwagę na to, czy w jego pobliżu nie znajdują się słupy wysokiego napięcia. One również mogą stanowić niebezpieczeństwo. Na miejsce biwaku staraj się wybrać teren niepołożony w dolinie czy u podnóża góry, powinien umożliwiać stabilne umiejscowienie namiotu i ochronę przed podmuchami wiatru.

Natura, choć niewątpliwie piękna, jest także nieprzewidywalna, a chwilami także groźna. By cieszyć się jej urokami bez ryzyka i niebezpieczeństwa, warto dobrze zaplanować i odpowiednio wcześnie przygotować się do biwaku. Staraj się na bieżąco kontrolować stan pogody i obserwuj swoje otoczenie, a w razie niepokojących zmian, od razu reaguj.

Przeczytaj także:

kobieta wędrująca po górach w kurtce trekkingowej z kapturem

Burza w górach – jak się zachować na szlaku w trakcie burzy

Sprawdź jak uniknąć burzy w górach, jak zachować się podczas burzy na górskim szlaku i jak bezpiecznie szukać schronienia przed piorunem.

mężczyzna biegający w deszczu

Bieganie podczas burzy – o czym warto wiedzieć?

Jak się zachować, kiedy podczas treningu pojawi się burza? Jakich zasad bezpieczeństwa powinniśmy przestrzegać, chcąc bezpiecznie uprawiać bieganie?

kobieta i mężczyzna stojący przed namiotem turystycznym w górach

Jak wybrać najlepszy namiot turystyczny? Poradnik i ranking namiotów

Namiot w góry, lekki namiot jednoosobowy na biwak czy może model dla 2 osób? Jak wybrać najlepszy namiot? Zobacz nasz poradnik i ranking namiotów!

kobieta i mężczyzna siedząćy na fotelach turystycznych przed namiotem  nad jeziorem

Gdzie można rozbić namiot nad jeziorem?

Sprawdź ☛ gdzie zgodnie z zasadami można rozbić namiot nad jeziorem ✔️ Sprawdź jakie są zasady biwakowania na dziko ⭐ Odwiedź nasz blog

mężczyzna z plecakiem na plecach rozglądający się w lesie

Burza w lesie - o czym trzeba pamiętać, gdy nas złapie

Burza w lesie: poradnik. Jak zachować się w lesie w czasie burzy? Jak unikać porażenia piorunem? Jak schować się przed spadającymi z drzew gałęziami?