Mężczyzna jadący na rolkach we Wrocławiu

Gdzie na rolki – Wrocław i okolice. Trasy rolkowe we Wrocławiu

Gdzie na rolki – Wrocław i okolice – warto się wybrać? Sprawdź miejsca do jazdy na rolkach we Wrocławiu. Trasy, tory rolkowe, ciekawe miejscówki.

Chcesz pojeździć na rolkach i nie wiesz, gdzie się wybrać? Trasy na rolki we Wrocławiu znajdziesz bez większych problemów. Również wiele chodników i ścieżek rowerowych pozwala na poruszanie się na rolkach z uwagi na asfaltową nawierzchnię. Poznaj jednak nasze propozycje!

Przed praktyką trochę teorii, czyli o jeździe na rolkach

Jazda na rolkach stała się częstym celem wypraw z uwagi na ogólny wpływ na kondycję organizmu oraz fakt, że wyszczupla sylwetkę. Jedna godzina jazdy pozwala spalić nawet 700 kcal! Aby jednak móc nauczyć się jeździć albo rekreacyjnie poruszać się na rolkach na dowolnych trasach, trzeba wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Konieczne są:

rolki dla dorosłych albo rolki dla dzieci, zależnie od potrzeb,
ochraniacze na kolana i łokcie,
kaski, które w razie upadku ochronią głowę przed urazem.

Przy dłuższej wycieczce przyda się też niewielki plecak na butelkę na wodę oraz apteczkę. 

Pamiętaj, że nie musisz ukończyć żadnego kursu, aby jeździć na rolkach – nie są konieczne żadne uprawnienia. Jednocześnie możesz przemieszczać się wyłącznie chodnikami i ścieżkami rowerowymi. Jazda jezdnią jest niezgodna z prawem.

Mężczyzna jeżdżący na rolkach we Wrocławiu

Gdzie na rolki – Wrocław

Gdzie we Wrocławiu można pojeździć na rolkach, gdy dopisuje pogoda? Te trasy przydadzą Ci się przez większość roku, gdy akurat nie ma oblodzenia albo nie pada rzęsisty deszcz. Wiele z nich przebiega jednak w miejscach, w których poruszają się piesi i rowerzyści, a nie tylko osoby chodzące na rolki. Wrocław jako miasto turystyczne i przy tym duże oferuje wiele tras, jednak pamiętaj – nie bądź samolubny w trakcie jazdy, zachowaj szczególną ostrożność i zadbaj o bezpieczeństwo swoje i otoczenia.

Obwodnica Leśnicy i trasa na lotnisko

Do trasy można dojechać od wrocławskiego Factory, czyli Futura Parku, aż do Leśnicy, a potem w stronę schroniska. Droga jest nowa, co jest jej zdecydowaną zaletą. Jako trasa rowerowa służy nie tylko do jazdy na rolkach, ale też wrotkach, hulajnogach czy oczywiście rowerach. W sumie można przejechać w jedną stroną ponad 12 km, co jest nie lada dystansem dla początkujących rolkarzy. Miejscówka jest często odwiedzana przez wielbicieli kółek.

Teren Politechniki Wrocławskiej

W okolicy budynku C13 po roku akademickim nie brakuje wielbicieli jazdy na rolkach. Nic dziwnego – dobrej jakości nawierzchnia zachęca do pierwszych prób jazdy z uwagi na bardzo gładkie wykończenie. Choć w tym miejscu latem nie ma studentów, to przyjeżdża tutaj spora liczba rolkarzy.

Stadion Śląska Wrocław

Jeśli chodzi o trasy na rolki, Wrocław obfituje w ciekawe miejscówki. Stadion Śląska we Wrocławiu ma tylko jeden plus, czyli jest dość zatłoczony w ciepłe miesiące. Poza tym bardzo dobrze nadaje się do jazdy, a dodatkowo można tutaj odpocząć choćby przy jednej z fontann.

Most Milenijny

Jeśli szukasz widokowej trasy na rolki we Wrocławiu, przejazd Mostem Milenijnym może przypaść Ci do gustu. Pamiętaj jednak, że jest tutaj dość głośno z uwagi na ruch samochodowy tuż obok drogi rowerowej i chodnika. Da się przejechać tędy jednak gładką nawierzchnią i długą, prostą drogą, odpowiednią do treningu.

Teren Fashion Outlet

Miejsce, z którego można wystartować na inne trasy, jest samo w sobie również dobrą przestrzenią do doskonalenia umiejętności. Warto udać się tutaj po zamknięciu sklepów, bo gdy są one czynne, trzeba uważać na ruch samochodowy. Poleca się tę przestrzeń nawet nocą, bo jest dobrze oświetlona.

