Mężczyzna spacerujący po górach w Beskidach z psem

Beskidy z psem – szlaki na wędrówki z pupilem

Wybierasz się na wypoczynek w Beskidy z psem? Jakie szlaki turystyczne są dostępne? Oto trasy w Beskidzie Żywieckim, gdzie zabierzesz pupila.

Chcesz wybrać się na wakacje z psem? Beskidy oferują wiele ciekawych miejsc, do których można wybrać się z czworonogiem. Oczywiście warto pamiętać, że są tereny, gdzie obowiązuje zakaz wprowadzania psów. Gdzie wejść z pupilem? Oto wskazówki.

Beskid Śląski z psem – gdzie na spacer?

Jednym z bardziej znanych miejsc w tym rejonie jest Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego. Pies może być tam spokojnie wyprowadzony na spacer, oczywiście przy zachowaniu pewnych zasad. Powinien być on na smyczy i w kagańcu. Miejscem, gdzie nie można wybrać się z pupilem, jest Rezerwat Barania Góra. Jeśli chcesz wybrać się na ten szczyt, musisz wybrać szlak, który go omija. Są dwie możliwości. Jedna prowadzi szlakiem czerwonym z gminy Istebna z Białego Krzyża (przełęcz Salmopolska) przez Malinów. Można także wybrać się ze szlaków rozpoczynających się w Węgierskiej Górce.

Oprócz tego można wybrać się na wędrówkę z Ustronia na Równicę szlakiem zielonym lub niebieskim. Trasa jest dość lubiana, dlatego warto wybrać się na nią poza turystycznym sezonem. Po drodze znajduje się sporo miejsc na odpoczynek, przyjaznych psom. Do tego warto dodać malownicze widoki. 

Drugim dobrym miejscem na spacer z pieskiem będzie trójstyk granic. Jest to krótka trasa, która znajduje się na styku granic Polski Czech i Słowacji. Prowadzi żółtym szlakiem od Jaworzynki. Warto także sprawdzić drogę na Szyndzielnię i Klimczok. Spokojnie można przewieźć psa kolejką, jednak warto pamiętać o szczepieniu przeciwko wściekliźnie i kagańcu.

Oprócz tego warto sprawdzić także słynne miasteczka, takie jak Wisła czy Szczyrk. Możesz spokojnie poruszać się z psem na smyczy po ścieżkach spacerowych i zadbać o aktywny wypoczynek. 

Pies w odzieży zimowej stojący na śniegu

Beskid Żywiecki z psem – jakie szlaki są dostępne?

W przypadku Beskidu Żywieckiego warto wybrać się na Babią Górę od strony słowackiej. Spacer zacznij od miejscowości Slaná Voda. Droga zajmuje około 4 godzin i jest dość trudna, dlatego też warto wybrać się na nią z psem, który ma dobrą kondycję i doświadczenie w chodzeniu po górach. Zejście możliwe jest tym samym szlakiem lub przez Małą Babią Górę, wzdłuż granicy. Oprócz tego można wybrać się także w takie miejsca jak:

Pilsko, czyli drugi najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego. Droga zaczyna się na Przełęczy Glinne. Zejść można tak samo lub przez Schronisko PTTK na Hali Miziowej, gdzie można odpocząć na polanie i wędrować dalej,
Wielka Racza, która słynie z pięknych widoków między innymi na Tatry. Droga zajmuje około 2,5 godziny i zaczyna się na parkingu powyżej Rycerki Górnej,
Rysianka, którą można zdobyć w około 3 godziny, zaczynając w Złatnej Hucie. W schronisku na Hali Boraczej znajdziesz miejsce na wypoczynek i możesz pooglądać widoki,
Jałowiec, czyli szczyt Pasma Przedbabiogórskiego, na który można dostać się z miejscowości Koszarawa. Oferuje piękne widoki na beskidzkie pasma,
Praszywka Wielka, znajdująca się w Grupie Wielkiej Raczy. Wyprawa zaczyna się z Rycerki Dolnej. Warto zatrzymać się na chwile na szczycie na punkcie widokowym,
Rycerzowa Wielka, na którą można dojść z miejscowości Soblówka w dwie godziny,
Przegibek, przełęcz, na której znajduje się schronisko i skrzyżowania, które prowadzą na wiele innych pasm.

