Kobieta i mężczyzna pływający na kajakach w województwie mazowieckim

Gdzie na kajaki w mazowieckim? Najbardziej malownicze trasy spływów kajakowych

Kajakarstwo to świetny sposób na aktywne spędzenie czasu. Gdzie na kajaki w mazowieckim? Oto kilka propozycji tras spływów kajakowych!

Województwo mazowieckie przez osoby z innych części Polski jest kojarzone głównie z Warszawą. Trzeba jednak wiedzieć, że ma ono do zaoferowania zdecydowanie więcej niż to, co możemy znaleźć w stolicy. Znajdujące się na Mazowszu rzeki idealnie sprawdzą się jako cel wypraw kajakowych. Niejednego mogą solidnie zaskoczyć piękne widoki tej bardziej dzikiej strony województwa mazowieckiego. Przedstawiamy więc najpiękniejsze trasy kajakowe na Mazowszu!

Gdzie na kajaki w województwie mazowieckim? Rodzinny spływ rzeką Liwiec

Liwiec jest uważany za jedną z najpiękniejszych rzek pogranicza Mazowsza oraz Podlasia. Jest to lewy dopływ Bugu, który liczy sobie 142 km. Jest to niezwykle czysta i płytka rzeka o powolnym nurcie, co sprawia, że jest niezwykle bezpieczna. Przepływa ona przez bardzo atrakcyjne pod kątem przyrodniczym tereny. Szlak na kajaki przechodzi między innymi przez Puszczę Kamieniecką, Nadbużański Park Krajobrazowy, a także obszary Natura 2000 – siedliska „Ostoja Nadliwiecka” oraz „Dolina Liwca”.

Kajakarze mogą pokonywać rzekę na różnych odcinkach. W zależności od preferencji oraz dostępnego czasu można zdecydować się na spływy jednodniowe lub kilkudniowe. Okolice szlaku kajakowego oferują wiele ciekawych miejsc i atrakcji. Po drodze można zobaczyć między innymi: zamek książąt mazowieckich (Liw), pałac Radziwiłłów (Stara Wieś), Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej (Loretto) oraz zespół pałacowo-parkowy z XIX wieku (Łochów).

Ze względu na swój charakter Liwiec jest świetną rzeką dla osób początkujących oraz rodzin z dziećmi. Ma ona nizinny charakter, co sprawia, że nurt nie jest zbyt wartki. Otoczenie szlaku to większości pola, lasy oraz malownicze wzgórza morenowe. Podczas spływu Liwcem nie doświadczymy większych trudności. Co najwyżej może trafić się kilka mielizn oraz parę razy trzeba będzie przenieść kajak z powodu jazów i młynów. Wzdłuż rzeki znajduje się kilka miejsc biwakowych, co stwarza okazję do zorganizowania kilkudniowego, rodzinnego wypadu.

Kobieta i mężczyzna pływający na kajaku w mazowieckim

Skrwa – jedna z najbardziej malowniczych tras dla doświadczonych kajakarzy

Następna propozycja skierowana jest do osób, które posiadają duże doświadczenie w pływaniu kajakiem. Skrwa jest prawobrzeżnym dopływem Wisły, który liczy sobie 114 km. Jej źródła znajdują się w okolicach wsi Zdrojki. Ujście natomiast znajduje się w Jeziorze Włocławskim. Rzeka ta jest dostępna dla kajakarzy na odcinku od jeziora Skrwilno, ale większość spływów zaczyna się w Sierpcu.

Rzeka ta jest ewenementem w skali Mazowsza. Wrzyna się ona głęboko w wysoczyznę Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego. Doświadczyć tam można skarp o sporym nachyleniu, a także wielopoziomowych tarasów rzecznych. Przed zdecydowaniem się na ten szlak, trzeba zdawać sobie sprawę, że jest to rzeka bardzo zmienna, a przez to niewskazana dla osób początkujących.

