Para zjeżdżająca na nartach ze stoku zgodnie z zasadami bezpieczeństwa panującymi zimą w górach

Zasady bezpieczeństwa w górach zimą – na co należy uważać?

Wybierasz się na zimowy wypad w góry? W takim razie dowiedz się, jak zadbać o bezpieczeństwo w górach zimą. Poznaj 6 zasad bezpieczeństwa

Zimowe wycieczki w góry są wspaniałe. Można podczas nich cieszyć się pustymi szlakami i pięknymi krajobrazami, a do tego przeżyć nie lada przygodę. By taki wypad był jednak udany, należy szczególną uwagę zwrócić na zasady bezpieczeństwa. 

Zagrożenia w górach zimą

Pogoda w górach bywa zdradziecka. Nawet w lecie, w bezchmurny i słoneczny dzień należy być przygotowanym na wszystko. Zmiany pogody w górach zachodzą szybciej niż na nizinach – w mgnieniu oka pogoda może zmienić się ze słonecznej w burzliwą, a wtedy na szlaku robi się naprawdę niebezpiecznie. To w lecie, a zimą? Ta pora roku jest szczególnie wymagająca. Sprawdź jakie zagrożenia można spotkać na szlaku.

Mężczyzna wędrujący po śniegu z kijkami i z plecakiem zgodnie z zasadami bezpieczeństwa panującymi w górach

Zagrożenie lawinowe

Największym niebezpieczeństwem, jakie czeka na turystów decydujących się na zimowe wyjście w góry, jest zagrożenie lawinowe. I wbrew pozorom nie dotyczy ono wyłącznie wysokich partii gór. Niebezpieczne lawiny potrafią schodzić nawet do tatrzańskich dolin, więc planując swoją zimową wyprawę, należy bezwzględnie śledzić komunikaty GOPR i TOPR.

Wydłużony czas przejścia

Planując górskie wędrówki, sugerujesz się czasem przejścia podanym przy opisie danego szlaku? Pamiętaj, że zimą ten czas może się wydłużyć nawet o połowę! Zima w górach całkowicie zmienia perspektywę wędrówki, więc warto doliczyć dodatkowy czas na przejście trasy, by nie utknąć na szlaku gdy zapadnie ciemność. 

Gorsza widoczność

Zimą należy liczyć się z gorszą widocznością na szlaku. W zamieci śnieżnej trudność sprawi odszukanie oznaczeń szlaków, ale nawet przy dobrej, słonecznej pogodzie znaki mogą być zasłonięte przez śnieg oblepiający pnie drzew i drogowskazy.

Krótszy dzień

Planując wyjście w góry, należy wziąć pod uwagę fakt, że zimą dzień jest o wiele krótszy niż latem. Zmierzch w grudniu zaczyna się już między godziną 15 a 16, więc czasu na wędrówki jest naprawdę bardzo mało. Z tego względu należy zaplanować trasę tak, by przed zapadnięciem zmroku zdążyć, wrócić do schroniska.

Brak współtowarzyszy wyprawy

Zagrożenie stanowią w zimie także samodzielne wyprawy w góry. Zimą, gdy warunki są szczególnie wymagające, warto posłuchać zdrowego rozsądku i wybrać się na szlak w większej grupie. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek trudności będziesz mógł liczyć na pomoc i wsparcie towarzysza.

Niskie temperatury

Inaczej wędruje się zimą przy temperaturze +1 °C, a zupełnie inaczej przy temperaturze -20 °C. Wyruszając w trasę, należy dokładnie sprawdzić prognozę pogody i ubrać się odpowiednio do panujących warunków. Warto też pamiętać, że podczas zmęczenia niskie temperatury są mocniej odczuwalne, a znaczne wychłodzenie organizmu szybko prowadzi do spadku energii i może spowodować trudności z powróceniem do bazy.

Grupa ludzi wędrująca po górach w strojach zimowych i z kijkami w rękach

Zmiana pogody

Zimą do wyjścia na szlak może zachęcić Cię piękne słońce i wspaniale ośnieżona trasa, jednak pamiętaj, że takie warunki mogą szybko się zmienić. Podobnie jak latem, tak i zimą aura szybko może stać się nieprzychylna, a delikatnie prószący śnieg może przerodzić się w prawdziwą zamieć. 

Oblodzone szlaki

Kolejną trudnością, która czeka na śmiałków planujących zimowe wyjścia na górskie szlaki, są oblodzone trasy, które zwiększają ryzyko upadku i doznania kontuzji. Poruszanie się po nich wymaga zastosowania odpowiedniego obuwia oraz raków.

Para sprawdzająca na aplikacji warunki jakie panują na stoku aby zachować zasady bezpieczeństwa

Bezpieczne góry zimą – o czym  należy pamiętać?

Jakie zagrożenia czekają w górach zimą, już wiesz, warto zatem odpowiednio przygotować się do wyprawy, by zapewnić sobie bezpieczeństwo w górach w trakcie wędrówki. Poznaj podstawowe zasady bezpieczeństwa, które pomogą Ci zadbać o powodzenie wyprawy.

