kobieta i mężczyzna stojąc y w górach zimą z plecakami turystycznymi na plecach

Gdzie w góry zimą? Sprawdź górskie szlaki na zimowe wędrówki - Tatry, Beskidy, Bieszczady i nie tylko

Gdzie wybrać się w góry zimą? Sprawdź górskie szlaki na zimowe wędrówki. Polecamy też trasy narciarskie w polskich górach. Tatry, Bieszczady, Beskidy.

Polskie góry to nie tylko propozycja dla narciarzy. To także wspaniała opcja dla miłośników wędrowania po malowniczych górskich szlakach. Jeśli zastanawiasz się, gdzie w górach zimą jest najpiękniej, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Gdzie w góry zimą z dziećmi i nie tylko - piękne widoki i świeże powietrze

Warunki pogodowe w Polsce bywają różne. Czasami śniegu jest pod dostatkiem, a czasami zamiast białego puchu z nieba spadają krople deszczu. Przez to ciężko znaleźć naprawdę świetnie przygotowane trasy, po których można trenować jazdę na nartach lub snowboardzie. Podobnie bywa z uprawianiem narciarstwa biegowego. Jako, że pogoda bywa u nas kapryśna, trasy biegowe nie są często słabo przygotowane. Stoki pokryte topniejącym śniegiem nie są rarytasem dla miłośników nart i desek. Mogą być jednak propozycją dla piechurów. Chodzenie po górach nie wymaga białego puchu. Nie wymaga ratrakowania tras ani bezchmurnego nieba. Odpowiednio przygotowany turysta pieszy, może udać się na wędrówkę praktycznie bez względu na aurę pogodową. Oczywiście, zdobywanie majestatycznych zaśnieżonych szczytów przy pięknym słońcu jest jedną najwspanialszych sytuacji, które można sobie wyobrazić będąc w górach. Jednak, jeśli planujesz swój urlop z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, nie możesz zakładać, że górskie miejscowości w Polsce przypominać będą te alpejskie. Łatwiej będzie więc przygotować Ci się na piesze wycieczki w górach zimą niż na zjeżdżanie z nich. Warto wziąć taką ewentualność pod uwagę, ponieważ być może już po pierwszym razie zostaniesz fanem tego sportu, jakim jest górski trekking. Jeśli chcesz spróbować swoich sił w przemierzaniu górskich szlaków na własnych nogach, poniżej znajdziesz nasze propozycje. A więc: gdzie w góry zimą? 

kobieta i mężczyzna wędrujący po górach w zimowej odzieży trekkingowej

Tatry - tatrzański klimat Zakopanego, Hala Gąsienicowa, Nosal, Dolina Kościeliska

Tatry to pasmo górskie, które pod względem widokowym nie ustępuje nawet Alpom. Oczywiście nasze góry są znacznie niższe i mniej masywne niż te alpejskie, jednak cechują się zbliżonym klimatem i naprawdę niesamowitą panoramą. A na dole, w Zakopanem czy w Kościelisku, napawać się można nie tylko wspaniałym widokiem na Tatry i ich majestatyczne szczyty, ale i unikatową atmosferą góralskich miejscowości. Jeśli chcesz skorzystać z bogatej ofert tatrzańskiego pasma górskiego, ale nie wiesz od czego zacząć, skorzystaj z naszych propozycji. Nie musisz bowiem od razu rzucać się na głęboką wodę i ruszać na Kasprowy Wierch. Proponujemy wędrówkę po mniej wymagających terenach, które mimo wszystko oferują naprawdę rewelacyjne widoki.

Hala Gąsienicowa

Jeśli chcesz zacząć chodzić zimą po górach znajdujących się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, warto udać się na Halę Gąsienicową. Szlak prowadzący przez Dolinę Gąsienicową cechuje się bowiem naprawdę przepięknymi widokami. Podziwiać można na niej zarówno najwyższe polskie góry zimą jak i kilkanaście różnej wielkości stawów. Poza tym, można także odwiedzić schronisko PTTK Murowaniec, w którym posilić się można pysznym, gorącym posiłkiem.

Nosal

Jeśli spędzasz czas w górach z dziećmi, albo należysz do poczatkujących miłośników zimowych wędrówek, świetną propozycją jest zdobycie szczytu Nosala. Szlak jest łatwy do pokonania i krótki, ale można z niego podziwiać przepiękne widoki na Tatry Wysokie i Tatry Zachodnie oraz na Gubałówkę i miasto Zakopane. Czy musisz się odpowiednio przygotować, aby go przejść? Nie, ponieważ jest on nie tylko łagodny, ale u bezpieczny. Wystarczą zwykłe buty trekkingowe i wygodna odzież sportowa.

Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska jest najdłuższą doliną w polskiej części Tatr, a mimo to polecamy ją zarówno osobom początkującym jak i zaawansowanym. Dlaczego? Ponieważ szlak obfituje we wspaniałe atrakcje, takie jak jaskinie, wąwozy, skały wapienne i oczywiście niesamowity widok na tatrzańskie szczyty. Nie musisz też zabierać ze sobą termosu z gorącą herbatą, ponieważ napić się jej możesz w schronisku na hali Ornak.

Wędrówki zimowe po Bieszczadach - Tarnica, Połonina Caryńska, Wielka Rawka

Bieszczady to góry dla osób, które cenią sobie ciszę i spokój. To właśnie dlatego postanowiliśmy umieścić je tuż pod niezwykle popularnymi Tatrami. Są alternatywą dla wszystkich, którzy kochają góry, ale unikają tłumów turystów. Bieszczadzkie szczyty nie mogą co prawda konkurować z tatrzańskimi pod względem majestatu, jednak pozwalają na wyciszenie się i podziwianie rozległych terenów o półdzikim charakterze. Które szlaki warto tu odwiedzić? Jeśli marzy Ci się krótka wycieczka, postaw na wejście na Małą Rawkę a następnie dalej na szczyt Wielkiej Rawki. Jeżeli chcesz podziwiać rozległe, pokryte śniegiem łąki, wybierz Połoninę Caryńską. Jeśli natomiast marzą Ci się trudniejsze wyzwania, czeka na Ciebie najwyższy bieszczadzki szczyt, czyli Tarnica.

kobiety wędrujące po górach w odzieży trekkingowej  z kijami trekkingowymi w rękach

Ciekawe szlaki piesze w śnieżnych Karkonoszach - Szklarska Poręba, Karpacz

Szklarska Poręba to malownicza miejscowość, która leży nieopodal Karpacza, u podnóży Gór Izerskich. 

 Warto poprzechadzać się jej uroczymi uliczkami, napić się kawy w lokalnej kawiarni i ponapawać się klimatem. Polecamy też zapoznać się z atrakcjami Karpacza, który charakteryzuje się wspaniałą architekturą i niezwykłą, górską atmosferą. A następnie... ruszyć w góry. Karkonosze to pasmo niezbyt wymagające pod względem kondycyjnym. Poradzą sobie z nim nawet mało wytrawni turyści górscy. Oferują jednak rewelacyjne widoki i dużą dostępność schronisk. Warto odwiedzić m.in. Samotnię, Dom Śląsk i Schronisko Odrodzenie. Jeżeli chcesz zdobyć zimą Śnieżkę, czyli najwyższy szczyt Karkonoszy, proponujemy rozbić wycieczkę na dwie części, które dzieli nocowanie w jednym ze schronisk.

Górskie wędrówki zimą po Pieninach - Przełom Dunajca, Trzy Korony, Sokolica

Pieniny to Kraina Przełomu Dunajca. Szlaki prowadzące wzdłuż brzegów tej przepięknej rzeki są łagodne i proste do pokonania. Zapewniają jednak zapierające dech w piersiach widoki. Na początek proponujemy trasę zwaną Drogą Pienińską. Jeżeli liczysz na bardziej wymagające wyzwania, możesz udać się na Trzy Korony. Jest to zdecydowanie najbardziej znany szczyt tych gór. Można z niego podziwiać panoramę Tatr i Podhala. Polecamy też wejście na Sokolicę. Nie tylko ze względu na jej wierzchołek, ale ze względu na najsłynniejszego górskie drzewo w Polsce, które co roku przyciąga całą masę turystów. Wybierając się w te góry zimą, należy jednak mieć na uwadze, że być może same buty trekkingowe będą niewystarczające. Schodząc z Sokolicy przydać się mogą bowiem raczki bądź raki. Jeżeli więc liczysz na spacerowanie po szlakach a nie prawdziwy górski trekking, pozostań na spacerowych ścieżkach wzdłuż Dunajca.

Łatwe szlaki górskie Beskidów - Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Beskid Sądecki

Gdzie w góry zimą powinny udać się osoby początkujące? Na pewno świetną propozycją są Beskidy. Obfitują one bowiem w nietrudne do pokonania trasy o dużych walorach turystyczno-krajoznawczych. Co konkretnie warto odwiedzić będąc w tych pięknych górach?