Spływ kajakowy Skrwą można połączyć z wycieczką, ponieważ jej okolice bogate są w ciekawe miejsca. Zwiedzanie można rozpocząć od Płocka. Miłośników historii i architektury z całą pewnością zainteresuje zabudowa Wzgórza Tumskiego, a także rynek i ratusz. Godny odwiedzenia jest również Dobrzyń nad Wisłą. Znajduje się w nim klasztor franciszkanów, a także grodzisko na Górze Zamkowej. W Sierpcu można z kolei odwiedzić Muzeum Wsi Mazowieckiej.

Kobieta i mężczyzna pływający na kajaku po Narwi

Narew – „polska Amazonka” idealna na spływ kajakowy

Jednym z najpopularniejszych celów kajakarzy odwiedzających Mazowsze, jest rzeka Narew. Jest to prawobrzeżny dopływ Wisły, który łączy się z nią w Nowym Dworze Mazowieckim. Przez wielu jest ona nazywana „polską Amazonką”. Trzeba przyznać, że jest to dosyć poważny tytuł, ale Narew zasłużyła na niego swoją wyjątkową deltą, która składa się z wielu przecinających się koryt. Sprawia to, że jest ona jedyną w Europie rzeką anastomozującą, czyli płynącą jednocześnie kilkoma korytami.

Narew jedynie częściowo jest uregulowaną rzeką. Większość biegu przebiega naturalnym, nieuregulowanym korytem. Pomimo tego jest to rzeka bardzo spokojna i znajduje się na niej sporo mielizn. Spływ Narwią zalicza się do bezpiecznych i nie powinien sprawić większych trudności osobom bez doświadczenia. Niestety wadą tej rzeki jest słabo rozwinięta infrastruktura dla kajakarzy. Można jednak znaleźć kilka miejsc na biwak.

Nizinny charakter rzeki pozwala na podziwianie rozciągających się wzdłuż brzegów łąk. To również obszar występowania różnych gatunków ptactwa. Podczas spływu Narwią warto „zahaczyć” o atrakcje turystyczne znajdujące się w miejscowościach położonych w pobliżu rzeki. Na uwagę zasługuje bez wątpienia Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie. W Ostrołęce można z kolei podziwiać Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Warto odwiedzić także Pułtusk, gdzie znajduje się najdłuższy w Polce rynek.

Radomka – zapewnij sobie relaks na wodzie

Następna propozycja skierowana jest do osób, które w spływie kajakowym w okolicy Mazowsza szukają odpoczynku i relaksu. W ich przypadku doskonale sprawdzi się szlak rzeki Radomki. Jest to lewy dopływ Wisły, który liczy sobie niespełna 116 km. Jest to bardzo spokojna rzeka, bogata w trawiaste wysepki oraz malownicze zakola. W dolnym biegu płynie ona przez tereny Puszczy Kozienickiej. Ze względu na leniwy nurt, małą głębokość i piaszczyste dno, cieszy się ona dużą popularnością wśród osób początkujących oraz tych kajakarzy, którzy szukają relaksu i miłego spędzenia czasu, a nie wyzwań.

Radomkę można pokonywać na wielu odcinkach. Po drodze mijamy takie miejscowości jak między innymi Jedlińsk, Jastrzębia, Brzóza, Głowaczów czy Ryczywół. Sam nurt rzeki nie sprawia większych problemów podczas wiosłowania. Po drodze znajduje się jednak kilka progów wodnych, których pokonanie może nie być możliwe bez przenoski. W Puszczy Kozienickiej zaś mogą się zdarzyć na trasie powalone drzewa. Spływ można zakończyć w miejscu ujścia do Wisły, niedaleko Ryczywołu.

