Grupa ludzi w strojach sportowych biegnąca w biegu śląskim

Biegi śląskie – kalendarz biegowy

W województwie śląskim organizowane są różne imprezy biegowe, w tym maratony i półmaratony. Sprawdź, gdzie biegacze mogą ocenić tu swoje możliwości.

W województwie śląskim każdego roku odbywa się szereg wydarzeń sportowych, które łączą bieganie z promocją tego regionu. Ciekawe eventy znajdą tu dla siebie zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Część takich konkursów ma rodzinny charakter, dzięki czemu swoich sił na krótszych dystansach mogą spróbować również najmłodsi. Nie zabraknie tu jednak także maratonów, czy zawodów ultra. Jakie imprezy biegowe odbywają się na śląsku?

Silesia Marathon – maraton śląsk

Silesia Marathon to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń biegowych w kraju, które gromadzi uczestników z różnych regionów naszego państwa, a także zagranicy. Mogą oni zmagać się ze sobą zarówno na dystansie pełnego maratonu, jak i półmaratonu. Dzięki temu konkurs ten jest dostępny dla sportowców na różnym poziomie zaawansowania. Jego trasa prowadzi przez centralne części Katowic, w których znajdują się liczne punkty odżywienia, a także wsparcie medyczne. Mogą oni liczyć na pamiątkowe medale oraz inne nagrody.

Event ten odbywa się w październiku. Zawodnicy najpierw mają kilka dni na odbiór pakietów startowych, a następnie w niedzielę otwierane są bramy na Stadion Śląski, gdzie zlokalizowany jest start tej imprezy. Pierwsi swój bieg rozpoczynają sportowcy, którzy zdecydowali się wziąć udział w Silesia Ultramaraton. Następnie maratończycy. Około dwie godziny później w punkcie tym pojawiają się osoby biorące udział w półmaratonie. Wtedy również na Stadionie Śląskim otwierane są bramy dla publiczności. W ramach tej imprezy organizatorzy przygotowali szereg innych konkurencji sportowych, a także zabawy dla dzieci.

Uczestnicy biegu rozciągający się przed startem

Triada Trójkąta Trzech Cesarzy

Jedną z popularnych imprez sportowych w Polsce, która odbywa się na śląsku, jest też Triada Trójkąta Trzech Cesarzy. Obejmuje ona trzy biegi, które odbywają się na przełomie września i października. W jej skład wchodzi Międzynarodowy Bieg Uliczny w Jaworznie na 5 oraz 10 km. Drugim konkursem jest memoriał Jerzego Chromika w Mysłowicach obejmujący dystans 15 km i 5 km, a także Memoriał Janusza Nabrdalika w Sosnowcu o trasie 7 km lub 21 km. W ramach sosnowieckiej edycji odbywa się także marsz nordic walking 7 km. Nie jest on jednak zaliczany do klasyfikacji Triady Trójkąta Trzech Cesarzy. Może być jednak świetnym sposobem na sprawdzenie kondycji i wytrzymałości przez osoby starsze lub niezwiązane na co dzień ze sportem.

Międzynarodowy bieg uliczny organizowany w Jaworznie od 1996 roku, znany jest nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Dlatego każda jego kolejna edycja cieszy się dużym zainteresowaniem. Od kilku lat dystans główny, czyli 15 km jest uzupełniony o krótszy rekreacyjny o długości 10 km. Dzięki temu w evencie tym mogą wziąć udział nie tylko zaawansowani, ale również początkujący amatorzy tego sportu. Nazwa tego wydarzenia z kolei nawiązuje do miejsca, w którym w latach 1845-1915 zbiegały się granice trzech europejskich mocarstw, czyli Rosji, Austrii oraz Prus. Są to obecnie tereny miast Mysłowice oraz Sosnowiec.

Grupa ludzi w strojach sportowych biegnąca w zawodach

Bieg dla Słonia

Bieg dla Słonia to wydarzenie, którego celem jest upamiętnienie Artura Hajzera, zdobywcy siedmiu ośmiotysięczników, twórcy programu Polski Himalaizm Zimowy. Dlaczego jednak “słoń”? Była to ksywa tego najwyższej klasy wspinacza, który zginął 7 lipca 2013 roku w trakcie powrotu z Gaszerbrumu I. Człowiek ten od młodzieńczych lat był związany ze śląskim środowiskiem wspinaczkowym, w którym otrzymał ksywę słoń.

