Mężczyzna z latarką czołową na głowie patrzący na telefon leżąc z wyprostowanym kręgosłupem w hamaku zawieszonym w plenerze

Spanie w hamaku a kręgosłup. Czy hamak jest zdrowy dla kręgosłupa?

Jaka pozycja do spania w hamaku jest najlepsza? Czy hamak jest zdrowy dla kręgosłupa? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź!

Już sam widok hamaka wywołuje przyjazne skojarzenia z relaksem, wypoczynkiem, błogim odprężeniem. Ale czy oprócz popołudniowej drzemki w hamaku, można rozważyć wstawienie go na stałe do sypialni? Sprawdzamy, czy warto wybrać hamak do spania i jaki wpływ może mieć hamak na kręgosłup. 

Hamak zamiast łóżka? 

Hamak rozwieszony między drzewami w ogrodzie, wstawiony na balkon czy taras, bądź zabierany na kemping dostarcza ogromu przyjemności. A skoro popołudniowy relaks w hamaku jest taki przyjemny, to dlaczego nie zawiesić hamaka w sypialni! To może być idealne rozwiązanie do małych pokoi w mieszkaniach w bloku, dla tych którzy mają problemy ze snem, dla dzieci, które potrzebują otulenia i delikatnego kołysania, by lepiej zasnąć. Pomysł wydaje się genialny, ale czy na pewno można zastąpić klasyczne łóżko hamakiem?

Dziewczynka czytająca książkę leżąc w hamaku ogrodowym o dużej powierzchni spania

Jaka powinna być powierzchnia do spania?

W wielu kręgach panuje przekonanie, że powierzchnia, na której śpimy, powinna być idealnie płaska i jak najbardziej twarda. Niektórzy zalecają nawet spanie bez poduszek, by nie wzmagać bólu kręgosłupa szyjnego. Czy na takiej powierzchni, da się jednak przyjemnie zasnąć i faktycznie odpocząć? Nie zawsze. 

Istotne jest podparcie nie tylko dla pleców, ale dla całego ciała. Od wielu lat na popularności zyskują materace dopasowujące się do krzywizn ciała i zapamiętujące jego kształt. To rozwiązanie zapewnia wygodę – w końcu to nie użytkownik powinien dopasowywać się do materaca, ale materac do niego. Nie wszyscy jesteśmy tacy sami – różnimy się wzrostem, wagą, budową, kształtem. Dzięki dopasowaniu powierzchni do naszych możliwości i potrzeb zyskujemy wygodne warunki, w których na reszcie można się wyspać.

Dlaczego spanie w hamaku może być dobrym wyborem?

Skoro dobrym i polecanym w wielu kręgach rozwiązaniem jest materac dopasowujący się do kształtu ciała, to czy hamak nie ma z nim czegoś wspólnego? Miękka płachta materiału ułożona w kołyskę pozwala leżeć w komfortowej pozycji bez bólu pleców i porannego cierpienia. Nie bez przyczyny w niektórych miejscach na świecie – w tym w Kolumbii, czy Meksyku ludzie całe życie śpią właśnie w hamakach i wychodzi im to na dobre. Warto zatem wziąć i takie rozwiązanie pod uwagę podczas urządzania sypialni dla siebie!

Jakie są zalety nocowania w hamaku? 

O tym, że odpoczynek w hamaku jest przyjemny nie trzeba nikogo przekonywać. Wystarczy pomyśleć, że jeśli mając do dyspozycji wygodne krzesło kempingowe lub hamak turystyczny większość osób wybierze hamak. Nie bez przyczyny – już kilka minut spędzonych w hamaku powoduje rozluźnienie, które czasem trudno jest nam osiągnąć innymi metodami. Jakie jednak są zalety nocowania w hamaku? Oto kilka kwestii, o których warto pamiętać:

– Głęboki relaks: hamak pozwala przybrać naturalną pozycję embrionalną, jaką wszyscy doskonale znamy z łona matki. Do tego otulająca tkanina, która delikatnie dociska i otula ciało sprzyja rozluźnieniu, jakiego trudno doświadczyć podczas leżeniu na klasycznym łóżku. Przybranie wygodnej pozycji do spania w hamaku nie jest trudne. W przeciwieństwie do łóżka, w którym można się czasem kręcić w nieskończoność szukając komfortowego ułożenia.

– Szybkie zasypianie: dobrą wiadomością jest to, że w hamaku zasypia się błyskawicznie. Jeśli często czujesz zmęczenie, a mimo to dokucza Ci bezsenność i próbowałeś już wielu metod, z których żadna finalnie nie okazała się skuteczna to może pora na wypróbowanie czegoś nowego? Hamak spowoduje, że poczujesz się zrelaksowany, a delikatne bujanie pozwoli Ci łatwiej zasnąć.

