mężczyźni stojący w górach ubrani w odzież turystyczną z plecakami turystycznymi na plecach

7 najważniejszych atrakcji Gór Świętokrzyskich

Wybierasz się na wycieczkę w okolice Kielc? Poznaj ciekawe miejsca, które warto odwiedzić w Górach Świętokrzyskich. Sprawdź naszą listę! 

Szukasz listy atrakcji znajdujących się w Górach Świętokrzyskich? Podajemy siedem ciekawych miejsc, które powinna odwiedzić każda osoba udająca się w tej rejony! Województwo Świętokrzyskie obfituje w cenne zabytki i miejsca atrakcyjne przyrodniczo. Zatrzymując się w okolicach Kielc zdołamy zwiedzić sporą część z nich w zaledwie jeden weekend. 

1. Jaskinia Raj

Jaskinia Raj to punkt obowiązkowy na terenie Województwa Świętokrzyskiego. Jest położona na terenie rezerwatu Jaskinia Raj w Górach Świętokrzyskich, zaledwie 11 km od Kielc. Swą urodę zawdzięcza bogatej szacie naciekowej, czyli stalaktytom zwisającym z sufitu. Uważana za najpiękniejszą polską jaskinię. Została odnaleziona w 1964 roku przez uczniów Technikum Geologicznego, ale w jaskini można znaleźć ślady bytności człowieka sprzed 50 tysięcy lat. Znajdują się w niej też szczątki mamutów, nosorożców włochatych i innych prehistorycznych zwierząt. Długość trasy wewnątrz jaskini wynosi 180 metrów, a zwiedzanie jest możliwe wyłącznie z przewodnikiem.

2. Zamek Królewski w Chęcinach

Średniowieczny zamek znajdujący się nad położoną w Górach Świętokrzyskich miejscowością Chęciny. Początki istnienia tej budowli nie są dokładnie znane. Zakłada się, że powstała w XIII wieku. Władysław Łokietek ulokował w niej centrum swojej władzy. Zamek pełnił ważną funkcję również za czasów Kazimierza Wielkiego. Mieszkała tu m.in. Adelajda, druga żona tego króla, oraz jego siostra, Elżbieta. Innym sławnym mieszkańcem warowni była królowa Bona.  W XVII i XVIII wieku, podobnie jak wiele cennych budowli w Polsce, uległ zniszczeniom na skutek potopu szwedzkiego i nigdy nie odzyskał swej dawnej świetności. Według legend w lochach zamku znajdują się skarby porzucone przez królową Bonę. Jako że budowla jest położona na górze, to rozciąga się z niej niezwykle malowniczy widok.

kobieta i mężczyzna stojący na szlaku górskim z plecakami turystycznymi na plecach

3. Łysica

Najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich należy do punktów obowiązkowych wycieczki w te rejony. Jego wysokość wynosi 614 metrów. Jest najniższym szczytem korony gór polskich. Składa się z dwóch wierzchołków o podobnej wysokości, oddalonych od siebie o około 700 m. Według legend u podnóża góry znajdowała się niegdyś ważna słowiańska świątynia, na miejscu której stoi obecnie klasztor bernardynek. Podejście na łysicę zajmuje około 45 minut.

4. Świętokrzyski Park Narodowy

Łysica, jak i owiana legendami o sabatach czarownic Łysa Góra leżą na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Część parku jest objęta ochroną ścisłą, co oznacza, że wszystkie rośliny i zwierzęta na jego terenie podlegają ochronie. Ze względu na wysokie walory przyrodnicze i krajobrazowe z propozycjami uczynienia obszaru Łysogór parkiem narodowym wychodzono już na początku XX wieku. Na terenie parku i Gór Świętokrzyskich mamy do dyspozycji kilkadziesiąt szlaków turystycznych o znacznej długości, dlatego przed wyprawą konieczne jest zaopatrzenie się w obuwie trekkingowe lub turystyczne! Na terenie parku znajduje się m.in. Muzeum Przyrodnicze (na terenie dawnych zabudowań opactwa benedyktynów) oraz Bazylika na Świętym Krzyżu.

5. Dawny Pałac Biskupów Krakowskich

Najważniejszym miastem Gór Świętokrzyskich są niewątpliwie Kielce. W tym mieście znajdują się liczne zabytki z przeróżnych epok, ale najważniejszym z nich, i jednym z punktów obowiązkowych wycieczki do Gór Świętokrzyskich, jest Pałac Biskupów Krakowskich. Jest to najlepiej zachowana barokowa rezydencja pałacowa z pierwszej połowy XVII wieku w Polsce. Za projekt budynku i jego dekorację odpowiadali włoscy artyści, zatrudnieni przez ówczesnego biskupa krakowskiego, Jakuba Zadzika. Na terenie pałacu obecnie mieści się Muzeum Narodowe w Kielcach. Można w nim zobaczyć m.in. Galerię Malarstwa Polskiego, Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz gabinet numizmatyczny.

Mężczyzna stojący na skale w lesie

6. Rezerwat przyrody Kadzielnia

Miłośników wycieczek pieszych ucieszy informacja, że na terenie Kielc znajduje się rezerwat przyrody. Najwyższy szczyt rezerwatu to Kadzielnia, góra o wysokości 295 metrów. Rezerwat nie jest wyłącznie dziełem przyrody. Przez lata ludzie wydobywali tu wapień, pozostawiając po sobie głęboki wąwóz. Na terenie Kadzielni znajduje się ponad 25 jaskiń i schronisk skalnych.

Ochroną są tu objęte same formacje geologiczne, więc przez teren parku nie przebiegają żadne trasy turystyczne. Można go jednak z łatwością podziwiać z okalających rezerwat ścieżek spacerowych. Niektóre z jaskiń na terenie parku są udostępnione do zwiedzania przez turystów. Co bardziej odważni ze zwiedzających mogą też wspinać się na tutejsze formacje skalne. W takim przypadku konieczne będzie zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt wspinaczkowy.

mężczyzna nurkujący w masce do snorkelingu

Najlepsze miejsca do nurkowania na rafie koralowej

Nurkowanie stwarza możliwość poznania podwodnego świata flory i fauny. Chcesz poznać najlepsze miejsca do nurkowania na rafie koralowej? Sprawdź!

Koloseum

7 cudów świata – miejsca, które warto zobaczyć

Zaplanuj, odkryj i poznaj, zapierające dech w piersiach – 7 cudów świata! Cuda te odnajdziesz w Chinach, Jordanii, Brazylii, Włoszech i nie tylko!

osoba idąca w butach sportowych

Gdzie na spacer w Warszawie?

Przedstawiamy najciekawsze parki, do których możesz udać się na relaksujący spacer w stolicy! Wejdź i sprawdź czy zwiedziłeś wszystkie te miejsca!

kobieta trzymająca plecak turystyczny i kije trekkingowe przed namiotem  rozłożonym w plenerze

Gdzie warto wyjechać pod namiot w Polsce - najlepsze miejsca

W tym roku chcesz spędzić urlop pod namiotem? Podpowiadamy, gdzie znaleźć najlepsze pola namiotowe w Polsce.