Grupa znajomych siedząca na kamieniach po napiciu się wody z górskiego potoku

Czy można pić wodę z górskich potoków?

Podczas górskiej wędrówki możesz mieć ochotę napić się wody z potoku, jednak nie rób tego, jeśli nie chcesz mieć problemów zdrowotnych!

Wędrówka po górach bywa wymagająca. Nawet jeśli wybierasz spokojniejsze trasy i mało skomplikowane szlaki, to i tak zapewne się zmęczysz i będziesz potrzebował po drodze odpoczynku. A co najlepiej zrobić podczas postoju? Oczywiście napić się świeżej, czystej wody. Czy można w tym celu zaczerpnąć wody z potoku? Sprawdzamy! 

Woda z potoku nie taka czysta, jak mogłoby się wydawać! 

Wiele osób wciąż uważa, że górska woda prosto ze strumyka jest krystalicznie czysta i świetnie nadaje się do picia. Może jeszcze jakiś czas temu tak było, ale nowe raporty – w tym przygotowany w 2021 roku przez Fundację Przyjazny Kraj raport „Zasoby wodne w Polsce – ochrona i wykorzystanie” mówi jasno o złym stanie rzek, jezior i wód powierzchniowych. Wynika z tego, że nawet górski strumień nie powinien być miejscem, z którego czerpana jest woda do picia

Woda z górskiego potoku może zawierać bakterie, wirusy czy szkodliwe dla zdrowia mikroorganizmy, które mogą powodować choroby. To jednak nie wszystko. Skład chemiczny wody w górskich strumieniach jest podobny do wód opadowych, co oznacza, że taka woda ma niski poziom minerałów i właśnie dlatego trudno jest nią ugasić pragnienie. 

W przeszłości zdarzało się, że nawet górskie schroniska spuszczały zanieczyszczenia do rzek czy jezior, co miało niebagatelny wpływ na poziom czystości wody. Dziś takie przypadki już raczej się nie zdarzają, ale wystarczy sobie wyobrazić, co w górach zostawia przeciętny turysta, czy to, że z górskich potoków korzystają też zwierzęta. Choć górskie strumienie mogą nie być skażone chemikaliami czy metalami ciężkimi, to jednak nie chcąc nabawić się problemów zdrowotnych, należy, wybierając się na szlak zapatrzyć się w butelkę wody mineralnej lub pomyśleć wcześniej o tym, w jaki sposób uzdatnić wodę napotkaną na szlaku. 

Znajomi wspinający się po górach po napiciu się wody z górskiego potoku

Jak pozyskać bezpieczną do picia wodę w terenie? 

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, żeby zaopatrzyć się w wodę podczas wędrówki. Możesz w tym celu zbierać deszczówkę lub rosę, pozyskać wodę z gruntu lub po prostu oczyścić wodę pobraną z potoku. Taką wodę należy jednak uzdatnić tak, by pozbyć się z niej ewentualnych szkodliwych czynników. Wśród polecanych metod uzdatniania wody są: przegotowanie, przefiltrowanie i oczyszczanie za pomocą specjalnych tabletek dezynfekujących. 

Ile zabrać wody na wędrówkę? 

Jeśli planujesz intensywną górską wycieczkę, a nie chcesz tracić czasu na pozyskiwanie i oczyszczanie płynów, to sprawa jest prosta: musisz zabrać ze sobą zapas czystej i zdrowej wody butelkowanej w takiej ilości, aby wystarczyła Ci na cały dzień. Jak to zrobić? Szacuje się, że dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej na wodę wynosi 1,5- 2 litrów na dobę. W czasie wysiłku wartości te się zmieniają. Należy przyjąć, że na każde 15 minut marszu potrzebne będzie wypicie 250 mililitrów wody, co daje litr wody na godzinę. Jeśli planujesz ośmiogodzinną wędrówkę, to powinieneś zabrać ze sobą aż 8 litrów płynów! To dużo. Jak poradzić sobie z takim balastem? Jeśli planujesz schodzić tym samym szlakiem, wystarczy, że część butelek ukryjesz po drodze i będziesz sięgał po nie w trasie powrotnej – ten sposób pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnego dźwigania. Jeśli jednak zamierzasz wybrać inną drogę powrotną, to wodę w butelkach możesz uzupełnić w schronisku lub też dokupić na miejscu napoje, które zabierzesz ze sobą w dalszą trasę. 

W górach unikaj picia samej wody!

Podczas intensywnego wysiłku fizycznego niezwykle ważne jest też to, by uzupełniać wypłukujące się substancje, które mają ogromny wpływ na kondycję organizmu. Czysta woda pozbawiona jest cennych soli mineralnych, więc picie jej w dużych ilościach nie będzie idealnym pomysłem. Oprócz wody mineralnej zabierz ze sobą dodatkowe butelki z napojem izotonicznym. To rodzaj napoju, w którym znajdują się odżywcze substancje mające dobroczynny wpływ na ciało i umysł. Po wypiciu izotonika z pewnością lepiej się poczujesz. Możesz postawić zarówno na gotowe napoje izotoniczne, w które zaopatrzysz się w wielu sklepach, jak i przygotować taki napój samodzielnie. Wystarczy, że do butelki z wodą dodasz łyżkę lub dwie miodu, sok z cytryny oraz szczyptę soli (po rozpuszczeniu będzie ona niewyczuwalna w smaku). Tak przygotowany napój to źródło niezbędnych substancji wzmacniających organizm. 

Czy można pić wodę z potoków? Niestety nie, a szkoda, bo szumiące górskie strumienie wprost zapraszają do zatrzymania się i napełnienia butelki podczas spaceru. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że woda, z której korzystasz, jest odpowiednia dla Twojego organizmu to albo zaopatrz się na trasę w zapas wody mineralnej, albo pamiętaj, by górską wodę zdezynfekować. 

Przeczytaj także:

Znajomi robiący przerwę nad wodą w górach z pełnym ekwipunkiem w góry latem

Co zabrać w góry latem? Przygotowanie do wyprawy w góry

Co zabrać w góry latem? Co spakować do plecaka na wyprawę w góry? W jaki ekwipunek wyposażyć się na wędrówkę po górskich szlakach?

 Kiedy i jakie sandały trekkingowe w góry wybrać?

Kiedy i jakie sandały trekkingowe w góry wybrać?

Dobrze dobrane obuwie to podstawa udanych wędrówek. Jakie sandały trekkingowe sprawdzą się w górach? Zapoznaj się z naszymi poradami!

kobieta i mężczyzna stojący przed namiotem turystycznym w górach

Jak wybrać najlepszy namiot turystyczny? Poradnik i ranking namiotów

Namiot w góry, lekki namiot jednoosobowy na biwak czy może model dla 2 osób? Jak wybrać najlepszy namiot? Zobacz nasz poradnik i ranking namiotów!

mężczyzna zakłada skarpety trekkingowe

Jakie skarpetki w góry wybrać? Sprawdź trekkingowy poradnik

Skarpetki w góry to niezbędny element wyposażenia. Powinny przede wszystkim odprowadzać wilgoć. Sprawdź, jak dobrać skarpety trekkingowe.

dziewczynka w bluzie polarowej

Jaki polar w góry wybrać? Co oprócz bluzy polarowej ubrać w góry?

Bluza polarowa to odzież, która grzeje ciało i odprowadza wilgoć na zewnątrz. Sprawdź czym jest polar i jaką bluzę z polaru wybrać na trekking górski.