Pies w szelkach stojący w parku w Bieszczadach

Bieszczady z psem – gdzie na wycieczkę z pupilem?

Chcesz wybrać się w Bieszczady z psem? Które szlaki turystyczne sprawdzić z pupilem? Oto miejsca, gdzie można wybrać się z psem w Bieszczadach.

Zanim wybierzesz się na wakacje w Bieszczadach z psem, musisz mieć świadomość, gdzie możesz spacerować ze swoim pupilem. Nie wszystkie miejsca w tym rejonie są otwarte dla czworonogów. Gdzie w Bieszczady z psem się wybrać? Oto wskazówki.

Czy w Bieszczady można iść z psem?

Wybierając się w Bieszczady, można oczywiście zabrać ze sobą psa, jednak warto pamiętać, że dostępne dla czworonogów są głównie tereny poza Bieszczadzkim Parkiem Narodowym. Tam zabronione jest wprowadzanie psów na szlaki turystyczne powyżej dolnej granicy lasu. Wymóg ten wiąże się z Ustawą o ochronie przyrody z 2004 roku, zgodnie z którą wprowadzanie czworonogów na obszar parku dozwolone jest wyłącznie w obszarze ochrony krajobrazowej. Ma to na celu ochronę dzikiej fauny.

Bieszczadzki Park Narodowy, zgodnie ze swoim regulaminem, daje prawo poruszania się po szlakach na odcinkach prowadzących wzdłuż dróg publicznych. Wyznaczone zostały trzy trasy, po których można spacerować ze zwierzakiem. Na pozostałych mogą poruszać się opiekunowie wraz ze specjalnie oznaczonym psem asystującym, psy pasterskie oraz te wykorzystywane podczas akcji ratowniczych. 

Wszystkie pupile muszą być na smyczy oraz w kagańcu podczas wędrówki. Jeśli chcesz koniecznie odwiedzić Park w Bieszczadach w miejscach objętych zakazem wchodzenia z psem, możesz zostawić go na nocleg w specjalnym psim hotelu lub kwaterze.

Mężczyzna spacerujący z psem po lesie

Gdzie można chodzić z psem w Bieszczadach w Parku?

Jeśli chcesz odwiedzić Bieszczady z psem, szlaki w Bieszczadzkim Parku Narodowym, dla czworonogów prowadzonych na smyczy i w kagańcach, to dokładnie trzy trasy:

– od Przełęczy Wyżniańskiej do Schroniska pod Małą Rawką,
– od Nasicznego i Bereżek na Przełęcz Przysłup Caryński,
– po Dolinie Sanu od Tarnawy Niżnej do Dźwiniacza Górnego (ścieżka po płytach betonowych w obie strony).

Nie jest to zbyt wiele, acz warto zwrócić uwagę na to, co oferują powyższe drogi. Ścieżka do Dźwiniacza jest dość płaska, dlatego też nada się dla czworonożnego przyjaciela. Ten wyznaczony szlak w Bieszczadach zajmuje około 3-4 godzin i oferuje piękne widoki na dziką przyrody oraz stronę ukraińską. Wzdłuż drogi znajdują się miejsca historyczne, w tym dwa cmentarze.

Szlak żółty na Przysłup jest z kolei dość krótki, acz można go przedłużyć, idąc do Caryńskiego. Prowadzi drogą gminną, a jej początkowy odcinek jest poza parkiem, podobnie jak trasa z Przełęczy Wyżniańskiej do bacówki pod Małą Rawką. To bardzo urokliwy szlak przyrodniczy, na który warto się wybrać ze zwierzakiem. Jest to łatwa droga i przyjemna, na której można zobaczyć między innymi obiekt górski Koliba Studencka. Oprócz tego nie brakuje pięknych krajobrazów, których pełno w Bieszczadach.

Co zobaczyć w Bieszczadach z psem?

Teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego nie oferuje zbyt wiele dla piesków, dlatego też lepiej wybrać się na obszary poza nim. Są one bardzo rozległe, więc jest gdzie chodzić. Szlaki turystyczne i ścieżki w Bieszczadach, które warto odwiedzić, znajdują się między innymi w takich miejscach jak:

– pasmo Wysokiego Działu z Chryszczatą, Jeziorkami Duszatyńkimi, Wołosaniem i Jawornem,
– pasmo Łopiennika,
– szlak graniczny od Łupkowa przez Balnicę, Jasło i Okrąglik,
– pasmo Otrytu,
– Dwernik-Kamień,
– Magura Stuposiańska,
– Korbania,
– dolina Osławy,
– okolice Zalewu Solińskiego,
– dolina Sanu z Krywem, Hulskiem i Tworylnem,
– Łopienka, 
– Sine Wiry,
– dolina Rabskiego Potoku.

Warto pamiętać, że na terenie rezerwatów przyrody można poruszać się tylko po oznakowanych trasach. Do rezerwatów ścisłych nie można wprowadzać domowych pupili. 

Wybierając się z psem w Bieszczady, pamiętaj, aby zabrać ze sobą odpowiednią ilość jedzenia oraz miseczkę i wodę. Spaceruj tylko po szlakach i ścieżkach, które są do tego wyznaczone. Szczególnie warto uważać w Narodowym Parku w Bieszczadach, gdzie są spore ograniczenia z uwagi na plan ochrony dzikich zwierząt. Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa, a z pewnością wędrówki z psem po Bieszczadach będą samą przyjemnością. Przed wyjazdem warto sprawdzić ofertę Decathlon, znajdziesz tam sporo produktów przeznaczonych do uprawiania sportu z psem.

Przeczytaj także:

Mężczyzna spacerujący po górach w Beskidach z psem

Beskidy z psem – szlaki na wędrówki z pupilem

Wybierasz się na wypoczynek w Beskidy z psem? Jakie szlaki turystyczne są dostępne? Oto trasy w Beskidzie Żywieckim, gdzie zabierzesz pupila.

Kobieta spacerująca z psem w Karkonoszach

Karkonosze z psem – sprawdź szlaki na wędrówki z pupilem

Chcesz wybrać się w Karkonosze z psem? Gdzie są szlaki, na których nie obowiązuje zakaz? Sprawdź, gdzie wędrować z psem po Parku Narodowym.

Skaczący pies w Tatrach

Poskie i słowackie Tatry z psem – gdzie wędrować?

Chcesz wejść na polskie lub słowackie Tatry z psem? Nie wiesz, czy możesz wziąć na szlak pupila? Sprawdź gdzie w Tatrach można wejść z psem.

kobieta biegnąca w stroju do biegania z psem

Bieganie z psem - jak zacząć i jak trenować canicrossing

Chcesz biegać ze swoim psem? Sprawdź, na czym polega canicrossing! Dowiedz się co robić, by bezpiecznie uprawiać aktywność fizyczną z pupilem.

Pies stojący w jeziorze

Gdzie wyjechać na wakacje z psem? Przyjazne miejsca na urlop

Wybierasz się na wakacje z psem i chcesz poznać miejsca przyjazne czworonogom? Sprawdź, gdzie jechać na urlop z psem.