– Wygoda: niektórzy ludzie uważają, że hamak jest do spania zdecydowanie wygodniejszy niż łóżko. Czy tak może być i w Twoim przypadku? Warto sprawdzić i przekonać się samemu. Jedno jednak jest pewne: przygoda ze spaniem w hamaku brzmi wspaniale i warto skusić się na kilka takich noclegów, by ocenić, czy faktycznie ta metoda zda egzamin i w Twoim domu. Jeśli nie, to nic nie stoi na przeszkodzie, by ograniczyć się do nocowania w hamaku wyłącznie na kempingach. To też świetna opcja.

– Bezpieczeństwo: hamak jest wygodny w użytkowaniu, a do tego zapewnia bezpieczeństwo. To szczególnie ważne w przypadku dzieci. Jeśli Twój maluch ma okresowe problemu ze snem, często się wybudza i wędruje po domu, to może warto spróbować takiej formy nocowania? Hamak przymocowany w sypialni rodziców będzie dużym ułatwieniem zarówno dla dzieci, jak i dla budzących się w nocy mam i tatów.

– Odciążenie kręgosłupa: to, co najistotniejsze w kontekście spania w hamaku, to jego wpływ na zdrowie, plecy i samopoczucie. Czy hamak odciąża kręgosłup? Oczywiście! Wykonany z wytrzymałego materiału zapewnia dobre podparcie dla całego ciała, dzięki czemu rano można zapomnieć o przykrych dolegliwościach bólowych.

Kobieta dbająca o swój kręgosłup leżąc wygodnie w hamaku wieczorem

Czy spanie w hamaku jest zdrowe? 

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Nocowanie w hamaku może ułatwiać zasypianie, regulowanie ciśnienia krwi, redukcję stresu i napięć, rozluźnienie, a także powodować spokojny i bezpieczny sen. Zalet spania w hamaku jak widać jest dużo i nie można tego bagatelizować. Czym innym jest jednak okazjonalne ucinanie sobie popołudniowych drzemek w hamaku rozwieszonym w ogrodzie, a czym innym rezygnacja z łóżka na rzecz właśnie hamaka. Jednym taka opcja będzie bardzo służyła, inni niekoniecznie będą z niej zadowoleni. Wszystko zależy od osobistych predyspozycji, przebytych urazów, kondycji kręgosłupa.

Zanim więc zdecydujesz się na radykalny remont sypialni i wyrzucenie z niej łóżka, koniecznie zgłoś się po poradę do profesjonalisty – może być nim ortopeda czy fizjoterapeuta, który po badaniu oceni stan Twojego kręgosłupa i pomoże Ci dobrać najlepszą opcję. Bez względu na to, czy hamak na stałe zagości w Twojej sypialni, czy też nie, pamiętaj o tym, jaką wygodę zapewnia Ci on po dniu pełnym wrażeń. Wyposaż swój taras, balkon czy ogród w wygodny hamak i korzystaj z tej formy relaksu, kiedy tylko przyjdzie Ci na to ochota!

Relaks w hamaku to idealy sposób na szybką regenerację. Jeśli na codzień masz trudności z zasypianiem, męczy Cię stres, a Twoje ciało jest często napięte, to koniecznie zaopatrz się w wygodny hamak ze sklepu Decathlon. Dzięki niemu Twój odpoczynek z pewnością stanie się wydajniejszy i bardziej przyjemny.

Znajdź na Decablog:

Przeczytaj także:

Jak spać w hamaku, żeby się dobrze wyspać?

Jak spać w hamaku, żeby się dobrze wyspać?

Chcesz wybrać się na biwakowanie z hamakiem? Przeczytaj poradnik i dowiedz się, jak spać w hamaku turystyczny, by było wygodnie i się wyspać.

Dziewczynka czytająca książkę na hamaku z gotowym stelażem stojącym w ogrodzie

Jak zamontować hamak bez drzew w ogrodzie?

Zamontowanie hamaka bez drzew może wydawać się niemożliwe, ale to tylko pozory. Dowiedz się, jak zawiesić hamak ogrodowy, by cieszyć się relaksem

Kobieta siedząca w hamaku zawieszonym w plenerze stukająca się kubkiem turystycznym z mężczyzną siedzącym obok

Jak zawiesić hamak? Sposoby na montaż hamaka w domu i nie tylko

Hamak to bardzo popularny element wyposażenia ogrodowego. Jest to jednak jedno z wielu miejsc, w których można zawiesić hamak. Sprawdź jak zawiesić.

Jak zamontować hamak na balkonie i jak go wybrać?

Jak zamontować hamak na balkonie i jak go wybrać?

Marzysz o błogim relaksie na tarasie czy balkonie? Przeczytaj i dowiedz się jaki hamak na balkon wybrać i jak zamontować hamak na balkonie!

Namiot do spania na dziko rozłożony w górach nocą

Hamak czy namiot – co będzie lepszym wyborem? 

Hamak zamiast namiotu? Poznaj wady i zalety obu rozwiązań i dowiedz się co warto wybrać do spania na dziko!