Bieganie – jak zapobiegać pęcherzom?
Nie tylko uprawianie trekkingu górskiego sprzyja powstawaniu ran i pęcherzy. Są także inne sporty, które narażają stopy na uszkodzenia naskórka. Wśród nich jest z pewnością bieganie. Pokonywanie każdego dnia wielu kilometrów podczas treningu może spowodować uszkodzenia skóry, warto jednak wiedzieć, że można się przed tym bronić.
1. Dobrze dobrany sprzęt – bieganie to sport bardzo mocno obciążający stopy, dlatego konieczne jest wybranie odpowiednich butów do biegania, które zapewnią wsparcie stopom. Obuwie musi być dopasowane rozmiarem do stóp biegacza i być wygodne. Warto także pomyśleć o wkładkach, które dodatkowo chronią stopy przed zranieniem.
2. Stopniowe zwiększanie dystansu – przygodę z bieganiem należy rozpoczynać z rozwagą. Najlepiej zacząć treningi od biegania na krótkich dystansach, a z biegiem czasu je wydłużać Dzięki temu stopy przyzwyczajają się do biegu, stają się odporniejsze na urazy a także na powstawanie pęcherzy.
3. Stosowanie produktów zmniejszających tarcie – biegacze podobnie jak osoby trenujące trekking, mogą korzystać z preparatów i plastrów zmniejszających tarcie. Dzięki nim podczas biegania znacząco zmniejsza się ryzyko powstawania ran i bolesnych uszkodzeń skóry.
4. Regularne kontrolowanie butów – pęcherze najczęściej powstają w wyniku noszenia uszkodzonego obuwia. Podczas regularnych treningów obuwie może ulec zniszczeniu, co sprzyja uszkodzeniom skóry. Dlatego bardzo ważne jest systematyczne sprawdzanie stanu butów i w razie konieczności wymiana ich na nowe.
Pęcherze powstają na skutek tarcia i ucisku obuwia na stopy. Dlatego ważne jest dbanie o stopy i dobieranie odpowiednich butów, aby ograniczyć ryzyko pojawienia się uszkodzeń skóry. Jeśli jednak pojawia się pęcherze należy wiedzieć, że istnieją domowe sposoby na ich leczenie. Jeżeli natomiast pęknięty pęcherz doprowadzi do infekcji głębszych warstw skóry, konieczna jest konsultacja u lekarza. Podczas wizyty lekarz przepisze leki i opatrunki, które przyspieszą ich gojenie ran.