Kobieta wspinająca się na K2

Jak zdobyć szczyt K2? O trudnym ośmiotysięczniku Karakorum

K2 szczyt uchodzi za jedną z najtrudniejszych gór nie tylko w paśmie Karakorum, ale też na całym świecie. Jak zdobyć ośmiotysięcznik?

K2 to jeden z najbardziej rozpoznawalnych szczytów górskich. Zainteresowaniem cieszy się nie tylko ze względu na imponującą wysokość, ale także z uwagi na wyzwania, którym muszą sprostać himalaiści. Szczyt K2 uważany jest za najtrudniejszy ośmiotysięcznik do zdobycia. Dowiedz się więcej o tej wspaniałej górze.

Szczyt K2 – w jakich górach leży?

Ma specyficzne położenie. Wielu marzy o zdobyciu K2 – gdzie jest? Należy do łańcucha górskiego, który znajduje się na pograniczu Indii, Pakistanu i Chin. Mowa tutaj o Karakorum, czyli drugim na ziemi paśmie pod względem wysokości. Jego góry położone są w obszarze węzłowym, który łączy imponujące łańcuchy azjatyckie, czyli Himalaje, Hindukusz, Kunlun, Pamir.

Natomiast K2 leży dokładnie na granicy Chin i Pakistanu. Znajduje się w części Baltoro Muztagh, które należy do Wielkiego Pasma Karakorum. Jeśli chodzi o przynależność terytorialną szczytu, związane są z nią spore kontrowersje. Natomiast za oficjalnego administratora K2 uważany jest Pakistan.

Grupa osób wchodząca na K2

Najwyższy szczyt Karakorum – K2 wysokość

K2 to drugi co do wysokości szczyt Ziemi. Za jego wysokość uważa się powszechnie znane 8611 m n.p.m. Jednak warto wiedzieć, że w 2014 roku górska ekspedycja włosko-pakistańska dokonała ponownych pomiarów za pomocą nawigacji satelitarnej. Wysokość K2 okazała się wówczas nieco mniejsza, ponieważ wyniosła dokładnie 8609,02 m n.p.m.

K2 – szczyt najtrudniejszy do zdobycia w całym paśmie

Skąd wzięła się dosyć nietypowa nazwa K2? Wiąże się z pomiarami geodezyjnymi, w wyniku których kolejno ponumerowano szczyty. Dokonał tego brytyjski badacz Thomas George Montgomerie. Na sąsiadujące K1 mówi się obecnie Maszerbrum (7821 m n.p.m.). K2 również jest znane pod innymi nazwami – Czogori, Godwin Austen, Dapsang, Lamba Pahar, Savage Mountain, Szczyt Cesarzewicza Mikołaja – jednak żadna z nich nie przyjęła się tak jak aktualna i najbardziej znana.

To, że K2 jest uważany za najtrudniejszy ośmiotysięcznik z wszystkich 14, wynika z kilku czynników. Nie chodzi wyłącznie o fakt, że stanowi drugi co do wysokości szczyt świata, choć z tym oczywiście wiąże się większość trudności. Na K2 panują ekstremalne warunki pogodowe, a w najwyższych partiach należy spodziewać się technicznych wyzwań.

Z uwagi na to, jeszcze kilka lat wstecz prawie co czwarta osoba usiłująca zdobyć szczyt ponosiła śmierć. Zginęło tam aż 80 wspinaczy. Obecnie agencje wysokogórskie starają się zapewnić dobre warunki poprzez zakładanie lin poręczowych.

Pierwsze zimowe wejście na K2 udało się dopiero w styczniu 2021 roku. Dokonała tego dziesięcioosobowa grupa Nepalczyków, przy czym jeden z nich – Nirmal Purja nie korzystał ze wspomagania tlenem. Do tego czasu, szczyt był ostatnim ośmiotysięcznikiem, który nie został zdobyty zimą.

W 1954 roku, 31 lipca szczyt K2 zdobyli Achille Compagnoni i Lino Lacedelli. To właśnie Włosi zostali pionierami we wspinaczce na najtrudniejszy ośmiotysięcznik. Ekspedycją dowodził Ardito Desio, który wyznaczył trasę od strony południowo-wschodniej masywu.

Wcześniejszym ekspedycjom udawało się dotrzeć tylko do określonych punktów góry, nadal imponujących, jednak nie tak bliskich samemu wierzchołkowi. Historia zdobywania K2 prezentuje się następująco:

Pierwsze wejście w 1902 roku – rozpoczęte od północnej strony, grupa wspinaczy wyruszyła pod przewodnictwem Oskara Eckensteina, który stworzył również projekt nakładek na obuwie stanowiących pierwowzór dla dzisiejszych raków, dotarła do punktu na wysokości 6525 m.
Wyprawa w 1909 roku – pod wodzą włoskiego arystokraty Luigiego Amadeo di Savoia, czyli księcia Abruzzów, wejście, choć niższe od poprzedniego, wyznaczyło drogę od południa, którą poruszali się późniejsi wspinacze, a nawet pierwsi zdobywcy szczytu K2.
Ekspedycja w 1938 roku – udało się jej dotrzeć na wysokość 7925 m.
Wejście w 1939 roku – wspinacze przekroczyli w końcu próg 8 tysięcy metrów, a konkretnie zdobyli wysokość 8382 m.

