mężczyzna montujący drążek rozporowy w przejściu

Jak zamontować drążek rozporowy? 

Drążek do podciągania najlepiej zawiesić w futrynie lub na ścianach wąskiego holu. Sprawdź, jak trwale zamontować drążek rozporowy do ćwiczeń.

Drążek rozporowy to doskonałe akcesorium do ćwiczeń w domu. Wystarczy, że odpowiednio je zamocujesz, a urozmaicisz codzienny trening. Dowiedz się, jak zamontować drążek do podciągania w sposób nieinwazyjny, trwały i bezpieczny. Miej pewność, że utrzyma nawet największy ciężar niezależnie od intensywności czy czasu trwania treningu. 

Spośród wszystkich dostępnych na rynku rodzajów drążków do podciągania, modele rozporowe są najprostsze w montażu. Nie wymagają wiercenia w ścianie, użycia kołków oraz wkrętów, a mimo to doskonale utrzymują nawet znaczne ciężary. Dla zapewnienia sobie bezpieczeństwa w trakcie treningu oraz utrzymania estetyki wnętrza, w którym tworzysz indywidualną strefę fitness, dowiedz się, jak i gdzie najlepiej ulokować akcesorium. Drążki rozporowe możesz w razie potrzeby dowolnie przekładać, zmieniając tym samym nie tylko miejsce ćwiczeń, lecz także perspektywę przestrzenną, co w wielu przypadkach potrafi zwiększyć motywację do ćwiczeń poprzez poprawę ich komfortu. Zastanów się, czy wolisz zawiesić wybrany przez siebie model wewnątrz otworu drzwiowego, czyli na futrynie, czy też np. w wąskim korytarzu pomiędzy ścianami bocznymi. Łatwość instalacji, niewielka waga, praktyczna konstrukcja oraz wszechstronność zastosowania sprawia, że sprzęt ten możesz użytkować w domu, a także poza nim, np. w czasie letniego wyjazdu.

Na ścianie lepiej niż na suficie? Sprawdź, jak zamontować drążek rozporowy do ćwiczeń

Klinowanie drążka do podciągania w otworze drzwiowym lub pomiędzy ścianami wąskiego przejścia nie wymaga specjalnych narzędzi ani doświadczenia monterskiego. To z pewnością łatwiejszy sposób niż przykręcenie śrubami ciężkiej, metalowej konstrukcji np. do sufitu. Stabilnie zamocowany drążek rozporowy pozwoli nie tylko na unoszenie masy własnego ciała w czasie treningu mięśni pleców, ramion, barków i klatki piersiowej, lecz także na urozmaicenie ćwiczeń np. z pomocą przeznaczonych do tego gum oporowych tudzież pasów i taśm TRX.

Jeżeli planujesz dodatkowo obciążyć zainstalowany w futrynie lub na ścianie drążek, koniecznie zwróć uwagę na to, czy jest on dobrze dokręcony. Niektóre modele drążków rozporowych w zewnętrznych gumach ochronnych mają specjalnie wykonane otwory. Służą one do dodatkowego zabezpieczenia przez zsunięciem się podczas użytkowania. Wystarczy, że zanim rozkręcisz pomiędzy płaszczyznami oporu drążek, zamocujesz w nich dwa wkręty również wykończone na główkach gumą. To rozwiązanie poprawia stabilność sprzętu, ale wymaga sprecyzowania preferencji względem miejsca ćwiczeń, ponieważ wymusza niejako montaż drążka na stałe.

kobieta w legginsach podciągająca się na drążku

Okazuje się, że ten prosty gadżet zapewnia szereg możliwości zaprogramowania wszechstronnie rozwijającego planu treningowego, który pobudzi nie jedną, a wszystkie partie mięśni lepiej niż niejedna aktywność fizyczna. Coraz więcej osób decyduje się instalować drążek w swoim domu, który, dzięki generowanym naprężeniom, opiera się sile grawitacji i utrzymuje pozycję. Warto zwrócić uwagę na kierunek jego montażu. Fakt, że drążek trzyma się na miejscu, wynika z tego, że dokręcasz go aż do momentu uzyskania maksymalnego oporu. Pamiętaj jednak, że w czasie podciągania techniką z nachwytem możesz przyczynić się do jego odkręcenia. Odpowiedni kierunek montażu to zatem ten, kiedy nie odkręcasz drążka w nachwycie, ale go dokręcasz. Do wykonania klasycznych ćwiczeń z użyciem podchwytu wystarczy wówczas tylko zmienić stronę.