Odpowiednie planowanie trasy

Aby zachować bezpieczeństwo w zimie na szlaku, należy odpowiednio zaplanować trasę, dopasowując ją do swoich możliwości oraz do panujących warunków. Jeśli prognozy są złe, lepiej zostać w schronisku niż ryzykować zdrowie, a nawet życie. Zimą należy być elastycznym przy wyborze celu wędrówki i liczyć się z tym, że warunki mogą pokrzyżować Ci plany, dlatego wyjeżdżając w góry, dobrze mieć w zanadrzu nie jeden cel wędrówki, ale kilka alternatywnych pomysłów na wycieczki.

Znajomość numerów ratunkowych

Przed wyruszeniem na trasę koniecznie zapisz numery alarmowe do służb ratunkowych w telefonie, by w razie potrzeby sprawnie wezwać pomoc. Warto również zainstalować na swoim urządzeniu specjalną aplikację RATUNEK, która pozwala szybko połączyć się z odpowiednimi służbami i w trakcie połączenia sama wysyła informację o Twojej lokalizacji.

Odpowiednie wyposażenie

Wybierając się zimą w góry, koniecznie zadbaj o odpowiednie wyposażenie. Dobre przygotowanie do marszu to już połowa sukcesu. 

Sprawdzenie warunków pogodowych

Zanim wyruszysz na szlak, obowiązkowo sprawdź prognozę pogody w górach. To, że na nizinach aura zachęca do spacerów, wcale nie musi oznaczać, że w górach jest tak samo. Planując trasę, warto korzystać z dedykowanych prognoz górskich, które są w stanie lepiej oszacować warunki panujące na szlakach. 

Pozostawienie informacji o planowanej trasie

Gdy już zaplanujesz trasę marszu, koniecznie poinformuj o swoich zamiarach pracowników schroniska, przyjaciół lub rodzinę. Zostaw informację skąd i o której godzinie wyruszasz na szlak, którędy planujesz wędrować i jaki jest punkt docelowy oraz orientacyjna godzina powrotu. W sytuacji, gdybyś zaginął na szlaku, te informacje będą kluczowe dla służb ratunkowych. 

Trzymanie się zaplanowanej trasy

To kolejny ważny aspekt, który ma wpływ na Twoje bezpieczeństwo – staraj się nie zmieniać raz ustalonej trasy. Jeśli jednak w trakcie marszu zdarzy się coś, co sprawi, że będziesz musiał zmienić plany, poinformuj o tym osoby, którym pozostawiłeś informację przed wyruszeniem na szlak. 

Mężczyzna trenujący freeskiing zgodnie z zasadami bezpieczeństwa panującymi zimą w górach

Odpowiednie przygotowanie i wyposażenie

Jeśli znasz już zagrożenia, które czekają na Ciebie zimą w górach oraz zasady bezpiecznego poruszania się w górach o tej porze roku, to znaczy, że jesteś na dobrej drodze do zaplanowania udanego wyjazdu. Pamiętaj również o odpowiednim zaplanowaniu ekwipunku. Zabierz najpotrzebniejsze rzeczy w zimie na szlaku.

Znając najważniejsze zasady bezpiecznego wypoczynku w górach, można śmiało planować zimowy wyjazd nie tylko w Beskidy czy Karkonosze, ale nawet w Tatry. Zanim to jednak nastąpi, warto uzupełnić swoje wyposażenie. Wszystkie niezbędne przedmioty, które przydadzą Ci się w górach zarówno latem, jak i zimą znajdziesz w sklepach Decathlon. Pamiętaj o rozsądnym pakowaniu i dobrym planowaniu, a każdy Twój zimowy wyjazd w góry z pewnością będzie udany. 

Przeczytaj także:

mężczyzna wędrujący po śniegu z kijkami

Stopnie zagrożenia lawinowego - jakie są? Czym jest lawina?

Czym jest lawina? Co oznaczają stopnie zagrożenia lawinowego? Gdzie sprawdzić aktualny komunikat lawinowy TOPR i GOPR? Czym jest lawinowe ABC?

ludzie wędrujący po górach zimą w kaskach

Jak się ubrać w góry zimą? Odzież na zimowy trekking

Sprawdź, jak się ubrać w góry zimą. Dowiedz się, jaka jest najlepsza trekkingowa odzież na zimową wędrówkę górską i co powinien zawierać strój w góry.

kobieta i mężczyzna w kurtkach puchowych stojący w górach z plecakami na plecach

Góry zimą dla początkujących – jak się przygotować? Poradnik

Sprawdź jak przygotować się na wędrówkę po górach zimą. Dowiedz się co zabrać na zimowy trekking górski i które szlaki zimą w górach wybrać.

mężczyzna w stroju alpinistycznym wspinający się po górach zimą

Jak się ubrać w wysokie góry? Oto strój alpinisty

Marzy ci się wspinaczka górska w Alpach? Sprawdź, jak się ubrać w wysokie góry. Strój w góry takie jak Alpy jest inny niż strój do chodzenia po górach

mężczyzna w butach zimowych z nakładkami antypoślizgowymi

Jakie buty zimowe w góry będą dobre na trekking?

Jakie buty zimowe w góry wybrać? Czy klasyczne buty trekkingowe zapewnią bezpieczeństwo na szlaku? Jakie buty górskie sprawdzą się w górach zimą?