Co roku zawody te odbywają się w malowniczych katowickich parkach, dzięki czemu są atrakcyjne zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących biegaczy. Uczestnicy mają do pokonania tutaj trasę o długości około 7 km. W ten sposób przypominają o siedmiu ośmiotysięcznikach, na których stanął ten wielki wspinacz. Event ten rozpoczyna się w godzinach wieczornych, a sam bieg ma charakter nocny i zazwyczaj zaplanowany jest na godziny 22:00-24:00.

Biegi na śląsku w wersji ultra – Beskidy Ultra-Trail

Biegacze zaawansowani, na których proste trasy i intuicyjne ścieżki nie robią wrażenia, mogą wziąć udział w największej imprezie ultra na śląsku, czyli Beskidy Ultra-Trail. Wydarzenie to jest polecane osobom, które mają odpowiednie umiejętności i sprzęt, ze względu na jego poziom trudności.

Zawody te organizowane są na kilku dystansach dopasowanych do różnych możliwości fizycznych startujących. Pierwszy z nich ma 25 km z przewyższeniami 1580 m i limitem czasu 8 godzin. To opcja BUT 25, która przebiega przez Skrzyczne, Kościelec czy Kopę Skrzyczeńską. W wersji BUT 55 do pokonania jest 55 km z przewyższeniami rzędu 3187 m. Limit czasu wynosi tu 13 godzin. Zawodnicy pokonują wówczas nie tylko Skrzyczne, ale również Baranią Górę czy Halę Radziechowską.

Bardziej zaawansowani mogą wybrać BUT 100. Trasa ta obejmuje 104 km, w tym 6256 m przewyższeń, a limit czasowy wynosi tu 26 godzin. Start w Szczyrku zazwyczaj ma miejsce około godziny 22, a meta kolejnego dnia o północy. Ścieżka ta biegnie przez Klimczok, Szyndzielnię, Palenicę, Baranią Górę czy Skrzyczne i jest bardzo wymagająca. Dlatego to opcja dla osób, które wcześniej odbyły trening wytrzymałościowy, a dodatkowo dobrze czujących się w górskich terenach. 

W ramach tego konkursu organizowany jest także BUT Challenge, który dzielony jest na trzy etapy. Łącznie ma on około 410 km z przewyższeniami 22100 m. Limit czasowy wynosi tu 100 godzin. Pierwszy etap ma około 130 km, drugi 128 km, a trzeci 157 km. Wszystkie te części pokonywane są w formule self supported, czyli bez żadnego wsparcia z zewnątrz. Jeżeli uczestnik potrzebowałby jakiejkolwiek pomocy na trasie, wówczas od razu jest dyskwalifikowany. Może on jednak korzystać z dostępnej w bazie zawodów pomocy na terenie amfiteatru Skalite w Szczyrku, a w ramach przerwy między kolejnymi etapami, ma prawo udać się na nocleg poza ten teren.

Organizatorzy tego eventu co roku starają się urozmaicić ofertę. Dlatego do nowości można zaliczyć BUT Super Trek 60. To świetna opcja dla osób, które wybierają spacerowanie zamiast biegania. Trasa ta wynosi 57 km, a jej limit czasowy to 18 godzin. BUT Trek 20 z kolei to nie wyścig, a wędrówka będąca aktywnym relaksem na terenie Beskidów. Obejmuje ona 20 km, w tym 1200 m przewyższeń.

Mikołajkowy bieg w Katowicach – wydarzenie dla dzieci i dorosłych

Pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Katowice w grudniu w tym mieście, w Dolinie Trzech Stawów, odbywa się Bieg Mikołajkowy. Impreza ta ma rodzinny charakter, ponieważ mogą w niej wziąć czynny udział nie tylko dorośli, ale i dzieci. Dla tych pierwszych przeznaczona jest trasa 5 km oraz 10 km, a także kategoria nordic walking. Dla maluchów z kolei zawody na 50 m oraz 250 m w asyście rodziców, bez rywalizacji sportowej. Dla starszych przewidziany jest dystans na 250 m, 500 m oraz 700 m dostosowanych do ich kategorii wiekowej.

