Kobieta i mężczyzna siedzący w kajaku podczas spływu kajakowego

Gdzie na kajaki w Polsce? Najciekawsze trasy spływów kajakowych

Nasz kraj ma do zaoferowania mnóstwo szlaków kajakowych. Więc gdzie pojechać na kajaki? Oto kilka najciekawszych spływów kajakowych w Polsce!

Kajakarstwo to znakomity sposób na wspólną aktywność w ciepłe, letnie dni. W zależności od ilości czasu, jaką dysponujemy, możemy postawić na krótkie, trwające kilka godzin spływy lub kilkudniowe pokonywanie długich odcinków. Polska oferuje mnóstwo malowniczych tras zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych kajakarzy. Na które z nich szczególnie warto zwrócić uwagę? Tego dowiesz się z naszego przewodnika!

Gdzie najlepiej na kajaki? Najpiękniejsze szlaki kajakowe w Polsce

Można powiedzieć, że Polska jest w pewnym sensie istnym rajem dla kajakarzy. W naszym kraju nie brakuje regionów nizinnych, wyżynnych oraz górskich. Ukształtowanie terenu oraz walory przyrodnicze mają bezpośrednie przełożenie na szlaki kajakowe. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – od wijących się wolno nizinnych rzek, aż po wartkie górskie potoki. Masz ochotę na wyprawę kajakiem? Oto ciekawe spływy kajakowe, które możesz spotkać w Polsce!

Mężczyźni szykujący się do spływu na kajakach

Spływ Krutynią

Najlepszym zobrazowaniem kajakowych walorów Polski jest spływ rzeką Krutynią, która meandruje na Pojezierzu Mazurskim. Przez wielu uznawana jest za najpiękniejszy szlak kajakowy w całej Europie. Szczególnymi walorami krajobrazowymi cieszy się odcinek Sorkwity – Ruciane – Nida. Cała rzeka mierzy ponad 100 km i należy do płytkich i spokojnych. Z tego powodu często możemy na niej spotkać rodziny z dziećmi.

Jak to na Mazurach, cały szlak wodny nie prowadzi jedynie rzeką. Po drodze rzeka przecina wiele jezior. Wśród nich można wymienić między innymi Jezioro Białe, Bełdany, Dłużec czy Mokre. Szlak wiedzie również przez Puszczę Piską oraz Mazurski Park Krajobrazowy. Wszystkie te miejska stwarzają kajakarzom niepowtarzalną okazję do obserwacji ptaków i dzikiej przyrody. Wzdłuż szlaku znajdują się także liczne miejsca noclegowe, które pozwalają rozbić trasę na kilka dni.

Spływ Dunajcem

Spływ kajakowy Dunajcem to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Polsce. Nie bez przyczyny Dunajec uznawany jest za najpiękniejszą górską rzekę w naszym kraju. Szlak kajakowy rozpoczyna się w Nowym Targu i kończy w Ujściu Jezuickim po 200 km. Nie każdy jednak ma w planach pokonywać kajakiem całą długość Dunajca.

Największym zainteresowaniem cieszy się górny odcinek przepływający przez Pieniński Park Narodowy. To właśnie tam znajduje się najpopularniejsza, licząca 15 km trasa ze Sromowców Niżnych do Szczawnicy. Kajakarze mogą zmierzyć się z wartkimi meandrami wśród skał, nad którymi wyrastają wysokie zbocza i zalesione góry pasma Pienin. Nie można jednak zapominać, że Dunajec to jedna z najbardziej wymagających i niespokojnych rzek w Polsce.

Spływ Czarną Hańczą

Każdy pasjonat kajakarstwa powinien obowiązkowo odwiedzić Suwalszczyznę, aby doświadczyć spływu Czarną Hańczą. To bez wątpienia jeden z najbardziej atrakcyjnych szlaków kajakowych w Polsce. Jego długość wynosi 98 km. Początek znajduje się przy Jeziorze Wigry. Następnie malownicza rzeka kieruje się w stronę Puszczy Augustowskiej i kończy się w miejscowości Rygol.

Czarna Hańcza to dosyć spokojna rzeka. Zdecydowanie się na ten konkretny szlak kajakowy sprzyja spędzaniu czasu w otoczeniu wyludnionych terenów i bliskiemu kontaktowi z dziką przyrodą. Na niektórych odcinkach biegnących przez lasy konieczne będzie manewrowanie pomiędzy powalonymi drzewami oraz zmierzenie się z tamami postawionymi przez bobry. 

Kajakarze siedzący w kajaku podczas spływu

Spływ Drawą

Również w północno-zachodniej Polsce można spotkać godne polecenia spływy kajakowe. Jednym z nich jest rzeka Drawa. Swój bieg rozpoczyna ona w Dolinie Pięciu Jezior, a kajakiem można pływać na odcinku od Czaplinka do Nowych Bielic. Jest to szlak o długości 185 km, dlatego też zwykle kajakarze decydują się na płynięcie krótszych fragmentów idealnych na jednodniowy spływ.

