Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza – co warto o nim wiedzieć?
Główny Szlak Sudecki, zwany w skrócie GSS, to trasa turystyczna, która powstała w 1947 roku, a jej pomysłodawcą był Mieczysław Orłowicz – miłośnik gór, działacz turystyczny i członek różnych towarzystw skupionych wokół działalności górskiej. To właśnie jego imieniem GSS został nazwany.
Główny Szlak Sudecki – trasa. Była ona modyfikowana w trakcie jego istnienia. Obecnie liczy sobie 443 kilometry i rozpoczyna się w Świeradowie-Zdrój, kończy zaś w Prudniku. Do 2009 roku szlak był nieco krótszy – jego przebieg kończył się w okolicy Gór Złotych, a dokładnie w Paczkowie. Co ważne, szlak omija niektóre z najważniejszych punktów takie jak szczyt Śnieżki czy Śnieżnika – w czasach, gdy powstawał, znajdowały się one na terenach granicznych, które z kolei były strzeżone. Obecnie można bez kłopotu samodzielnie zmodyfikować przebieg szlaku, by dostać się w te miejsca.
Główny Szlak Sudecki – czas przejścia. Mówi się, że GSS jest nieco prostszy niż najdłuższy w naszym kraju Główny Szlak Beskidzki, jednak jest on także sporym wyzwaniem. Dla sprawnego turysty, który ma już nieco doświadczenia w dłuższych wędrówkach, czas pokonania tego szlaku wynosi około 14-18 dni. Nie jest to więc spacer, na który można udać się bez wcześniejszego przygotowania.