Mężczyzna w odzieży do biegania przygotowujący się do biegu katorżnika biegający z przeszkodami

Bieg Katorżnika w Lublińcu – ekstremalna impreza pełna błota

Bieg Katorżnika to ekstremalna impreza organizowana co roku w Lublińcu. Uczestnicy każdej edycji muszą zmierzyć się z bagnem, błotem i wodą.

Biegi terenowe cieszą się w ostatnich latach bardzo dużą popularnością. Zainteresowanie przełożyło się na bardzo duży wzrost organizowania tego rodzaju wydarzeń w Polsce. Prekursorem tego typu wydarzeń w naszym kraju jest jednak powstały w 2005 roku Bieg Katorżnika. Impreza ta do dzisiaj uchodzi na najtrudniejsze tego typu wydarzenie w Polsce. Bieg Katorżnika – dystans, przeszkody i przygotowania, czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć!

Bieg Katorżnika w Lublińcu – co to za wydarzenie?

Bieg Katorżnika to wyjątkowe wydarzenie nie tylko w skali Polski, ale także w skali Europy. Jest to bieg ekstremalny, którego edycje odbywają się w Lublińcu od 2005 roku. Jego organizatorem jest Wojskowy Klub Biegacza Meta. Tradycją jest, że ma to miejsce 15 sierpnia, czyli w Święto Wojska Polskiego. To jeden z pierwszych w Polsce biegów ekstremalnych, który z powodu skali swojej trudności przyciąga osoby z całej Europy. Zwycięzca każdej kategorii otrzymuje podkowy katorżnika.

Kobieta i mężczyzna w odzieży do biegania w terenie biegnący po trasie z naturalnymi przeszkodami

Czego powinni się spodziewać uczestnicy po Biegu Katorżnika?

Każda osoba, która chciałaby wziąć udział w tym wydarzeniu, musi sobie zdawać sprawę, że nie jest to impreza dla każdego. Trasa zwykle liczy pomiędzy 8 a 10 km. Wydaje się mało? Być może, choć tym, co czyni Bieg Katorżnika najtrudniejszą imprezą w Polsce, wcale nie jest dystans. Niech najlepiej świadczy o tym fakt, że pokonanie trasy jest czasowo zbliżone do wyniku amatora w maratonie. Dlaczego?

Uczestnicy muszą zmierzyć się z różnego rodzaju przeszkodami. Większość z nich ma charakter naturalny, a wśród nich – bagna, moczary, rowy melioracyjne, trzęsawiska, stawy, jeziora, błota, rzeki, strumienie i inne. W takich miejscach nie brakuje pijawek i innego robactwa, a także smrodu. To zdecydowanie nie jest wyzwanie dla tradycyjnego zawodnika biegania. To miejsce dla osób, które szukają naprawdę ekstremalnych wyzwań.

Mężczyzna podciągający się na drążku w domu

Jak się przygotować do Biegu Katorżnika?

Każda osoba, która chce zdecydować się na udział w ekstremalnym biegu, musi wiedzieć, że trening do takich zawodów znacząco różni się od przygotowań do klasycznego biegu. Nie może on ograniczać się jedynie do joggingu na określonym dystansie. Trasy biegów ekstremalnych najeżone są trudnościami, które wymagają od biegaczy różnorodnych umiejętności. Z tego powodu trening powinien obejmować takie aspekty jak: siła, zwinność, szybkość, skoczność i sprawność.

Świetnym pomysłem może być połączenie treningu biegowego z elementami crossfitu. Ten rodzaj ćwiczeń rozwija ciało w sposób wszechstronny, a oprócz tego buduje sprawność. Co więcej, niektóre ćwiczenia dosyć dobrze oddają wyzwania, z którymi można się spotkać na trasie biegu. Świetną alternatywą może być także kalistenika, gdzie wykorzystujemy ciężar własnego ciała. Pomoże nam to w przypadku pokonywania wymagających przeszkód na trasie.

Bieg Katorżnika Lubliniec – pomysł na trening

Każdy z nas powinien dostosować plan treningowy do własnych potrzeb. Jak jednak może wyglądać przykładowy trening dla osoby, która ma ambicję wystartować w ekstremalnym biegu? Warto zaplanować trzy treningi w tygodniu, każdy z nich odzielony dniem przerwy. Każdy dzień będzie skupiał się na innym parametrze, wedle schematu: siła – szybkość – zwinność.

