Jak zachować się podczas burzy w namiocie?
By bezpiecznie przetrwać silną burzę w namiocie, warto wcześniej ubezpieczyć się na taką ewentualność i przestrzegać następujących zasad postępowania:
– Wybierz solidny namiot – dobra, mocna konstrukcja Twojego namiotu na pewno sprawdzi się w walce z porywistym wiatrem. Warto, by jego powłoka była wodoodporna i wiatroszczelna, dzięki czemu nie przemokniesz. Warto także wyposażyć się w dodatkowe akcesoria do namiotu takie jak: liny, sznurki i mocne śledzie do trudnych terenów. Gdy zauważysz, że zbliża się burza, przywiąż liny do jakiegoś stałego elementu terenu, a śledzie dociśnij kamieniami. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko, że namiot straci stabilność i zostanie porwany przez silny wiatr.
– Postaw na nieprzemakalny sprzęt – dobrze byłoby, gdyby na wszelki wypadek Twój śpiwór i plecak także pokryty był powłoką nieprzepuszczającą wody.
– Monitoruj warunki pogodowe na bieżąco – choć pogoda potrafi zmienić się w przeciągu kilku chwil, prognozy często potrafią przewidzieć z wyprzedzeniem, kiedy może dopaść nas burza. Warto przed biwakiem sprawdzić długoterminową rozpiskę pogody, by nie zostać nieprzyjemnie zaskoczonym. Podczas wyprawy także warto sprawdzać strony, na których pojawiają się aktualne wiadomości z radarów burzowych.
– Bądź ostrożny i spokojny – gdy burza uderzy z zaskoczenia i nie masz już szans na znalezienie bezpieczniejszego schronienia pod dachem, pamiętaj, by nie wpadać w panikę. Jeśli wyładowania są oddalone lub umiarkowane, wystarczy, że postarasz się nie dotykać ścian namiotu i metalowych elementów jego stelażu, które mogą przewodzić prąd. Warto ukucnąć wtedy na karimacie i przeczekać załamanie pogody.
– Miej przygotowany plan awaryjny w razie potrzeby – niekiedy może zdarzyć się, że burza jest zbyt gwałtowna, by bez ryzyka przetrwać ją w namiocie. Warto wziąć taką ewentualność pod uwagę jeszcze przed wyprawą i zaplanować potencjalną drogę ucieczki. Być może niedaleko miejsca Twojego biwakowania znajduje się schron albo wybrałeś się na wycieczkę autem? Oba rozwiązania dobrze sprawdzą się podczas ochrony przed deszczem i piorunami.