Grupa ludzi odpoczywająca w trakcie trekkingu po górach jesienią w Bieszczadach

Bieszczady jesienią – wszystko, co trzeba wiedzieć o jesiennych wypadach w Bieszczady

Jesień w Bieszczadach – czy warto jechać w Bieszczady jesienią, jakie szlaki warto odwiedzić, co zobaczyć i co zabrać? Sprawdź w poradniku!

Miłośnicy Bieszczadów twierdzą, że warto odwiedzić je przede wszystkim jesienią, kiedy szlaki są puste, a malownicze połoniny zachwycają feerią barw. Marzysz o tym, żeby jechać w Bieszczady właśnie o tej porze roku? Sprawdź polecane miejsca na wędrówki górskie i poznaj najlepsze atrakcje w okolicy.

Bieszczady jesienią – kiedy jechać?

Latem Bieszczady są tłumnie odwiedzane przez turystów zarówno z Polski, jak i zza granicy. Malownicze krajobrazy, nietrudne do zdobycia szczyty i widokowe szlaki działają jak magnes. Dlatego, jeśli chciałbyś zobaczyć naprawdę puste i dzikie Bieszczady, to lepiej wybierz się w ten region jesienią.

Wrzesień: to idealna pora na zorganizowanie sobie wyprawy w Bieszczady. Na trasach i w schroniskach jest już mało ludzi, a pogoda wciąż sprzyja wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Noce są już chłodne, więc jeśli planujesz nocleg pod namiotem, to koniecznie powinieneś zadbać o solidne wyposażenie.

Październik: na tych, którzy zdecydują się dotrzeć w Bieszczady w październiku, będzie czekała piękna złota jesień. Przepięknie wybarwione liście bieszczadzkich lasów i zachwycające kolorami połoniny zrobią wrażenie na każdym turyście. W październiku poranki są chłodne, ale schodząca nad ranem ze szczytów mgła maluje niezwykłe krajobrazy. Dni są coraz krótsze, więc trasy warto planować tak, żeby swobodnie móc dotrzeć na miejsce noclegu przed zapadnięciem zmroku.

Listopad: jeśli chcesz zobaczyć zachwycającą jesień w Bieszczadach, to wybierz na wycieczkę raczej wrzesień lub październik, listopad może powitać Cię niekorzystną pogodą. Nie zdziw się, jeśli oprócz deszczu w górach poprószy śnieg lub złapie przymrozek. Pochmurne i deszczowe dni nie są o tej porze niczym niezwykłym, ale jeśli takie warunki nie przeszkadzają Ci wędrować, to śmiało. Zaopatrz się w dobry sprzęt i zdobywaj bieszczadzkie szczyty.

Kobieta z plecakiem na plecach i z kijkami w ręku uprawiająca trekking po górach jesienią w Bieszczadach

Gdzie w Bieszczady jesienią?

Jeśli planujesz sobie zorganizować jesienny wypad w Bieszczady, to koniecznie sprawdź, jakie atrakcje w okolicy czekają na Ciebie. Zapoznaj się też z najpiękniejszymi szlakami i miejscami, które można odwiedzić w pochmurne dni. Mając ze sobą dobry plan podróży, żaden członek Twojej rodziny nie będzie się nudził ani przez chwilę. 

Ludzie wędrujący jesienią po szlaku górskim w Bieszczadach

Bieszczady jesienią – co warto zobaczyć?

Oprócz pieszych wędrówek można w Bieszczadach zwiedzić całkiem sporo wyjątkowych miejsc. Zatem jeśli nie chcesz każdego dnia organizować wyprawy na szlak, to poprzeplataj swój plan wycieczki innymi atrakcjami w Bieszczadach z naszej listy. Odwiedź okoliczne miasta i interesujące muzea, dzięki którym lepiej poznasz historię i klimat tego malowniczego regionu.

Polańczyk: jest to uzdrowiskowa miejscowość położona nad samym Jeziorem Solińskim. Będąc na miejscu, warto odwiedzić: Park Zdrojowy, Bieszczadzkie "Krupówki", piękną cerkiew w Górzance, punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę Bieszczad. Jedną z największych atrakcji Polańczyka jest Muzeum Kultury Duchowej i Materialnej Bojków w Myczkowie. Celem obiektu jest ochrona dziedzictwa żyjących niegdyś na tym terenie grupy górali ruskich. Zdecydowanie warto go odwiedzić.  

