Kobieta i mężczyzna śpiący w łóżku

Jak zasnąć szybko? Zbiór metod na szybkie zasypianie

Problemy ze snem i problemy z zasypianiem to już przeszłość. Sprawdź nasze skuteczne metody jak szybko zasnąć.

W obecnych czasach problemy z zasypianiem, bezsenność oraz zła jakość snu dotyczy coraz większej liczby ludzi. Szybkie tempo życia oraz nieprzestrzeganie higieny snu sprawia, że około 40% populacji przed pójściem spać musi nieźle się namęczyć. Ale wcale nie musi tak być. W tym artykule przedstawiamy skuteczne techniki, które można zastosować w przypadku trudności z zasypianiem.

Przyczyny problemów z zasypianiem

Chyba nie ma osoby dorosłej, której choć raz nie dotknęły zaburzenia snu i problemy z zasypianiem. Nawet mimo tego, że był senny i bardzo zmęczony, a próbując zasnąć liczył owce patrząc się w sufit bądź przewracał się z boku na bok.

Problemy ze snem mogą być spowodowane wieloma przyczynami, zarówno schorzeniami, jak i złymi warunkami do spania. Niewyspanie źle wpływa na jakość życia, więc jeśli się przedłuża, warto skonsultować to ze specjalistą.

Najczęściej większość osób ma problemy z zasypianiem z powodu:

– nadmiernego stresu i emocji,

– ekspozycji na niebieskie światło przed zaśnięciem poprzez korzystanie z urządzeń elektronicznych (np. smartfon). Niebieskie światło zaburzenia wydzielanie melatoniny, która jest hormonem snu,

– wysokiej temperatury w sypialni,

– stosowanie używek (np. kofeiny) niedługo przed pójściem spać,

– niedostateczne zacienienie sypialni,

– hałas,

– stosowanie niektórych leków,

– zaburzenia neurologiczne,

– zaburzenia hormonalne.

Mężczyzna leżący na materacu gaszący światło żeby szybko zasnąć

Jak szybko zasnąć? Domowe sposoby na szybkie zasypianie

Istnieje wiele sposobów na szybkie zaśnięcie, ale aby zapewnić prawidłowy poziom melatoniny i szybko zasnąć konieczne jest stworzenie w sypialni odpowiednich warunków. Co w takim razie należy robić, aby szybciej zasnąć? Oto kilka najważniejszych zasad, aby zadbać o zdrowy sen.

Na 2 godziny przed snem odstaw komputer, telewizor lub smartfona

Niebieskie światło emitowane przez urządzenia elektroniczne skutecznie zaburza wydzielanie hormonu snu – melatoniny. Oprócz tego przeglądanie na przykład mediów społecznościowych na tych rządzeniach dość mocno obciąża nasz mózg bodźcami, który zamiast skupić się na tym, by iść spać, przetwarza dostarczane mu bodźce.

Zadbaj o prawidłową temperaturę w sypialni i świeże powietrze

Organizm lubi gdy jest chłodniej, niż cieplej. Najlepsza do spania jest temperatura 18-22 stopni Celsjusza. Zupełnie łatwiej jest zasypiać, gdy w sypialni jest świeże powietrze. Warto również dobrać wedle indywidualnych preferencji odpowiednią kołdrę oraz wygodne poduszki.

Unikaj jedzenia bezpośrednio przed snem

Każdemu nieraz zdarza się, że po niedzielnym, obfitym obiedzie robi się senny. Często udajemy się wtedy na drzemkę. Niestety, gdy najemy się na noc, nasz organizm skupi się na trawieniu co może skutecznie utrudnić zaśnięcie. Warto unikać przed snem jedzenia potraw tłustych, a jeśli już musimy, to wybrać te bogate w białko.

