Co się dzieje, kiedy nurkujesz na dużą głębokość? Jakie jest ciśnienie? Czym jest dekompresja?
Wykonując różne czynności, masz do czynienia ze zmianami ciśnienia. Jeśli zdarzyło Ci się latać samolotem, to wiesz, jaki jest dyskomfort w uszach przy starcie. Podobny odczujesz, kiedy zanurkujesz na głębokość 3 metrów w basenie. Zmieniające się ciśnienie wpływa na uszy i zatoki. Kiedy znajdziesz się na głębokości 10 metrów, to ciśnienie będzie dwukrotnie większe niż na powierzchni.
W naszych organizmach znajduje się rozproszony gaz z wydychanego powietrza. Kiedy nurkujesz, ciało jest narażone na absorpcję zmagazynowanego w tkankach azotu. Natomiast zmianę ciśnienia odczuwamy wyłącznie w uszach i zatokach, gdzie jest uwięzione powietrze. Wspomniany azot zaczyna się wydostawać z organizmu, kiedy maleje ciśnienie - gdy się wynurzasz. Jeśli spadek będzie bardzo szybki, to jego efektem może być choroba dekompresyjna. Do jej objawów należą: mrowienie, osłabienie nóg, problem z oddawaniem moczu, a nawet utrata przytomności i zaburzenia mowy. Co robić, jeśli do tego dojdzie? Takiej osobie należy podać czysty tlen i przetransportować do komory dekompresyjnej.
Jak temu zapobiegać? Stosuj się do zaleceń tabel dekompresyjnych. Prędkość wynurzania nie powinna być większa niż 10 metrów na minutę. Nie nurkuj wielokrotnie jednego dnia na dużą głębokość. Zachowaj zdrowy rozsądek - teoria jest ważna w nurkowaniu. Warto wiedzieć, co może się przydarzyć w przypadku zbyt szybkiego wynurzenia i powinien o tym pamiętać również zaawansowany amator nurkowania, który często uprawia tę aktywność.
Inne kłopoty zdrowotne związane z nurkowaniem to:
uraz ciśnieniowy ucha - możesz odczuwać zatkanie ucha i jego narastający ból;
uraz ciśnieniowy zatok obocznych nosa - ból zatok może promieniować do czoła;
uraz ciśnieniowy płuc - objawem jest kaszel, płytki oddech, duszności, krwioplucie i nie tylko; najczęściej dochodzi do tego, kiedy wstrzymasz oddech w momencie, gdy do układu oddechowego dostanie się woda.
Takie dolegliwości mogą wystąpić zarówno w przypadku nurkowania rekreacyjnego, jak i zawodowego czy ekstremalnego.