Kobieta wchodząca na K2

Polscy zdobywcy szczytu K2

Polacy również znaleźli swoje miejsce wśród wspinaczy pionierskich wyczynów związanych z atakami szczytowymi K2. Pierwszą Europejką oraz Polką, która weszła na sam wierzchołek, została Wanda Rutkiewicz w 1986 roku.

Jednak zanim polscy himalaiści dotarli na szczyt, przetarli inne, imponujące „szlaki”. W 1987 roku podjęto się pierwszej próby zdobycia szczytu zimą. Ekspedycja pod okiem Andrzeja Zawady spróbowała sił początkiem marca. Jednak warunki okazały się zbyt trudne. Wówczas najwyżej dotarli Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki, zakładając obóz na 7300 m n.p.m.

Co więcej, w trakcie tej wyprawy Maciej Berbeka stał się pierwszym człowiekiem w historii, który przekroczył 8000 metrów wysokości zimą w Karakorum. Dokonał tego, docierając na przedwierzchołek Broad Peaku.

Przez kolejne lata trwały kolejne próby zdobycia szczytu zimą. Jednak podczas każdej z nich K2 pozostawało nieugięte dla Polaków. Trud zadali sobie między innymi: Denis Urubko i Marcin Kaczkan (2002 rok, 7650 m), Adam Bielecki i Janusz Gołąb (2017 rok, ok. 7400 m).

Natomiast polskie wyprawy w warunkach niezimowych zapewniły sukces dotąd 19 osobom. Warto wspomnieć jeszcze, że w 2018 roku miał miejsce pierwszy w historii zjazd na nartach z K2. Dokonał tego Andrzej Bargiel.

Wyprawy na K2 – jak zdobywać szczyt?

Lista osób decydujących na wejście na szczyt stale się powiększa. Organizowane są specjalne wyprawy dla zainteresowanych pod kierownictwem doświadczonych himalaistów. Zdobycie K2 wydaje się przez to bardziej przystępne. Natomiast nadal należy pamiętać o tym, że mowa o wyjątkowo wymagającym wyzwaniu – nie tylko pod względem fizycznym, ale także psychicznym. Kłopotów przysparzają zarówno zimowe wejścia na K2, jak i te w pozornie „przyjaznych” warunkach.

Rozległa góra kryje w sobie niespodzianki, których przezwyciężenie wiąże się choćby z koncentracją, wytrzymaniem presji i zachowaniem spokoju w niebezpiecznych sytuacjach. Jakie trudności można spotkać podczas wyprawy na K2? Za jeden z głównych problemów, z którym muszą borykać się wspinacze, jest odizolowanie góry od cywilizacji. Samo dojście do bazy potrafi trwać wiele dni, a to dopiero sam początek wyprawy. Następnie należy zmierzyć się z ekstremalnymi warunkami, sprawnością fizyczną i kondycją.

K2 jest najwyższy w pasmie Karakorum, stanowi także drugi co do wysokości szczyt na świecie. Techniczna nazwa i należenie do grupy ośmiotysięczników nie są jedynymi wyróżnikami imponującej góry. K2 szczyt uchodzi za szczególnie trudny. Do tej pory może pochwalić się tym około 300-osobowa grupa wspinaczy. Zdobywcy K2 muszą wykazać się szeregiem umiejętności opanowaniem, dzięki czemu są w stanie pokonać warunki pogodowe i trudności techniczne.

Przeczytaj także:

kobieta zawiązująca włosy ze smartwatchem na ręce w górach

Jaki zegarek w góry? Sprawdź jakie parametry są ważne

Outdoorowy zegarek sportowy to bardzo przydatny w górach sprzęt. Jaki kupić zegarek w góry? Sprawdź najlepsze porady.

Kobieta i mężczyzna w odzieży trkkingowej idący na trekking w Himalaje z plecakami turystycznymi na plecach

Trekking w Himalajach – przygotuj się do wyprawy w Himalaje

Kierunek podróży – Nepal. Trekking w Himalajach to wymagająca górska wyprawa. Sprawdź, jak się przygotować do trekkingu pod Mount Everest.

Wspinacze pokonujący ośnieżony szlak na Mount Everest

Szczyt Mount Everest – co warto wiedzieć o tej górze?

Góra Mount Everest jest najwyższym szczytem świata, na który co roku próbują wejść zdobywcy. Oto najważniejsze informacje odnośnie tego cudu natury.

Mężczyźni wędrujący po górach ze sprzętem alpinistycznym chcąc dowiedzieć się ile kosztuje wejście na Mount Everest

Ile kosztuje wejście na Mount Everest?

Ile przyjdzie Ci zapłacić za wejście na Mount Everest? Przedstawiamy koszty związane z wyprawą na najwyższy szczyt świata.

kobiety w odzieży trekkingowej w górach

Trekking w Alpach Sabaudzkich. Co musisz wiedzieć o Tour du Mont Blanc

Szlak Tour du Mont Blanc - jak przebiega trasa, dlaczego warto pojechać na tę wyprawę górską? Sprawdź w poradniku: Trekking w Alpach Sabaudzkich