mężczyzna z plecakiem na plecach rozglądający się w lesie

Co zrobić jak złapie nas burza?  Jak bezpiecznie przetrwać burzę w lesie?

Burza w lesie: poradnik. Jak zachować się w lesie w czasie burzy? Jak unikać porażenia piorunem? Jak schować się przed spadającymi z drzew gałęziami?

Okres pomiędzy kwietniem a wrześniem to w Polsce czas występowania burz. Nie znaczy to jednak, że w pozostałe części roku, nie można jej spotkać, choć ryzyko to jest naprawdę niewielkie. Mimo, że prawdopodobieństwo występowania burzy w naszym kraju jest stosunkowo niskie (mamy z nimi do czynienia od 20 do 35 dni w ciągu całego roku), warto dowiedzieć się, co robić by w bezpieczny sposób przetrwać to wspaniałe, choć niezwykle groźne zjawisko meteorologiczne.

zadrzewienie leśne

Prognoza pogody - sprawdź, jakich warunków pogodowych możesz się spodziewać

Jeśli wybierasz się na grzyby, spacer lub przejażdżkę rowerową po terenach leśnych, upewnij się, że prognoza pogody nie uwzględnia tego dnia występowania jednostek burzowych. Jeżeli istnieje nawet małe ryzyko, że się one pojawią, przełóż plany na inny dzień. Burza w lesie to zjawisko niezwykle niebezpieczne, dlatego jeśli istnieje choćby prawdopodobieństwo jej wystąpienia, nie należy go lekceważyć. Warto skorzystać z co najmniej dwóch aplikacji pogodowych, aby potwierdzić informacje pogodowe. W razie czego lepiej zrezygnować z przejażdżki czy spaceru, niż natknąć się na nawałnicę lub gwałtowną burzę w lesie.

Dystans - policz, jak daleko od Ciebie znajduje się burza

Wiele osób kojarzy fakt, że odległość burzy od miejsca pobytu, można policzyć na podstawie obserwacji błysków i grzmotów. Nie każdy jednak wie, na czym konkretnie polega ten sposób. Często powiela się bowiem błędy zasłyszane z dzieciństwa, jakoby jedna sekunda pomiędzy błyskawicą a grzmieniem, oznaczała 1 kilometr odległości. Sprawdzanie i kontrolowanie tego dystansu jest niezwykle ważne, ponieważ wskazuje kierunek przemieszczania się burzy. Dzięki zmianie odległości wiemy, czy przesuwa się ona w naszym kierunku czy oddala się ona od nas. Aby policzyć, w jakiej odległości znajduje się burza, należy skorzystać z prostego wzoru. W pierwszej kolejności trzeba policzyć, ile sekund minęło od błysku do grzmotu. Następnie, należy pomnożyć otrzymany wynik przez 340. Wartość ta określa przybliżoną prędkość dźwięku (która wynosi około 343 m/s).

Przykład: jeśli czas pomiędzy błyskiem a grzmotem to 3 sekundy, to burza znajduje się w odległości mniej więcej 1 kilometra od nas, ponieważ 3 s x 340 m/s = 1020 m.

Jak należy zachować się w lesie?

Przebywanie w lesie podczas burzy może być niezwykle niebezpieczne (skutki uderzenia piorunem mogą być śmiertelne), dlatego warto wiedzieć, jak zachować się w sytuacji, gdy nie uda nam się przed nią uciec. By uniknąć porażenia piorunem:

zachowaj spokój;

w miarę możliwości szukaj schronienia i to w nim przeczekaj burzę. Najlepiej, jeśli jest to budynek lub samochód (ten działa niczym klatka Faradaya). Schronienia nie powinno się opuścić do momentu, w którym będziemy już bezpieczni;

unikaj chowania się pod pojedynczymi drzewami, zwłaszcza tymi o dużej wysokości. Wysokie drzewa ściągają pioruny najskuteczniej, ponieważ te zazwyczaj uderzają w najwyższy punkt w okolicy;

nie szukaj schronienia w okolicy masztów, słupów linii energetycznych, latarni, ani wież. Nie wchodź też na tak zwaną ambonę ani na wzgórze;

oddal się od drzew, rosnących na skraju lasu. Pracownicy Lasów Państwowych, a zwłaszcza doświadczeni leśnicy, twierdzą, że z ich obserwacji wynika, że granica upraw i zrębów a także bagien i jezior jest terenem najbardziej narażonym na uderzenie pioruna;
oddal się od cieków i zbiorników wodnych;