Jezioro Solińskie: to największy i najpopularniejszy sztuczny zbiornik wodny w Polsce. Powstał po zalaniu dawnej wsi Solina i utworzeniu zapory wodnej. Jezioro posiada ponad 150 km różnorodnej linii brzegowej. Chętnie wypoczywają tu miłośnicy plażowania, żeglarstwa, kajakarstwa i innych sportów wodnych. Do ciekawych atrakcji należą: Kolejka Linowa Solina oraz rejsy widokowe statkiem po zalewie.

Sanok: będąc w Bieszczadach, warto odwiedzić także malowniczy Sanok. Tutaj warto wstąpić do Zamku Królewskiego, w którym mieści się największy zbiór prac Zdzisława Beksińskiego, a także wystawa pięknych ikon pochodzących z różnych podkarpackich wiosek. W Sanoku znajduje się także Muzeum Budownictwa Ludowego, w którym można oglądać doskonale odwzorowany Galicyjski Rynek z początku XX wieku, liczne obiekty sakralne, zabytkowy Dwór ze Święcan, Synagogę z Połańca, czy Cerwkiew z Uluczu.

Ustrzyki Dolne: interesujących obiektów nie brakuje także w Ustrzykach Dolnych. Są wśród nich: Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego, a także Muzeum Młynarstwa i Wsi. Oba te obiekty są warte uwagi i można je z powodzeniem odwiedzić w chłodniejszy, czy nawet deszczowy dzień.

Drezyny rowerowe: kolejną ciekawą atrakcją są Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe. Stacja główna znajduje się w miejscowości Uherce Mineralne. Jedna drezyna może zabrać na pokład 4 osoby dorosłe i dodatkowo jedno dziecko. Istnieje również możliwość zorganizowania przejazdu dla grup. Podziwianie bieszczadzkiej przyrody z takiej perspektywy może być wspaniałym doświadczeniem.

Bieszczadzka Kolej Leśna: to obowiązkowa atrakcja dla rodzin z dziećmi. Ta kolej wąskotorowa, która zbudowana została w XIX wieku, dziś służy do przewozu turystów i jest jedną z największych atrakcji regionu. Kolej kursuje od maja do września na dwóch trasach: ze stacji Majdan do Balnicy oraz ze stacji Majdan do Dołżycy. W wybranych terminach możliwe jest odbycie kursu za parowozem.

Bieszczady – szlaki jesienią, które warto odwiedzić

Bieszczady to doskonałe miejsce do tego, by zacząć swoją górską przygodę, albo wrócić do dawnego hobby po dłuższej przerwie. Warto wybrać się w ten region z dziećmi, bo szlaki są nietrudne, a bardzo atrakcyjne. Zobacz 5 polecanych tras, które warto zaliczyć jesienią i nie tylko. 

1. Połonina Caryńska z Ustrzyk Górnych: trasa liczy nieco ponad 5,5 km długości, a jej przejście zajmie Ci w jedną stronę 2,5 godziny. Wędrówkę zacznij czerwonym szlakiem z Ustrzyk Górnych. Drogę powrotną możesz zaliczyć tym samym szlakiem, albo zdecydować się na spacer dalej czerwonym szlakiem przez Kruhly Wierch aż do Brzegów Górnych. 

2. Połonina Wetlińska z Brzegów Górnych: to jeden z najbardziej widokowych szlaków w całych Bieszczadach! Trasa wiedzie czerwonym szlakiem z Brzegów Górnych aż do słynnej Chatki Puchatka mieszczącej się na Połoninie Wetlińskiej. Szlak liczy 2,5 km w jedną stronę i pokonasz go w 1,5 godziny. 

3. Tarnica z Wołosatego: będąc w Bieszczadach, koniecznie trzeba zaliczyć najwyższy szczyt tego pasma górskiego. Z Wołosatego na szczyt poprowadzi Cię szlak niebieski. Po drodze miniesz liczne drewniane kładki, a nawet schody, które ułatwią wędrowanie początkującym zdobywcom górskich szczytów. Szlak liczy w jedną stronę 4,4 km i pokonanie go zajmie Ci 2 godziny. Ze szczytu Tarnicy rozpościera się przepiękny widok na polskie i ukraińskie Bieszczady – zdecydowanie warto go zobaczyć na własne oczy! 

