Grupa biegaczy piegnących przez miasto

Gdzie biegać w Białymstoku? Najlepsze trasy.

Białystok oferuje wiele tras biegowych dla biegaczy. Sprawdźmy wiec, gdzie można biegać i czym wyróżniają się poszczególne trasy.

Wybór dobrej trasy biegowej to już połowa sukcesu. Jesteś z Białegostoku i zastanawiasz się gdzie pobiegać? Odkryj z nami najciekawsze trasy tego miasta i poznaj ich dystanse.

1. Rezerwat Las Zwierzyniecki + Park Konstytucji 3 maja

Rezerwat Las Zwierzyniecki + Park Konstytucji 3 maja – pierwsze miejsce do biegania większości mieszkańców Białegostoku. W samym parku mamy do dyspozycji pętlę ponad 1,5 km, płaską, odpowiednią do szybszych treningów, podczas których nie chcemy zmagać się z dużymi, długimi nachyleniami. Jeśli chcemy sobie wydłużyć pętlę, to po kładce nad ulicą Zwierzyniecką przebiegamy na drugą stronę ulicy do Lasu Zwierzynieckiego i dokładamy kolejne kilometry. Wiosną niestety spotkamy się tam także z dużą ilością błota, ale możemy kontynuować bieganie na utwardzonych ścieżkach wokół Zwierzyńca. W tym miejscu i na stadionie lekkoatletycznym po drugiej stronie ulicy, treningi prowadzą lokalne grupy i kluby biegowe.

W lokalnej społeczności biegowej krążą legendy, że w tym miejscu Michał Antuszewski, pokonując dziesiątki pętli, wykręcał regularne długie wybiegania po 35 km, krążąc po ścieżkach parku i lasu.

2. Stadion lekkoatletyczny BOSiR

Stadion lekkoatletyczny BOSiR – wspomniany w punkcie pierwszym stadion lekkoatletyczny, na którym obowiązuje opłata według regulaminu. Aczkolwiek ze stadionu w trakcie tygodnia korzystają także grupy biegowe, z którymi trening jest darmowy, a do dyspozycji będzie nie tylko obiekt, ale także trening pod okiem wykwalifikowanego trenera. Najlepsze miejsce w mieście na trening szybkości.

Mężczyzna w butach do biegania biegnący w mieście

 3. Bieżnia lekkoatletyczna przy alei Tysiąclecia

Bieżnia lekkoatletyczna przy alei Tysiąclecia – obiekt z bieżnią 250-metrową. Nie jest to 400 metrów, jednak wystarczy, by podkręcić tempo na treningu na dobrej jakości nawierzchni tartanowej.

4. Świętokrzyska/ Sitarska

Świętokrzyska/ Sitarska – ulice położone obok siebie i stwarzające możliwość biegania bez przerwy na zmianę światła z czerwonego na zielone. Ulica Sitarska od lata 2018 roku łączy się z ul. Świętokrzyską i dostarczyła biegaczom długi podbieg, który można wykorzystać do treningu siły biegowej. Na ulicy Świętokrzyskiej natomiast można wykonać każdy trening w drugim i trzecim zakresie intensywności. O ile nie przeszkadzają nam nawrotki co 1,5 kilometra, które wybijają nieco z rytmu. Jednak trasa jest dość płaska i oświetlona.

5. Trasa Generalska

Trasa Generalska – obwodnica miasta od strony północnej pozwala na długie, spokojne biegi, w których rzadko przeszkadzają światła. Spokojnie można przebiec tam nawet 20 kilometrów z jednego końca na drugi i z powrotem, mając w 90% bardzo dobrze oświetloną drogę. Na trasie znajduje się także kilka przyjemnych, długich podbiegów odpowiednich na trening siły biegowej.

Kobieta w stroju biegowym biegająca po mięscie

6. Las Antoniukowski

Las Antoniukowski – nadal północna strona miasta, która oferuje biegaczom naprawdę dużo. Do Lasu Antoniukowskiego wbiegniemy z ulicy Świętokrzyskiej i znajdziemy tam wiele ścieżek, węższych i szerszych, oferujących zróżnicowany teren i nawierzchnię. Od górek, przez piaskowe ścieżki, następnie przyjemne, ubite szlaki, po dość płaskie, niewymagające tereny.

7. Las Pietrasze

Las Pietrasze – sąsiedztwo Lasu Antoniukowskiego, z bardzo podobną specyfiką, jednak większym terenem i możliwościami. A także z punktem widokowym na górce Pietrasze, na którą można się dostać z ulicy Pietrasze. Z tej ulicy idziemy prosto do lasu, z asfaltu trafiamy na drogę nieutwardzoną i dochodzimy bezpośrednio na wspomnianą górkę, na której rozgrywane są od wielu lat Mistrzostwa Województwa LZS w Biegach Przełajowych. Istnieje także opcja dobiegnięcia do lasu ścieżką wzdłuż torów z osiedla Białostoczek.

Mężczyzna w stroju biegowym biegnący przez miasto

8. Las Solnicki

Las Solnicki – tereny leśne od południowej strony miasta. Oferują dużo biegania po nieutwardzonej nawierzchni, przy czym teren jest stosunkowo płaski i łatwiejszy niż tereny na północy miasta. Do lasu możemy wbiegać od Stadionu Miejskiego, kierując się drogą prowadzącą do miejscowości Olmonty.

9. Ciołkowskiego

Ciołkowskiego – świetna płaska dwukilometrowa prosta, którą można sobie wydłużać aż do Parku Konstytucji i robić solidne płaskie treningi biegu ciągłego w drugim zakresie, czy też długie wybiegania oraz szybkie tysiączki. Trasa do wszystkiego.

Tak naprawdę przez wszystkie te punkty poza 8. i obiema bieżniami możemy zrobić jeden bardzo długi bieg. Trasa ta idealna jest w przygotowaniu się do maratonu. Przy bieganiu po mieście należy pamiętać o odpowiednim doborze butów do biegania czy kurtki do biegania w zależności od panującej pogody. 

Przeczytaj także:

kobieta i mężczyzna siedzący na ziemi w skarpetach do biegania  obok butów biegowych

Skarpety biegowe - jakie skarpetki do biegania?

Skarpety dla biegaczy są tak samo ważne jak buty. Jakie skarpetki do biegania? Wybór skarpet biegowych zależy od pory roku i bieganych dystansów.

mężczyzna zawiązujący sznurówki w butach do biegania po asfalcie

Buty do biegania po asfalcie - jakie wybrać, na co zwrócić uwagę?

Zastanawiasz się, jaki wybrać model butów do biegania po asfalcie? Sprawdź na co zwrócić uwagę kupując obuwie biegowe na nawierzchnię asfaltową!

kobieta biegnąca w spodenkach do biegania w terenie

Jakie spodenki do biegania wybrać? Szorty biegowe czy legginsy?

Szorty do biegania czy legginsy? Sprawdź jakie spodenki do biegania wybrać. Dowiedz się jaka odzież damska i męska jest prezentuje się lepiej.

mężczyzna i kobieta biegnący w okularach przeciwsłonecznych z pulsometrami na rękach

Treningowe strefy tętna w bieganiu - jakie są zakresy

Czy warto biegać z pulsometrem? Jak obliczyć tętno maksymalne? Jakie są biegowe strefy tętna? Czym są środki treningowe? Zapraszamy do lektury!