Para trenująca bieganie przed biegiem małopolskim

Biegi małopolska – najważniejsze imprezy i kalendarz biegowy

Biegi małopolska to nie tylko maratony czy półmaratony, ale też dystanse na 5 czy 10 km. Sprawdź, gdzie biegać po mieście i w górach.

Imprezy biegowe organizowane w małopolsce cechują się różnorodnym charakterem ze względu na to, że w regionie tym znajdują się nie tylko zabytkowe, piękne miasta, takie jak Kraków o bogatej historii i kulturze, ale także rejony wyróżniające się pięknymi krajobrazami, jak chociażby Tatry. Co roku odbywa się tutaj szereg eventów sportowych. Znajdziemy tu zarówno biegi uliczne, górskie, jak i ultramaratony.

Dlaczego warto biegać w małopolsce?

Od pewnego czasu wydarzenia biegowe w małopolsce stają się niezwykle popularne nie tylko wśród zawodników z naszego kraju, ale również innych regionów świata. Wiele eventów odbywa się tutaj w zabytkowych miastach, takich jak: Kraków, Nowy Sącz czy Tarnów, dzięki czemu uczestnicy mogą cieszyć się nie tylko sportową rywalizacją, ale również odkryć lokalną kulturę i historię. Województwo to oferuje różnorodne tereny do biegania – od górskich szlaków Tatr przez wschodnie rejony Beskidów, aż po płaskie, malownicze drogi w okolicach jego stolicy. Organizatorzy takich konkursów dokładają wszelkich starań, aby właściwie przygotować trasy, oferować wsparcie, a także różnorodne atrakcje.

Mężczyzna w stroju sportowym trenujący bieganie

Najważniejszy bieg miejski – Cracovia Maraton

Cracovia Maraton odbywa się w stolicy małopolski zazwyczaj w kwietniu, a jego dystans obejmuje 42 km i 195 m. Szybko stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych biegów maratońskich w naszym kraju, dzięki czemu przyciąga wielu uczestników nie tylko z Polski ale również zza granicy. Jego trasa prowadzi przez najważniejsze punkty Krakowa, w tym Wawel, Rynek Główny czy Planty, dzięki czemu startujący w tych zawodach mogą jednocześnie podziwiać historyczne zabytki i piękno przyrody tego miasta. Pierwszą edycję ten event miał w 2002 roku i od tego czasu cieszy się niesłabnącą popularnością. 

Teren przygotowany dla sportowców jest stosunkowo płaski, dzięki czemu może być to dobra propozycja zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących biegaczy. Start i meta zlokalizowane są na krakowskim Rynku Głównym. Zawodnicy przebiegają również wokół Wisły. Organizatorzy przygotowują szereg dodatkowych atrakcji takich jak expo, gdzie uczestnicy mogą zapoznać się z nowinkami sprzętowymi. Często w jego ramach tworzone są także zbiórki na cele dobroczynne.

Cracovia Półmaraton Królewski

Cracovia Półmaraton odbywa się corocznie w Krakowie. Obejmuje dystans 21 km i 97 m i przyciąga zarówno doświadczonych zawodników, jak i amatorów, którzy chcieliby rywalizować w malowniczej scenerii jednego z najpiękniejszych miast Europy. Od momentu swojego debiutu w 2002 roku konkurs ten zyskał ogromną popularność, stając się częścią Grand Prix Półmaratonów Polskich. Jego trasa prowadzi przez najważniejsze punkty stolicy małopolski, takie jak Wawel, Rynek Główny, Sukiennice czy Kościół Mariacki. Jest to więc niezwykłe połączenie biegania z turystyką.

Start i meta znajdują się w samym sercu tego miasta, a uczestnikom towarzyszy głośny doping kibiców, którzy licznie przybywają, by ich wspierać. Organizacja tego eventu stoi na wysokim poziomie. Dlatego możemy tu liczyć zarówno na wsparcie w postaci punktów odżywczych rozmieszczanych co kilka kilometrów, jak i medycznych. Oprócz pakietu standardowego sportowcy otrzymują tu również pamiątkowe medale. Półmaraton jest częścią większego wydarzenia, które obejmuje też bieg na 5 km oraz półmaraton dziecięcy, co sprawia, że impreza ta ma dość rodzinny charakter.

Grupa ludzi w strojach sportowych biegnąca chodnikiem

Grand Prix Krakowa w biegach górskich

Grand Prix Krakowa w biegach górskich to cykl odbywający się w malowniczych okolicach stolicy małopolski, który zachęca do rywalizacji na pięknym terenie. Organizatorem tego wydarzenia jest Krakowski Klub Biegacza, a jego celem jest promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. Cykl ten składa się z kilku biegów odbywających się w różnych terminach i lokalizacjach, co pozwala uczestnikom na rywalizację w urozmaiconych warunkach i trasach. Każda z nich prowadzi przez urokliwe okolice, w tym szlaki w Tatrach, Beskidach oraz innych pobliskich rejonach.

