Mężczyzna w odzieży do jogi wykonujący poprawnie asanę aby uniknąć negatywnych skutków jogi

Negatywne skutki jogi. Kto nie powinien jej praktykować?

Joga, oprócz korzyści, może przynieść negatywne skutki. Jakie jej formy mogą być niebezpieczne? Kto nie może jej uprawiać? Tu znajdziesz odpowiedź.

Joga to lubiana w Polsce aktywność fizyczna, która pozytywnie wpływa na postawę ciała, elastyczność mięśni, stawów oraz samopoczucie. Jej ćwiczenie jednak nie jest wolne od ryzyka. Czy joga jest niebezpieczna? Dla kogo nie jest wskazana? Sprawdźmy!

Czy joga jest zdrowa?

Joga jak każda forma aktywności może przynosić zarówno korzyści, jak i potencjalne zagrożenia. Jest ogólnie uznawana za zdrową praktykę wspierającą równowagę fizyczną i psychiczną, jednak w niektórych przypadkach może nie być odpowiednia. Osoby z pewnymi schorzeniami, a także te po niedawnych operacjach, powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem praktyki.

Kobiety w legginsach do jogi wędrujące na zajęcia jogi w plenerze trzymając maty do jogi

Jakie rodzaje jogi mogą być niebezpieczne?

Niektóre intensywne formy jogi, zahaczające o cardio czy fitness, takie jak Ashtanga, Vinyasa czy Power Joga, mogą być bardziej ryzykowne ze względu na wymagany wysiłek fizyczny i tempo ćwiczeń. Szybkie zmiany pozycji mogą zwiększać ryzyko kontuzji, szczególnie u osób początkujących lub mających problemy zdrowotne.

Praktyka jogi może przynieść też problemy kobietom w ciąży, jeśli wykonują asany w leżeniu na brzuchu czy nadmierne skręty. Do tego też wszystkie pozycje odwrócone, które wymagają stania na głowie, nie będą korzystne w tym czasie.

Podczas praktykowania jogi mogą wystąpić różne urazy, takie jak naciągnięcia mięśni, skręcenia stawów, a nawet uszkodzenia kręgosłupa. Szczególnie narażone są osoby, które ignorują ostrzeżenia swojego ciała, przekraczają swoje granice lub nieprawidłowo wykonują asany. Na zajęciach jogi bardzo ważna jest rozgrzewka. Omijając ją, można łatwo doznać kontuzji. 

Jak wykazano w wynikach badań opublikowanych w „Journal of Bodywork and Movement Therapies”, joga może być kontuzjogenna. U wielu osób pogłębia istniejące urazy, szczególnie w kończynach górnych. Przypadłością, która bywała opisywana też w innych naukowych czasopismach, jest także tak zwana zwisająca stopa jogina. Jest ona związana z uszkodzeniem mięśnia piszczelowego przedniego. Może pojawić się w przypadku zbyt intensywnego praktykowania vajrasany, czyli pozycji, w której siedzi się na piętach.

Mężczyzna w odzieży do jogi wykonujący asanę z użyciem paska do jogi w celu uniknięcia negatywnych skutków jogi

Kto nie może uprawiać jogi?

Joga może nie być wskazana dla osób z niektórymi schorzeniami kardiologicznymi, osteoporozą czy zaawansowanymi postaciami reumatyzmu. Odradza się praktykować ją także w przypadku niedawno przebytych operacji, zwłaszcza w obrębie brzucha czy kręgosłupa, by nie nabawić się problemów.

Oprócz tego joga nie jest wskazana dla osób, które:

– mają silne bóle kręgosłupa o nieznanych przyczynach;
– mają ból w miednicy;
– mają nadciśnienie.

Joga a kościół – jeśli chodzi o tę kwestię, są osoby, które uważają, że jej praktykowanie to grzech, a do tego szkodzi negatywnymi skutkami zdrowotnymi i tymi, które są związane z życiem duchowym. Warto jednak podchodzić to tego zgoła inaczej – jako szansę na uspokojenie i odzyskanie harmonii, a także zadbanie o kondycję. W ten sposób regularna praktyka jogi może być postrzegana nie jako grzech, a po prostu jako aktywność fizyczna, taka jak bieganie czy gimnastyka.

Joga, jako że obejmuje też medytację, może nie być też wskazana dla osób, które mają choroby psychiczne, takie jak schizofrenia czy stan psychozy. Badania naukowe wskazują, że silne przywiązanie do swoich myśli czy wyobrażeń w takim stanie może skutkować pogorszeniem zdrowia i kolejnymi urojeniami.

Jak bezpiecznie trenować jogę?

Przede wszystkim istotna jest opieka doświadczonego instruktora jogi, który zadba o prawidłowe wykonanie asan. Przed rozpoczęciem treningów warto również skonsultować się z fizjoterapeutą, aby określić swoje możliwości i dostosować ćwiczenia do indywidualnych potrzeb. Dzięki temu możliwa jest redukcja pojawienia się kontuzji. Zalecane jest rozpoczęcie nauki jogi od kursu przygotowawczego, który pozwoli nowym praktykom w niewielkich grupach nauczyć się bezpiecznych technik wykonywania asan. Ważne jest, aby skupić się nie na ilości, lecz na jakości wykonanych ruchów i technik oddychania.

Joga może być znakomitą formą aktywności, przynoszącą wiele korzyści dla zdrowia. Jednak, aby naprawdę poznać jej korzystny wpływ i unikać potencjalnych negatywów, istotne jest świadome i odpowiedzialne podejście. Odpowiednio dostosowane ćwiczenia mogą znacznie redukować ryzyko urazów mięśniowych czy przykurczy mięśni oraz przyczynić się do poprawy kondycji. 

Przeczytaj także:

Kobiety i mężczyźni w odzieży do jogi praktykujacy jogę na trawienie z użyciem klocków do jogi

Joga na trawienie – jak ćwiczyć?

Chcesz poprawić pracę układu trawiennego? Zastanawiasz się jak ćwiczyć? Joga na trawienie może być dobrym wyborem! Sprawdź, jak Ci pomoże.

Kobieta i mężczyzna w odzieży do jogi wykonujący asany na macie w celu sprawdzenia czy joga odchudza

Czy joga odchudza? Jak ćwiczyć, by zobaczyć efekty?

Zastanawiasz się, czy joga pomaga schudnąć? W jaki sposób powinna wyglądać praktyka, by zrzucić zbędne kilogramy? Tutaj znajdziesz odpowiedź!

Mężczyzna wykonujący pozycję odwróconą z użyciem paska do jogi

Joga – pozycje odwrócone. Jak działają? Przykłady asan

Joga – pozycje odwrócone w praktyce. Czym są pozycje odwrócone? Jak ćwiczyć je z pozycji stojącej? Przykłady asan: pies z głową w dół i inne.

Kobieta w odzieży do jogi praktykująca jogę przy użyciu wałka do jogi

Jaki wałek do jogi wybrać? Porady

Do praktykowania jogi potrzebne są różne akcesoria, w tym wałek. Jak wybrać odpowiedni? Sprawdź, na co zwrócić uwagę kupując wałek do jogi.

Mężczyzna robiący jogę po treningu

Joga po treningu siłowym i nie tylko – jak wpływa na elastyczność?

Joga po treningu siłowym czy przed intensywnymi ćwiczeniami? Poznaj jej wpływ na giętkość ciała. Jak sprawdza się joga przed treningiem?