Mężczyzna robiący trening na rzeźbę z wykorzystaniem drążka

Trening na rzeźbę – jak zrobić rzeźbę i ułożyć plan treningowy

Trening na rzeźbę ma za zadanie uwydatnić muskulaturę. Sprawdź, jakie ćwiczenia na rzeźbę mogą się sprawdzić i ułóż własny plan treningowy.

Marzysz o pięknej sylwetce, której mógłby pozazdrościć Ci niejeden kulturysta? Spędzasz dużo czasu na siłowni, dbasz o odpowiednią dietę i chcesz osiągnąć swój cel, jakim jest wyraźnie zarysowana muskulatura? Trening na rzeźbę będzie czymś dla Ciebie! Sprawdź, jak go robić i jakie ćwiczenia pomogą Ci uwidocznić Twoje mięśnie.

Trening na rzeźbę a trening na redukcję

Trening na rzeźbę to trening zwieńczający proces budowania masy mięśniowej, podczas której poza pożądaną tkanką mięśniową, nasze ciało „wzbogaciło się” także o nadprogramową tkankę tłuszczową. Jest to zjawisko całkowicie naturalne i normalne podczas budowania masy. By jednak móc cieszyć się wymarzoną sylwetką i uwydatnić rozbudowane mięśnie, trzeba je najpierw „wyrzeźbić”. Na czym polega ten proces i jakie ćwiczenia wykonywać na rzeźbę? Trening na rzeźbę składa się z trzech głównych typów ćwiczeń:

1. siłowych – aktywności mające na celu wypracowywanie mięśni, takie jak na przykład dźwiganie ciężarów, różnego rodzaju ćwiczenia z hantlami, sztangami czy specjalnymi maszynami na siłowni;

2. aerobowych – czyli ćwiczenia tlenowe, typowo spalające tkankę tłuszczową. To właśnie one w największym stopniu wpływają na uwydatnienie zbudowanych we wcześniejszym procesie mięśni. Może to być na przykład bieganie bądź ćwiczenia na orbitreku;

3. interwałów – ćwiczenia o zmiennej intensywności, które również mają wpływ na redukcję, a przy tym nie powodują ubytków mięśni.

Czy więc trening na rzeźbę jest tym samym, co trening na redukcję? Faktem jest, że mają ze sobą coś wspólnego – pierwszy z nich zawiera w sobie elementy drugiego. Trening redukcyjny jest jednak pojęciem szerszym. Często stosuje się go także w innych sportach, do których konieczne jest uzyskanie konkretnej wagi (na przykład w sportach walki), jednak nie do końca chodzi w nim o wymodelowanie poszczególnych partii mięśni.

Mężczyzna robiący trening na rzeźbę z wykorzystaniem kamizelki obciążeniowej i uchwytu do pompek

Jak wyrzeźbić mięśnie? Podstawowe zasady treningu na rzeźbę

Podobnie jak w przypadku większości treningów, tak również  jeśli chodzi o trening na rzeźbę, sprawdzi się kilka porad, które mogą ułatwić cały proces i zwiększyć Twoją efektywność.

Uniwersalne zasady treningowe

Każda partia mięśniowa powinna być ćwiczona co najmniej 2x w tygodniu.

– Powinna być stosowana jakaś forma progresji, to znaczy wzrost objętości, obciążenia roboczego lub modyfikacja tempa i intensywności, lub liczby powtórzeń.

– Powinno się symetrycznie trenować wszystkie grupy mięśniowe, a nie pomijać na przykład przednią i tylną część uda, łydki czy grzbiet.

– Powinno się zaczynać trening od dużych partii mięśniowych, a kończyć na mniejszych, a nie odwrotnie (istnieją wyjątki od tej reguły, ale dotyczą osób z wieloletnim stażem).

– Powinno się zaczynać trening od najcięższych i najbardziej skomplikowanych pod względem intensywności ćwiczeń, a kończyć tymi łatwiejszymi (a nie odwrotnie).

– Powinno się trenować w pełnym zakresie ruchu, a nie stosując tylko zakres połowiczny.

