Mężczyzna wspinający się na Babią Górę w butach trekingowych

Babia Góra – szlaki, warunki pogodowe, parkowanie

Chcesz się wybrać na Babią Górę? Jak wygląda szlak na Królową Beskidów? Oto wskazówki, jak dotrzeć na najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego.

Babia Góra jest znanym szczytem, a w zasadzie masywem w Beskidzie Żywieckim. Przyciąga olbrzymią rzeszę miłośników gór. Poniżej dowiesz się wszystkiego, czego potrzebujesz, żeby zaplanować wejście na Babią Górę.

Babia góra – jakie to góry?

Mówi się, że Babia Góra to szczyt. Jednak nie jest to prawdą. Dla uporządkowania więc: Babia Góra to masyw w Beskidach Żywieckich (albo Beskidów Orawskich, jeśli trzymać się terminologii słowackiej). Szczytem, który w tym masywie jest najwyższy, jest Diablak (wysokość 1725 m n.p.m.).

Jest to drugi po Tatrach najwyższy szczyt w Polsce i najwyższy całych Beskidów Zachodnich. Jest to również druga góra pod względem wybitności (i to nie znaczy, że jest wybitna, tylko odnosi się do wysokości zejścia pod kolejny wyższy szczyt – pierwsza pod tym względem w Polsce jest Śnieżka). Co oczywiste, jest obowiązkowym punktem Korony Gór Polskich.

Mała Babia Góra to drugi, niższy szczyt masywu, jakim jest Babia Góra. Wysokość jego jest dość spora, gdyż niższa tylko o 7 metrów od Diablaka. Na głównej grani zmieściło się jeszcze kilkanaście innych punktów topograficznych (najniższy to Przełęcz Jałowiecka Południowa z wysokości 993 m n.p.m.).

Kobieta i mężczyzna wspinający się na Babią Górę

Babia Góra – ile się idzie?

To, ile czasu będziesz się wspinać na najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego, zależy głównie od wybranego szlaku. Możesz dojść do niego na kilka sposobów, zarówno z polskiej strony, jak i od Słowacji. Wybierając najszybszy szlak z Przełęczy Krowiarki, po 2,5 godzinach zobaczysz, jaki widok oferuje z góry Babia Góra. Mapa pokaże Ci też nieco dłuższe drogi. Z Zawoi Markowej przez schronisko Markowe Szczawiny będziesz musiał wspinać się na szczyt Babiej Góry 3 godziny 15 minut. Najdłuższa trasa, z Zawoi Czatoża, zajmuje 4 godziny.

Jak wejść na Babią Górę? Szlaki

Szczyt Babiej Góry jest wyjątkowy z wielu powodów, natomiast nie bez znaczenia jest fakt, że można na nią dostać się szlakami o różnym poziomie trudności – latem wszystkie są do pokonania przez osoby z minimalnym doświadczeniem. Babia Góra zimą natomiast potrafi zaskakiwać i niektóre z dróg mogą być niebezpieczne.

Wszystkie szlaki łączą wybitne walory widokowe oraz możliwość podziwiania endemicznej flory. To dobre miejsce, aby przypomnieć, że teren masywu jest objęty ochroną rezerwatową, co oznacza, że zejście ze ścieżki jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu zgody ze strony Babiogórskiego Parku Narodowego. Którędy zatem iść, by sprawdzić, jak z góry prezentuje się Babia Góra? Trasy o różnym poziomie trudności znajdziesz poniżej.

Babia Góra – szlaki z Krowiarek

Czerwony szlak na Babią Górę ma dystans 10,61 km. Oferuje piękne widoki. Ten najłatwiejszy szlak na Babią Górę rozpoczyna się na parkingu przy Przełęczy Krowiarki. Jego początek to drewniano-kamienne schody. Momentami podejścia na szlaku są dość strome. Pierwszym szczytem na drodze będzie Sokolica (1367 m n.p.m.). Znajdziesz tam platformę widokową i ławeczki, na których możesz odpocząć. Warto na chwilę się zatrzymać i obejrzeć z góry Babią Górę, szczyty Beskidu Śląskiego, Pasmo Policy, Beskid Makowski oraz Zawoję

Kolejnym szczytem, który zdobywa się na czerwonym szlaku turystycznym, jest Kępa (1521 m n.p.m.). Znajduje się ona między Gówniakiem, a Sokolicą. Następnie, idąc w kierunku Diablaka, gdy miniesz kosodrzewinę, będziesz mieć do pokonania wypłaszczenie zwane Zarubanym. Tamtędy możesz dojść na Wołowe Skałki i obejrzeć rumowisko Babiej Góry. Następnym odcinkiem szlaku jest Mały Garb Niżni, Mały Garb Wyżni oraz Siodło Bończy. Ostatnim etapem jest szczyt Królowej Beskidów.

