znajomi biegający trasą do biegania w mieście

Gdzie najlepiej biegać we Wrocławiu? Poznajmy trasy biegowe

Chcesz zacząć biegać we Wrocławiu? Szukasz parku lub tras biegowych? Mamy kilka propozycji, które pozwolą Ci stać się doświadczonym biegaczem!

Bieganie we Wrocławiu może być przyjemne – wystarczy tylko wybrać odpowiednie miejsce na treningi. Miasto oferuje wiele parków oraz tras, które nadają się dla początkujących biegaczy oraz tych zaawansowanych. Sprawdźmy, gdzie biegać we Wrocławiu.

Najlepsze trasy do biegania – wrocławskie parki

Wrocław znany jest z wielu atrakcji – Panoramy Racławickiej, Hali Stulecia, czy wszechobecnych krasnoludków. W stolicy Dolnego Śląska nie brakuje też parków. Jest ich ponad 40 – odpoczywają w nich mieszkańcy oraz turyści. Ich uroki lubią też odkrywać biegacze. Wśród najpopularniejszych tras biegowych we Wrocławiu, spora część znajduje się właśnie w parkach, jednak nie tylko. Warto tutaj wspomnieć też o innych miejscach przeznaczonych do rekreacyjnego biegania, takiego jak chociażby trasa wzdłuż bulwarów nad Odrą czy wokół Wielkiej Wyspy. Przyjrzyjmy się bliżej najpierw tym, które znajdują się we wrocławskich parkach.

Trasa biegowa w Parku Grabiszyńskim

Park jest na tyle duży, że można zrobić w nim więcej kilometrów, niż liczy wspomniana ścieżka. To idealne miejsce do ćwiczenia podbiegów. Są wyznaczone ścieżki, a nawierzchnia jest prosta, bez żadnych przeszkód na drodze. Jedyny minus to brak oświetlenia. Ale z dobrą czołówką można trenować po zmroku. Jej długość to 5320 metrów. Każdy kilometr biegu jest bardzo dobrze oznakowany. 

Pętla wokół Parku Południowego

Trasa ma 2,5 km, park jest dobrze oświetlony. Można w nim znaleźć dość szeroką i płaską ścieżkę. Teren jest równy, a sama trasa rozciąga się w otoczeniu drzew oraz odgłosów przyrody. Możesz też odpocząć przy sporej fontannie. Trasa jest oznaczona.

mężczyzna biegający w parku w stroju i butach do biegania

Trasa biegowa w Parku Zachodnim

Park jest niewielki, teren płaski. W niektórych miejscach parku są wyznaczone ścieżki biegowe, w innych znajdują się ścieżki do chodzenia i jeżdżenia na rowerze. Niestety tylko mała część parku jest oświetlona, w tym alejka około 300 m – idealna na zrobienie rozgrzewki, rytmów czy interwałów. Miękkie podłoże ogranicza ryzyko odniesienia kontuzji. W pobliżu parku znajduje się Stadion Wrocław. Można przebiec po chodniku trasę liczącą 7km. Trasa jest w całości oświetlona. Cyklicznie odbywają się w tym parku spotkania biegowe.

Trasa biegowa w Parku Skowronim

Ta trasa ma 1850 metrów długości i biegnie alejkami parkowymi. Ma miękkie podłoże, podobnie jak trasa biegowa wiodąca uliczkami Parku Wschodniego. Na całej długości znajdują się wysokie drzewa. Jest płaska, dzięki czemu sprawdzi się dla osób początkujących.

Trasa biegowa w Parku Wschodnim

Jest to trasa o długości 2,9 kilometra. Niemal na całym odcinku widać rzekę, która otacza Park Wschodni. Jak tam trafić? Należy wybrać się na ulicę Krakowską i pokonać most Parkowy nad Dolną Oławą. Na północnej stronie parku można znaleźć megafony, które wzmacniają odgłosy natury. Kierunek biegu jest oznakowany bardzo dobrze. Aktywność odbywa się głównie utwardzonymi alejkami parkowymi. Co więcej, wysokie drzewa osłaniają biegaczy od słońca. 

Trasa biegowa w Parku Szczytnickim

Trasę tę znajdziesz w Śródmieściu, za Halą Stulecia i Wrocławską Fontanną. Prowadzi bezpośrednio przez park i ma długość ok. 2 kilometrów. Pętla wokół jednego z najpopularniejszych parków we Wrocławiu to głównie drogi szutrowe. Wiedzie wzdłuż okolicznych atrakcji i zapewnia piękne widoki. W okolicy znajduje się między innymi Ogród Japoński czy drewniany kościół św. Nepomucena. 

kobieta w odzieży i butach do biegania biegnąca trasą biegową w parku

Park Popowicki

Park jest mały, ale trasę biegową można zrobić również wzdłuż ulic. Jej długość to około 4 km. Nawierzchnia jest zróżnicowana – w Parku Popowickim znajdują się szutrowe ścieżki, na Grobli Kozanowskiej asfalt i szuter, ulice Gnieźnieńska i Starogroblowa to w całości asfalt.

