Mężczyzna chodzący po górach z kijkami

Zasady bezpieczeństwa w górach – bądź bezpieczny na szlaku

Bezpieczeństwo podczas górskich wędrówek jest bardzo ważne. Dowiedz się, jak zachować bezpieczeństwo w górach. Co zrobić, by być bezpiecznym ?

Wyprawa w góry to bardzo dobry sposób na przyjemną aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Wędrówki dają wiele niesamowitych przeżyć i widoków, które zapierają dech w piersiach. By jednak nie spotkała nas żadna nieprzyjemność, należy się do wyprawy w góry dobrze przygotować. Jakie są zasady bezpieczeństwa podczas wycieczki w góry? Poznaj kodeks turysty i przestrzegaj zasad w górach. 

Zaplanuj trasę swojej wycieczki z wyprzedzeniem

Jedną z głównych zasad zachowania w górach jest uprzednie sprawdzenie i dokładne zaplanowanie trasy swojej wędrówki. Pomogą Ci w tym różnego rodzaju mapy i przewodniki turystyczne, a także dostępne w internecie materiały. Pamiętaj, by mierzyć siły na zamiary – jeśli nie jesteś na co dzień zbyt aktywny fizycznie, nie porywaj się na najwyższe szczyty. Zdecyduj się na łatwy górski szlak, który pozwoli Ci posmakować piękna gór i jednocześnie nie będzie dla Ciebie zbyt wymagający fizycznie. Jeśli planujesz wycieczkę dla większej liczby osób, weź szczególnie pod uwagę zasady bezpieczeństwa w górach. Dla dzieci wybieraj krótkie i proste trasy, byście mogli czerpać z turystyki górskiej jedynie przyjemność.

Podczas planowania, sprawdź też schroniska na trasie, wszelkie możliwe utrudnienia czy też skróty. Dobrym pomysłem będzie również sprawdzenie czasu wędrówki na planowanej trasie oraz stopnia przewyższeń. Zwróć uwagę na znakowanie szlaków i koniecznie trzymaj się zaplanowanej trasy. Zboczenie ze szlaku może być bardzo niebezpieczne.

Kobieta chodząca z plecakiem po górach

Zawsze sprawdzaj pogodę przed wyjściem w góry

Jak wiadomo, zmiany pogody w górach zachodzą szybciej niż w innych miejscach. Dlatego niezwykle istotne jest, by przed wyjściem, ale także w trakcie wędrówki, kontrolować prognozę pogody. Będzie to ważne szczególnie latem, gdy górskim wycieczkom mogą przeszkodzić nieoczekiwane i gwałtowne burze.

Gdy jednak załamanie pogody spotka Cię na szlaku, postaraj się przeczekać je w schronisku lub hotelu. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, unikaj grani i wysokich szczytów, a także samotnych drzew. Postaraj się zejść w niższe partie, by ochronić się przed porażeniem piorunem. Zasady bezpieczeństwa w górach latem powinny być bezwzględnie przestrzegane – podobnie z resztą o każdej innej porze roku.

W celu kontrolowania zmian pogody możesz wykorzystać specjalne aplikacje pogodowe, a także klasyczne prognozy na stronach stacji meteorologicznych. 

Skompletuj niezbędny ekwipunek na wycieczki w góry

Podstawową zasadą bezpieczeństwa w górach jest także zaopatrzenie się w odpowiedni ekwipunek. Plecak turystyczny  powinien zawierać w sobie wszystko, co może Ci się przydać podczas wyjścia na szlak. Powinny to być na przykład:

Apteczka z bandażami, opatrunkami, plastrami, aluminiową folią termiczną. Nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć po drodze. Nawet jeśli nic Ci się nie stanie, nie możesz wykluczyć, że na przykład obetrą Cię buty. Wtedy plastry przyniosą Ci ulgę.

Woda i drobne przekąski. Wędrówki górskie potrafią być naprawdę wyczerpujące, dlatego tak ważne jest ciągłe nawadnianie organizmu. By dostarczyć sobie dawkę energii, sprawdzą się także różne przekąski, które nie zajmą dużo miejsca, a poradzą sobie z małym głodem.

Naładowany telefon komórkowy i powerbank. W przypadku, gdy na szlaku coś się wydarzy, będziesz mógł zadzwonić i powiadomić odpowiednie służby ratunkowe.

Dodatkowa odzież. Nawet jeśli na początku pogoda jest piękna i świeci słońce, nie oznacza to, że za chwilę nie spadnie deszcz. Wyposaż się w lekką kurtkę trekkingową, którą z łatwością włożysz do plecaka.

Poruszanie się po górach – co zrobić, gdy się zgubisz?

Czasami zdarza się, że zboczenie z trasy może zakończyć się dezorientacją w terenie i zwyczajnie zgubieniem się w górach. Co zrobić, gdy nie wiemy, gdzie się znajdujemy?

1. Postaraj się uspokoić i ustalić kierunek, z którego przyszedłeś.
2. Spróbuj przypomnieć sobie, jak dawno temu widziałeś ostatni znak na szlaku.
3. Przy pomocy kompasu i mapy spróbuj ustalić, w którym kierunku powinien prowadzić szlak.
4. Gdy nie jesteś w stanie sobie poradzić, zadzwoń na górski numer alarmowy.