– Powinno się trenować z ciężarem pozwalającym na wykonanie 8-12, a nie 30-40 powtórzeń. Jeśli ciężar jest za mały, ćwiczenie traci sens, zaczyna kształtować wytrzymałość, a nie wzrost włókien, nie o to nam chodzi w treningu siłowym.

Kobieta w legginsach i staniku sportowym robiąca podciągnięcia na drążku z gumą aby wyrzeźbić sylwetkę

Trening na rzeźbę – ile serii i powtórzeń?

Podczas robienia rzeźby niezwykle istotna będzie kwestia intensywności treningów. Musi być ona większa niż w przypadku budowania masy. Zaleca się:

– superserie – wykonywanie ćwiczeń na przeciwstawne grupy mięśni;

– serie łączone – wykonywanie dwóch różnych ćwiczeń angażujących tę samą partię mięśniową;

– dropsety – zmniejszenie obciążenia w ćwiczeniach o około 30% oraz zintensyfikowanie treningu, czyli wykonywanie maksymalnej liczby powtórzeń bez przerwy.

Kiedy trening na rzeźbę? Gdy proces budowy masy mięśniowej masz już zakończony. Wówczas można przejść do redukcji zbędnych kilogramów masy ciała poprzez zmniejszanie poziomu tkanki tłuszczowej oraz ujemny bilans kaloryczny w posiłkach.

Ile powinien trwać trening na rzeźbę? Przyjęło się, że trzy dni treningu to minimum, trening na rzeźbę 4-dniowy to dobry wybór, natomiast największa liczba dni treningowych w treningu na rzeźbę, to pięć. Ćwiczenie powyżej tej liczby dni może doprowadzić do przetrenowania – pamiętaj, że Twoja dieta będzie w tym czasie na deficycie kalorycznym. Nie możesz doprowadzić do zbyt mocnego wyczerpania organizmu.

Co w przypadku liczby powtórzeń i serii? Jak ułożyć trening na rzeźbę, biorąc je pod uwagę? Optymalnym wyborem będzie wykonywanie około 16-20 serii na większe partie mięśniowe po 9-12 na partie mniejsze. Liczba powtórzeń powinna oscylować w granicach 8-20.

Tygodniowe ćwiczenia na rzeźbę – plan treningowy w systemie góra/dół

Zastanawiasz się, jak w praktyczny sposób podejść do treningu na rzeźbę? Jakie dokładnie ćwiczenia wprowadzić, by pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej? Oto jedna z propozycji na pięciodniowy plan treningowy.

Poniedziałek: góra ciała

– podciąganie na drążku – 3 serie, każda z zapasem 1-2 powtórzeń (jeśli dasz radę, po 6-8 powtórzeń),

wyciskanie sztangielkami leżąc na skośnej ławce do ćwiczeń – 3 serie po 8-12 powtórzeń,

– wiosłowanie sztangą w opadzie – 3 serie po 10-12 powtórzeń (do wyboru: wiosłowanie półsztangą jednorącz, wiosłowanie wykonywane z ławki),

– wyciskanie sztangielkami nad głowę siedząc (pionowo) – 3 x 8-12 powtórzeń (do wyboru jako alternatywy: „landmine press” lub wyciskanie sztangi stojąc, np. żołnierskie),

– uginanie ramion ze sztangą łamaną stojąc – 2 x 12-15 powtórzeń (do wyboru: uginanie jednorącz na modlitewniku lub na ławce skośnej),

– pompki na wąskich poręczach – 2 x 8-12 powtórzeń (do wyboru: wyciskanie francuskie, leżąc lub siedząc, oburącz lub jednorącz),

– brzuch wedle uznania, przykładowo – 3 serie wznosów prostych nóg w zwisie na drążku do podciągania.

kobieta w odzieży fitness wykonująca trening na rzeźbę unosząc sztangę  z przodu

Wtorek: dół ciała

– przysiady przednie (ze sztangą trzymaną na barkach z przodu) – 3 x 6-8 powtórzeń,

– martwy ciąg sumo (wąskim chwytem) lub chwytem rwaniowym (szeroko) – 3 x 8-10 powtórzeń,

– wyciskanie nogami na suwnicy – 3 x 15-20 powtórzeń,

– wspięcia na palce – 100 powtórzeń.