Park Staszica

Ten park znany jest przede wszystkim z licznych fontann, które wytryskują prosto z ziemi. Ich okolica jest świetnym miejscem do ćwiczeń, o ile zadbasz o to, aby uważać na pieszych, których nie brakuje latem.

Dziecko jadące na rolkach na skatepark we Wrocławiu

Skateparki – na rolki i wrotki

Alternatywą dla tradycyjnych tras są skateparki. Powstały po to, aby doskonalić umiejętności. Szczególnie chętnie korzystają z nich osoby, które chcą nauczyć się licznych ewolucji czy przygotować do zawodów. Minusem jest dojazd do tych miejsc oraz fakt, że są dość chętnie wybierane przez innych rolkarzy, a więc panuje tam często tłok. Oto, gdzie warto się udać w poszukiwaniu większych wyzwań:

skatepark Młodzieżowe Centrum Sportu Wrocław – jedyny obiekt kryty, który dodatkowo jest symbolicznie płatny,
skatepark na Osiedlu Sobieskiego – uważany przez rolkarzy za jeden z ważniejszych obiektów we Wrocławiu, odpowiedni zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych wielbicieli rolek,
skatepark przy Pomorskiej we Wrocławiu – polecany do jazdy na rolkach agresywnych, darmowy i dostępny przez całą dobę,
skatepark na Bielanach Wrocławskich – minusem jest dojazd, bo obiekt leży ok. 10 km od centrum,
minirampa – niewielki skatepark dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z rolkami; oświetlony po zmroku.

Tory wrotkarskie we Wrocławiu

Niekoniecznie rolkowisko, ale tor wrotkarski już jak najbardziej! Będzie on o wiele łatwiej dostępny i świetnie sprawdzi się do jazdy na rolkach we Wrocławiu, zwłaszcza gdy chce się potrenować na przykład prędkość czy technikę. Obecnie dostępne są:

tor przy Żabiej Ścieżce – dostępny dla każdego przez całą dobę, w sąsiedztwie parku wodnego, a więc można połączyć dwie rozrywki w ramach jednej wycieczki,

tor wrotkarski WCT Spartan w Parku Tysiąclecia – oferuje zarówno tor profesjonalny, jak i amatorski do jazdy szybkiej (200 metrów) lub rekreacyjnej (600 metrów); wstęp jest bezpłatny, ale tor zamyka się o 20.

Trasy na rolki – Dolny Śląsk

W zasadzie wszędzie, gdzie poprowadzona jest ścieżka rowerowa wzdłuż drogi albo obok niej, możesz jeździć na rolkach. Przystosowane miejsca do jazdy to takie, gdzie nawierzchnia jest asfaltowa i niekoniecznie jest to chodnik. Na szczęście takie trasy na rolki Dolny Śląsk również oferuje. Jedną z ciekawszych tras jest ta prowadząca z Prusic na przykład wokół Żmigrodu. Łącznie liczy sobie 40 km i w większości, poza rzadkimi odcinkami, pokryta jest asfaltem. Dobra nawierzchnia w połączeniu z pięknymi okolicznościami przyrody to miejsce do jazdy, ale raczej dla zaawansowanych rolkarzy.

Jazda na rolkach wymaga nie tylko odpowiedniego przygotowania, ale również umiejętności i sprzętu. Nawet gdy stawiasz pierwsze kroki, musisz znaleźć miejsce do wygodnej jazdy. Powyższe propozycje są na tyle zróżnicowane, że znajdziesz coś dla siebie!

Przeczytaj także:

dzieci trzymające w rękach rolki

Jakie rolki do 200 zł ?Jaki typ wybrać?

Jazda na rolkach cieszy się w ostatnich latach niesamowitą popularnością. Jakie są jednak najlepsze rolki do 200 złotych?

kobieta i dzieczynka siedzące na ziemi z wrotkami

 Rolki czy wrotki — co wybrać dla dorosłych i dla dzieci?

Jazda na rolkach lub wrotkach to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu ale co lepiej wybrać rolki czy wrotki? Od jakiej dyscypliny zacząć?

kobiety jeżdżące na wrotkach w kaskach

Krótka historia wrotek i rolek - kto je wynalazł?

Wrotki, a także pokrewne z nimi rolki są popularne zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Jaka jest historia wrotek? Jak powstała dyscyplina?

Jaki kask na rolki wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Jaki kask na rolki wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Szukasz odpowiedniego kasku na rolki, jednak nie wiesz, na co zwracać uwagę? Jaki powinien być ten ochraniacz? Sprawdź, jaki kask na rolki wybrać!

Jakie rolki do szybkiej jazdy wybrać? Wskazówki

Jakie rolki do szybkiej jazdy wybrać? Wskazówki

Rolki do jazdy szybkiej muszą mieć określone parametry. Jakie? Czym się wyróżniają? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając rolki do szybkiej jazdy.