Dobrą decyzją przed wyjściem w góry jest powiadomić kogoś, gdzie się wybieramy i o której godzinie planujemy wrócić. Dla zachowania maksymalnego bezpieczeństwa w razie wypadku warto zastanowić się nad wykupieniem ubezpieczenia przed wyjazdem w góry.

Mężczyzna korzystający z apteczki w górach

Podstawowe zasady turystyki tatrzańskiej

Polskie góry są bardzo klimatyczne i niesamowicie piękne. Jeśli postanowisz się wybrać właśnie w Tatry, musisz znać zasady, które tam panują. Obszar polskich Tatr jest objęty ochroną w ramach Tatrzańskiego Parku Narodowego. Najważniejsza rzecz, jaką należy sobie uświadomić, to fakt, że TPN został stworzony po to, żeby chronić walory przyrodnicze – dostępność turystyczna musi być podporządkowana właśnie tej naczelnej zasadzie i stąd pewne ograniczenia.

Zakaz wychodzenia na szlak po zmroku

W pierwszej chwili wydaje się to pozbawione sensu, ale należy pamiętać, że zakaz ten wynika z konieczności zapewnienia swobody poruszania się górskim drapieżnikom. Może i są groźne, ale kiedy na szlakach panuje ruch, i tak czekają one z przekroczeniem szlaku na nastanie ciemności. To rozsądny kompromis między życzeniami turystów a potrzebami zwierząt. Dlatego nocne wędrówki nie są możliwe.

Zakaz turystyki poza szlakami

W polskich Tatrach jest wyznaczonych prawie 300 kilometrów szlaków. To naprawdę sporo i choć wiemy, że trawa jest zawsze bardziej zielona tam, gdzie nas nie ma, to w praktyce zagęszczenie dróg turystycznych jest dość spore i szlaki poprowadzone są tak, żeby pozwalały na dotarcie we wszystkie popularne miejsca. Zejście ze szlaku w celach turystycznych nie jest dopuszczalne.

Zakaz biwakowania

W Tatrach miejscem noclegu może być tylko i wyłącznie schronisko i jego teren. Strażnicy parku są całkiem nieźli w odnajdywaniu miejsc biwakowych na podstawie fotografii wrzuconych na media społecznościowe (często zresztą razem z metadanymi, co ułatwia pracę). Zakaz ten wynika przede wszystkim z chęci zabezpieczenia terenu nie tylko przed odpadami, ale też niszczeniem pokrywy roślinnej i w dużej mierze przed fekaliami, których obecność byłaby dla zwierząt stresem ponad miarę.

Przestrzeganie przeznaczenia szlaków

Szlaki w Tatrach są dobrze oznakowane i warto zauważyć, że niektóre z nich mają specyficzne przeznaczenie i na przykład dozwolony jest na nich skitouring, czy jazda rowerem (choć to akurat wyjątki). To oczywiście pozytywne rozwiązanie, natomiast należy pamiętać, że nie można przekraczać tych oznaczeń, a więc na przykład jeździć na nartach poza szlakami, na których jest to wyraźnie dopuszczalne.

Wybierając się na szlak, koniecznie zadbaj o bezpieczeństwo w górach. Pamiętaj o dobrym zaplanowaniu drogi, sprawdzaniu pogody i odpowiednim wyposażeniu. Szanuj naturę, która Cię otacza i pamiętaj, że w górach jesteś gościem.

Przeczytaj także:

Znajomi robiący przerwę nad wodą w górach z pełnym ekwipunkiem w góry latem

Co zabrać w góry latem? Przygotowanie do wyprawy w góry

Co zabrać w góry latem? Co spakować do plecaka na wyprawę w góry? W jaki ekwipunek wyposażyć się na wędrówkę po górskich szlakach?

 Kiedy i jakie sandały trekkingowe w góry wybrać?

Kiedy i jakie sandały trekkingowe w góry wybrać?

Dobrze dobrane obuwie to podstawa udanych wędrówek. Jakie sandały trekkingowe sprawdzą się w górach? Zapoznaj się z naszymi poradami!

mężczyzna zakłada skarpety trekkingowe

Jakie skarpetki w góry wybrać? Sprawdź trekkingowy poradnik

Skarpetki w góry to niezbędny element wyposażenia. Powinny przede wszystkim odprowadzać wilgoć. Sprawdź, jak dobrać skarpety trekkingowe.

dziewczynka w bluzie polarowej

Jaki polar w góry wybrać? Co oprócz bluzy polarowej ubrać w góry?

Bluza polarowa to odzież, która grzeje ciało i odprowadza wilgoć na zewnątrz. Sprawdź czym jest polar i jaką bluzę z polaru wybrać na trekking górski.

mężczyzna i kobieta w butach trekkingowych z kijkami w rękach chodzą po górach

Jakie buty w góry wybrać? Najlepsze buty trekkingowe do chodzenia

Odpowiednio dobrane buty w góry ułatwią Ci poruszanie się po trudnym terenie, zapewnią komfort termiczny stopom i zwiększą Twoje bezpieczeństwo.