Mężczyzna w odzieży do biegania trenujący bieganie w terenie narażony na odciski po bieganiu

Pęcherze i odciski po bieganiu – jak dbać o stopy biegacza?

Podczas biegania na stopach często pojawiają się otarcia, pęcherze i odciski, Sprawdź, jak dbać o stopy i paznokcie biegacza i zapobiegać obtarciom.

Pęcherze na stopach bardzo często występują po bieganiu jak i podczas treningów chodu czy dłuższych wędrówek. Czasami mogą zmusić nas do powrotu do domu lub sprawić, że odwołamy nasz trening na kolejny dzień. Sprawdź, z czego wynika powstawanie pęcherzy i otarć na stopach, a także jakie są sprawdzone sposoby na uniknięcie ich.

Pęcherze, odciski, urazy paznokci – czym są i skąd się biorą?

Pęcherze i odciski na stopach są bardzo częstym problemem biegaczy zarówno tych początkujących jak i zaawansowanych, co często demotywuje ich do kolejnych treningów i startów w zawodach. Pojawiają się zazwyczaj, gdy nasza skóra jest osłabiona przez tarcie, spowodowane między innymi przez skarpetki, nieodpowiednie obuwie lub ciała obce na przykład kamienie. Wilgoć, która wynika z pocenia się lub czynników zewnętrznych osłabia naszą skórę, czyniąc ją bardziej podatną na tarcie i uszkodzenia, może również spowodować odparzenia na stopach po bieganiu.

Czym jednak dokładnie są wspomniane uszkodzenia? Pęcherze to niewielkie kieszonki z naskórka wypełnione płynem surowiczym. Skóra dookoła pęcherza jest zaczerwieniona, a cały obszar pozostaje dosyć bolesny. Po przebiciu (które powinno nastąpić samoistnie, pęcherzy nie powinno się przebijać celowo) powstaje strupek. Pęcherze na stopach po bieganiu powstają najczęściej na piętach bądź palcach.

Odcisk to z kolei zgrubienie naskórka w miejscach, gdzie na skórę wywierany jest silny i długotrwały nacisk. Zwykle jest owalny, lekko żółty i posiada tak zwany korzeń. To unerwiona część nagniotka, która powoduje dolegliwości bólowe. Odciski pojawiają się zwykle na śródstopiu bądź w okolicach palców.

Jeśli chodzi o paznokcie, najczęstszym urazem u biegaczy jest tak zwany czarny paznokieć. To nic innego jak krwiak pod płytką paznokcia, który powoduje odwarstwienie się paznokcia od łożyska. W konsekwencji paznokieć przybiera ciemny kolor, a z czasem całkowicie schodzi. Powodem ich powstawania są źle dobrane buty bądź duża liczba pokonywanych kilometrów.

Biegacz sprawdzający dopasowanie butów do biegania w celu zmniejszenia ryzyka odcisków po bieganiu

Jak biegacz może zapobiegać powstawaniu odcisków i otarć?

Mawia się, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. W tym przypadku ta zasada również się sprawdza. Co można zrobić, by uchronić się przed uszkodzeniami stóp podczas biegania? Poniżej przedstawiamy klika sposobów, które pomogą uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości występujących zarówno w trakcie jak i po bieganiu:

1. Przymierzaj każde buty przed ich zakupem

To właśnie od źle dobranego obuwia tworzą się pęcherze i odciski na palcach po bieganiu. Czy to w sklepie, czy w domu, a szczególnie, gdy otrzymujesz zamówienie przez Internet, upewnij się, że buty do biegania są odpowiednio dopasowane do Twojej stopy – nie uciskają, ani też nie powodują żadnych nieprzyjemnych odczuć, dyskomfortu, ani uwierania. Powinny także zapewniać odpowiednią amortyzację i stabilizację Twoich stóp, by nie przesuwały się podczas aktywności.

Jeżeli masz możliwość, wypróbuj je w różnych sytuacjach: na płaskim terenie podczas spokojnego chodu, a także podczas krótkiego biegu, podczas gwałtowniej zmiany kierunku poruszania, czy też poruszania się po mało stabilnym podłożu (sklepy często mają przyrządy, które symulują różnego rodzaju teren). Składając zamówienie online, daj sobie margines bezpieczeństwa, jeśli chodzi o potencjalny okres czasu na zwrot lub wymianę butów. Nie zamawiaj ich w ostatniej chwili!

2. Unikaj noszenia butów po raz pierwszy na długim treningu

Nowe obuwie musi się rozchodzić i dopasować się do kształtu Twoich stóp. Jeśli niektóre obszary są nadal sztywne, może to prowadzić do miejscowego tarcia na stopach i powstawania pęcherzy.

