Kamizelka ratunkowa a kamizelka asekuracyjna – czym się różnią?
Do niedawna kamizelki wypornościowe traktowano jako jedną grupę. Nie dzielono ich na asekuracyjne i ratunkowe, jak robi się to dzisiaj. Ten podział nie jest bezpodstawny. Każdy z dwóch wymienionych rodzajów kamizelek pełni inną rolę. Co prawda, obie zakłada się do utrzymania się na powierzchni wody, ale różnice pomiędzy modelem ratunkowym a asekuracyjnym są naprawdę znaczące. Czym się różni kamizelka ratunkowa od asekuracyjnej? Przede wszystkim różnią się one budową, funkcjonalnością i normami, które muszą spełniać.
Kamizelka ratunkowa ma za zadanie zapewnić bezpieczeństwo osobom, które nie potrafią pływać lub straciły przytomność. Jak działa kamizelka ratunkowa? Utrzymuje ciało w wodzie, sztywny kołnierz zapewnia utrzymanie głowy na powierzchni tafli, co zapobiega uduszeniu i utopieniu się. Kapok automatycznie obraca osobę w wodzie na bezpieczną pozycję na plecach.
Co to jest kamizelka asekuracyjna? To model kapoku, który sprawdza się wyłącznie w sytuacji, w której poszkodowany jest przytomny i potrafi samodzielnie pływać. Warto go mieć na wyposażeniu jedynie wtedy, gdy potrzebujemy dodatkowego wsparcia po upadku do wody. Jak działa kamizelka asekuracyjna? Wspomaga utrzymanie się na wodzie, jednak wciąż wymaga wykonywania ruchów pływania. Kiedy więc można z niej bezpiecznie korzystać? Gdy jest się osobą doświadczoną w pływaniu na przykład podczas spływu kajakowego, jazdy na skuterze wodnym i uprawiania sportów wodnych, takich jak windsurfing, kitesurfing czy wakeboarding.