kobiety i mężczyźni spędzający czas przed namiotami nad jeziorem

Gdzie pod namiot nad jeziorem? Legalne miejscówki nad wodą

Zastanawiasz się, gdzie pod namiot nad jeziorem? Sprawdź, gdzie warto pojechać pod namiot i wybierz pole namiotowe nad jeziorem

Wakacje pod namiotem to rozwiązanie dla osób, które uwielbiają stały kontakt z naturą. Biwakowanie nad jeziorem zajmuje szczególne miejsce w sercach osób, które mają sentyment do żeglowania. Uczucia nie powinny jednak przesłonić nam kwestii prawnych. Zastanawiasz się, gdzie warto pojechać pod namiot nad jeziorem? Mamy sprawdzone miejscówki na nocleg pod gołym niebem! Wystarczy zabrać ze sobą namiot, śpiwór i dobry humor. Możesz przyjechać samochodem, przyczepą kempingową lub kamperem i wynająć parcelę z przyłączem do wody, prądu oraz do kanalizacji. Sprawdź, gdzie można rozbić namiot nad jeziorem i poznaj kempingi nad jeziorami w Polsce.

Czy można rozbić namiot nad jeziorem?

Biwakowanie nad jeziorem to świetna przygoda. Pozostaje jednak bardzo ważne pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć przed wyjazdem w teren – czy rozkładanie namiotu nad jeziorem jest legalne? Gdzie pojechać nad jezioro pod namiot?

Niemal wszystkie tereny są czyjąś własnością. Pola, łąki, a nawet plaże mogą należeć do osób prywatnych. W innych przypadkach właścicielami są większe podmioty – na przykład Lasy Państwowe czy Urzędy Morskie. Rozbicie namiotu nad jeziorem na dziko może więc nieść za sobą przykre konsekwencje w postaci grzywny. Ważne jest to, aby nigdy nie biwakować na terenach parków narodowych oraz parków krajobrazowych, ponieważ grozi to bardzo wysokimi karami.

Kobieta patrząca się na naturę siedząca obok namiotu nad jeziorem

Rozbijanie namiotu nad jeziorem – co trzeba wiedzieć?

Biwakowanie nad jeziorem w miejscu losowo przez nas wybranym stanowi pewne ryzyko, jednak nie zawsze jest działaniem nielegalnym. Przed zaplanowaniem takiej wycieczki należy pamiętać o kilku kwestiach. Wiemy już, że w pierwszej kolejności musimy się upewnić, że dany teren nie jest własnością prywatną. W przeciwnym wypadku natomiast powinniśmy pozyskać zgodę właściciela, nim rozbijemy namiot w danym miejscu. Co jeszcze? Przede wszystkim wybrana przez nas lokalizacja powinna znajdować się w pewnym oddaleniu od wsi i gospodarstw. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko przeszkadzania komuś.

Rozstawianie namiotu powinno być też dostosowane do pogody. Zawsze warto zwracać uwagę na to, pod jakim kątem i o jakich godzinach pada słońce. Jeżeli źle rozstawimy namiot w porze letniej, już wczesnym rankiem może on zamienić się w minisaunę. Przed rozstawieniem pamiętamy też o oczyszczeniu podłoża z kamieni, gałęzi i innych elementów, które mogą obniżyć komfort snu.

Niezależnie od wybranego miejsca, do natury zawsze podchodzimy z należytym szacunkiem – dbamy o czystość miejsca biwakowania, a przed jego opuszczeniem upewniamy się, że nie pozostawiliśmy po sobie żadnych śmieci.

Pola namiotowe nad jeziorami – dlaczego warto?

Na szczęście istnieje alternatywa dla biwakowania „na dziko”. W pobliżu większości miejscowości turystycznych znajdują się specjalne pola namiotowe, na których – po uiszczeniu niewielkiej opłaty – możemy bezpiecznie rozstawić swój namiot turystyczny.

Takie rozwiązanie ma bardzo wiele zalet. Na większości pól namiotowych, nie ma potrzeby wcześniejszej rezerwacji miejsca, dlatego można rozbić się tam nawet podczas spontanicznej wycieczki. Dodatkowo kempingi są ochraniane, co daje większe poczucie bezpieczeństwa niż w jakimkolwiek miejscu na odludziu.

Ciekawym udogodnieniem, które zazwyczaj dostępne jest na polach namiotowych, jest możliwość wypożyczenia przyłączenia elektrycznego, które umożliwia ładowanie urządzeń mobilnych czy podłączenie czajnika.

Gdzie warto pojechać pod namiot? Propozycje kempingu nad jeziorem w Polsce

Zastanawiasz się, gdzie warto spędzić wakacje pod namiotem nad jeziorem? Poniżej przedstawiamy kilka propozycji kempingów w pięknych okolicznościach przyrody i niedalekiej odległości od jezior. Poznaj miejscówki pod namiot nad jeziorem!

Kemping „Echo” w Rydzewie – jeżeli chcemy biwakować nad jeziorem, pierwszym kierunkiem będą oczywiście Mazury, czyli Kraina Tysiąca Jezior. W okolicy najpiękniejszych polskich jezior można przeżyć fantastyczną przygodę na łonie natury. Wiele kempingów jest czynnych przez cały rok tak jak kemping Echo w Rydzewie przy Gospodzie pod „Czarnym Łabędziem”. Jest położony na przesmyku między jeziorami Niegocin oraz Boczne. Teren kompleksu jest ogrodzony i oświetlony, podlega również stałemu nadzorowi. Kemping oferuje 30 stanowisk z podłączeniem do prądu. To miejsce na aktywny wypoczynek i wakacyjny biwak.

