Mężczyzna z plecakiem wędrujący po głównym szlaku sudeckim

Główny Szlak Sudecki – przebieg, przygotowanie, nocleg i przydatne wskazówki

Główny Szlak Sudecki to chętnie uczęszczany szlak turystyczny liczący 440 kilometrów. Poznaj GSS im. Mieczysława Orłowicza i sprawdź, jak go przejść.

Wędrówki górskie to bardzo przyjemna i chętnie uprawiana aktywność. Bliskość przyrody, spokój, odpoczynek od zgiełku miasta i niepowtarzalny klimat gór to coś, co przyciąga wielu turystów i miłośników pieszych wędrówek. Główny Szlak Sudecki to jedna z najdłuższych tras w naszym kraju, która umożliwia zwiedzenie całych Sudetów i ich poszczególnych pasm. Główny Szlak Sudecki – przebieg, przygotowanie i wszelkie potrzebne informacje. 

Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza – co warto o nim wiedzieć?

Główny Szlak Sudecki, zwany w skrócie GSS, to trasa turystyczna, która powstała w 1947 roku, a jej pomysłodawcą był Mieczysław Orłowicz – miłośnik gór, działacz turystyczny i członek różnych towarzystw skupionych wokół działalności górskiej. To właśnie jego imieniem GSS został nazwany.

Główny Szlak Sudecki – trasa. Była ona modyfikowana w trakcie jego istnienia. Obecnie liczy sobie 443 kilometry i rozpoczyna się w Świeradowie-Zdrój, kończy zaś w Prudniku. Do 2009 roku szlak był nieco krótszy – jego przebieg kończył się w okolicy Gór Złotych, a dokładnie w Paczkowie. Co ważne, szlak omija niektóre z najważniejszych punktów takie jak szczyt Śnieżki czy Śnieżnika – w czasach, gdy powstawał, znajdowały się one na terenach granicznych, które z kolei były strzeżone. Obecnie można bez kłopotu samodzielnie zmodyfikować przebieg szlaku, by dostać się w te miejsca.

Główny Szlak Sudecki – czas przejścia. Mówi się, że GSS jest nieco prostszy niż najdłuższy w naszym kraju Główny Szlak Beskidzki, jednak jest on także sporym wyzwaniem. Dla sprawnego turysty, który ma już nieco doświadczenia w dłuższych wędrówkach, czas pokonania tego szlaku wynosi około 14-18 dni. Nie jest to więc spacer, na który można udać się bez wcześniejszego przygotowania.

Ludzie z plecakami i kijkami wędrujący po górach

Przebieg Głównego Szlaku Sudeckiego – etapy

Główny Szlak Sudecki to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych szlaków turystycznych w naszym kraju, nie jest przy tym jednak tak oblegany jak jego dłuższy odpowiednik w Beskidach. Prowadzi grzbietem Karkonoszy, wiedzie także przez skalne masywy Gór Stołowych, tajemniczymi zakątkami Gór Sowich oraz malowniczymi terenami w pobliżu Gór Bystrzyckich. To prawdziwa gratka dla miłośników natury połączonej z nutką historii i prawdziwego wysiłku pokonania pieszego szlaku długodystansowego.

Trasa startuje z uzdrowiska Świeradów-Zdrój w Górach Izerskich – początek wędrówki górskiej biegnie przez ich główny grzbiet, po czym dociera do Szklarskiej Poręby i malowniczego Wodospadu Kamieńczyk. Dalej droga prowadzi przyjemną trasą w kierunku Śnieżki, skąd kieruje się w stronę Rudaw Janowickich. W tym miejscu mamy do czynienia z bardziej zalesionymi terenami, malowniczymi skałami i mniejszą liczbą turystów. Stąd ruszamy w kierunku Lubawki i następnie Gór Kamiennych. Po pewnym czasie zbliżamy się do masywu Gór Sowich, skąd schodzimy do Srebrnej Góry. Niedaleko roztaczają się już skalne masywy Gór Stołowych. Dalej przemieszczamy się asfaltowymi drogami w kierunku masywu Śnieżnika. Omijając szczyt wędrujemy dalej aż do Lądku-Zdroju, skąd Górami Złotymi, a następnie Przedgórzem Sudeckim kierujemy się do Głuchołazów (trasa na tym odcinku ponownie prowadzi asfaltową drogą). Pod koniec drogi przemierzamy jeszcze fragment Gór Opawskich ze szczytem Biskupiej Kopy, skąd leśnymi ścieżkami docieramy do punktu docelowego – Prudnika.

Główny Szlak Sudecki – odznaka. Za pokonanie całej trasy w czasie nie dłuższym niż 18 dni, PTTK przyznaje odznaki. O jej poziomie decyduje liczba zdobytych punktów na szlaku. Swoje osiągnięcia można odnotowywać w specjalnej książeczce GOT PTTK, na podstawie której przyznawane są później odznaczenia. To działanie, które ma na celu popularyzowanie wędrówek tym pięknym szlakiem położonym wśród malowniczych, polskich gór.

Przejście Głównego Szlaku Sudeckiego – jak się do tego przygotować?

Jak już wspomnieliśmy, podjęcie się wyzwania pod nazwą GSS wymaga wcześniejszego przygotowania i odpowiedniego logistycznego rozplanowania. Nad czym warto się zastanowić?