Pierwszy z wymienionych elementów powinien być budowany za pomocą treningu siłowego. Jak już wspomnieliśmy – może być to crossfit lub kalistenika. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby przeprowadzić go w sposób klasyczny na siłowni. Warto skupić się tutaj na ćwiczeniach wielostawowych, takich jak: podciąganie, martwy ciąg, przysiady, dipsy, pompki czy wskoki na skrzynię.

Budowanie siły i sprawności ciała to jedno, ale nie można również zaniedbać tradycyjnych treningów biegowych. Trzeba jednak uwzględnić w nich jedną ważną rzecz. Wysiłek na trasie biegów ekstremalnych różni się od tego, który jest znany ze średnich i długich dystansów. Ma on bardziej charakter interwałowy. Z tego powodu nasz trening również powinien przybierać właśnie formę interwałów.

Mężczyzna na diecie przed biegiem katorżnika przygotowujący napój do obiadu

Odżywianie przed i w trakcie biegu ekstremalnego – co należy wiedzieć?

Odżywianiu przed biegiem, a także w jego trakcie jest bardzo istotne Wiele osób lekceważy ten aspekt, ale trzeba wiedzieć, że prawidłowy sposób dostarczania energii jest równie ważny dla całego sukcesu, jak samo przygotowanie fizyczne. Jakie są najważniejsze wskazówki dotyczące jedzenia przed biegiem?

Przed samym startem oraz w dzień poprzedzający powinniśmy się skupić na dostarczeniu organizmowi węglowodanów. To właśnie one są odpowiedzialne za zapasy energii. Należy jednak stawiać na źródła węglowodanów złożonych, takie jak ziemniaki, makarony czy kasze. Ostatni posiłek przed biegiem powinien być spożyty około 3 godzin przed startem, aby nie obciążać zbędnie układu trawiennego.

Nie mniej ważny jest sposób odżywiania podczas samego biegu. Kluczowe dla zachowania sił jest dobre nawodnienie. Powinno się ono opierać na wodzie oraz napojach izotonicznych. Te drugie dostarczają nam dodatkową dawkę elektrolitów. Jeżeli chodzi o przekąski, warto tutaj postawić na żele energetyczne, batony lub owoce. Warto je jeść, aby zapobiec opadnięciu z sił.

Przygotuj się do biegu ekstremalnego razem z Decathlon!

Bieg Katorżnika – trasa tego biegu naprawdę potrafi dać w kość. Pomyślne ukończenie go wymaga zróżnicowanego treningu, który zbuduje u nas wszechstronność. Masz ambicję rozpocząć przygotowania? Zajrzyj więc do oferty Decathlon! Znajdziesz u nas wszystko, czego możesz potrzebować do treningu. Od butów do biegania i strojów biegowych, przez akcesoria do treningu siłowego. Połączenie tych dwóch form ćwiczeń pomoże Ci dobrze przygotować się do wykańczającego biegu i zająć wysokie miejsce w klasyfikacji generalnej!

Przeczytaj także:

mężczyzna i kobieta w odzieży do biegania w terenie biegnący po trasie z naturalnymi przeszkodami

Runmageddon – czym jest i na czym polega jego fenomen?

Runmageddon to wydarzenie, które pokochało wielu. Sprawdź, czym charakteryzuje się ten bieg z przeszkodami i co ukrywa się na jego trasie.

mężczyzna ćwiczący z kółkiem do ściskania

Jak wzmocnić chwyt? Trening chwytu na bieg z przeszkodami

Zobacz, w jaki sposób przeprowadzić trening, aby wzmocnić chwyt ✨ Zastosuj nasze wskazówki, aby skutecznie wzmocnić chwyt ⭐ Sprawdź

mężczyzna z pulsometrem na brzuchu

Próg mleczanowy - jak określić swój próg mleczanowy

Bieganie na progu mleczanowym to bieg z pulsem, który można utrzymać przez ok. 60 minut. Dowiedz się więcej o lthr i biegu na progu mleczanowym.

kobieta biegnąca w stroju do biegania

Bieg interwałowy - na czym polega? Jak biegać interwały?

Chcesz dowiedzieć się na czym polega trening interwałowy dla biegaczy? Sprawdź jak biegać interwały, jak spalić kalorie i czym jest bieg interwałowy.

Kobieta w stroju sportowym biegnąca w biegu przełajowym

Co to jest bieg przełajowy i jak się do niego przygotować?

Co to jest bieg przełajowy? Jak się do niego przygotować? Przeczytaj nasz poradnik i zacznij biegać na dystansach przełajowych!