Kemping „Binduga 69” w Brajnikach – czynny od 1 maja do 30 września. Leży bezpośrednio nad brzegiem jeziora Świętajno. Część stanowisk jest położonych na słonecznej polanie, a część pod koronami sosen. Na terenie kompleksu znajduje się sklep, bar, wypożyczalnia rowerów, gokartów i sprzętu wodnego na przykład kajaków, boisko do siatkówki, ping-pong, piłkarzyki oraz air hockey. Goście mogą korzystać z sanitariatów, pryszniców oraz umywalek naczyń. Ten kemping z pewnością można zaliczyć do ciekawych pól namiotowych w Polsce.

Pole namiotowe „Leśne” w Dębkach – Kaszuby to równie malowniczy region Polski. W miejscowości Dębki, zaledwie kilka kilometrów od jeziora Żarnowieckiego, za to niemal nad samym Bałtykiem, leży rozległe pole namiotowe „Leśne”. W odróżnieniu od innych pól namiotowych nie wydziela parceli. Każdy samodzielnie decyduje, gdzie postawi swój namiot i samochód. Można też wynająć przyczepę kempingową. To świetne miejsce, by odpocząć na łonie natury i z widokiem na morze.

Kemping „Kaszubski Zakątek” w Białogórze – pole namiotowe znajduje się nieopodal jeziora Żarnowieckiego przy pięknej, czystej plaży. Na kempingu dostępnych jest wiele atrakcji, w tym place zabaw dla najmłodszych, świetlica z TV, boisko do gry w siatkówkę, a także miejsce na ognisko. Okolica zapewnia ciszę i spokój oraz możliwość aktywnego spędzania czasu podczas wypoczynku z rodziną.

Ośrodek wypoczynkowy „U Schabińskiej nad Sanem” – ośrodek położony w urokliwych Bieszczadach w dolinie rzeki San. To miejsce na wakacje pod namiotem. Leży niedaleko przejścia promowego, a na terenie ośrodka znajduje się także staw wędkarski. Jest to miejsce pełne atrakcji, przyjazne rodzinom z dziećmi. Można skorzystać tam z usług restauracji serwującej regionalne potrawy. Ośrodek wyposażony jest także w budynek sanitarny z dostępem do kuchni i ciepłej wody, a także wypożyczalnię sprzętu wodnego. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Kemping „Europa Olza” – pole namiotowe położone jest w sąsiedztwie Obszaru Chronionego Krajobrazu Meandry Rzeki Odry. Wzdłuż meandrów biegnie kilkukilometrowa ścieżka edukacyjna, która pozwala na przyjemne spędzenie czasu. Kemping Europa Olza daje możliwość zakwaterowania w domkach letniskowych, domkach holenderskich lub na polu namiotowym. Wydzielone są też specjalne miejsca dla miłośników caravaningu. Jeśli przyjeżdżasz kamperem, będziesz mógł zaparkować na specjalnie wydzielonym do tego miejscu, z przyłączem elektrycznym. Możesz zainwestować we własną kuchenkę turystyczną i samodzielnie przygotowywać posiłki. Jeśli chcesz odpocząć od gotowania, na terenie kompleksu znajduje się punkt gastronomiczny, serwujący domowe dania. Goście mogą też korzystać z łazienki z kabinami prysznicowymi, boiska do gry w piłkę nożną i siatkówkę oraz z wypożyczalni rowerów. Na najmłodszych czeka prawdziwa niespodzianka – zagroda z kucami szetlandzkimi! Teren pola namiotowego posiada również dostęp do zarybionego akwenu

Niezależnie od tego, na jaką formę biwaku się zdecydujemy, najważniejsze jest bezpieczeństwo podczas wypoczynku. Właśnie dlatego odpowiednią opcją na urlop jest skorzystanie ze strzeżonego pola namiotowego, które można łatwo spotkać w najpiękniejszych zakamarkach naszego kraju. Wybierz dla siebie miejsce do biwakowania z dostępem do jeziora i ciesz się możliwością spędzania wolnego czasu nad samym brzegiem jeziora.

Przeczytaj także:

rodzina siedząca wieczorem w namiocie przy stoliku turystycznym

Co zabrać na kemping? Lista rzeczy, które warto zabrać pod namiot

Spakowanie się na wyjazd pod namiot to nie lada wyzwanie. Wiele osób zastanawia się jakie rzeczy wziąć ze sobą. Co więc zabrać na kemping? Oto lista!

kobieta i mężczyzna stojący przed namiotem turystycznym w górach

Jak wybrać najlepszy namiot turystyczny? Poradnik i ranking namiotów

Namiot w góry, lekki namiot jednoosobowy na biwak czy może model dla 2 osób? Jak wybrać najlepszy namiot? Zobacz nasz poradnik i ranking namiotów!

chłopiec i dziewczynka bawiący się w namiocie turystycznym

Co zabrać pod namiot? Jaki ekwipunek dla dzieci?

Planujesz wyprawę pod namiot i zastanawiasz się, co warto mieć na biwaku? Sprawdź, co zabrać pod namiot na biwak z dziećmi i nie tylko.

kobieta rozkładająca karimatę w namiocie

Karimata – co to jest i jaką wybrać do namiotu?

Wybierasz się pod namiot i zastanawiasz się, na czym spać w namiocie? Sprawdź, jaką karimatę wybrać na biwak i czym się kierować na zakupach.

Gdzie pod namiot w Małopolsce warto pojechać?

Gdzie pod namiot w Małopolsce warto pojechać?

Marzą Ci się wakacje pod namiotem? Sprawdź jakie pola namiotowe Małopolska ma w ofercie i zaplanuj swój wakacyjny wypoczynek na kempingu.