Jedną z najpopularniejszych tras jest ta zaczynająca się obok mostu w Prostyni. Rozpoczynając spływ w tym miejscu, można dopłynąć aż do ujścia Drawy do Noteci. Trzeba jednak wiedzieć, że rzeka na tym odcinku przecina poligon wojskowy, dlatego też na przepłynięcie tamtędy trzeba zdobyć specjalne pozwolenie. Oprócz tego po drodze możemy jednak podziwiać piękne widoki Drawieńskiego Parku Narodowego.

Najdłuższe spływy kajakowe w Polsce

Z każdym kolejnym spływem kajakowym zwiększa się ochota na poznawanie nowych miejsc, a także podejmowanie coraz większych wyzwań. Jednym z następnych kroków, które można podjąć w swojej kajakowej przygodzie może być poszukiwanie coraz dłuższych spływów. Kusi Cię, aby podjąć się takiego wyzwania? Prezentujemy więc trzy przykładowe długie trasy kajakowe w Polsce!

Spływ Brdą

Brda to lewy dopływ Wisły, który uchodzi do niej na terenie Bydgoszczy. Jednocześnie jest to jedna z najdłuższych tras kajakowych w Polsce. Dla kajaków dostępny jest odcinek Świeszyno – Bydgoszcz, który liczy aż 233 km. Jest to bardzo spokojna rzeka, co sprzyja możliwości podziwiania przez kajakarzy malowniczej okolicy.

Szlak kajakowy prowadzi przez wiele ciekawych miejsc. Decydując się na spływ tą rzeką, będziemy mieli okazję przepłynąć między innymi przez Dolinę Brdy, Bory Tucholskie, Jezioro Charzykowskie, Zalew Koronowski, a także samo miasto Bydgoszcz. Brda na wielu odcinkach posiada wysokie, piaszczyste brzegi, które dodają uroku całej trasie.

Spływ Wieprzem

Omawiając najciekawsze szlaki kajakowe w Polsce, nie można pominąć rzeki Wieprz. Jest to jedna z największych rzek Lubelszczyzny, a jednocześnie stanowi jeden z najdłuższych spływów dla kajakarzy dostępnych w naszym kraju. Szlak zaczyna się w miejscowości Krasnobród i prowadzi aż do ujścia do Wisły w okolicach Dęblina. Składa się to na odcinek o długości prawie 300 km.

Na odcinku od Krasnobrodu do Jeziora Nielisz, rzeka jest dosyć wąska i płynie bardzo leniwie. Otacza ją malowniczy, pagórkowaty teren. W dalszej części swojego biegu przybiera ona charakter typowo nizinny. Mniej więcej na wysokości Łęcznej rzeka staje się jednak szeroka i głęboka, chociaż nadal płynie dosyć powoli. Odcinek do samego ujścia jest zdecydowanie przeznaczony dla bardziej doświadczonych kajakarzy, którzy potrafią poruszać się po większych rzekach.

Kobieta pływająca kajakiem podczas spływu kajakowego

Spływ Pilicą

Jeszcze dłuższym szlakiem kajakowym może pochwalić się rzeka Pilica. Spływy odbywają się na odcinku od Szczekocin aż do ujścia do Wisły, który liczy aż 309 km. Rzeka ta cieszy się ogromną popularnością wśród kajakarzy ze względu na dużą dostępność oraz przyjazny charakter.  Z tego powodu jest bardzo często wykorzystywana przez osoby początkujące.

W zdecydowanej większości swojego biegu Pilica ma nizinny charakter. Pomimo tego mijanym krajobrazom zdecydowanie nie brakuje uroku. Na trasie znajduje się wiele wypożyczalni oraz miejsc, gdzie kajakarze mogą się zatrzymać na odpoczynek. Spływając rzeką, mijamy takie miejscowości jak między innymi Tomaszów Mazowiecki, Spała, Nowe Miasto nad Pilicą, Białobrzegi lub Warka.

Trzeba jednak wiedzieć, że podobnie jak w przypadku Wieprza, w pewnym momencie Pilica robi się szeroka, co wymaga sporego doświadczenia w pływaniu kajakiem.

Najtrudniejsze spływy kajakowe w Polsce

Dla najbardziej doświadczonych kajakarzy sama długość szlaku to jednak za mało. Niektórzy potrzebują zastrzyku adrenaliny i zwracają się ku trasom nie tyle długim, ile trudnym. Na szczęście również oni znajdą w naszym kraju coś odpowiedniego dla siebie. Specjalnie dla nich przedstawiamy propozycje trzech najtrudniejszych tras spływów kajakowych w Polsce.