bezpiecznie schroń się w suchym zagłębieniu terenu (suchość jest tu warunkiem koniecznym) lub wśród niższych drzew, które otoczone są starym drzewostanem;

zachowaj odległość minimum 10 metrów od najbliższego drzewa;

ustaw stopy jak najbliżej siebie i kucnij ze złączonymi stopami tak, by kolana znajdowały się pod brodą. Ręce należy trzymać za głową lub oprzeć o kolana;

użyj plecaka jako izolacji od podłoża, chyba że ma on w sobie metalowy stelaż;

odrzuć od siebie wszystkie metalowe przedmioty lub przedmioty, które wyposażone są w jakiekolwiek metalowe części. Jeśli opady deszczu i pioruny zastały Cię podczas jazdy na rowerze, oddal się od niego na bezpieczną odległość (minimum 10 metrów). Metal przewodzi prąd, więc przebywanie w jego pobliżu może stanowić śmiertelne zagrożenie;

wyłącz telefon komórkowy;

rozprosz się, jeśli jest się członkiem mniejszej lub większej grupy. Pomiędzy Tobą a resztą grupy powinno się zachować odległość kilku metrów.

mężczyzna z plecakiem turystycznym na plecach stojący na ścieżce w lesie

Przesądy - dowiedz się, czego nie można robić, gdy burza zaskoczy Cię w lesie

W wielu miejscowościach wiejskich i miejskich mawia się, że buki i osiki to drzewa, które nie przyciągają piorunów tak, jak robią to na przykład buki lub dęby. Z tego stwierdzenia można wywnioskować, że jeśli w lesie złapie nas burza, powinniśmy chować się pod konkretne gatunki drzew. Jest to nieprawda, która kosztować nas może zdrowie lub życie. Uderzenie pioruna w jeden gatunek drzewa jest takie samo jak w inny gatunek drzewa. Piorun uderza w najwyższe drzewo w grupie, nie zaś w konkretny gatunek. Leśnicy ostrzegają przed powielaniem tej informacji, ponieważ wprowadza ona w błąd. Podobnie jak ta, która mówi, że gdy jesteśmy w lesie, to w trakcie każdej burzy najlepiej jest położyć się na ziemi. Warto zapamiętać, że absolutnie, pod żadnym pozorem, nie wolno kłaść się na ziemi podczas trwania gwałtownych zjawisk meteorologicznych, takich jak burze i nawałnice.

Zagrożenia - sprawdź, na co należy uważać podczas burzy w lesie, poza piorunami

Burza to nie tylko groźne wyładowania elektryczne. To także podmuchy wiatru, który może powodować łamanie i spadanie gałęzi drzew, pęknięcia osłabionych pni a także przewracanie całych drzew i wyrywanie ich z korzeniami. Leśnicy przestrzegają, że prawdopodobieństwa urazu powstałego w wyniku uderzenia spadających gałęzi jest znacznie wyższe niż prawdopodobieństwo bycia trafionym przez piorun. Zagrożenie ze strony drzew liściastych jest przy tym znacznie wyższe niż ze strony drzew iglastych, ponieważ to właśnie te pierwsze posiadają zazwyczaj więcej suchych konarów.

Przeczytaj także

kobieta wędrująca po górach w kurtce trekkingowej z kapturem

Burza w górach – jak się zachować na szlaku w trakcie burzy

Sprawdź jak uniknąć burzy w górach, jak zachować się podczas burzy na górskim szlaku i jak bezpiecznie szukać schronienia przed piorunem.

zimowy krajobraz

Czym jest hipotermia? Objawy, leczenie, pierwsza pomoc

Jak wyglądają objawy, pierwsza pomoc i leczenie hipotermii?. Wychłodzenie i zbyt niska temperatura ciała mogą doprowadzić nawet do śmierci. Czym jest

mężczyzna wędrujący po śniegu z kijkami

Stopnie zagrożenia lawinowego - jakie są? Czym jest lawina?

Czym jest lawina? Co oznaczają stopnie zagrożenia lawinowego? Gdzie sprawdzić aktualny komunikat lawinowy TOPR i GOPR? Czym jest lawinowe ABC?

kobieta wkładająca apteczkę turystyczną do plecaka

Apteczka w górach – co powinna zawierać apteczka turystyczna

Sprawdź jak spakować apteczkę turystyczną na wyprawę górską, co skompletować, aby apteczka w górach umożliwiła udzielenie pierwszej pomocy.