Weź relaksującą kąpiel

Najlepsza będzie kąpiel z dodatkiem ulubionych aromatów lub z użycie relaksującego żelu do kąpieli, koniecznie w wannie z duża ilością piany. Warto poświęcić na te odprężenie ok. 15-30 minut, dla zdrowia fizycznego i psychicznego. 

Sięgnij po zioła

Zioła, które mogą pomóc szybko zasnąć gdy się nie chce, to kozłek lekarski, szyszki chmielu, melisa, a także rumianek. Dostępne są w formie suszu do zaparzania, tabletek i kapsułek.

Kobieta śpiąca po zastosowaniu technik relaksacyjnych na szybkie zaśnięcie

Techniki relaksacyjne i metody na szybkie zaśnięcie

Istnieje kilka metod szybkiego zasypiania, które mogą przyjść z pomocą w przypadku pojawienia się trudności, na przykład metoda 4-7-8 lub metoda wojskowa. Mogą one skutecznie pomóc zasnąć i tym samym przyczynić się do prawidłowej regeneracji organizmu. Przybliżymy teraz sposoby dla cierpiących na bezsenność.

Jak szybko zasnąć? Metodą 4-7-8

Metoda ta polega na zastosowaniu odpowiedniej techniki oddychania. Pozwala ona dotlenić organizm oraz uspokoić i oczyścić umysł, a w rezultacie pomaga zasnąć. Oto jakie kroki należy wykonać:

– połóż się i rozluźnij,
– zamknij usta i wdychaj powietrze przez nos przez 4 sekundy,
– następnie wstrzymaj oddech na siedem sekund,
– przez osiem sekund wydychaj powietrze przez ledwo otwarte usta, aby towarzyszył temu świszczący dźwięk.

Ćwiczenie to powtarzamy czterokrotnie. Staramy się przy tym nie skupiać na liczeniu, ale też nie odbiegać gdzieś daleko myślami. Jeśli sen przyjdzie szybciej, poddaj mu się.

Metoda pozwalająca zasnąć w 2 minuty

Jeśli zastanawiasz się, jak szybko i skutecznie zasnąć, z odpowiedzią przychodzi metoda stosowana przez amerykańskich żołnierzy. W tej metodzie chodzi o głęboką relaksację mięśni, wyciszeniu się i wykonaniu kilku prostych kroków. Niektórym pozwala zasnąć nawet na siedząco.

1. Znajdź ciche miejsce. Upewnij się, że jesteś w pozycji, w której możesz możesz zrelaksować swoje ciało. Możesz robić to na leżąco lub na siedząco, ale podstawą jest relaksacja.

2. Zamknij oczy, głęboko nabieraj powietrza, a następnie powoli wypuszczaj. Następnie rozluźnij mięśnie twarzy, każdy po kolei.

3. Niech całe napięcie zniknie. Czas na postępującą relaksację mięśni. Rozluźnij szyję, następnie schodź niżej, rozluźnij bicepsy, przedramiona oraz dłonie, zaczynając od górnej części prawego ramienia. Zrób to samo po stronie przeciwnej, cały czas pamiętając od oddychaniu powoli i głęboko.

4. Podczas wydechu rozluźnij klatkę piersiową.

5. Rozluźniamy mięśnie ud. Następnie stopę, kostkę oraz łydkę. Prawa noga, lewa noga.

6. Ostatnim krokiem jest oczyszczenie umysłu. Wyobraź sobie coś przyjemnego i skup się na tym. Jeśli pojawią się inne myśli, postaraj je odgonić i wrócić do poprzedniej wizji. 

Wszystkie te kroki należy wykonywać do momentu zaśnięcia. Niektórym wystarcza zrobić to raz, inny potrzebują nieco więcej czasu.

Czy da się zasnąć w 60 sekund? Głęboka relaksacja mięśni

Metoda ta pozwala zasnąć nawet w minutę, a nazywana jest głęboką relaksacją mięśni. Warto wykonywać ją w ciemnym pokoju.