Spływ Słupią

Dla kajakarzy, którzy szukają wrażeń, dobrym wyborem może być płynąca przez Pomorze rzeka Słupia. Szczególnie polecamy 13-kilometrowy odcinek pomiędzy miejscowościami Sulęczyno i Parchowo. Jest to tak zwana Rynna Sulęczyńska, która oferuje szukającym adrenaliny kajakarzom wszystko, czego potrzebują.

Jest to bardzo ekstremalny fragment Słupi. Charakteryzuje się on wartkim nurtem, a także licznymi przeszkodami w postaci głazów, podwodnych kamieni, czy powalonych drzew. Spotkamy tam również liczne progi wodne i płycizny. Pokonanie tego odcinka bez zaliczenia wywrotki jest właściwie niemożliwe. Ta położona w Parku Krajobrazowym „Dolina Słupi” trasa przeznaczona jest wyłącznie dla osób posiadających duże doświadczenie w pływaniu kajakiem.

Kobieta i mężczyzna siedzący w kajakach podczas spływu

Spływ Łupawą

Inną trasą kajakową, którą ma do zaoferowania doświadczonym Pomorze, jest 21-kilometrowy odcinek rzeki Łupawy, który rozciąga się pomiędzy miejscowościami Kozin i Łupawa. Spływ zaczynamy niedaleko za ujściem Bukowiny. Początkowo trasa wydaje się prosta, ponieważ prowadzi leśną doliną.

Nurt rzeki przyspiesza jednak przy Czarnej Dąbrówce, a na trasie znajdują się liczne bystrza, czyli miejsca, gdzie woda płynie znacznie szybciej. Na szlaku pojawiają się również głazy, które wymagają zdolności płynnego manewrowania. Tuż po minięciu Flisowa charakter Łupawy zaczyna bardziej przypominać górski potok niż nizinną rzekę. Ta trasa zdecydowanie wymaga posiadania dużych umiejętności.

W trakcie spływu nie brakuje jednak walorów turystycznych. Po drodze kajakarze mogą podziwiać stary młyn przekształcony w elektrownię wodną oraz kościół z XVIII wieku.

Spływ Tanwią

Na koniec przenieśmy się do województwa lubelskiego, a konkretnie na Roztocze. Jedną z głównych atrakcji tego regionu jest rzeka Tanew. Spływ kajakowy jest bardzo popularną atrakcją turystyczną dla osób bardziej doświadczonych ze względu na małe wodospady na trasie. Oprócz tego rzeka wije się przez dzikie, leśne tereny, które są niezwykle atrakcyjne pod kątem mijanych krajobrazów.

Doświadczaj najlepszych spływów kajakowych w Polsce razem z Decathlon!

Marzy Ci się samodzielne zorganizowanie kilkudniowego spływu kajakowego, ale nie wiesz, skąd wypożyczyć sprzęt? Z pomocą przychodzi usługa Decathlon Rent, czyli nasza własna wypożyczalnia kajaków!

Decathlon w kilku polskich miastach oferuje możliwość wynajmu kajaka na określony czas. Wypożyczalnię sprzętu wodnego znajdziesz między innymi w Warszawie, Katowicach, Poznaniu, Trójmieście oraz Olsztynie. Skorzystaj z naszych usług i pokonuj wodne szlaki wraz z Decathlon!

Przeczytaj także:

kobieta i mężczyzna w kamizelkach asekuracyjnych  płynący kajakiem

Rodzaje kajaków. Jaki kajak wybrać?

Jaki kajak będzie dobry dla początkujących, a jaki przyda się osobom, które wiosłują od dawna? Poznaj rodzaje kajaków i dobierz odpowiedni dla siebie

rodzina w kamizelkach asekuracyjnych płynąca kajakiem

Kanadyjka czy kajak? Różnice między kajakiem a kanadyjką.

Czym różni się kajak od kanadyjki? Jaki sprzęt wybrać na długi spływ: tradycyjny kajak czy rodzinne kanu? Poznaj charakterystyczne elementy

Kobieta i mężczyzna w kamizelkach asekuracyjnych i odzieży kajakarskiej płynący kajakiem podczas spływu kajakowego

Co zabrać na kajaki? Jak się przygotować i co ubrać na spływ kajakowy?

Poradnik, dityczący tego co zabrać na spływ kajakowy. Co powinien mieć kajakarz? Podajemy ekwipunek na spływ jednodniowy i wielodniowy. Sprawdź listę.

Załoga dwóch kajaków ubrana w kapoki wiosłująca na wodzie

Jaka kamizelka na kajak będzie najlepsza?

Jaką kamizelkę na kajak wybrać? Kiedy kapok asekuracyjny, a kiedy ratunkowy? Co sprawdzi się na spływie kajakowym? Poznaj najlepsze wybory!

Grupa osób pływająca kajakami dmuchanymi po rzece

Jaki kajak dmuchany czy sztywny wybrać? Rodzaje kajaków

Nie wiesz, jaki kajak wybrać? Jaki będzie odpowiedni dla początkujących? Kajak pneumatyczny czy sztywny? Oto porady, jaki kajak kupić.