Zastanów się nad wyborem odpowiedniego terminu. Odpowiednim będzie czas późnej wiosny i lata z uwagi na fakt, że w innych porach roku w górach może zalegać pokrywa śnieżna, co utrudni wędrówkę i może być nawet niebezpieczne.

Przemyśl, co warto ze sobą wziąć. Chcąc przejść Główny Szlak Sudecki, ile dni zamierzasz na to przeznaczyć, jest bardzo ważną kwestią. Jeśli planujesz długą wędrówkę, dobrze jest zredukować ciężar plecaka turystycznego. Przydać Ci się mogą kijki trekkingowe, które podczas długiej wędrówki nieco odciążą stawy i ułatwią pokonywanie kolejnych kilometrów.

Główny Szlak Sudecki – przewodnik papierowy, mapa i kompas będą Twoimi sprzymierzeńcami. Możesz też postawić na urządzenie z GPS-em. Choć większość szlaku jest wyraźnie oznaczona, niektóre odcinki mogą być nieco mylące, dlatego też warto mieć przy sobie coś, co pozwoli trzymać się wyznaczonej trasy.

Przygotuj się fizycznie do tego wyzwania. Jeśli jesteś początkujący, może najpierw warto pokonać nieco krótszy szlak, na przykład Mały Szlak Beskidzki.

Kobieta niosąca porąbane drewno

Główny Szlak Sudecki – noclegi i schroniska

Na trasie GSS nie brakuje miejsc, w których możesz śmiało przenocować. Główny Szlak Beskidzki schronisk PTTK ma naprawdę wiele, jest ich około 30 na całej trasie, podobnie jest z prywatnymi obiektami noclegowymi. Znalezienie więc miejsca do przenocowania nie powinno być kłopotem. Warto więc rozważyć, czy chcesz spać pod gołym niebem, niosąc na plecach namiot lub jego lżejszą wersję – tarp, czy jednak ograniczasz ciężar do minimum i decydujesz się na nieco droższą, ale jednak wygodniejszą wersję.

Miejsc, w których można się posilić, również nie brakuje. Warto więc dobrze zaplanować sobie trasę, budżet i zabrać ze sobą odpowiednią ilość prowiantu. Miej na uwadze, że im mniej kilogramów masz na plecach, tym łatwiej będzie Ci przemierzać trasę.

Co ciekawego można zobaczyć na tym szlaku turystycznym?

Szlak turystyczny w Sudetach to jednak nie sama droga, sumy podejść, pola i łąki. To także bardzo dobra propozycja dla osób, które chcą przeżyć niezapomnianą przygodę, poznać lokalną kulturę i zaczerpnąć nieco wiedzy na temat historii związanych z tym miejscem. Co warto zobaczyć?

Na przykład kopalnię złota w Złotym Stoku, dawną hutę szkła w Szklarskiej Porębie, Dworek Chopina w Dusznikach-Zdroju, czy legendarny kompleks Riese przy masywie Włodarza w Górach Sowich. Nie brakuje także perełek architektonicznych takich jak kościoły czy zamki, a także świetnych punktów widokowych, z których rozciągają się malownicze widoki.

Główny Szlak Sudecki to bez wątpienia trasa, którą warto pokonać i na własne oczy przekonać się o jej urokach. Zaplanuj swoją wyprawę, spakuj plecak, włóż ulubione buty trekkingowe i ruszaj na wyprawę malowniczymi pasmami Sudetów!

Przeczytaj także:

Para z kijkami w rękach wędrująca po szlakach długodystansowych w polsce

Szlaki długodystansowe w Polsce – gdzie na trekking?

Szukasz najlepszych szlaków długodystansowych w Polsce? Sprawdź, gdzie udać się na wędrówkę i poznaj najciekawsze i najdłuższe szlaki turystyczne.

Mężczyzna wspinający się po Tatrach Wysokich

Płaczliwa Skała – poznaj jeden z głównych szczytów Tatr Bielskich

Płaczliwa Skała to druga co do wielkości góra Tatr Bielskich. Gdzie dokładnie leży? Czy prowadzą na nią szlaki? Dowiedz się więcej o szczycie.

Mężczyzna i kobieta wspinający się po górskim szlaku

Przełęcz pod Kopą Kondracką – garść informacji dla turystów

Przełęcz pod Kopą Kondracką jest chętnie odwiedzana przez turystów. Gdzie dokładnie leży w Tatrach? Jakie są szlaki turystyczne?

Kobieta wspinająca się po Tatrach Bielskich

Tajemnicze Tatry Bielskie – co warto o nich wiedzieć?

Tatry Bielskie nie są tak znane jak inne części tatrzańskiego pasma. Dlaczego warto wybrać się na słowackie szlaki? Poznaj podstawowe informacje.

Grupa ludzi odpoczywająca w trakcie trekkingu po górach jesienią w Bieszczadach

Bieszczady jesienią – jakie szlaki wybrać i co warto zobaczyć?

Jesień w Bieszczadach – czy warto jechać w Bieszczady jesienią, jakie szlaki warto odwiedzić, co zobaczyć i co zabrać? Sprawdź w poradniku!