Żorski Bieg Uliczny

Jednym z najbardziej popularnych eventów w Żorach jest bieg uliczny, organizowany już od kilkunastu lat. W ramach tych zawodów odbywa się “bieg główny”, którego dystans wynosi 10 km. Dla mniej zaawansowanych sportowców przeznaczony jest “bieg po zdrowie”, którego trasa wynosi zaledwie 2,5 km. Aktywność ta ma jednak zachęcić do spędzania wolnego czasu w sposób, który korzystnie wpłynie na nasz organizm i wspiera zdrowie. Impreza ta każdego roku cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród lokalnych sportowców, ale także przebywających do tego miasta z dalszych zakątków Polski miłośników joggingu.

Mężczyzna w stroju sporotwym biegnący chodnikiem

Kalendarz największych, polecanych biegów na śląsku

1. Silesia Marathon

termin: październik,
miejsce: Katowice,
dystans: maraton 42 km 195 m, półmaraton 21 km 97 m.

2. Bieg dla Słonia

termin: kwiecień,
miejsce: Katowice,
dystans: 7 km.

3. Bieg Mikołajkowy

termin: grudzień,
miejsce: Katowice,
dystans: 5 km, 10 km.

4. Beskidy Ultra-Trail

termin: czerwiec,
miejsce: Szczyrk,
dystans: 25 km, 55 km, 100 km, 410 km.

5. Żorski Bieg Uliczny

termin: październik,
miejsce: Żory,
dystans: 10 km.

Podsumowanie

Śląsk ma wiele do zaoferowania. Odbywa się tu sporo ważnych wydarzeń biegowych w Polsce. Znajdziemy tu nie tylko miasta z bogatą historią, ale również góry, doliny, jeziora i liczne szlaki turystyczne. Województwo to słynie z imprez wspierających kondycję fizyczną mieszkańców i turystów. Biegi w tych rejonach organizowane są nie tylko dla zaawansowanych, ale również początkujących uczestników. Na wielu utworzonych do tej pory eventach można nie tylko sprawdzić swoją wytrzymałość, ale również skorzystać na przykład z badań przesiewowych, ponieważ medycyna i sport powinny iść ze sobą w parze.

Przeczytaj także:

Uczestnik biegnący przez mokradła w biegu mazowieckim

Biegi w mazowieckim – sprawdź kalendarz imprez biegowych

Szukasz biegów w mazowieckim? W województwie tym można znaleźć mnóstwo imprez biegowych. Sprawdź nasz kalendarz biegów!

Zawodnicy w strojach sportowych biegnący w biegu w Wielkopolsce

Najciekawsze biegi w Wielkopolsce – kalendarz biegowy

Kochasz biegać i chcesz znaleźć maraton? Interesują Cię biegi w Wielkopolsce? Sprawdź nasz kalendarz najciekawszych imprez biegowych w Polsce!

Ludzie biegnący w biegu na Dolnym Śląsku

Najciekawsze biegi na Dolnym Śląsku – kalendarz biegowy

Kochasz biegać i próbujesz znaleźć maraton w Polsce dla siebie? Jakie są najciekawsze biegi na Dolnym Śląsku? Prezentujemy kalendarz biegowy!

Młodzież biorąca udział w najdłuższym biegu w Polsce

Najdłuższy bieg w Polsce – gdzie się odbywa?

Najdłuższe dystanse często wiążą się dla biegaczy z pełną przewyższeń trasą przez górskie szczyty. Sprawdź, jaki jest najdłuższy bieg w Polsce.

Para biorąca udział w biegu nocnym w odzieży sportowej z odblaskami

Bieg nocny – co to za dyscyplina i gdzie są zawody?

Bieg nocny to dyscyplina sportowa, która może przekonać do siebie niezdecydowanych. Sprawdź, gdzie są kolejne zawody.