Trasa biegowa w Lesie Osobowickim

Trasa ma ok. 4 km długości i w większości prowadzi wzdłuż drzew. Jej część wiedzie żwirowym poboczem i chodnikiem przy ulicy Żernickiej. Nie wszystkie ścieżki w Lesie Osobowickim są dobrze utwardzone, więc warto uważać. Co więcej, w parku znajduje się kilka pomników przyrody, przy których warto się na chwilę zatrzymać. Stosunkowo niedaleko jest również do wałów.

Atrakcyjne trasy biegowe we Wrocławiu? Szukaj nad Odrą

Trasa biegowa wokół Wielkiej Wyspy jest długa i wymagająca. Wynosi ponad 12 kilometrów i prowadzi wokół centralnej części Bartoszowic, Nadodrza (i całego Śródmieścia), Sępolna oraz Biskupina. Po drodze trafisz na mosty Jagiellońskie, Stadion Olimpijski, most Swojczycki, zoo, a także Jaz Opatowicki. To doskonały wybór dla doświadczonych biegaczy. Jeśli nie dasz rady pokonać 12 kilometrów, możesz spokojnie biegać po wybranych fragmentach. Pamiętaj przy tym, że nie wszystkie trasy nad Odrą są dobrze oświetlone. Na niektórych z nich warto zachować dodatkową ostrożność – ścieżki nie wszędzie są utwardzone. 

Śródmiejska trasa biegowa – jogging w centrum miasta

Ścieżka wiedzie wzdłuż wielu atrakcji – zauważysz tutaj przede wszystkim piękne widoki na Starą Odrę oraz Kanał Żeglugowy. Sam teren jest płaski, utwardzony płytą chodnikową. Ta trasa sprawdzi się dla osób początkujących lub preferujących powolny jogging. Trasa liczy ponad 4 kilometry, wiodąc przez wały powodziowe między mostami Warszawskim, Szczytnickim i Jagiellońskimi, a także przez Zacisze.

W centrum miasta znajduje się też inna trasa, prowadząca przez bulwary nad Odrą. Ta z kolei przeznaczona jest dla bardziej doświadczonych biegaczy. Ma dość zróżnicowane podłoże – przede wszystkim składa się z kamienia chodnikowego i kostki. Trasa ma długość ok. 3,5 kilometra i występują na niej wzniesienia. Ich pokonanie wymaga dobrej kondycji, więc warto się do niej przygotować, acz wysiłek wynagrodzi Ci widok na Odrę i Ostrów Tumski.

Wrocław to idealne miejsce na bieganie. Możesz postawić zarówno na trasę biegową wiodącą uliczkami parku, jak i na lekkie podbiegi z nawierzchnią z kostki brukowej. Jeśli nie chcesz biegać sam, warto skorzystać z wyszukiwarki Decathlon GO i wpisać frazę: grupy biegowe wrocław. Jest tam wiele ciekawych aktywności sportowych, które w łatwy sposób można znaleźć w swoim mieście. Załóż wygodne buty do biegania i ruszaj w trasę!

Przeczytaj także:

kobieta w czapce z daszkiem trenująca chód sportowy

Chód sportowy a bieganie - co jest bardziej wymagające?

Fazy biegu i fazy chodu są zupełnie różne. Co jest więc bardziej wymagające: chód sportowy czy bieganie? Porównujemy szybkie chodzenie i bieg.

mężczyzna trzymający mapę i kompas

Jak przygotować się do biegu na orientację?

Biegi na orientację wymagają od zawodników szybkości i dobrego przygotowania. Sprawdź, jak przygotować się do BNO.

kobieta biegnąca w stroju do biegania

Bieg interwałowy - na czym polega? Jak biegać interwały?

Chcesz dowiedzieć się na czym polega trening interwałowy dla biegaczy? Sprawdź jak biegać interwały, jak spalić kalorie i czym jest bieg interwałowy.

krajobraz jesienny

Jakie buty do biegania wybrać jesienią?

Bieganie jesienią jest nieco trudniejsze ze względu na warunki atmosferyczne. Sprawdź, jakie buty do biegania będą odpowiednie na tę porę roku.