Dystanse są tu różnorodne, najczęściej w przedziale od 5 do 15 km. To sprawia, że interesujący szlak dla siebie znajdą zarówno początkujący, jak i zaawansowani. Wydarzenie to łączy pasję do biegania z pięknem górskich krajobrazów. Jest to doskonała okazja nie tylko do rywalizacji, ale również spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi, a także odkrywania pięknych terenów wokół Krakowa. Mapa tego eventu dostępna jest w bazie informacji na portalu organizatora.

W ramach tego wydarzenia działa bieg nocny w czerwcu, natomiast jego wielkie otwarcie przypada na początek listopada. Następnie uczestnicy mogą wziąć udział w biegu mikołajkowym na przełomie listopada i grudnia, a także noworocznym w pierwszym tygodniu stycznia. Event ten obejmuje także bieg karnawałowy na początku lutego, a jego wielki finał rozgrywa się w pierwszym tygodniu marca.

Perły Małopolski – cykl biegów 4 razy do roku

Perły Małopolski to cykl biegów, który odbywa się 4 razy do roku w  najpiękniejszych zakątkach tego województwa – w pobliżu lub na terenie parków narodowych na trzech dystansach: 5 km, 10 km, 20 km. Ten unikalny projekt ma na celu integrację sportowców z różnych zakątków Polski i przyciągnięcie miłośników aktywności na świeżym powietrzu, a jednocześnie ukazanie najpiękniejszych miejsc tego województwa. Każdego roku konkurs ten odbywa się w innych miejscowościach, tak jak Kraków, Zakopane, Nowy Targ czy Oświęcim, jednak zawsze prowadzą one przez malownicze rejony i oferują uczestnikom nie tylko sportowe wyzwanie, ale także możliwość odkrywania lokalnych atrakcji turystycznych.

To świetna propozycja zarówno dla zaawansowanych, jak i amatorów. Po ukończeniu każdego biegu, wręczane są pamiątkowe medale, które od 2022 roku tworzą po czterech konkursach spójną całość. Dodatkowo warto wziąć udział w imprezach towarzyszących oraz warsztatach, na których można dowiedzieć się więcej o najnowszych osiągnięciach medycyny, odżywianiu mającym na celu poprawę funkcjonowania naszego organizmu czy sprzęcie na trening, a także wymienić się doświadczeniami z innymi biegaczami.

Najdłuższy dystans – Ultra-Trail Małopolska

Ultra-Trail Małopolska jest jednym z najważniejszych biegów górskich w naszym kraju, który odbywa się corocznie w malowniczym regionie Gorców, Beskidu Wyspowego oraz Pogórza Wielickiego. Jest to ultramaraton dla osób szukających ekstremalnych wyzwań, połączony z pięknymi widokami. Trasy podczas tego wydarzenia dostosowane są do możliwości zarówno początkujących, jak i zaawansowanych sportowców i obejmują od 10 do ponad 170 km. Z tego też powodu event ten przyciąga zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. Prowadzi on przez bardzo urozmaicony teren z licznymi przewyższeniami, trudnymi technicznie odcinkami, lecz często to właśnie nie kilometrowe podbiegi, kamieniste szlaki czy nierówne podłoże, są jednym z największych wyzwań a trudne warunki atmosferyczne.

Jednym z najważniejszych dystansów Ultra-TRAIL Małopolska jest UTM 170, czyli liczący ponad 170 km. Jest to wyzwanie dla najbardziej doświadczonych osób, które wiąże się nie tylko z długą trasą, ale również trudnym terenem i często koniecznością wysiłku przez całą dobę. Wymaga więc nie tylko doskonałej kondycji fizycznej, lecz także odporności psychicznej. Ultra-Trail Małopolska to nie tylko ekstremalnie długie biegi, ponieważ znajdziemy tuż też krótsze odległości, takie jak UTM 48 czy UTM 30. Jest to świetna opcja dla osób, które chciałyby spróbować swoich sił w górskich warunkach, lecz nie są jeszcze gotowe na pełne ultra. Dużą popularnością cieszy się również nocny bieg, który dodaje takiemu eventowi dodatkowej dramaturgii.

Kobieta w dresie trenująca bieganie

Bieg 7 Dolin  – zawody w ramach Festiwalu Biegowego w Krynicy Zdrój

Bieg 7 dolin to ultramaraton, który rozgrywany jest w ramach Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdrój będącego jednym z najważniejszych tego typu wydarzeń w naszym kraju. Trasa prowadzi tu przez 7 malowniczych dolin Beskidu Sądeckiego, a start znajduje się w samym sercu Krynicy Zdrój. Każda z nich charakteryzuje się innym krajobrazem, ale również poziomem trudności. Dlatego uczestnicy muszą pokonać wiele wymagających podejść, zbiegów oraz trudne technicznie odcinki na wąskich górskich ścieżkach. Największym wyzwaniem są tutaj strome podejścia na Jaworzynę Krynicką, Halę Łabowską oraz Przehybę. 