Dwie osoby idące z kajakami na spływ kajakowy

Wisła – królowa polskich rzek zaprasza na kajaki

Omawiając szlaki kajakowe na Mazowszu, nie można zapomnieć o królowej polskich rzek – Wiśle. Dzieli ona województwo na dwie części, a podczas jej pokonywania można odkryć wiele ciekawych miejsc. Nie sposób opisać ich tutaj wszystkich, jednak naszym zdaniem na wyróżnienie zasługuje odcinek Twierdza Modlin – Wyszogród, który liczy 36,6 km, więc nie jest możliwy do pokonania w jeden dzień.

Ten konkretny spływ ma swój początek na Narwi. Już na samym początku można podziwiać najdłuższy budynek w Europie – Cytadelę Twierdzy Modlin. Niespełna kilometr dalej znajduje się kolejny godny uwagi zabytek – Spichlerz Jana Jakuba Gaya, w którym mieścił się kiedyś główny magazyn zboża Banku Polskiego. Tuż za nim Narew uchodzi do Wisły i od tego momentu rozpoczynamy spływ największą z polskich rzek.

Co jeszcze oferuje ten konkretny odcinek? Po kilku kilometrach dopływamy do Rezerwatu „Zakole Zakroczymskie”, na którego terenie żyje wiele rzadkich gatunków ptaków. Podczas całej trasy można obserwować między innymi dosyć wysokie (jak na Mazowsze) skarpy otaczające Wisłę oraz piaszczyste plaże. Po drodze mijamy tak ważne dla polskiej historii miejscowości, jak Czerwińsk i Wyszogród, gdzie można zakończyć spływ. Choć Wisła to duża rzeka, zalicza się ona do dosyć bezpiecznych.

Gdzie pojechać na kajaki na Mazowszu?

Pomimo nizinnego charakteru, Mazowsze ma do zaoferowania bardzo dużo pod kątem tras na spływy kajakowe. Szlaki przebiegają tutaj przez malownicze tereny oraz zabytkowe miejscowości. Zdecydowanie nie należy pomijać tego województwa na kajakowej mapie w Polsce. Chciałbyś wypożyczyć kajak i spłynąć jedną z mazowieckich rzek? Skorzystaj z usługi Decathlon Rent. Nasza wypożyczalnia kajaków sprawia, że wybranie się na kajaki jest o wiele łatwiejsze! W ofercie Decathlon jest również szeroki wybór kajaków i akcesoriów, które sprawdzą się wśród miłośników tego sportu,

Przeczytaj także:

Gdzie na kajaki w Polsce? Najciekawsze trasy spływów kajakowych

Gdzie na kajaki w Polsce? Najciekawsze trasy spływów kajakowych

Nasz kraj ma do zaoferowania mnóstwo szlaków kajakowych. Więc gdzie pojechać na kajaki? Oto kilka najciekawszych spływów kajakowych w Polsce!

Grupa osób pływająca na kajakach dmuchanych

Ponton czy kajak dmuchany – na co warto się zdecydować?

Kajak czy ponton – to częsty dylemat osób kochających spędzać czas nad wodą. Ponton czy kajak dmuchany – co wybrać? Podpowiadamy!

Mężczyzna suszący kajak aby móc go potem przechować w pokrowcu

Jak bezpiecznie przechowywać kajak?

Kajak przechowuj w optymalnych warunkach w garażu, aby uniknąć uszkodzeń. Poznaj wskazówki, jak bezpiecznie przechowywać kajak polietylenowy.

Załoga dwóch kajaków ubrana w kapoki wiosłująca na wodzie

Jaka kamizelka na kajak będzie najlepsza?

Jaką kamizelkę na kajak wybrać? Kiedy kapok asekuracyjny, a kiedy ratunkowy? Co sprawdzi się na spływie kajakowym? Poznaj najlepsze wybory!

rodzina w kamizelkach asekuracyjnych płynąca kajakiem

Kanadyjka czy kajak? Różnice między kajakiem a kanadyjką.

Czym różni się kajak od kanadyjki? Jaki sprzęt wybrać na długi spływ: tradycyjny kajak czy rodzinne kanu? Poznaj charakterystyczne elementy