Najlepszy drążek rozporowy do podciągania dla Ciebie

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z podciąganiem na drążku? Dowiedz się więcej o modelach rurek dobrych marek, dostępnych w naszym sklepie internetowym Decathlon. Zwróć uwagę m.in. na te przeznaczone dla początkujących, czyli wykończone specjalnymi, miękkimi uchwytami (tzw. rączką) dla zwiększenia komfortu pierwszych wzniosów. To proste rozwiązanie uchroni Cię przed otarciami dłoni. Ważnym parametrem jest maksymalne obciążenie. Dla drążków ściennych jest ono zwykle nieco wyższe, jednak na nowoczesnych, wytrzymałych modelach rozporowych spokojnie podciągnie się i cięższy zawodnik. Utrzymują się one pomiędzy płaszczyznami futryny tudzież ściany, dzięki siłom tarcia. Jego powierzchnię zawsze można zwiększyć, np. podkładając cienkie deseczki. 

Wybierz dla siebie solidnie wykonany pręt z porządnego, zabezpieczonego metalu, wykończony np. nakładkami neoprenowymi o działaniu antypoślizgowym dla rąk. Dobrym rozwiązaniem będzie model z gumowym zakończeniem, które ochroni futrynę tudzież farbę na ścianie przed wgnieceniem lub otarciem. Oferowane przez nas drążki np. marki NeoSport mają w zestawie dołączone dodatkowe wsporniki poprawiające stabilność. Im lepiej przymocujesz wybrany przed siebie model, tym większą pewność siebie zyskasz podczas pracy nad ciałem. 

mężczyzna podciągający się na drążku zamontowanym do ściany

Montaż drążka do podciągania – o czym warto pamiętać?

Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś, gdzie umieścisz rurkę do podciągania, rozważ kilka opcji. Najwygodniejsze jest wydzielenie strefy do ćwiczeń np. w piwnicy lub na poddaszu. Idealnym rozwiązaniem będzie też np. wąska wnęka pod schodami tudzież kawałek nieużywanego korytarza. Zwłaszcza że drążek możesz w każdej chwili zdemontować.

Zanim zaczniesz dopasowywać model do wnętrza, w którym planujesz montaż takiego drążka, zmierz odległość pomiędzy ścianami z cegły czy przeciwnymi elementami futryny i dopasuj rurkę długością do wnęki. Weź pod uwagę np. szerokość futryny. Pamiętaj, aby montować przyrząd na odpowiedniej wysokości. To niezmiernie ważne, gdy wybierasz popularnie uczęszczane miejsce w domu, a nie zamierzasz go regularnie mocować i demontować.

Możliwość regulacji długości drążka kilkoma ruchami pozwoli Ci na umieszczenie go w dowolnej wnęce czy futrynie, mieszczącej się w popularnym zakresie rozmiarów. W asortymencie Decathlon znajdziesz drążki do podciągania HMS, Corenght, 4Fizjo i wielu innych marek, regulowane w zakresie m.in.:

od 60 cm do 85 cm,

od 66 cm do 100 cm,

od 90 cm do 130 cm.

Idealnie dopasowany rozmiarem zapewni większą wytrzymałość nawet przy dużym obciążeniu, a solidna konstrukcja wyeliminuje efekt samoczynnego odkręcania się.

Zwróć uwagę na to, jakie ćwiczenia planujesz wykonywać Ty oraz inni domownicy. Górny poziom montażu będzie odpowiedni do ćwiczeń na podciąganie. Mocowanie na dole sprawdzi się przy robieniu brzuszków oraz pompek. Mobilizuj mięśnie pleców oraz pozostałe partie mięśniowe każdego dnia, wykonując serie podciągania, a także pompki, brzuszki czy wyciski – próżno szukać drugiego takiego rozwiązania do domowej siłowni.

Przeczytaj także

Mini band - jakie gumy do ćwiczeń wybrać?

Mini band - jakie gumy do ćwiczeń wybrać?

Jakie gumy do ćwiczeń wybrać ? Jaka taśma mini band sprawdzi się najlepiej podczas treningu fitness i podczas realizacji siłowego planu treningowego

kobieta w stroju sportowym ćwicząca z hantlami

Jakie hantle na początek wybrać do domowej siłowni?

Potrzebne Ci hantle do Twojej domowej siłowni? Sprawdź, jakie hantle na początek wybrać, jak dobrać ciężar do potrzeb i możliwość.

kobieta biegnąca na bieżni w odzieży i butach do biegania

Ćwiczenia na schudnięcie – skuteczny trening odchudzający

Planujesz odchudzanie? Sprawdź jak wykonywać najlepsze ćwiczenia na schudnięcie, by pozbyć się nadprogramowych kilogramów i zbędnej tkanki tłuszczowej

Najlepsze ćwiczenia wzmacniające mięśnie – trening dla każdego

Najlepsze ćwiczenia wzmacniające mięśnie – trening dla każdego

Trening całego ciała – zadbaj o zdrową sylwetkę i poznaj najlepsze ćwiczenia wzmacniające mięśnie, podnoszące mobilność i prostujące postawę