Mężczyzna wspinający się na Babią Górę

Babia Góra – żółty szlak

Perć Akademików to najtrudniejszy szlak prowadzący na szczyt Babiej Góry. Jest zamykany w okresie zimowym z uwagi na zagrożenie lawinami. Perć Akademików to trasa na 4 godziny 30 minut. Dystans do przebycia to 11,8 km. Przewyższenie na szlaku Perć Akademików ma 916 metrów. Trasa rozpoczyna się z okolic schroniska na Markowych Szczawinach. 10 minut od schroniska pojawi się Skręt Ratowników. Najtrudniejszym do pokonania miejscem jest 8-metrowa ściana Czarny Dziób. Są tam łańcuchy i klamry, jest dużo miejsca na stopy, a chwyty są pewne.

Chcąc wrócić ze szczytu do schroniska PTTK na Markowych Szczawinach, warto wybrać Przełęcz Brona w kierunku zachodnim. Jeśli chcesz wrócić na Przełęcz Krowiarki, możesz najładniejszy szlak na Babią Górę, czyli czerwony.

Babia Góra – zielony szlak

Chcąc się wybrać na zielony szlak z Zawoi Markowej prowadzący do korony Beskidów, możesz liczyć na średnio trudną trasę. Do przejścia jest około 5 godzin, więc polecane jest to dla osób, które mają dobrą kondycję. Jeśli chcesz przyjechać samochodem, możesz zostawić samochód w Zawoi, przysiółku Markowa. Szlak początkowo jest łagodny i prowadzi przez schronisko Markowe Szczawiny. Od niego przechodzi się do Przełęczy Brona, a potem na samy szczyt Diablaka. Szlak na Babią Górę z Zawoi oferuje piękne widoki.

Szlak na Babią Górę z Lipnicy Wielkiej

Jest to jeden z najrzadziej wybieranych szlaków na wierzchołek. Możesz rozpocząć go pod leśniczówką Stańcowa. Tam właśnie rozpoczyna się wejście na Diablak. Szlak od Zubrzycy Górnej prowadzi leśną drogą. Podczas wejścia na szczyt Babiej Góry możesz zobaczyć między innymi dawne schronisko pod Babią.

Jeśli planujesz porządną wycieczkę, możesz też wybrać niebieski szlak. Biegnie Beskidem Żywieckim i cały ma 59,5 kilometra. Można nim pokonać masyw Babiej Góry i dotrzeć do schroniska Markowe Szczawiny. Stamtąd możesz wybrać inny szlak turystyczny, w tym zielony oraz żółty.

Babia Góra z dzieckiem

Babia Góra, jako się rzekło, jest górą, którą można zdobyć na kilka sposobów, z czego jeden jest na tyle prosty, że można drogę pokonać z dzieckiem albo w chuście, albo w nosidełku turystycznym. Szlak na Babią Górę o którym mowa to czerwony szlak GSB z Przełęczy Krowiarki. Ten wybór ma tę zaletę, że jest to prawdopodobnie optymalne miejsce, jeśli chodzi o komfort na parkingu, a to rzecz nieoceniona, jeśli górę zamierza się zdobyć z najmłodszymi.

Trochę starsze dzieciaki powinny bez trudu przy dobrych warunkach zdobyć Babią także żółtym szlakiem. Jest trudniejszy, ale jeśli nie ma lodu, mgły i jest sucho, to będzie to osiągalne. Dobrze jednak mierzyć siły na zamiary: Babia Góra prawdopodobnie nie powinna być pierwszym szczytem zdobytym przez najmłodszych na własnych nogach. Trasa, nawet ta łatwa, jest po prostu długa, a trzeba przecież jeszcze zejść. Dobrze wcześniej potrenować na jakichś niższych (znaczy: bardziej przystępnych) górach w okolicy.

