Pęcherze, odciski, urazy paznokci – czym są i skąd się biorą?
Pęcherze i odciski na stopach są bardzo częstym problemem biegaczy zarówno tych początkujących jak i zaawansowanych, co często demotywuje ich do kolejnych treningów i startów w zawodach. Pojawiają się zazwyczaj, gdy nasza skóra jest osłabiona przez tarcie, spowodowane między innymi przez skarpetki, nieodpowiednie obuwie lub ciała obce na przykład kamienie. Wilgoć, która wynika z pocenia się lub czynników zewnętrznych osłabia naszą skórę, czyniąc ją bardziej podatną na tarcie i uszkodzenia, może również spowodować odparzenia na stopach po bieganiu.
Czym jednak dokładnie są wspomniane uszkodzenia? Pęcherze to niewielkie kieszonki z naskórka wypełnione płynem surowiczym. Skóra dookoła pęcherza jest zaczerwieniona, a cały obszar pozostaje dosyć bolesny. Po przebiciu (które powinno nastąpić samoistnie, pęcherzy nie powinno się przebijać celowo) powstaje strupek. Pęcherze na stopach po bieganiu powstają najczęściej na piętach bądź palcach.
Odcisk to z kolei zgrubienie naskórka w miejscach, gdzie na skórę wywierany jest silny i długotrwały nacisk. Zwykle jest owalny, lekko żółty i posiada tak zwany korzeń. To unerwiona część nagniotka, która powoduje dolegliwości bólowe. Odciski pojawiają się zwykle na śródstopiu bądź w okolicach palców.
Jeśli chodzi o paznokcie, najczęstszym urazem u biegaczy jest tak zwany czarny paznokieć. To nic innego jak krwiak pod płytką paznokcia, który powoduje odwarstwienie się paznokcia od łożyska. W konsekwencji paznokieć przybiera ciemny kolor, a z czasem całkowicie schodzi. Powodem ich powstawania są źle dobrane buty bądź duża liczba pokonywanych kilometrów.