Czwartek: góra ciała

– xinverted rows z nogami wyżej niż tułów – 3 serie x (jeśli dasz radę) po 12-15 powtórzeń (lub wykonaj podciąganie na drążku np. w systemie 6 powtórzeń z określonym ciężarem, 7, 8, 9 – aż do załamania ruchu; dobierasz intuicyjnie przerwy między seriami),

– wyciskanie sztangielkami leżąc na ławce poziomej – 3 serie po 12-15 powtórzeń,

– wiosłowanie półsztangą w opadzie – 3 serie po 8-10 powtórzeń,

– wyciskanie żołnierskie sztangi stojąc (pionowo) – 3 x 8-12 powtórzeń,

– naprzemienne uginanie ramion ze sztangielkami stojąc – 2 x 12-15 powtórzeń,

– wyciskanie sztangi wąskim chwytem leżąc – 3 x 8-12 powtórzeń,

– brzuch wedle uznania, przykładowo – 3 serie nożyc, do załamania.

Mężczyzna robiący przysiady ze sztangą trzymaną na barkach

Piątek: dół ciała

przysiady ze sztangą z tyłu – 3 x 8-10 powtórzeń,

– wykroki ze sztangą – 3 x 8-12 powtórzeń,

– martwy ciąg na prostych nogach – 3 x 8-12 powtórzeń (do wyboru: „żuraw” lub skłon dzień dobry),

– prostowania i uginania nóg – 1-2 serie po 15-20 powtórzeń wedle potrzeby,

– wspięcia na palce – 100 powtórzeń, ćwiczenie wedle uznania.

To oczywiście jedynie propozycja, która przeznaczona jest dla osób zaawansowanych.
Równie dobrze możesz postawić na trening na rzeźbę 3-dniowy i wykonać każdego dnia inny rodzaj ćwiczeń: siłowe, aerobowe i interwałowe. Warto zastosować także ćwiczenia wielostawowe, które zapewnią równomierny rozwój sylwetki.

Walka o wymarzoną sylwetkę to ciągła praca na wielu płaszczyznach. Trening na rzeźbę to niezbędny element w całym procesie. Pamiętaj o wysokiej intensywności ćwiczeń, a efekty zrobią na Tobie piorunujące wrażenie.

Przeczytaj także:

mężczyzna w odzież sportowej trenujący na siłowni

Siłownia - suplementy. Jakie suplementy przed i po treningu?

Jeśli wykonujesz trening siłowy, przyda ci się także odpowiednia suplementacja. Jakie suplementy należy spożywać przed i po treningu?

mężczyzna w pozycji planka

Ćwiczenia izometryczne – na czym polegają? Przykładowe treningi!

Co to są ćwiczenia izometryczne? Jakie korzyści przynosi trening izometryczny? Poznaj specyfikę i typy tego rodzaju ćwiczeń. Zapraszamy na blog!

kobieta wykonująca russian twist

Trening ABS na płaski brzuch - na czym polega?

Trening ABS na płaski brzuch ⭐ Zobacz, na czym polega ten rodzaj treningu ⭐ Poznaj efekty i przykładowy plan treningowy ☛ Sprawdź

mężczyzna wykonuje trening na wioślarzu

Trening aerobowy – co to jest? Opis, zasady i efekty.

Trening aerobowy ✨ Sprawdź, co to jest trening aerobowy i jakie są jego podstawowe zasady ⭐ Zobacz jakie efekty przynosi ☛ Decablog HTML

osoba trenująca na stepperze w legginsach

5 akcesoriów pomagających spalać tłuszcz

Niewłaściwa dieta i brak aktywności powodują odkładanie się tłuszczu. Odkryj 5 akcesoriów fitness pozwalających walczyć z tkanką tłuszczową