4. Smerek z Przełęczy Wyżnej: szlakiem dla bardziej wymagających piechurów jest trasa na Smerek wiodąca z Przełęczy Wyżnej. Po drodze mija się Chatkę Puchatka, Połoninę Wetlińską, Osadzki Wierch, Szare Berdo, Przełęcz Orłowicza. Trasa liczy niemal 10 km długości w jedną stronę i jej pokonanie może zająć ok. 3,5 godziny. Szlak jest jednak wyjątkowo urozmaicony i widokowy, więc warto wziąć go pod uwagę podczas planowania bieszczadzkich wojaży. 

5. Halicz i Rozsypaniec z Mucznego: to kolejny szlak dla wprawionych już piechurów. Wiedzie przez Bukowe Berdo oraz Przełęcz Goprowską. Jego długość w jedną stronę liczy prawie 12 km i pokonanie takiej trasy szacuje się na 4,5 godziny marszu. 

Co zabrać w Bieszczady jesienią?

Wybierając się w góry, warto zawsze mieć w zanadrzu odpowiedni ekwipunek – nawet jeśli jest to lato, a w planie masz wejście na teoretycznie niewymagający szczyt. W górach warunki potrafią zmieniać się bardzo szybko, a załamanie się pogody niejednemu turyście sprawiło już duży kłopot. Co zatem wato zabrać ze sobą na bieszczadzkie wędrówki, by być przygotowanym na każdą ewentualność?

Wygodne buty: najlepiej, jeśli będą to buty trekkingowe z antypoślizgową podeszwą i cholewką za kostkę. 

Kurtkę przeciwdeszczową: deszcz w górach jest częstym zjawiskiem, więc kurtka nieprzemakalna powinna obowiązkowo stanowić podstawę wyposażenia każdego turysty wybierającego się na szlak. 

Odzież termiczną: o tej porze roku może zaskoczyć Cię pierwszy śnieg. Warto mieć więc ze sobą komplet ciepłej odzieży, która uchroni Cię przed wychłodzeniem nie tylko w czasie wędrówki, ale również w nocy.

Ciepły śpiwór: z powodzeniem możesz jesienią zabrać już ze sobą śpiwór puchowy. Nawet jeśli dni są jeszcze ciepłe, to noce mogą być wilgotne i bardzo zimne. 

Kuchenkę turystyczną: wystarczy mały kartusz gazowy, który łatwo schowasz do plecaka, a na postoju wykorzystasz go do przygotowania ciepłej kawy lub herbaty. 

Bieszczady jesienią są naprawdę zachwycające. Znajdziesz tu zarówno malownicze szlaki górskie, jak i całą masę atrakcji dla rodziny. Jeśli zatem planujesz wyjazd w ten region, to skorzystaj z naszego poradnika, a następnie uzupełnij swój ekwipunek o sprzęt z oferty Decathlon. Tak przygotowany z pewnością odbędziesz niejedną udaną wędrówkę po bieszczadzkich trasach i nie tylko! 

Przeczytaj także:

Grupa ludzi uprawiająca skituring w Bieszczadach odwiedzająca najlepsze trasy skiturowe

Skitury w Bieszczadach – najlepsze trasy skiturowe

Skitury Bieszczady. Te góry przyciągają zimową porą wielu narciarzy. Oto propozycje najlepszych tras skiturowych w Bieszczadach!

osoby wędrujące po górach z plecakami turystycznymi na plecach

Co można robić latem w górach - pomysły na letni wypoczynek

Planujesz wyprawę w góry? Sprawdź, jak możesz aktywnie wypoczywać w towarzystwie malowniczych krajobrazów południa Polski

2 mężczyzn na szlaku górskim z plecakami na plecach

Gdzie w polskie góry na weekend?–propozycje górskich tras dla każdego

Weekend w górach to świetny pomysł na odpoczynek. Górskie szlaki cieszą oko i pozwalają się zrelaksować. Gdzie jechać na weekend w Polsce?

kobiety i mężczyźni w odzieży turystycznej z plecakami na plecach wędrujący po górach

Góry Świętokrzyskie - szlaki. Trasy w Górach Świętokrzyskich.

Jakie szlaki turystyczne w Górach Świętokrzyskich są warte przejścia? Ile zajmują te trasy oraz jak się do nich przygotować? Poznaj szlaki!

ludzie wędrujący po górach

Aplikacje w góry - szlaki turystyczne, pogoda, wzywanie pomocy

Poznaj najlepsze aplikacje na wycieczkę górską. Planowanie tras i nawigacja, mapa i lokalizacja szlaków turystycznych, wzywanie pomocy. Sprawdź sam/a