Najlepiej jest stopniowo zwiększać długość swoich treningów biegowych. Warto również zadbać o to, aby wkładka do obuwia była odpowiednio dobrana w taki sposób, żeby się nie przemieszczała. Należy pamiętać, że niektóre wkładki nie są przeznaczone do dłuższych spacerów bądź biegów, ponieważ są wykonane ze zbyt śliskiego, czy też nieprzepuszczalnego materiału.

3. Wybierz skarpetki odpowiednie do Twoich stóp

Wybierając skarpety do biegania, sprawdź położenie szwów, aby upewnić się, że nie ocierają o wystające części stopy i miejsca, gdzie skóra jest najcieńsza.

Nie zakładaj dziurawych lub przetartych skarpet, ponieważ nie będą one już chroniły Twoich stóp w taki sposób, w jaki powinny. Warto też zwrócić uwagę na to, aby nosić skarpety w odpowiednim rozmiarze! Te szczegóły łatwo przeoczyć, ale źle dopasowane skarpetki będą się marszczyć lub zbyt mocno uciskać, prowadząc do powstawania pęcherzy.

Mężczyzna stojący na drodze w skarpetach do biegania zapobiegając powstawaniu pęcherzy po bieganiu

4. Utrzymuj stopy czyste i suche

Kolejną ważną zasadą jest to, aby utrzymywać stopy suche i czyste, gdyż wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi grzybicy, która negatywnie wpływa na zdrowie skóry. Jeżeli planujesz intensywny i długi trening biegowy, zabierz więcej skarpet, aby można było je zmienić, gdy stopy staną się zbyt wilgotne. Pamiętaj również o dokładnym wycieraniu stóp po kąpieli czy wizycie na basenie, nie zapominając o przestrzeniach między palcami.

Co zrobić, gdy po treningu biegowym pojawiają się odciski? Jak je zwalczać?

Jak zadbać o stopy, gdy niestety dojdzie już do powstania odparzeń na stopach po bieganiu, odcisków i pęcherzy? Oto kilka sprawdzonych sposobów:

– W przypadku powstania pęcherzy, dokładnie oczyść i osusz skórę, spryskaj uszkodzone miejsce płynem dezynfekującym i zabezpiecz pęcherz specjalnym plastrem z opatrunkiem. Najlepiej sprawdzą się plastry hydrokoloidowe, które dodatkowo chłodzą bolesne miejsce. Nie przebijaj pęcherza, gdyż może to skończyć się zakażeniem. Jeśli lubisz domowe sposoby, możesz na przykład moczyć stopy w naparze z rumianku lub robić okłady z dziurawca.

– W przypadku odcisków ważne będzie stosowanie kremów i maści na złagodzenie bólu oraz zmiękczenie stwardniałego naskórka. Dobrze sprawdzą się również plastry na odciski i kąpiele solne stóp. W niektórych przypadkach jednak konieczna może okazać się wizyta u dermatologa lub podologa.

Pęcherze i odciski po bieganiu to nieprzyjemna dolegliwość. Warto postawić na dobre, przewiewne i wygodne buty, by móc im jak najskuteczniej zapobiegać. Gdy jednak mimo wszystko się pojawią, dobrze jest mieć pod ręką odpowiednie opatrunki, aby móc jak najszybciej wrócić do pełni zdrowia.

Przeczytaj także:

mężczyźni biegający w odzieży i butach do biegania

Buty na maraton - jak wybrać najlepsze buty do biegania?

Dobrze wybrane buty na maraton to klucz do sukcesu. Ułatwiają bieganie i pozwalają uniknąć wielu kontuzji. Dowiedz się jak wybrać buty do biegania.

osoba w legginsach zawiązująca sznurówki w butach do biegania

Co ile zmieniać buty do biegania? Kiedy należy wymieniać buty?

Buty biegowe mają swoją żywotność. Należy regularnie wymieniać buty, aby zachować ich właściwości. Co ile zmieniać buty do biegania? Sprawdź!

Czym jest supinacja i pronacja stopy?

Czym jest supinacja i pronacja stopy?

Supinacja i pronacja to ważne pojęcia dla wszystkich biegaczy. Zrozumienie pojęć pozwala zadbać o stopy, dobrać obuwie i bezpieczniej biegać.

Kobieta z nadwagą w butach do biegania o zwiększonej amortyzacji

Jakie buty do biegania dla otyłych wybrać? Poradnik biegacza

Osoby z nadwagą muszą dobrać odpowiednie buty biegowe. Muszą one mieć amortyzację, by chronić mięśnie. Jakie buty do biegania dla otyłych wybrać?

kobieta  biegnąca w legginsach i butach do biegania po asfalcie

Jakie wybrać buty do biegania na szeroką stopę?

Osoby z szerszymi stopami muszą zdecydować się na buty o większej szerokości. Jakie wybrać buty do biegania na szeroką stopę? Sprawdź!