Biegi OCR – co to jest?
Biegi OCR, z angielskiego Obstacle Course Racing, to wyścigi z przeszkodami, które często nazywa się także wyścigami ekstremalnymi. O co w nich tak naprawdę chodzi i skąd taka nazwa? Jak można się spodziewać, nie są to zwyczajne zawody biegowe. Podczas biegów OCR należy pokonać określony dystans, który zwykle waha się w przedziale 5-20 km w zależności od wybranej formuły, a także zmierzyć się z wieloma przeszkodami umieszczonymi na trasie. Za część z nich odpowiedzialna jest natura, za inne – organizatorzy.
Biegi OCR powstały z inspiracji wojskowymi treningami, które na celu miały weryfikowanie kondycji fizycznej i psychicznej zawodników. W biegach z przeszkodami niezwykle istotna jest mobilność, kondycja i siła mięśni, ale równie ważna w tego typu biegach jest także psychika. Nieraz zapewne będziesz musiał czołgać się w błocie czy wspinać po ściankach albo dźwigać ciężary – to naprawdę duży wysiłek dla organizmu.
Nie da się jednak ukryć, że pobudzanie pierwotnych instynktów, stawianie czoła własnej słabości i przekraczanie swoich granic wytrzymałości wyzwala mnóstwo energii i pozytywnych emocji, zwłaszcza jeśli uda nam się zdobyć wyznaczony cel. Być może właśnie dlatego biegi OCR cieszą się dużym zainteresowaniem i popularnością. Skutecznie potrafią oderwać od codzienności, w której przyzwyczajeni jesteśmy do ciągłego siedzenia.