Hawrań – główny szczyt Tatr Bielskich
Hawrań (słow. Havran) jest najwyższym szczytem Tatr Bielskich, czyli najniższej oraz zajmującej najmniejszy obszar części całego masywu tatrzańskiego, która w całości znajduje się na terenie Słowacji. Osiąga wysokość 2152 m n.p.m. Leży na głównej grani Tatr, a do tego na odcinku należącym również do głównej grani Tatr Bielskich. Cały masyw znajduje się na terenie rezerwatu ścisłego.
Czym jeszcze wyróżnia się Hawrań? To dodatkowo najwyższy wapienny szczyt w całych Tatrach. Dawniej uważano go za niższy od sąsiadującej Płaczliwej Skały (2145 m n.p.m.), z którą tworzy duet zwany pod nazwą Szczyty Wideł. Masyw charakteryzuje stromymi zboczami, posiada turnie oraz jaskinie – w tym Jaskinię Strzystarską najgłębszą w tej części Tatr.
Góruje też nad 5 dolinami – Zadnich Koperszadów, Hawranią, Nowego Wierchu, Stefanową oraz Jaworową. Razem z Muraniem (1890 m n.p.m.), Nowym Wierchem (2011 m n.p.m.) oraz Płaczliwą Skałą tworzy charakterystyczny krajobraz, który można podziwiać z wielu punktów widokowych w Tatrach Wysokich.
Pochodzenie nazwy szczytu nie zostało rozstrzygnięte. Niektóre źródła wiążą etymologię ze zbójnikiem o imieniu Havran znanego z różnych podań. Natomiast warto wiedzieć, że słowo havran w języku słowackim oznacza gawrona. Co więcej, oprócz męskiej odmiany nazwy funkcjonuje również żeńska, a więc można powiedzieć „na szczycie Hawrani”.