Parkowanie pod Babią Górą

Mniej lub bardziej w pobliże wejść można dojechać nawet kursującymi regularnie busami. Podróż własnym samochodem może być niejakim wyzwaniem, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę okres większej popularności takich wypadów.

Kobieta i mężczyzna chodzący po górach

Babia Góra – parkingi

Parkingi znajdują się przy wejściach na szlaki tuż przy kasach biletowych (przypominamy: masyw leży w Babiogórskim Parku Narodowym, więc wstęp jest płatny). Największe zmieszczą kilkadziesiąt samochodów. To niemało, ale trzeba liczyć się z tym, że nie ma takiej możliwości, aby w szczycie sezonu zmieścili się na nich wszyscy chętni. 

Sęk w tym, że parkingi na Przełęczy Krowiarki są samowolą budowlaną i w zasadzie nie powinny być dostępne. Osobom, które chcą dołożyć kawałek drogi, warto polecić skorzystanie z parkingów po słowackiej stronie przy wejściu żółtym szlakiem na Babią Górę

Parkowanie pod Babią Górą poza parkingami

Kto próbował dojechać na Babią Górę w sezonie, ten wie, że pobocze w  nie istnieje. Wykorzystany jest każdy kawałek trawy. Zastawione są również wjazdy na drogi leśne.

Nie ma tu w zasadzie miejsc, w których można by było legalnie zaparkować. Teren otuliny parku jest chroniony, więc zasady są ostrzejsze niż gdzie indziej, poza tym droga jest kręta, w wielu miejscach stoją znaki zakazu zatrzymywania się i postoju. Czy da się znaleźć takie miejsce, żeby bezpiecznie zostawić samochód? Tak, ale to miejsca na kilka aut, nie ma co na nie liczyć.

Schroniska w okolicach Babiej Góry

Historia turystyki na Babiej Górze jest długa, więc i historycznych schronisk było wiele. Dziś z większości z nich nie został nawet kamień na kamieniu. W chwili obecnej działają dwa obiekty tego typu:

Schronisko PTTK Markowe Szczawiny: nowy budynek ma dziesięć lat. W środku jest 40 miejsc noclegowych, miejsce, żeby coś zjeść, wysuszyć się i wypocząć. Jest to jedno z najwyżej ocenianych polskich schronisk.

Chata Slana voda to dwukrotnie większe schronisko niżej i po słowackiej stronie. W zasadzie to niemal górski hotel z pełnym wyżywieniem, basenem i sauną. Szczerze? Są takie przypadki, że nie chce się stąd wychodzić już wyżej. Warto natomiast pamiętać, że jednak wycena w Euro trochę zmienia postać rzeczy.

Jeśli interesuje Cię Babia Góra, noclegi możesz zaplanować też w Zawoi – stąd do wejścia na szlak jest względnie niedaleko, a odpada problem braku miejsc w schroniskach i parkowania przed wejściem na szlak.

Grupa ludzi chodząca po górach podczas mgły

Warunki pogodowe na Babiej Górze

Jeśli jest coś, co może zniechęcić do wyprawy w polskie Beskidy na Babią Górę, to zdecydowanie jest to pogoda. Pominąć można wiatr, który na Diablaku wieje niemal non stop i wcale nie jest słaby – to coś, do czego w wyższych górach po prostu należy się przyzwyczaić. Problem polega na tym, że pogoda na Babiej Górze jest niezwykle kapryśna i zmienia się dosłownie z minuty na minutę. Stąd też wbrew pozornej łatwości podejścia, do tej góry trzeba podejść ze szczególnym respektem. Nawierzchnia szlaków błyskawicznie robi się śliska i to, co za suchego wydawało się niemal asfaltowo-komfortowe, staje się niebezpieczną pułapką. 

Aktualny komunikat pogodowy zawsze publikuje Babiogórska Sekcja Grupy Beskidzkiej GOPR. Nie myśl nawet o wychodzeniu na szlak, jeśli nie sprawdzisz prognozy. Bądź gotowy na wycofanie się ze swoich planów, jeśli prognoza wskaże na możliwość warunków, przy których twoje umiejętności będą niewystarczające.