Kobieta na spacerze zimą z psami

Gdzie w Beskid Sądecki z psem?

Beskid Sądecki oferuje piękne widoki, sporo noclegów oraz liczne atrakcje i zabytki. Zakątek ten pozwala spokojnie wybrać się w góry z psem, właściwie na każdy szlak. Nie ma tutaj narodowych parków czy ścisłych rezerwatów. Warto tam wybrać się wczesną wiosną, gdzie jeszcze nie ma tylu turystów lub jesienią. Trasy piesze są dość łagodne, więc sprawdzą się na wypad z psem. Które szlaki warto sprawdzić?

Czerwony poprowadzi Cię na Czarny Potok, Diabelski Kamień i Jaworzynę Krynicką.
Niebieskim możesz wejść na Górę Parkową, Powroźnik, Przełęcz Krzyżową, Bacówkę Nad Wierchomlą oraz kapliczkę pod Jaworzynką.
Zielony pozwala zdobyć Czarny Potok, Muszynę Złockie oraz Przełęcz Krzyżową.
Żółty podąża przez Krzyżową, Bukówki, Jaworzynkę, Górę Parkową, Pustą Wielką oraz schronisko PTTK w Muszynie.
Czarnym wybierzesz się na Kopiec Pułaskiego, Wierchomlę Małą i rynek w Tyliczu.

Z psem możesz wybrać się także do Popradzkiego Parku Krajobrazowego, który jest przyjazny zwierzętom. Leży tam Krynica-Zdrój, która jest świetnym miejscem na bazę wypadową na wędrówki górskie i wypoczynek. Turyści mogą liczyć na malownicze doliny Dunajca i Popradu, zabytki historyczne i liczne obiekty kulturowe. 

Gdzie nie wybierzesz się z psem w góry?

Spacery z psem są zakazane między innymi w Babiogórskim Parku Narodowym, obejmującym masyw Babiej Góry. Obowiązuje tam ścisła ochrona przyrody. Nie możesz wejść z psem także na teren Gorczańskiego Parku Narodowego. W tym miejscu nawet szlaki turystyczne są zakazane na wycieczki ze swoim pupilem. Właściciele czworonogów nie powinni wybierać się także do Magurskiego Parku Narodowego.

Wiesz już, gdzie w Beskidy z psem warto się wybrać. Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić, czy poszczególne szlaki są dostępne dla zwierząt. Wejść z psem można w wielu miejscach, acz należy pamiętać o smyczy, obroży, a także o kagańcu. Na szlak zabierz też odpowiednią ilość jedzenia i wody. Jeśli chcesz odpocząć po spacerze z psem, możesz zahaczyć o schroniska dostępne na szczytach. 

Przeczytaj także:

Pies stojący w jeziorze

Gdzie wyjechać na wakacje z psem? Przyjazne miejsca na urlop

Wybierasz się na wakacje z psem i chcesz poznać miejsca przyjazne czworonogom? Sprawdź, gdzie jechać na urlop z psem.

Góry z psem - na jakie szlaki można zabrać pupila?

Góry z psem - na jakie szlaki można zabrać pupila?

Gdzie pojechać w góry z psem? Na wielu górskich trasach czworonogi są mile widziane. Przedstawiamy górskie szlaki, gdzie warto wybrać się na wędrówkę

Skaczący pies w Tatrach

Poskie i słowackie Tatry z psem – gdzie wędrować?

Chcesz wejść na polskie lub słowackie Tatry z psem? Nie wiesz, czy możesz wziąć na szlak pupila? Sprawdź gdzie w Tatrach można wejść z psem.

Pies siedzący w transporterze czekający na przewóz samochodem

Jak przewozić psa w samochodzie? Aktualne przepisy przewozu

Zastanawiasz się, jak bezpiecznie przewozić psa w samochodzie? Sprawdź, jak zadbać o bezpieczeństwo pupila podczas transportu.

Kobieta mocująca psu szelki

Jakie szelki dla psa wybrać? Poznaj odpowiednie szelki dla psa

Jakie szelki dla psa wybrać? Który rodzaj szelek dla psa sprawdzi się na spacer z pupilem? Sprawdź szelki dla psa.