1. Unosimy brwi najwyżej jak to możliwe na 5 sekund.

2. Przez 10 sekund rozluźniamy mięśnie.

3. Uśmiechamy się na 5 sekund, szeroko i szczerze, a następnie rozluźniamy przez kolejne 10 sekund.

4. Ściskamy mocno powieki, również przez 5 sekund i rozluźniamy na 10 sekund.

5. Odchylamy lekko głowę na 5 sekund i wracamy do pozycji wyjściowej.

6. Naprzemiennie napinamy i rozluźniamy mięśnie zaczynając od góry ciała do dołu.

Kobieta leżąca z zamkniętymi oczami

Zasypianie po alkoholu czy energetyku

Większość osób będących w stanie upojenia alkoholowego szybko zasypia. Jednak nie jest to sen prawidłowy regeneracyjny. W przypadku alkoholu uwalniające się toksyny pogarszają istotnie jakość snu, zmuszając organizm do wytężonej pracy związanej z metabolizowaniem alkoholu, co przekłada się na kilkukrotne wybudzanie, niewyspanie oraz kaca.

Energetyki natomiast skutecznie utrudniają szybkie zasypianie z powodu zawartości dużej ilości kofeiny oraz tauryny, które działają pobudzająco na organizm.

Podsumowanie

Aby przespać cała noc i czuć się wypoczętym, warto przestrzegać zasad dotyczących higieny snu. Jeśli jednak z jakiegoś powodu mamy problemy z zasypianiem, albo dotyka nas bezsenność, warto wypróbować metody na szybkie zaśnięcie, może któraś okaże się dla nas odpowiednia. Aby zapewnić sobie lepszy sen, zdecydowanie warto zrezygnować z wypijania alkoholu lub napojów energetyzujących. Prawidłowy sen na pewno przełoży się na lepsze funkcjonowanie w ciągu dnia.

Magister pielęgniarstwa Wojciech glinicki

Autor: Wojciech Glinicki

Jestem magistrem pielęgniarstwa ze specjalizacją z anestezjologii i intensywnej opieki. Ukończyłem Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Aktualnie pracuję jako pielęgniarz koordynujący w oddziale kardiologicznym. W wolnych chwilach, hobbystyczne, piszę teksty o tematyce medycznej. Po godzinach pracy lubię pogrzebać przy samochodach, iść na spacer z dziećmi lub zwyczajnie nie robić nic.

Przeczytaj także:

kobieta medytująca  na macie do jogi w domu

Joga na bezsenność i spokojny sen – czy joga pomaga zasypiać?

Wieczorna praktyka asan jogi na bezsenność? Joga pomaga zasnąć dzięki zwiększeniu produkcji melatoniny – warto spróbować przed pójściem spać

kobieta śpiąca w łóżku

Sport i sen – czy sport poprawia jakość snu?

Dowiedz się jaki wpływ na sen ma uprawianie sportu. O jakiej porze dnia najlepiej uprawiać sport, aby spać lepiej? Poradnik

Kobieta i mężczyzna w odzieży do jogi robiący wspólną praktykę z aplikacją do jogi

TOP9 najlepszych płatnych i darmowych aplikacji do jogi

Joga to świetny sposób na relaks. Szukasz aplikacji do jogi? Nie wiesz, jaką wybrać? Oto najlepsze aplikacje do ćwiczenia jogi.

kobieta leżaca na macie na trawie

Joga nidra czyli joga snu świadomego i medytacji - na czym polega?

Joga nidra to popularna technika medytacyjna. Praktyka pozytywnie wpływa na ciało i umysł. Czym jest i na czym polega medytacja? Wyjaśniamy.

kobieta relaksująca się i medytująca

Najlepsze sposoby i rodzaje medytacji

Jakie wyróżniamy sposoby medytacji, co nam dają i które z nich cieszą się największą popularnością? Wejdź i sprawdź - znamy odpowiedź!