Pokrywa śnieżna w górnych partiach masywu może utrzymywać się do 200 dni, opady śniegu występują od września do maja. I choć ostatnie kilka lat było cieplejsze, to należy pamiętać, że wystarczy tylko krótki fragment zaśnieżonego szlaku, żeby zdecydowanie podnieść poziom trudności wyprawy.

Czerwiec i lipiec to z kolei dość deszczowe miesiące. Sumy opadów są wysokie. Umówmy się: Babia Góra zimą jest górą naprawdę trudną, szczególnie jeśli śnieg jest świeży, a szlaki nie są przetarte. Samo przejście przez Perć Akademików będzie sporym wyzwaniem, choć przy dobrej pogodzie stanowi ona zaledwie ciekawe urozmaicenie wycieczki.

I jest jeszcze coś, o czym mniej zaprawieni w bojach miłośnicy gór mogą zapominać. Otóż Babia Góra jest już na tyle wysoka, że inwersja temperatur daje się już solidnie we znaki. Im wyżej, tym chłodniej, średnio o 1 stopień na każde 100 m w górę. A tych metrów trochę jest. Do tego silny wiatr i gotowe – nawet kiedy u podnóża zastanawiasz się, co jeszcze z siebie zdjąć, na szczycie żałujesz, że czapka i rękawiczki trekkingowe zostały w domu.

Wchodzić na Babią Górę czy nie?

Serce się wyrywa, żeby doradzić: wchodzić, oczywiście, że wchodzić. Ale zaraz później odzywa się rozsądek: Babia Góra zachwyci każdego, ale mniej doświadczonych może naprawdę srogo poturbować. To nie jest góra, którą można wybrać niefrasobliwie z lekkim „nie mam co dziś robić, to sobie wejdę na Babią”. Zdecydowanie warto mieć już jakieś doświadczenie. Nie trzeba być alpinistą ani taternikiem, ale to nie jest dobre miejsce na pierwsze starcie z górami. Szlaki są świetne, ale nie są banalne, jeśli wziąć pod uwagę ryzyko zmian pogody. 

Każde wejście na Babią Górę, choćby się to robiło kilkadziesiąt razy, jest na swój sposób niezapomniane. I przed każdym należy się naprawdę poważnie przygotować. Jeśli nie jesteś pewien swoich sił, są inne, łatwiejsze i bardzo urokliwe miejsca. Uszanuj potęgę i kaprysy Matki Niepogód. Wysokość góry w tym przypadku nie jest jedynym czynnikiem, który decyduje, że doradzamy: wchodzić, ale tylko jeśli jesteś pewien swojej kondycji i umiejętności.

Przeczytaj także:

kobieta zawiązująca włosy ze smartwatchem na ręce w górach

Jaki zegarek w góry? Sprawdź jakie parametry są ważne

Outdoorowy zegarek sportowy to bardzo przydatny w górach sprzęt. Jaki kupić zegarek w góry? Sprawdź najlepsze porady.

Znajomi robiący przerwę nad wodą w górach z pełnym ekwipunkiem w góry latem

Co zabrać w góry latem? Przygotowanie do wyprawy w góry

Co zabrać w góry latem? Co spakować do plecaka na wyprawę w góry? W jaki ekwipunek wyposażyć się na wędrówkę po górskich szlakach?

 Kiedy i jakie sandały trekkingowe w góry wybrać?

Kiedy i jakie sandały trekkingowe w góry wybrać?

Dobrze dobrane obuwie to podstawa udanych wędrówek. Jakie sandały trekkingowe sprawdzą się w górach? Zapoznaj się z naszymi poradami!

ludzie idący w górach z plecakami

Raki czy raczki na buty - co wybrać na zimowy wyjazd w góry?

Wybierasz się zimą w góry? Co wybrać - raki czy raczki na buty? Które rozwiązanie zapewni wygodę i bezpieczeństwo? Sprawdź nasz poradnik

dziewczynka w bluzie polarowej

Jaki polar w góry wybrać? Co oprócz bluzy polarowej ubrać w góry?

Bluza polarowa to odzież, która grzeje ciało i odprowadza wilgoć na zewnątrz. Sprawdź czym jest polar i jaką bluzę z polaru wybrać na trekking górski.