Nurek schodzący głębiej pod wodę by podziwiać wrak statku i bujną faunę i florę w najlepszym miejscu do  nurkowania w Polsce

Gdzie nurkować w Polsce? Najlepsze miejsca do nurkowania

W naszym kraju jest kilka miejsc, które mogą zadowolić nurka. Gdzie nurkować? Przedstawiamy najlepsze miejsca do nurkowania w Polsce!

Nurkowanie to aktywność, która raczej kojarzy się z ciepłymi wodami o dużej przejrzystości, podziwianiem koralowców oraz podwodnych formacji skalnych. Polska to kraj, który niestety nie ma do zaoferowania tak dużych atrakcji. Nie oznacza to jednak, że brakuje w naszym kraju miejsc, gdzie można spróbować nurkowania i podziwiać ciekawe podwodne obiekty. Gdzie na nurkowanie w Polsce? Przedstawiamy kilka najbardziej atrakcyjnych miejscówek!

Nurkowanie Polska – jezioro Hańcza

Bardzo dużym zainteresowaniem wśród nurków cieszy się jezioro Hańcza. Jest ono położone na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego i jest najgłębszym jeziorem w Polsce. W najniższym punkcie dno znajduje się na głębokości 108 metrów. Wyjątkowość tego miejsca pod kątem nurkowania polega na dużej przejrzystości wody. W sprzyjających warunkach widoczność wynosi nawet 12 metrów.

Osoby, które chcą spróbować nurkowania na tym zbiorniku, najczęściej rozpoczynają zanurzanie się we wsi Stara Hańcza lub Błaskowizna. Ta pierwsza znajduje się na północnym brzegu, gdzie znajduje się najlepsze zejście do wody. Nurkowie mogą skorzystać z kamiennych stopni, które prowadzą w otchłań wody. Możliwe jest również nurkowanie z łódki. Dno jeziora pokryte jest dużymi głazami narzutowymi, które stanowią nurkową atrakcję.

Mężczyzna w piance neoprenowej masce i płetwach nurkujący w jednym z najlepszych miejsc w Polsce

Gdzie nurkować w Polsce? Jezioro Piłakno

Czas przenieść się do królestwa polskich jezior, czyli na Mazury. Na terenie Pojezierza Mrągowskiego położone jest jezioro Piłakno. Znajduje się ono w dorzeczu Krutyni, która jest uznawana za najpiękniejszy szlak kajakowy Europy. Miejsce to jest rezerwatem ornitologicznym, w którym można obserwować wiele gatunków ptaków. Samo jezioro ma dosyć przejrzyste wody. Jeżeli dopiszą warunki, widoczność wynosi nawet 10 metrów.

Czym to jezioro zasłużyło sobie na tak duże zainteresowanie wśród nurków? Jego wyjątkowość polega na obecności stanowisko archeologicznego, które znajduje się w południowej części jeziora. Są to fragmenty osady pochodzącej z epoki żelaza. Zbiornik ten jest lubiany przez fanów nurkowania również ze względu na głębokość. Średnia wynosi 12,9 metra, a maksymalna 56,6 m.

Zbiorniki popularne wśród nurków – jezioro Pluszne

Na chwilę pozostaniemy jeszcze na Mazurach. W tym regionie popularnym miejscem do nurkowania jest także jezioro Pluszne. Cechą charakterystyczną tej lokalizacji jest płycizna przy wyspie, gdzie można podziwiać betonowe bomby z czasów II wojny światowej. W latach 90. XX wieku zbiornik zmagał się z dużym zanieczyszczeniem. To się na szczęście zmienia i obecnie możemy liczyć na widoczność do 4-5 metrów. Nurkowie mogą tutaj podziwiać bujną roślinność charakteryzującą się gęstym porostem. W niej często można spotkać szczupaki.

Na jeziorze Pluszne znajdują się trzy wyspy. Największą z nich jest Wyspa Bycza, która ma bogatą historię, ponieważ w przeszłości zamieszkiwały ją różne ludy. Samo jezioro ma maksymalnie 52 metry głębokości. W okolicy znajduje się kilka ośrodków wypoczynkowych, które mogą posłużyć za bazę dla nurków, którzy chcą na własną rękę cieszyć się urokami miejscowych wód.

Nurek w płetwach i stroju do nurkowania zwiedzający zatopiony wrak na dnie jeziora

Zalany kamieniołom Zakrzówek – znakomite miejsce do nurkowania

Zakrzówek to nazwa, która osobom zaznajomionym z tematem dosyć jednoznacznie kojarzy się z nurkowaniem. Jest to zalany kamieniołom położony zaledwie kilka kilometrów od centrum Krakowa. Pierwsze wzmianki o działalności górniczej w tym miejscu pochodzą z XIII wieku. Wapień wydobywano tam aż do 1991 roku, kiedy to dotarto do poziomu wód gruntowych. Od tego czasu kamieniołom zaczął wypełniać się wodą, tworząc swoisty raj dla nurków.

Obecnie zalew składa się z dwóch połączonych ze sobą zbiorników wodnych, których głębokość sięga maksymalnie 30 metrów. Widoczność jest zmienna. Latem wynosi około 5 metrów, natomiast zimą może dochodzić nawet do 15 metrów. Tym, co przyciąga w to miejsce nurków, są zatopione artefakty. Znajdziemy tam między innymi wraki samochodów, autobusu oraz inne przedmioty, jak na przykład biurko.

