Unselected
kobieta i mężczyzna siedząćy na fotelach turystycznych przed namiotem  nad jeziorem

Gdzie można bezpiecznie i zgodnie z zasadami rozbić namiot nad jeziorem?

Sprawdź ☛ gdzie zgodnie z zasadami można rozbić namiot nad jeziorem ✔️ Sprawdź jakie są zasady biwakowania na dziko ⭐ Odwiedź nasz blog

Unselected

Wakacje pod namiotem to doskonałe rozwiązanie dla osób, które uwielbiają stały kontakt z naturą. Biwakowanie nad jeziorem zajmuje szczególne miejsce w sercach osób, które mają sentyment do żeglowania. Uczucia nie powinny jednak przesłonić nam kwestii prawnych. Sprawdź, jak bezpiecznie i całkowicie legalnie rozbić biwak nad jeziorem.

Unselected
namioty rozłożone nad jeziorem

Biwak nad jeziorem

Na biwak nad jeziorem warto dobrze się przygotować. W ten sposób unikniemy przykrych niespodzianek i będziemy mieć pewność, że nic nie zaburzy przyjemnie spędzonego czasu. Co zatem warto zabrać na biwak? Oprócz kwestii tak oczywistych jak namiot turystyczny, przyda się także wygodne miejsce do spania. Alternatywą dla tradycyjnej karimaty mogą być materace turystyczne lub mata samopompująca. W przypadku chłodniejszych nocy niezbędny będzie śpiwór turystyczny.

Unselected

Nad jeziorem w nocy bywa ciemno, dlatego warto zaopatrzyć się proste narzędzie, jakim jest czołówka, czyli latarka, która nie wymaga używania dłoni. Do gotowania sprawdzi się kuchenka turystyczna i naczynia turystyczne, dzięki którym będziemy jedli wygodnie i higienicznie w każdych okolicznościach przyrody.

Nad jezioro dobrze zabrać także specjalny ręcznik szybkoschnący. Dla bezpieczeństwa niezbędna będzie także apteczka turystyczna.

Unselected

Czy można rozbić namiot nad jeziorem?

Biwakowanie nad jeziorem to świetna przygoda. Pozostaje jednak bardzo ważne pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć przed wyjazdem w teren – czy rozkładanie namiotu nad jeziorem jest legalne?

Niemal wszystkie tereny są czyjąś własnością. Pola, łąki, a nawet plaże mogą należeć do osób prywatnych. W innych przypadkach właścicielami są większe podmioty – na przykład Lasy Państwowe, czy Urzędy Morskie. Rozbicie namiotu nad jeziorem na dziko może więc nieść za sobą przykre konsekwencje w postaci grzywny. Ważne jest to, aby nigdy nie biwakować na terenach parków narodowych, ponieważ grozi to bardzo wysokimi karami.

Unselected
namiot rozbity nad jeziorem

Rozbijanie namiotu nad jeziorem

Biwakowanie nad jeziorem w miejscu losowo przez nas wybranym stanowi pewne ryzyko, jednak nie jest działaniem nielegalnym. Przed zaplanowaniem takiej wycieczki należy pamiętać o kilku kwestiach. Wiemy już, że w pierwszej kolejności musimy się upewnić, że dany teren nie jest własnością prywatną. W przeciwnym wypadku natomiast powinniśmy pozyskać zgodę właściciela, nim rozbijemy namiot w danym miejscu. Co jeszcze? Przede wszystkim wybrana przez nas lokalizacja powinna znajdować się w pewnym oddaleniu od wsi i gospodarstw. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko przeszkadzania komuś.

Rozstawianie namiotu powinno być też dostosowane do pogody. Zawsze warto zwracać uwagę na to, pod jakim kątem o jakich godzinach pada słońce. Jeżeli źle rozstawimy namiot w porze letniej, już wczesnym rankiem może on zamienić się w mini–saunę. Przed rozstawieniem pamiętamy też o oczyszczeniu podłoża z kamieni, gałezi i innych elementów, które mogą obniżyć komfort snu.

Niezależnie od wybranego miejsca, do natury zawsze podchodzimy z należytym szacunkiem – dbamy o czystość miejsca biwakowania, a przed jego opuszczeniem upewniamy się, że nie pozostawiliśmy po sobie żadnych śmieci.

Unselected

Pola namiotowe nad jeziorami

Na szczęście istnieje alternatywa dla biwakowania „na dziko”. W pobliżu większości miejscowości turystycznych znajdują się specjalne pola namiotowe, na których – po uiszczeniu niewielkiej opłaty – możemy bezpiecznie rozstawić swój namiot turystyczny.

Takie rozwiązanie ma bardzo wiele zalet. Na większości pól namiotowych nie ma potrzeby wcześniejszej rezerwacji miejsca, dlatego można rozbić się tam nawet podczas spontanicznej wycieczki. Dodatkowo pola namiotowe są ochraniane, co daje większe poczucie bezpieczeństwa niż w jakimkolwiek miejscu na odludziu.

Ciekawym udogodnieniem, które zazwyczaj dostępne jest na polach namiotowych, jest możliwość wypożyczenia przyłączenia elektrycznego, które umożliwia ładowanie urządzeń mobilnych czy podłączenie czajnika.

Jeżeli chcemy biwakować nad jeziorem, pierwszym kierunkiem będą oczywiście Mazury. W okolicy najpiękniejszych polskich jezior można przeżyć fantastyczną przygodę na łonie natury. Niezależnie od tego, na jaką formę biwaku się zdecydujemy, najważniejsze jest bezpieczeństwo. Właśnie dlatego najlepszą opcją jest skorzystanie ze strzeżonego pola namiotowego, które można łatwo spotkać w najpiękniejszych zakamarkach naszego kraju.

Unselected

Przeczytaj także:

rodzina siedząca wieczorem w namiocie przy stoliku turystycznym

Co zabrać na kemping? Lista rzeczy, które warto zabrać pod namiot

Spakowanie się na wyjazd pod namiot to nie lada wyzwanie. Wiele osób zastanawia się jakie rzeczy wziąć ze sobą. Co więc zabrać na kemping? Oto lista!

mężczyzna pakujący śpiwór na trawie

Jak złożyć śpiwór turystyczny? PORADY

Jak złożyć śpiwór turystyczny? Jeden z najważniejszych elementów wyposażenia pod namiot? Dowiedz się tego z naszego poradnika!

namiot i meble turystyczne rozłożone w lesie

Najlepsze pola namiotowe w Europie, czyli gdzie pojechać na kemping

Planujesz podróż z namiotem po Starym Kontynencie? Zastanawiasz się, jakie są najlepsze pola namiotowe w Europie? Oto ranking kempingów w Europie!

ludzie spędzający czas przy aucie na campingu

Jaki przedłużacz wybrać do korzystania z prądu na kempingu?

Wyjazd na kemping nie oznacza, że trzeba rezygnować z dostępu do elektryczności. Jaki przedłużacz będzie najlepszy na kemping?