Trening na rzeźbę a trening na redukcję
Trening na rzeźbę to trening zwieńczający proces budowania masy mięśniowej, podczas której poza pożądaną tkanką mięśniową, nasze ciało „wzbogaciło się” także o nadprogramową tkankę tłuszczową. Jest to zjawisko całkowicie naturalne i normalne podczas budowania masy. By jednak móc cieszyć się wymarzoną sylwetką i uwydatnić rozbudowane mięśnie, trzeba je najpierw „wyrzeźbić”. Na czym polega ten proces i jakie ćwiczenia wykonywać na rzeźbę? Trening na rzeźbę składa się z trzech głównych typów ćwiczeń:
1. siłowych – aktywności mające na celu wypracowywanie mięśni, takie jak na przykład dźwiganie ciężarów, różnego rodzaju ćwiczenia z hantlami, sztangami czy specjalnymi maszynami na siłowni;
2. aerobowych – czyli ćwiczenia tlenowe, typowo spalające tkankę tłuszczową. To właśnie one w największym stopniu wpływają na uwydatnienie zbudowanych we wcześniejszym procesie mięśni. Może to być na przykład bieganie bądź ćwiczenia na orbitreku;
3. interwałów – ćwiczenia o zmiennej intensywności, które również mają wpływ na redukcję, a przy tym nie powodują ubytków mięśni.
Czy więc trening na rzeźbę jest tym samym, co trening na redukcję? Faktem jest, że mają ze sobą coś wspólnego – pierwszy z nich zawiera w sobie elementy drugiego. Trening redukcyjny jest jednak pojęciem szerszym. Często stosuje się go także w innych sportach, do których konieczne jest uzyskanie konkretnej wagi (na przykład w sportach walki), jednak nie do końca chodzi w nim o wymodelowanie poszczególnych partii mięśni.