TOP miejsca do nurkowania w Polsce – kamieniołom Piechcin

Około 35 kilometrów na południe od Bydgoszczy położony jest kamieniołom Piechcin. Został on zalany w latach 60. XX wieku, tworząc zbiornik o powierzchni 4,5 ha oraz maksymalnej głębokości wynoszącej 25 metrów. Jak to bywa w przypadku kamieniołomów, woda odznacza się dużym stopniem przejrzystości. Widoczność wynosi nawet 15 metrów. To jednak nie wszystkie powody, dla których miejsce to cieszy się tak dużą popularnością wśród nurków.

Na dnie zbiornika znajdują się liczne pozostałości po górnictwie, a także sztucznie stworzone atrakcje. Nurkowie mogą podziwiać liczne rury, żaglówki, zatopione samochody oraz łuk skalny, który jest najchętniej fotografowanym obiektem. Wyjątkowość kamieniołomu Piechocin polega również na rozbudowanej infrastrukturze nurkowej, z której mogą korzystać osoby nurkujące.

Jezioro Pile – odkrywaj podwodny świat w zatopionym lesie

Bez wątpienia jednym z wyjątkowych miejsc na nurkowej mapie Polski jest jezioro Pile. Jest ono położone na Pojezierzu Pomorskim. Nad jego brzegiem leży miejscowość Borne Sulinowo. Miejscówka ta słynie z zatopionego lasu, który powstał wskutek wybuchu na wyspie. W latach 90. XX wieku w ramach rozminowywania terenu wojskowego dokonano detonacji wyspy, której część osunęła się do wody wraz z całym drzewostanem.

To niezwykłe wydarzenie sprawiło, że obecnie na głębokości od 10 do 16 metrów można podziwiać stojące drzewa, co tworzy niesamowity klimat i przyciąga nurków z całej Polski. Efekt ten jest wzmacniany przez dobrą widoczność pod wodą, która wynosi około 5 metrów. Dno jest bardzo urozmaicone. Można tam spotkać pionowe ścianki oraz kamienne bloki. W jeziorze można również podziwiać typową dla polskich jezior florę i faunę, w tym okazy węgorzy i okoni.

Uśmiechnięta kobieta w piance neoprenowej z butlą na łodzi płynąca na nurkowanie

Najlepsze miejsca nurkowe w Polsce – jezioro Kłodno

Przenieśmy się na moment na Kaszuby. W Kaszubskim Parku Krajobrazowym, nieopodal Trójmiasta jest położone jezioro Kłodno, które cieszy się sporą popularnością wśród nurków. Ma ono 2 km długości oraz maksymalnie 38,5 metra głębokości. Przejrzystość wody – podobnie jak w przypadku Zakrzówka – jest zmienna. Latem wynosi ona około 3 metrów, ale zimą zwiększa się do nawet 10 metrów.

Jezioro to łączy się z innymi akwenami za pomocą wąskich przesmyków. Pod wodą znajdują się także liczne atrakcje dla nurków. Znajdziemy tam między innymi klatki, tunele, platformy, samochód, autobus, a nawet pomnik nurka. Z tego powodu miejscówka ta przyciąga szukających wyzwań nurków, a także osoby, które chcą zacząć swoją przygodę z tego typu wyzwaniami. A to wszystko w malowniczej scenerii Kaszub.

Jak nurkowanie to tylko ze sprzętem z Decathlon!

Jak widać, w Polsce nie brakuje ciekawych miejsc do nurkowania. Co prawda nie doświadczymy tutaj krystalicznie czystej wody i różnobarwnych koralowców, ale nadal istnieją spoty, które mogą zainteresować. Marzy Ci się odwiedzenie jednego z nich i rozpoczęcie odkrywania podwodnego świata? W takim razie sprawdź, co przygotował dla Ciebie Decathlon. W Decathlon znajdziesz sprzęt do nurkowania, maski, płetwy który będzie Ci potrzebny do zaczęcia przygody z nurkowaniem!

Przeczytaj także:

mężczyzna nurkujący z butlą

Nurkowanie - jak zacząć nurkować?

Przeczytaj praktyczny poradnik, jak zacząć nurkować ✨ Poznaj technikę oraz podstawy nurkowania ⭐ Zobacz jak wybrać kurs nurkowania

kobieta nurkująca w masce i stroju do nurkowania

Nurkowanie bez uprawnień - czy uprawnienia to konieczność?

Marzy Ci się nurkowanie ale nie masz uprawnień? Czy musisz do tego przejść przez kurs dla nurka? Co jest potrzebne, żeby nurkować?

kobieta w kombinezonie nurkowym zakładająca buty nurkowe o bok butli nurkowania

Pierwsze nurkowanie z butlą - podstawowe umiejętności nurka

Czy warto robić podstawowy kurs nurkowania z butlą? Jakie są zasady panujące w podwodnym świecie? Jakich umiejętności potrzebuje nurek pod wodą?

kobieta nurkująca z butlą w stroju do nurkowania

Jak dobrać balast do nurkowania? Jak go prawidłowo wyważyć?

Jednym z ważnych zadań nurka jest odpowiednie dobranie balastu. Sprawdź co to jest, jak wpływa na nurkowanie i pływalność. Jak go wyważyć?

mężczyzna uprawiający freediving w płetwach i kombinezonie do freedivingu

Nurkowanie ekstremalne - czym jest freediving?

Czym jest nurkowanie ekstremalne? jak bezpiecznie uprawiać ten sport? Czym jest freediving? Jak zdrowo eksplorować duże głębokości? Poradnik nurka