Mimo trudności trasy, gęste lasy, krystalicznie czyste potoki i malownicze łąki, tworzą wyjątkową scenerię, która jest szczególnie urokliwa we wrześniu kiedy odbywa się ten event, ze względu na to, że jesienne dodatki dodają jej wyjątkowego charakteru. Bieg 7 Dolin organizowany jest na kilku dystansach: około 23, 36 i 66 km, a także 100 km. Ten ostatni stanowi nie lada wyzwanie, nawet dla doświadczonych biegaczy. Z roku na rok wydarzenie to przeciąga coraz więcej uczestników, również spoza granic naszego kraju.

Zawojski Festiwal Biegowy Alior Bank

Festiwal biegowy organizowany w Zawoi obejmuje cztery dystanse: na 6 km; półmaraton, czyli 21,097 km; maraton na 43 km oraz Diablak Ultra Trail 60 o długości 63 km. Sprawia to, że każdy zawodnik, niezależnie od poziomu zaawansowania znajdzie tu coś dla siebie. W programie można znaleźć trasy prowadzące przez najpiękniejsze tereny Zawoi i okolicznych gór. Są one starannie oznakowane i zabezpieczone, by zagwarantować uczestnikom komfort i bezpieczeństwo rywalizacji.

Impreza ta to nie tylko wyzwanie sportowe, ale również okazja do spędzenia czasu w gronie rodziny ze względu na to, że organizatorzy przygotowują różnorodne atrakcje. Ma ona na celu nie tylko promocję biegania, ale również Beskidu Żywieckiego jako destynacji turystycznej. Rejon ten znany jest z malowniczych krajobrazów, bogatej kultury góralskiej czy szlaków turystycznych, dzięki czemu uczestnicy festiwalu mają okazję doświadczyć lokalnych tradycji i poznać gościnność tutejszych mieszkańców.

Mężczyzna w stroju sportowym trenujący bieganie po lesie

Kalendarz biegowy małopolska

1. Cracovia Maraton:

termin: kwiecień,
dystans: 42 km 195 m,
miejsce: Kraków.

2. Cracovia półmaraton:

termin: wrzesień/październik,
dystans: 21 km 97 m,
miejsce: Kraków.

3. Ultra-Trail Małopolska

termin: maj,
dystans: około 170 km,
miejsce: Beskid Wyspowy.

4. Bieg 7 Dolin

termin: maj,
dystans: 23-100 km,
miejsce: Krynica Zdrój.

5. Zawojski Festiwal Biegowy

termin: sierpień
dystans: 6 km, 21 km 97 m, 42 km 195 m, 63 km.
miejsce: Zawoja.

To tylko niektóre wydarzenia z bogatego kalendarza biegowego małopolski, idealne zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych sportowców.

Podsumowanie

W małopolsce orgaznizowanych jest o każdej porze roku wiele imprez biegowych przebiegających zarówno przez historyczne i kulturalne centra miast, jak i malownicze górskie szlaki. Obejmują dystanse, z którymi poradzą sobie nawet początkujące osoby, jak i maratony, a nawet niezwykle trudne zawody ultra, jak chociażby Harda Suka. Wiele z tych imprez ma rodzinny charakter, dlatego swoich sił mogą spróbować w nich zarówno dzieci, jak i dorośli. Przed zawodami warto sprawdzić ofertę Decathlon i uzupełnić się w niezbędne buty do biegania lub żele energetyczne.

Przeczytaj także:

Grupa ludzi w strojach sportowych biegnąca w biegu śląskim

Biegi śląskie – kalendarz biegowy

W województwie śląskim organizowane są różne imprezy biegowe, w tym maratony i półmaratony. Sprawdź, gdzie biegacze mogą ocenić tu swoje możliwości.

Uczestnik biegnący przez mokradła w biegu mazowieckim

Biegi w mazowieckim – sprawdź kalendarz imprez biegowych

Szukasz biegów w mazowieckim? W województwie tym można znaleźć mnóstwo imprez biegowych. Sprawdź nasz kalendarz biegów!

Zawodnicy w strojach sportowych biegnący w biegu w Wielkopolsce

Najciekawsze biegi w Wielkopolsce – kalendarz biegowy

Kochasz biegać i chcesz znaleźć maraton? Interesują Cię biegi w Wielkopolsce? Sprawdź nasz kalendarz najciekawszych imprez biegowych w Polsce!

Ludzie biegnący w biegu na Dolnym Śląsku

Najciekawsze biegi na Dolnym Śląsku – kalendarz biegowy

Kochasz biegać i próbujesz znaleźć maraton w Polsce dla siebie? Jakie są najciekawsze biegi na Dolnym Śląsku? Prezentujemy kalendarz biegowy!

Młodzież biorąca udział w najdłuższym biegu w Polsce

Najdłuższy bieg w Polsce – gdzie się odbywa?

Najdłuższe dystanse często wiążą się dla biegaczy z pełną przewyższeń trasą przez górskie szczyty. Sprawdź, jaki jest najdłuższy bieg w Polsce.