Kobieta pozująca do zdjęcia w drodze na Hawrań

Hawrań – co warto wiedzieć o najwyższym szczycie Tatr Bielskich?

Hawrań jest najwyższym szczytem Tatr Bielskich. Co jeszcze go charakteryzuje? Z jakich szlaków warto skorzystać, będąc w słowackiej części pasma?

Nawet najniższa część Tatr potrafi zachwycać. To właśnie tam znajduje się majestatyczny Hawrań. Czym się wyróżnia na tle innych gór? Co warto wiedzieć o jednym z głównych szczytów Tatr Bielskich? Dowiedz się więcej o jego charakterystyce, historii i pobliskich szlakach.

Hawrań – główny szczyt Tatr Bielskich

Hawrań (słow. Havran) jest najwyższym szczytem Tatr Bielskich, czyli najniższej oraz zajmującej najmniejszy obszar części całego masywu tatrzańskiego, która w całości znajduje się na terenie Słowacji. Osiąga wysokość 2152 m n.p.m. Leży na głównej grani Tatr, a do tego na odcinku należącym również do głównej grani Tatr Bielskich. Cały masyw znajduje się na terenie rezerwatu ścisłego.

Czym jeszcze wyróżnia się Hawrań? To dodatkowo najwyższy wapienny szczyt w całych Tatrach. Dawniej uważano go za niższy od sąsiadującej Płaczliwej Skały (2145 m n.p.m.), z którą tworzy duet zwany pod nazwą Szczyty Wideł. Masyw charakteryzuje stromymi zboczami, posiada turnie oraz jaskinie – w tym Jaskinię Strzystarską najgłębszą w tej części Tatr.

Góruje też nad 5 dolinami – Zadnich Koperszadów, Hawranią, Nowego Wierchu, Stefanową oraz Jaworową. Razem z Muraniem (1890 m n.p.m.), Nowym Wierchem (2011 m n.p.m.) oraz Płaczliwą Skałą tworzy charakterystyczny krajobraz, który można podziwiać z wielu punktów widokowych w Tatrach Wysokich.

Pochodzenie nazwy szczytu nie zostało rozstrzygnięte. Niektóre źródła wiążą etymologię ze zbójnikiem o imieniu Havran znanego z różnych podań. Natomiast warto wiedzieć, że słowo havran w języku słowackim oznacza gawrona. Co więcej, oprócz męskiej odmiany nazwy funkcjonuje również żeńska, a więc można powiedzieć „na szczycie Hawrani”.

Kobieta chodząca po górach

Po której stronie pasma leży Hawrań?

Gdzie dokładnie znajduje się Hawrań? Tatry Bielskie podzielone są na dwie części – wschodnią i zachodnią. To właśnie w tej ostatniej położone są najwyższe szczyty pasma. Hawrań znajduje się w środkowej partii drugiej połowy. Od wschodu między nim a Płaczliwą Skałą leży Strzystarska Przełęcz. Z kolei Hawrania Przełęcz oddziela go od Nowego Wierchu z zachodniej strony.

Wejście na Hawrań – czy jest dozwolone?

Czy można wejść na Hawrań? Szlak prowadzący na szczyt nie jest udostępniony turystom. Niestety, za podziwianie wyjątkowych widoków, w tym panoramy Tatr Wysokich, z jego wierzchołka można dostać mandat od strażników często patrolujących tereny rezerwatu ścisłego.

Dawniej na Hawrań prowadził żółty szlak, który jeszcze do roku 1978 był otwarty. Wówczas najłatwiejsze wejście zaczynało się w Dolinie Zadnich Koperszadów, a następnie prowadziło przez Zadni Stefanowy Żleb i Hawranią Przełęcz.

Alternatywne szlaki w pobliżu szczytu

Chcąc podziwiać masyw Hawrania, można udać się w trasę najbliżej znajdującą się szczytowi. Wyprawę można zacząć w Dolinie Jaworowej, a następnie z zielonego szlaku skręcić do niebieskiego, który ciągnie się przez Dolinę Zadnich Koperszadów aż do Przełęczy pod Kopą, która wyznacza granicę między Tatrami Bielskimi a Wysokimi. Warto pamiętać, że trasa nie jest otwarta przez cały rok – można z niej swobodnie korzystać od 16 czerwca do 31 października.

Można też rozpocząć wycieczkę w Zdziarze i udać się w kierunku Szerokiej Przełęczy. To stosunkowo łatwy szlak, jednak nadal warto liczyć się z warunkami pogodowymi panującymi w górach. Odpowiednie wyposażenie – wygodny plecak trekkingowy, odzież turystyczną i obuwie trekkingowe zapewniające przyczepność to podstawa każdej wycieczki.

W Tatrach Bielskich Hawrań budzi podziw nie tylko swoim tytułem najwyższego szczytu, ale też otaczającym go krajobrazem. Razem z sąsiadującymi górami tworzy zachwycającą panoramę, która przyciąga wzrok również odległych punktów widokowych w Tatrach Wysokich. Choć wejście na Hawrań jest zamknięte, być może w przyszłości turyści będą mogli śmiało eksplorować masyw.

Przeczytaj także:

Mężczyzna wspinający się w stylu alpejskim na szczyt

Styl alpejski – czym się charakteryzuje ten styl wspinaczkowy?

Wspinaczka w stylu alpejskim – na czym polega, czy jest dostępna dla każdego, jak się przygotować do takiej wspinaczki w górach?

kobieta zawiązująca włosy ze smartwatchem na ręce w górach

Jaki zegarek w góry? Sprawdź jakie parametry są ważne

Outdoorowy zegarek sportowy to bardzo przydatny w górach sprzęt. Jaki kupić zegarek w góry? Sprawdź najlepsze porady.

Kobieta w kasku wspinaczkowym wbijająca czekan w lód podczas wspinaczki lodowej

Wspinaczka lodowa – czym jest i jak się do niej przygotować?

Wspinaczka lodowa wymaga odpowiedniego przygotowania. Czym dokładnie jest i jak zacząć się wspinać po lodzie? Oto wskazówki.

ludzie idący w górach z plecakami

Raki czy raczki na buty - co wybrać na zimowy wyjazd w góry?

Wybierasz się zimą w góry? Co wybrać - raki czy raczki na buty? Które rozwiązanie zapewni wygodę i bezpieczeństwo? Sprawdź nasz poradnik

kobieta w butach wspinaczkowych przypięta do uprzęży uprawiająca wspinaczkę skałkową

Wspinaczka skałkowa - dla kogo ⛰️ jak zacząć się wspinać?

Sprawdź, dla kogo dobrym pomysłem będzie wspinaczka skałkowa ⛰️ Zobacz, jak zacząć się wspinać ???? Przeczytaj nasz artykuł