Beskid Śląski

W tej części Beskidów pozycją obowiązkową jest na pewno Klimczok. Należy on do grupy najpopularniejszych wierzchołków tego regionu. Z Bielska Białej można pomóc sobie nieco pokonując kawałek trasy kolejką. Gdzie jeszcze warto się wybrać będąc na terenie Beskidu Śląskiego? Na pewno na Skrzyczne, które znane jest wśród narciarzy przebywających w okolicach Szczyrku oraz na Baranią Górę, na której znajduje się wieża widokowa. Z wieży przyglądać się można nie tylko beskidzkim wioskom, ale również odległym Tatrom.

Beskid Żywiecki

Jeżeli marzy Ci się naprawdę długi spacer, rozważ pokonanie szlaku prowadzącego z Przełęczy Krowiarek aż do Schroniska PTTK Markowe Szczawiny. Znają go wszyscy, którzy mieli okazję odwiedzić słynną Babią Górę. Sama Babia Góra jest stosunkowo trudna do zdobycia zimową porą, dlatego jeśli nie masz odpowiedniego wyposażenia, radzimy ją odpuścić. Gdzie więc jeszcze polecamy pójść? Na pewno na Wielką Raczę, z której podziwiać można Beskid Śląski i znaczącą część Beskidu Żywieckiego. 

Beskid Sądecki

Będąc w Beskidzie Sądeckim nie sposób nie wybrać się na Radziejową. Nie tylko ze względu na samą trasę, ale także ze względu na to, że na szczycie góry znajduje się wieża widokowa, z której oglądać można panoramę Tatr, Pienin, Gorców i Beskidów. Cały szlak obfituje w niesamowite widoki, dlatego polecamy go tutaj szczególnie mocno. Podobnie jak znany w całym kraju ośrodek narciarki Wierchomla. Poza jazdą na nartach, oferuje on bowiem również niezwykle malowniczy szlak pieszy oraz znaną w okolicy bacówkę.

Zima w Górach Stołowych - Błędne Skały, Skalne Grzyby

Jeśli lubisz piesze wędrówki dla odważnych, rewelacyjną propozycją będą dla Ciebie Błędne Skały. Jest to rozległy kompleks skalny, który tworzy prawdziwy labirynt. Gdzie konkretnie znajduje się to miejsce? Na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Kolejną atrakcją turystyczną tego wspaniałego regionu są tak zwane Skalne Grzyby. Są to porozrzucane w pobliżu siebie formy skalne o ciekawych kształtach. Pośród nich spotkać można nie tylko skały przypominające grzyby, ale również takie, które kojarzą się z maczugami lub bramami. Jeżeli marzy Ci się zdobycie okolicznego wierzchołka, możesz udać się na Szczeliniec Wielki. Nie rób tego jednak, jeśli nie posiadasz odpowiedniego wyposażenia. O tej porze roku szlaki Gór Stołowych są naprawdę wymagające. Dlatego, jeżeli nie jesteś osobą doświadczoną w zimowych wędrówkach, radzimy pozostać w niższych partiach rejonu.

Jeśli jesteś fanem trekkingu górskiego i szukasz akcesoriów do uprawiania tej dyscypliny, sprawdź ofertę sklepu Decathlon.

Przeczytaj także

mężczyzna wędrujący po górach w kurtce zimowej z plecakiem na plecach

Tatry zimą dla średniozaawansowanych - zimowe szlaki w Tatrach

Jak przygotować się do zimowej wyprawy trekkingowej? Co należy zabrać na wycieczkę? Jakie szlaki w Tatrach zimą dla średniozaawansowanych wybrać?

kobieta i mężczyzna w kurtkach puchowych stojący w górach z plecakami na plecach

Góry zimą dla początkujących – jak się przygotować? Poradnik

Sprawdź jak przygotować się na wędrówkę po górach zimą. Dowiedz się co zabrać na zimowy trekking górski i które szlaki zimą w górach wybrać.

kobiety i mężczyźni

Polskie góry dla początkujących - najciekawsze szlaki turystyczne

Tatry, Karkonosze, Bieszczady, Beskidy i nie tylko. Propozycje szlaków górskich i tras poznasz w poradniku: Polskie góry dla początkujących. Zapraszam

ludzie wędrujący po górach

Aplikacje w góry - szlaki turystyczne, pogoda, wzywanie pomocy

Poznaj najlepsze aplikacje na wycieczkę górską. Planowanie tras i nawigacja, mapa i lokalizacja szlaków turystycznych, wzywanie pomocy. Sprawdź sam/a